preloader

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

16.07.2021
Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Yazı Boyutu:

Alaçatı ruhunu hissettiren Bernadet ve Markus Ribs’in eşsiz lezzetlerini denedik. Menüden konsepte, müziklerden öne çıkan lezzetlere kadar her şeyi öğrenin.

Eski Hacımemiş’in ruhuna ve huzuruna bir kaçış Bernadet….

Alaçatı’nın merkezinde ama karmaşadan bir o kadar uzak, özlediğimiz Alaçatı ruhunu iliklerimize kadar hissettiren, bize huzur ve keyif veren, ruhu olan ve yaşayan bir yer Bernadet.

Bernadet’in değerlerinin ve ruhunun dokunuşuyla Markus Ribs’in eşsiz lezzetleri birleşince hayal edilemeyecek güzellikte, damaklarda hayran olunacak tadlar bırakan bir deneyim bekliyor sizi bu birliktelikte.

Konsept

Bernadet yaşayan bir mekan. Kerem ve İrem’in anneleri Berna Hanım’a ithafen, onun ruhunu hala yaşatmak fikriyle hayata geçen Berna isminden gelen Bernadet ruhlara dokunmayı, hikayeleşmeyi, yaşamayı ve yaşatmayı seven, değerlere sahip ve onlara sahip çıkan bir oluşum. Ve yine kalplerine yakın, profesyonelliğine ve gustosuna inandıkları Markus Ribs’le birlikte “ruhların birbirine dokunması ve bütünleşmesi” olarak dile getirebileceğimiz bir konseple bu sene bizlerle.

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Özlenen Hacımemiş köy içini bize sunan, en yakın arkadaşınızın mekanındaymışsınız samimiyetini hissettiren, sevdiklerimizle huzurlu, sohbet ederek ve güzel tadlara doyarak bir yemek tecrübesi vaad eden profesyonel olmalarının yanında bir aile ve dostluk işletmesi Bernadet x Markus.

Ambiyans ve Müzik

Rum evlerinin arasında, köy ışıklarıyla aydınlatılmış, taş bahçenin üzerine mesafeli yerleştirilmiş ahşap masaları, güzel keyifli barıyla Bernadet x Markus huzura doğru, anda kalmayı deneyimleyeceğiniz, arkadaşlarınızla hoş sohbet edebileceğiniz bir mekan.

Mekanda çalan keyifli şarkılar sizlere kokteyl içerken kendini duyursa ve biraz olduğunuz yerde salınmanıza alan açsa da, arkadaşlarınızla alçak sesle sohbet etmenize imkan sağlayacak ve sizi rahatsız etmeyecek bir düzeyde. Hatta cırcır böceklerinin o tatlı sesinin size bütün gece eşlik edeceğine ve yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşmasına sebep olacağını iddia edebilirim.

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Dilerseniz bu mekanın tadını sabah kahvaltısında çıkarabilir, öğlen bir kaçamak yapabilir veya bizim gibi akşamınızın tadını güzel yemeklerle veya kokteyllerin tadına vararak taçlandırabilirsiniz.

Lokasyon ve Rezervasyon

Alaçatı’nın merkezinde olmasına rağmen önüne araçla gidilebilen bir mekan Bernadet x Markus. Ancak köy içinde olduğundan park yeri bulmak çok kolay olmayabilir, bundan dolayı araç ile gitmeniz gerekiyorsa taksiyle gitmenizi tavsiye ederim. Alaçatı’da kalıyorsanız yürüyerek gitmek ve belki de daha önce hiç geçmediğiniz Alaçatı sokaklarından geçmek Bernadet x Markus’un size sunacağı “Eski Hacımemiş” ruhuna hazırlanmanızı sağlayacağı için keyifli de olacaktır.

Adres: Alaçatı, 13050. Sok No:14, 35930 Çeşme/İzmir

Rezervasyon: 05495744777

{774152}

Menü ve Yemek Tarzı

Bernadet x Markus’un şefi Markus Ribs’ten tanıdığımız Sinan Büdeyri. Mimaroğlu ailesi gibi Sinan şef de işinin başında. Bu ortak oluşumda iki tarafın da “işin varsa gönlünü vereceksin, değerlerini ekleyeceksin ve başında duracaksın” yaklaşımı menüyü incelerken bile kendini hissettiriyor. Menü tamamen Markus Ribs’in uzmanlığıyla Bernadet’in ruh dokunuşlarının kombinasyonu olmuş.

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Menünün başında Bernadet’in aile mirası 100 yıllık mayasının şaheseri ekşi mayalı ekmek var.

