preloader

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

12.08.2022
Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Yazı Boyutu:

Şef Seray Öztürk, Bodrum’daki favori lezzetlerini ve beğendiği mekânları OGGUSTO için yazdı.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Yeteneği ve kendi tarzı ile 2000’lerin başından beri gastronomi dünyasının tanınan isimlerinden olmayı başaran Seray Öztürk bugünlerde Bodrum’da enfes yemeklerini sunuyor. Karaköy’de açtığı Naif Restaurant ile çok sayıda müdavim edinen; restoranlar için hazırladığı menülerle adından söz ettiren Seray Öztürk’ün Bodrum Ortakent’teki Dalga Social’da menüsünde yer verdiği sağlıklı ve glütensiz plaj menüsü de çok beğeniliyor.

Kendi restaurantınıza gelseniz ne sipariş ederdiniz?

Yaprak ciğer. Yaz geldiğinde fırında şeftali ve kırmızı soğan turşusuyla servis ediyoruz. Ciğeri pişirmeyi Bolulu ustalardan öğrendim. Çocukluğumdan beri hiç yemesem de sanırım çok pişirdiğim için zaman içinde elim gelişti malzemeye alıştı. Ciğer kolay hazırlanan bir malzeme değil tanımanız gerekir. Mesela kışın ayvayla, sonbaharda da mor üzümle pişiriyorum.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

2021 yazında Ortaken Yahşi’de enfes menüyle misafirlerini ağırlamaya başlayan Dalga Social,
gündüz beach akşamları ise restoran olarak servis veriyor.

Bodrum’daki vazgeçilmez lezzet durağınız?

Gümüşlük’teki Tuz Duman Kumda. Yıllarca her fırsatta Gümüşlük’e gittim ve zaman içinde tüm değişimine tanık oldum. Geçen yıl açılan Gümüşlük sahilinin en ucundaki bu şef restoranı, bana geçmişteki mekânları, yalın ve olduğu gibi anımsatıyor. İsmini çok zor öğrendim ve bu isme bayılıyorum. Ezber bozuyor ve ayrıca kumun üzerinde öylesine iddiasız duruyor ki… Oysa yemekleri çok özel ve lezzetli. Minik bir tahtada yazan menü listesinden sipariş ediyorsunuz ve yemekler hazır olduğunda isminizle çağırıyorlar. Self servis ve şahane.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Tuz Duman Kumda

Bodrum’da romantik bir buluşma için en iyi restoran?

The Marmara Bodrum otelinin terası tam anlamıyla bir Bodrum manzarası sunuyor. Yemek yerken Bodrum’da olduğunuzu hissediyorsunuz. Kaleden ve marinadan yansıyan akşam ışıklarını ve ona eklenen Bodrum’un beyaz evlerinin manzarasını bu noktadan çok romantik buluyorum. Şefi Hakan Süve çok genç ve çok hevesli bir şef. Klasiklerden ayrılmadan yeni lezzetler sunuyor.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

The Marmara Bodrum

Bodrum’da en iyi kahve?

Sue Bakery ve kahvesinin yanında mutlaka kruvasan. Bodrum son yıllarda birçok markanın ve restoranın çekim merkezi haline geldi. Ancak ne yazık ki bu duruma ilgi gösteren kraft bir kahve markası olmadı. Sue Bakery kahve için benim yeni keşfim!

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Sue Bakery

Bodrum’da harika bir pazar kahvaltısı için öneriniz?

Asmalı Çardak, eski bir köy evi bahçesi. Sezonda, özellikle pazar günleri çok kalabalık oluyor ama yine de teyzelerin ellerinden davul fırında pişen bal kabaklı börek ve gül böreği her zaman çok lezzetli. Reçellerini kendileri yapıyorlar ve burada mandalina reçeli ile pişi ikilisi favorim.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Asmalı Çardak

Bodrum’da karşı konulmaz pastane?

Five O’Clock Pastry özellikle özel günlerde müthiş bir kurtarıcı, adeta çölde bir vaha gibi, pastalar hem lezzetli hem estetik hem de şık.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Five O’Clock Pastry

En iyi lezzet kaçamağı?

Bağarası Restaurant. Bağ yoluna saklanmış bu restoran 2005 yılından bu yana hâlâ aynı lezzet ve sadelikte hizmet veriyor. Gittiğim zaman mutlu ve huzurlu hissediyorum. Tüm meyveleri yemeklerde ve mezelerde kullanıyorlar. Özellikle sakız dalında kuzu şiş çok iyi ve lezzetli bir fikir.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Bağarası Restoran

Hamburger keyfi için?

Gümüşlük’te Little Buger Shop. Hem yaz kış açık hem de denizin üstünde… Şehirden uzaklaşınca bazı lezzetler de aslından uzaklaşıyor, yapması ya da sanırım sürdürmesi zor oluyor. İpek ve Ceki her zaman işlerinin başındalar, o sebeple ürünlerin lezzeti çok yerinde. Hamburgerin yanında pizza için de bir tavsiyem var: Gümüşlük’te yeni açılan Piripiri Pizza. Sahile yakın değil ama kendi bahçesi içinde en sevdiğim samimi küçük pizzacılardan.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Little Burger Shop

Balık ve meze için gidilmesi gereken yer?

Akyarlar Fener Restoran, 1960’larda inşa edilmiş bir deniz fenerinin dibinde yer alıyor. Manzarası çok güzel, karşı kıyıdaki komşunun ışıklarını da görüyorsunuz. Mezeleri olması gerektiği gibi, özellikle balık pazı sarma ve fener kavurmayı tavsiye edebilirim.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Akyarlar Fener Restoran

Bodrum’da en iyi meyhane?

Atgeç, yaz kış açık bir meyhane. Salaş ama her şey oldukça lezzetli. Bodrum-Turgutreis yolunda cadde üzerinde, önünden geçerken girmek isteyeceğiniz bir yer değil ama arka bahçesi çok güzel. Özellikle bıldırcın ve köy tavuğu denenmeli.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Atgeç Meyhanesi

Et lokantası denince aklınıza ilk gelen restoran?

Daş Mutfak bahçe içinde bir Antep sofrası. Her şeyi, tüm malzemeleri Gaziantep’ten geliyor. Bodrum için çok sürpriz. Kıymalı zeytinli Antep böreği, kuru domatesli asma yaprağı salata, kiremitte eli böğründe, şekerli Antep böreği menüden ismini duyar duymaz yemek isteyecekleriniz.

Bodrum Restoran Önerileri: Seray Öztürk

Daş Mutfak

Türkiye’de uğruna seyahat etmeye değer 3 restaurant hangileri?

7Mehmet- Antalya
Manzara Restaurant-Söğüt
Fauna Restoran-İstanbul

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları