preloader

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Yazı Boyutu:

Bodrum Marina'da hizmet veren Alaf 2Tek Bodrum'un lezzetlerini tattık! Ambiyans ve müzikten yemek tarzına kadar bilmeniz gerekenler bu rehberde.

İstanbul Kuruçeşme’de hem Alaf hem de Alaf 2 Tek markalarıyla bulunan ve başarılı genç şef arkadaşlarımızdan, Alancha’dan da çok yakından tanıyacağınız Murat Deniz Temel’in Chef&Partner olduğu Alaf 2 Tek, Bodrum Marina’da çok keyifli bir mekanda hizmet veriyor misafirlerine.

Barba stili meyhanecilik kültürünü modern zaman restorancılığı ile birleştirirken sokak kültürünü de es geçmeyen mekan bir yandan size sanki mahallenin komşu dükkanında iki tek atarak keyiflendiğiniz bir sofra ve samimiyet vadederken bir yandan da güler yüzlü ve kaliteli servisi, modernize edilmiş meze ve ara sıcaklarıyla sunuyor.

Konsept

Saat 15.00 itibariyle hizmet veren yeni nesil bir meyhane burası. İçeriye adım attığınız andan itibaren sade tasarımı, loş ışıklandırması ve açık mutfağı ile sizi hemen kendisine çekiyor. Hiçbir şey abartılmamış.

Hem a la carte hem de tadım menüleri mevcut. Tavsiyem elbette tadım menüsü seçmeniz zira o kadar güzel lezzetler var ki içlerinden seçmekte epey zorlanabilirsiniz.

Ayrıca iç kısımda bir meze dolabı var. Yemek istediğiniz soğuk mezelere oradan da karar verebilirsiniz ya da günlük olarak yerel pazarlarda bulunan ürünlerle bugün tarlada ne varsa şeklinde hazırlanmış ve sadece o güne özel hazırlanan menü dışı alternatiflere de ulaşabilirsiniz.

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Ambiyans ve Müzik

Her ne kadar Bodrum Marina caddesi trafiği ve gürültüsü ile meşhur olsa da inanın içeriye girdiğiniz andan itibaren asla bu gürültüyle muhatap olmuyorsunuz. Bir yandan renkli ışıklar altında kadehlerinizi tokuştururken diğer yandan Türk Sanat Müziği ve erken dönem pop şarkılarını dinliyor olmak çok keyif verici.

Lokasyon

Eskiçeşme mahallesi, Neyzen Tevfik caddesi, No:142/1 Bodrum

Rezervasyon için: 05305148975

Her gün: 15.00-00.00 arası açık

Konum için tıklayın.

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Mezeler

{774179}

Menü ve Yemek Tarzı

Deniz Şef’in tarzı ezelden beri hiç değişmedi. Köklere dönüşün günümüzdeki genç temsilcilerinden biri olan şef, Alaf 2 Tek için menü oluştururken de başta Ege olmak üzere ülkemizin pek çok farklı yerindeki yerel lezzetleri modern tekniklerle birleştirerek şahane uyumlar yakalıyor. Onun yapmış olduğu sadece yemeği tabağa koymak değil. Ne kadar basit düşünebilirimden yola çıkarak damakta ve gözde harika deneyimler bırakmak.

İstanbul’da bulunan Alaf’tan farklı olarak 2 Tek biraz daha sokak lezzetlerini de yorumlayan tam bir yeni nesil meyhane. Ancak bu yeni nesil meyhanecilik biraz abartıldığı zaman samimiyetten uzak kalıyor. Burası çizgiyi çok iyi korumuş bir mekan.

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Peynirli Kabak

Günlük olarak yerel pazarlarda çıkan ürünlerle ilgili olarak da menü dışında ürünler geliştirmeyi seviyorlar. “Kendimizle bir yarışa giriyoruz ve bu yarışın sonunda tasarladığımız tabakların içimize siniyor olması bizi çok mutlu ediyor” diyen restoranın mutfak şefi Umut Ünleyen, aynı zamanda mekanın tam ortasında bulunan piyanoyu da çalmasıyla meşhur. Bize dinlemek kısmet olmadıysa da bir dahaki sefere çok özel olarak rica edeceğimden eminim.

Altlık başlangıçlar, sıcak kayıntı ve cila niyetine tatlı şeklinde isimlendirdikleri menü başlıklarını aynı zamanda şef kafası ismini verdikleri tadım menüsü izliyor. Çoğunlukla rakı içilen mekanda elbette ki şarap ve diğer alkol seçenekleri de mevcut.

En Çok Aklımda Kalan Ürünler

Domates Salatası, Domates Suyu ve Kırmızı Meyveler

Domates suyu ve kırmızı şarap sirkesiyle hazırlanan bir sos içerisinde ince dilimlenmiş tarla domatesleri, semizotu, ekşi maya kıtırlarına; kırmızı meyvelerden hazırlanan asiditesi ve şekeri şahane dengelenmiş bir sos eşlik ediyor. Tam olarak ekmek banmalık bu soğuk başlangıçta bulunan ufacık ekşi maya küplerinin kıtır kıtır olması özellikle çok hoşuma gitti. Bence mutlaka denemeniz gereken basit ama çok lezzetli bir başlangıç.

