preloader

Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

01.07.2021
Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

Yazı Boyutu:

Menüsüyle güney sahillerinde alışılmış lezzetlerin çok ötesine geçen Taşra Restoran’ı deneyimledik. Restorana neden gitmeniz gerektiğine dair tüm detayları inceleyin.

Yeşillikler içerisinde bir bahçede, Kaş limanına giriş yapan tüm tekneleri görebileceğiniz denize sıfır manzarası, mütevazi, güler yüzlü, çalışkan mutfak ekibi ve keyifle çalışan servis personeli, özgün lezzetleri ve ferahlatan kokteylleri…

Taşra Restoran, Kaş’ın Çukurbağ yarımadasında, 2018 yılında açılan 14 odalı butik otel Suna Sun’un içinde yer alıyor. Açıldıktan kısa süre sonra pandemi nedeniyle tüm sektörler gibi zor bir dönem geçiren otel kısa sürede harika denizi ve sakin bir tatil isteyenler için ideal olmasıyla ön plana çıkıyor. Taşra Restoran misafirlerinin yanı sıra 4 kilometre uzaktaki Kaş’ın yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenler için de bir vaha özelliği taşıyor.

Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

Mutlu ekibi sayesinde tekrar tekrar gelen misafirler edinmiş durumda. Tabii ki bunda genç şef Merihcan Pilgir yönetiminde harikalar yaratan mutfak ekibinin de katkısı büyük. Özellikle sebze ile hazırladığı yemeklerde gösterdiği başarıya rağmen mütevazi ve ön plana takım çalışmasını çıkaran, her alkışı tüm ekibiyle paylaşan genç şef Merihcan Pilgir’in adı önümüzdeki dönemde daha sık duyulacak. Tatil yörelerinde otel restoranlarını pek tercih etmeyen biri olarak; çok keyifli iki akşam yemeği yediğim Taşra’yı sizler için yazdım.

Konsept

Otel sahiplerinin Manavgat’taki 80 dönümlük çiftliklerinden gelen taze malzemeler, sürdürülebilirliğe verilen önem ve sebzelerin ince işçilikle işlenerek farklı lezzetlere ulaşması restorana damgasını vuran özellikler. Sebzeler ve doğal malzemeleriyle “günlük yemek” konseptinde hizmet veriyor. Gün boyunca hem iskelesinde hem de restoran kısmında minik ama lezzetli atıştırmalık menü servisi yapılıyor.

Ambiyans ve Müzik

Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

Eski kır gazinolarının sıcaklığını hatırlatan ancak masaların üzerinde asılı ışıkların bohem bir bakış açısı ile hasırlarla tasarlandığı ortam; yemekle yarışmayan bir dost evinin keyifli bahçesini hatırlatıyor. Akşam yemeklerinde müzik, Birsen Tezer’den Cem Adrian’a; Bülent Ortaçgil’den Mehmet Güreli’ye kadar uzanan çok keyifli bir yelpazede geziniyor. Bu kalitede bir restoranda olması gerektiği gibi müzik ne ortamın ne de yemeklerin önüne geçiyor ve bağırmak zorunda kalmadan yapılan sohbetlere harika bir şekilde eşlik ediyor. Bu güzel seçkiyi dinlemeye nasıl devam ederiz sorusunun cevabı ise mekanın işletmecisi Gözde Gözübüyük’ün Spotify listesinde gizli.

{774112}

Ne Giymeli?

Taşra, görmek ve görünmek için değil keyifli bir ortamda romantik bir yemek veya dostlarla güzel sohbet için ideal. O nedenle giyim ile ilgili ne kadar özeneceğiniz tamamen ruh halinize kalmış durumda. Restorana merdivenlerden inildiği için topuklu ayakkabılar akıllıca bir seçim olmayabilir. Şık ve rahat kıyafetler doğru tercih olacaktır. Bu güzel yemeğe biraz daha keyif katmak ve doğayla daha da iç içe olmak için denediğim bir minik önerim var. Kimsenin size garip bakmayacağı bu ortamda ayakkabılarınızı çıkarmanız yumuşacık çimler basmanız.

Lokasyon ve Rezervasyon

Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

Kaş merkezden Çukurbağ yarımadasına giderken sadece 4 kilometre uzaklıktaki Suna Sun otelde yer alan restoran; sakin bahçesinde, birbirinden makul uzaklıktaki masalarda maksimum 30 kişiye hizmet veriyor.

Rezervasyon için: 0544 836 16 35

Adres: Andifli, Çukurbağ Yarımadası, Bülent Kalkavan Sk. D:No: 10, 07580 Kaş/Antalya

Harita üzerinde görmek için tıklayın.