Cümlenin içinde Markus Ribs varsa sizlere muhteşem kaburganın menüde yer aldığını söylemesem bile hayal edebilirsiniz sanırım. Ayran aşı çorbasından levreğe, levrekten dumpling’e her damak tadına hitap edecek bir menüsü var. Tanıdık yemek isimleri gördüğünüz için sanmayın ki tadları da tanıdık, hepsinde farklı bir dokunuş, alışılagelmişin dışında bir kombinasyon var. “Sever miyim” tereddütünde bulunmayın çünkü eminim “ba-yı-la-cak-sı-nız”

Kendi küçük bostanına sahip olan Bernadet bu oluşumda da taze sebze ve meyvelerini kullanmış, ama bu tazeliğin farkına en çok birbirinden taze kokteylleri yudumlarken varacaksınız.

Öne Çıkardığı Lezzetler

Benim yemelere doyamadığım, asla paylaşmak istemediğim “soup dumpling”, bu yaz Alaçatı’da kendinden söz ettirecek bir lezzet olacağa benziyor. İçinde eşsiz Markus kaburgası mevcut ve daha önce yediğiniz tüm dumplingleri size unutturacak.

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Dumpling

Gaziantep’te semiz otuna “pirpirim” dendiği bilgisini öğrenmeme sebep olan ve o isme sahip salata, Mimaroğlu ailesinin gelenekseli ekşi maya ekmek ve Markus deyince akla ilk gelen “the ribs” öne çıkan tadların başında

En Çok Aklımda Kalan Ürünler

  • Soup dumpling, soup dumpling, soup dumpling

  • İçmelere doyamadığımız aşırı hafif ve içimi rahat “Yellow Pearl”

  • Aşırı taze “Somon Ceviche”

  • Izgara antrikot assado

  • Bizi çikolataya doyuran ve yanında gelen pancarlı sorbeye şaşırdığımız “çikolatalı fondant”

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Somon Ceviche

En Az Aklımda Kalan Ürünler

Elmaya sarılı deniz levreği.

{772148}

Fiyatlar

Biz yememize düşkünüz ve çok yeriz, kokteylle taçlandırılmamış ve tatlıyla sonlandırılmamış yemekler bizim için yemek sayılmaz diyor ve bizim gibi yemelere doymuyorsanız kişi başı 350-400 arasında hesap ödeyebilirsiniz. Menüye göre gayet ortalama tutulmuş fiyatlarla keyifli ve lezzetli yemeğin, güzel ortamın ulaşılabilir olması sağlanmış.

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Elmaya Sarılı Deniz Levreği

Mekanın Öne Çıkan Üç Özelliği

  • Ambiyansıyla bize sunduğu “Eski Hacımemiş ruhu”

  • Güler yüzlü, işlerinin başında olan ve bize evimizdeymiş gibi hissettiren Mimaroğlu ailesinin güzel misafirperverliği

  • “İyi ki” dedirtecek ve damaklarınızda kendini özletecek yemek ve kokteyl menüsü

Masa Düzeni

Bernadet’in dış bahçesinde Bernadet x Markus yer alıyor. Arnavut kaldırımı üzerinde oldukça mesafeli yerleştirilmiş 10 ahşap masası var. Masaların sonunda bambudan yapılmış çok şık bir bar ve aydınlanmayı sağlayan, üzerimizde yıldızlar gibi duran köy ışıklarıyla mesafeli, ferah ve rahat bir düzene sahip. 4 kişiden fazla olursanız masaları birleştirerek işletme size yardımcı oluyor. Hatta az otel misafiri varsa ve bu tatları otelin avlusunda tatmak isterseniz Mimaroğlu ailesinin sizi kırmayacağından eminim.

Alaçatı Ruhunu Yaşatanlar: Markus Ribs ve Bernadet

Ne Giymeli?

Arnavut kaldırımlarını ve mekanın cool’luğunu düşünerek topuklu giymemenizi önerebilirim. Kadınlar için güzel şık bir keten elbise veya kot şort üzeri güzel bir bluz, erkekler içinse keten şort üzeri keten gömlek gayet güzel bir tercih olacaktır.

Kimler Gitmeli?

Eski Hacımemiş ruhunu özleyen, karmaşadan uzak arkadaşlarıyla keyifli sohbet etmek isteyen, güzel kaburgaya dayanamam diyen, yemekte seçiciyim ve en iyisini yiyen ve ruhu olan mekanları seven herkesin mutlaka gitmesi, gitmezse çok şey kaçıracağı bir yer Bernadet x Markus.

OGGUSTO Çeşme Editörü Melis Şenel’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Melis Şenel
Melis Şenel Tüm Yazıları