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Domates Salatası

Kokoreç

Buranın en meşhur yemeği. Çok fazla söze gerek yok. Kurumamış, İzmir usulü pişirilen atom kokoreç, gerçekten iyi ellerde hazırlanmış. Üstelik o an pişirilmiş bazlama ekmekler ile sunuluyor.

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Kokoreç İlik ve Çöp Şiş

{774170}

En Az Aklımda Kalan Ürünler

Çıtır Karides

Acılı bir mayonez ve lime dilimleri eşliğinde servis edilen karideslerin aklımda az yer etmesinin tek sebebi diğer yediklerimin yanında sönük kalmasıydı sadece. Yoksa ne lezzetinde ne de sunumunda bir sıkıntı vardı.

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Çıtır Karides

Fiyatlar Hakkında

Altlık başlangıçlar 50-60 TL

Sıcak kayıntı tabakları 72 TL’den başlıyor

Tatlılar 40 TL

Tadım menüsü-alkol hariç kişi başı 325 TL

Mekanın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Samimi ve rahat atmosfer, güler yüzlü servis

  • İşinin ehli şeflerin ellerinden çıkan sade lezzetler

  • Müzik ile mekanın uyumu

Masa Düzeni

Standart iki kişilik masalar isteğe göre uzun gruplar için birleştiriliyor. Masa üzerlerinde gazete kağıdı baskılı masa örtüleri var ve üzerindeki makalelerin hepsi yemek ile ilgili. Dolayısıyla özellikle masaya ilk oturduğunuzda siparişinizi beklerken bu makalelere göz atarak ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Dekoratif ve renkli avizeler size yeşillikler içinde bir panayırda yemek yiyormuşsunuz hissini yaşatıyor.

Tabaklar özel olarak bir bakırcı ellerinden çıkıyor. Hem çok sade hem de şık. Kadehler ise ilk defa Alaf için üretilmiş ve piyasaya sunulmuş. Özellikle çay bardağında rakı içmeyi sevenler bu kadehlere bayılacaklar.

Tam olarak şöyle belirtirsem daha da açıklayıcı olurum sanırım: Çilingir sofrası…

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Ne Giymeli?

Mahallenizde bulunan komşu meyhaneye nasıl bir rahatlıkta gitmek istersiniz? Bunu Bodrum’da yaptığınızı düşünün. Şık giyinin ama rahat hissedin. Bu mekanda kasılmaya gerek yok.

{774147}

Kimler Gitmeli?

Doğum gününü keyifle kutlamak isteyen arkadaş grupları, şık bir atmosferde bir yandan yemek yerken bir yandan da kaliteli müzik dinlemek isteyenler için oldukça ideal olan mekan aynı zamanda sadece yemekleri için de deneyim yaşamak isteyenlere kapılarını sonuna kadar açıyor.

Şef Hakkında

Yenilenmek İçin İstikamet: Alaf 2Tek Bodrum

Efe Metin Çakıroğlu & Murat Deniz Temel

Meslek hayatına ilk olarak Mövenpick otelde başlayan genç şef sırasıyla Four Seasons Bosphorus ve sonrasında Amerika’da iş imkanlarına sahip oldu. Türkiye’ye dönüp Mimolett’te çalıştıktan sonra Brezilya’nın ünlü restoranlarından D.O.M’da Alex Atala ile staj yapma fırsatı yakalayan şef ardından NOMA ve Relae ‘de staj yaparak malzemenin sadeleştirilerek kullanımı konusunda uluslararası tecrübe edindi. Türkiye’ye geri döndükten sonra basit malzemelerle yerelliği ve köklere dönüşü nasıl hayatımıza katabiliriz sorusuna karşılık arayarak Alancha ile başarılı işlere imza atan Deniz şef son olarak Alaf’ı kurup arzu ettiği sadeliği yakaladığını ancak daha da sadeleşmek ve daha çok öze dönmek için hala yolunun olduğunu belirtiyor.

Köklerinden beslenen bir göçebe hikayesi” olarak tanımladığı Alaf’ta Deniz şef, tüm deneyimlerini derleyerek, kökleriyle yörük geçmişini aldı ve en öne oturttu.

Alaf, yörük şivesinden közlü alev demek. Kürtçe’de ise alav olarak bilinir. Alaf bir göçebe lokantası, bu topraklardan geçmiş, göç etmiş veya gelmiş insanların bıraktığı kültürlerden ve hikayelerden beslenen bir lokanta.
Deneyimlerini​ Alaf Fine Catering & Events​’le özel etkinlikle de paylaşan Deniz Şef, Kuruçeşme’nin ardından Bodrum’da da tüm deneyimini misafirleriyle paylaşıyor.

OGGUSTO Bodrum Editörü Efe Metin Çakıroğlu’nun diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Efe Metin Çakıroğlu
Efe Metin Çakıroğlu Tüm Yazıları