Kimler Gitmeli?

Güney sahillerinde çok az rastlanan “şık yemek” ayarında yemek isteyenler ve Kaş’ın özellikle temmuz ağustos aylarında yorucu olabilecek gürültülü ortamından uzaklaşmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Gözden uzakta, keyifli sohbetler eşliğinde dost sohbetleri yapmak isteyenler ya da romantik bir akşam geçirmek isteyen çiftler için ideal.

Menü ve Yemek Tarzı

Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

Doğallığın ön plana çıktığı yemeklerde sebzelerin ciddi bir ağırlığı var. Türkiye mutfağının sahip olduğu değerlere sahip çıkarak, trendleri fazla önemsemeden kendine özel lezzetler yaratmayı ve denemeyi seven bir ekibin yarattığı lezzetler dikkat çekici. Bazı yemeklerde lezzetler yeni olsa bile damakta kalan tatlar ya da içinize çektiğiniz kokular o kadar tanıdık ki, detayları anlayabilmek için ya menüye bir daha bakma ya da servis ekibine içindekileri sorma ihtiyacı hissediyorsunuz. Bu da aslında Merihcan şefin tariflerini çıkarırken istediği bir şey. Fazla kalabalık olmayan bir menüye sahip olan mekanda, soğuk ve sıcak başlangıçlar, ana yemekler ve tatlılar olmak üzere akşam yemeği için dört kategorinin haricinde; şefin elindeki günlük malzemeye uygun olarak hazırladığı ve her gün değişen spesiyalleri de mevcut. Michelin yıldızlı şeflerin bile hem sağlıklı yaşam hem de sürdürülebilirlik felsefesiyle tüm menülerini vegan lezzetlerle donattığı günümüzde Merihcan şefin özellikle sebze bazlı başlangıçları oldukça iddialı.

Masa Düzeni

Keten peçeteler ve runner örtülerin olduğu masada, Taşra Restoran için özel tasarlanan seramik tabak ve kaseler ön plana çıkıyor.

Öne Çıkardıkları Lezzetler

Sebze ağırlıklı tüm yemekleri en az bir kere denemeye değer.

{774131}

En Çok Aklımda Kalan Ürünler

İsli yoğurtlu pancar…

Portakallı kereviz, beluga mercimeği ve Giresun fındığı ile sunulan enginar

Kızarmış Karnabahar

Brokoli Steak

Özgün Lezzetlerin Adresi: Taşra Restoran, Kaş

En Az Aklımda Kalan Ürünler

Somon Carpaccio

Taşra Tavuk

Fiyatlar

Kişi başı ortalama 200-250 TL aralığında. Bu fiyata alkol dahil değildir.

Bölgesel şarapların ağırlıkta olduğu menü de fiyatlar 240-420 TL aralığında, kokteyller ise 80-120 TL.

Mekanın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Güney sahillerinde ender rastlanan özgünlükte olan ve gökkuşağını masanıza getiren sebze ağırlıklı rengarenk yemekleri.

  • Kalabalıktan uzak sakin ve keyifli ortam.

  • Yemeğe eşlik eden güzel müzikleri.

Editörün Notu: Evinize dönerken, otel sahiplerinin Manavgat’ta çiftliğinde yetişen zeytinlerinden, ev yapımı reçellerinden satın alabilirsiniz.

{774093}

Şef Hakkında: Merihcan Pilgir

Türkiye’nin en eski gastronomi okullarından olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi bölümünden mezun olan genç şef; Osman Sezener ve Melih Demirer gibi çok iyi şeflerden eğitim almış. Okul sonrası İzmir’de Mike Norman yönetimindeki 360’da 1.5 yıl çalışan Türkiye’deki deneyimlerinden sonra; Brooklyn SOHO House’da çalışmış; yemek yapmanın ve lezzet katmanın arkasındaki özü orada öğrendiğini söylüyor. Mutfağımızın sahip olduğu değerlere sahip çıkarak, trendleri fazla önemsemeden kendine özel lezzetler yaratmayı ve denemeyi seven Merihcan, bu sene çok sevdiği Kaş’a taşınarak; Suna Sun otelin Taşra restoranında ilk Executive Chef’lik deneyimi ile kariyerine devam ediyor. Merihcan Şef; özden kopmadan, uçup kaçmadan, yemeği renkli hale getirmek için son dönemde abartılı uygulanan her şeyi üzerine sadece bir çiçek koymak yerine tatlar, baharatlar ve dokularla oynamayı ve Türkiye mutfağı yaratmayı seviyor.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları