preloader

Yedinci Deniz Kızı Yelken Kupası Başlıyor

29.08.2022
Yedinci Deniz Kızı Yelken Kupası Başlıyor

Yazı Boyutu:

3-4 Eylül’de İstanbul’da oldukça heyecanlı bir yarış var: Deniz Kızı Yelken Kupası. Sadece kadınların yarıştığı ve uluslararası olan turnuva öncesinde organizasyon komitesindeki Arzu Çekirge Paksoy, Diana Misim, Serap Gökçebay ile bir araya geldik ve bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Deniz Kızı Yelken Kupası hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Yedinci Deniz Kızı Yelken Kupası Başlıyor
Arzu Çekirge Paksoy, Diana Misim, Serap Gökçebay

Bu yıl 7’nci kez düzenlediğiniz Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nın doğuş hikâyesini ve amaçlarını paylaşabilir misiniz?

Arzu Çekirge Paksoy: Türkiye’nin ilk ulusal kadın yelken kupası olan Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, üç arkadaşın bir hayali gerçekleştirme hikâyesi diyebiliriz. Cinsiyet eşitliğine yürekten inanan ve yıllardır iş dünyasında kurumsal şirketlerde üst düzey pozisyonlarda çalışmış, sonrasında kendi işlerini kurarak girişimci olmuş kadınlar olarak, erkek ağırlıklı bir spor olan yelkendeki kadın sayısını artırmayı, ülkemize yeni sporcular kazandırmayı hedefledik. Ayrıca kupamızın kadın duyarlılığını gösteren bir sosyal sorumluluk boyutu da olsun istedik. Her yıl kupa gelirlerinin bir bölümü ile saygın STK’ların sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor; bir anlamda ‘iyiliğe yelken açıyoruz’. Bu yıl 3- 4 Eylül tarihlerinde 7. kez düzenlenecek Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nda katılımcı takımlarımızla birlikte AÇEV ve TOG Vakfı için yarışacağız.

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’yla iş hayatındaki kadının takım olma, hedefe ulaşma, zor koşullarla mücadele etme ve doğa ile bütünleşme gibi yeteneklerinin keşfedilmesi için de fırsat yaratmayı amaçlıyoruz. Her yıl kupamızdan sonra çok değerli geri bildirimler alıyoruz, pek çok kadın, yelken sporu ile içindeki güçlü kadını keşfettiğini, özgüven kazandığını ve takım ruhunun güçlendiğini belirtiyor. Bu güzel duyguları paylaşmak ve kadının gücünü yelkende de göstermek bizim için büyük gurur kaynağı.

Yedinci Deniz Kızı Yelken Kupası Başlıyor

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası bugüne kadar kaç kadını ve takımı yelken sporuyla buluşturdu?

Diana Misim: 2016 yılında başlattığımız Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’na bugüne kadar 50’den fazla kadın yelken takımı ile yüzde 80’i yelkenle ilk kez tanışan 500’den fazla kadın sporcu katıldı.

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nda kurumsal ve bireysel kadın yelken takımları IRC I, IRC II, IRC III, IRC IV ve Gezgin sınıfında yarışıyorlar. Ayrıca, geçtiğimiz yıl kupamıza üniversite kategorisini de dâhil ederek daha fazla kadın yelkenciyi heyecanımıza ortak etmek istedik. Böylece 3 ayrı kategoride kadınların yarışabileceği bir organizasyon haline geldik. Kupamız her yıl katılımcı kurumlar, sporcular ve sponsorlarımızın destekleriyle büyüyor, gelişiyor. Medyanın da büyük ilgi gösterdiği kupa ile ilgili haberlerle yaklaşık 40 milyon kişiye ulaştık. Tüm bu gelişmeler bizleri çok heyecanlandırıyor ve daha iyisini yapmak için yüreklendiriyor.

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nda önceliğimiz, kadın duyarlılığını önemseyen ve bunu bir değer olarak benimsemiş olan takımlara yer vermekti. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hassasiyet gösteren ve bu kapsamda kadın sporculardan desteğini esirgemeyen bütün kurumlara kapımız açık. Bugüne kadar Kupaya katılan takımlar arasında; Arçelik A.Ş., Akpa Chemicals, Borusan Otomotiv, Borusan Holding, Burgan Bank, Dunapack Packaging, Doğuş Grubu, Edenred, Eker, ETİ, Fiba Faktoring, Ford Otosan, Garanti BBVA, Garanti Emeklilik, GlaxoSmithKline, Innova, Mercedes Benz Türk, MSI Sailing Team, Pegasus, Permolit Team Ladies First, Pfizer, Sahibinden.com, Şenpiliç RC Girls Sailing Team, Türk Telekom, TWRE Woman Empowering Kadın Platformu, Atak Akademi, Sultans of the Sea, Bahçeşehir Üniversitesi, Pupa Doğuş Üniversitesi, Mersin Rota Yelken Kulubü, White Angels Sailing Team, Kadın Yelkenciler SKD, Kupa Kızları, Alize Kadın Yelken Takımı, İYK ve AÇEV yer aldı. Yeni takımları da bekliyoruz.

Yedinci Deniz Kızı Yelken Kupası Başlıyor

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası ile ilgili geleceğe dair hedefleriniz nelerdir?

Serap Gökçebay: Ben yelkenle kupamız vesilesiyle birkaç yıl önce tanıştım ve tutkuyla bu sporu yapıyorum. Genelde yelken denizle ve rüzgarla bir mücadele olarak tasvir edilir. Halbuki yelken benim için doğayla bir uyumu simgeliyor. Yelken doğayla bir savaş değil barıştır. Biz Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nı başlatmadan önce Türkiye Yelken Federasyonu’ndaki lisanslı kadın yelken sporcu sayısı çok azdı, kupamızla birlikte bu durum değişmeye başladı. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Kadınların yelken konusundaki yeteneklerini gösterebilecekleri özel bir platform yarattığımızı düşünüyoruz. Dileğimiz her yıl daha çok kadın sporcuya ulaşabilmek ve kupamızın uluslararası arenada da tanınan bir kupa haline gelmesi. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz.

Kupa ile ilgili bilgilere ve katılım koşullarına www.denizkiziyelkenkupasi.com web sitemizden ulaşabilir, gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Admin
Admin Tüm Yazıları