preloader

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

04.08.2021
Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Yazı Boyutu:

Spor yaparken hareket kabiliyetinizi arttırıp maksimum verim almanızı sağlayacak önerilerimize göz atın.

Full motivasyon ve enerjiyle gittiğiniz sporun hakkını vermek ve bedeninizdeki etkilerini maksimum verimle görmek istiyorsanız bazı öncelikleriniz olmalı. İlk kural olarak; rahatlığınızdan hiçbir ödün vermemelisiniz. Bunu hem sporda tercih ettiğiniz kıyafet ve materyallerle hem de hareket kabiliyetinizi maksimuma taşıyacak püf noktalarına dikkat ederek sağlayabilirsiniz. Üstelik bu püf noktalarıyla sadece bedensel olarak değil zihinsel ve ruhsal olarak da özgür ve rahat hissedebilirsiniz!

Nefes Alan Kıyafetler Tercih Edin

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Spor yaparken rahat olmanın yolu doğru kıyafetler seçmekten geçiyor. Bazı spor türleri için farklı kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz ancak önceliğiniz her zaman rahatlık olmalı. Bunun için tercihinizi nefes alan ve esnek kumaşlardan üretilen kıyafetlerden yana yapmalısınız. Kıyafet tercihleri tişört, atlet, şort, tayt veya eşofmanlar arasında değişiklik gösterebilir ancak sporcu sutyeni kategorisine giren büstiyerlerin, spor yaparken olmazsa olmaz bir ihtiyaç olduğunu da unutmayın. Eğer fitness veya pilates yapıyorsanız bol ve salaş kıyafetler yerine hareketleri kolaylaştırması açısından dar ve esnek kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Periyotlarınızda Özgür Hissedin

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

@maigreenlife

Spor yaptığınız günlerle menstural döneminiz çakıştığında rahatlık ve özgürlük sizin için daha önemli bir hal alıyorsa size Organicup ile tanışmanızı tavsiye ediyoruz. 8-12 saat boyunca kullanılabilen kap, bedeninize uygun yapısıyla rahatça hareket etmenizi sağlıyor. Spor yapmak, yüzmek, yoga yapmak, dans etmek, bisiklete binmek ve daha birçok egzersiz veya fiziksel aktiviteleri özgürce yapmanızı sağlayan Organicup ile ayrıca sızıntı riski olmadığı için dilediğiniz spor kıyafetiyle özgürce hareket edebilirsiniz.

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Ürün, %100 yumuşak medikal silikondan üretiliyor ve bu silikon yeryüzünde en bol bulunan ikinci mineral ve çevreye zararı olmayan bir tür kum olan kuvarstan türetiliyor. Bu silikon çevre dostu olduğu gibi enfeksiyon riskini de ortadan kaldırma özelliğine sahip.

Menstrual kabınızı OrganiWash ve OrganiWipes ile doğru şekilde temizleyerek 10 yıl kullanabiliyorsunuz. Böylece sadece çevreyi değil bütçenizi de korumuş oluyorsunuz.

OrganiCup’ı kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek ve satın almak için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

{774055}

Yaptığınız Egzersize Uygun Ayakkabı Giyin

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Spor rutininiz haftanın belirli günlerinde farklı egzersiz türlerinden oluşuyor olabilir. Yürüyüş, koşu, fitness, pilates, reformer veya çok daha farklı egzersiz türlerinden birini tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak her spor ayakkabı her sporu yapmak için uygun değil. Kıyafetleriniz gibi spor ayakkabılarınız da egzersiz sırasında rahat hissetmenizi sağlamalı ve bunun için de esnek, nefes alan, yumuşak, hafif ve ayakları destekleyen bir yapıya sahip olmalı. Bunun için darbeleri emen, yürürken bacak kaslarının daha fazla çalışmasını, denge noktalarıyla bacak ve kalça bölgesindeki kasların sıkılaşmasını, bacak kaslarındaki yorgunluk veya yıpranmanın önüne geçmeyi sağlayan farklı ayakkabılardan egzersizinize ve ihtiyacınızı uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Spora Isınarak Başlayın

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Spora hazır olmayan bir vücut, ona hangi koşulu sağlarsanız sağlayın rahat hareket edemez. Bu rahatsızlık hissi her zaman kendini doğrudan belli etmese de sakatlıklara davetiye çıkarabilir. Bunun için spora başlarken kaslarınızı çalıştıracak yoğun egzersizlere geçmeden önce 3-5 dakikanızı mutlaka ısınmaya ayırmalısınız. İlk tura germe hareketleri veya Jumping Jacks gibi kolay ve tüm kaslarınızı çalıştırarak ısınmanızı sağlayacak kolay ve etkili setlerle başlayabilirsiniz.

Masajı İhmal Etmeyin

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Masajın rahatlatıcı ve gevşetici etkisi yalnızca keyif yapmak istediğiniz zamanlarda değil, spor yaptığınız dönemlerde de belirli aralıklarla rutine adapte edilebilir. Üstelik birçok profesyonel sporcunun da severek egzersiz programına dahil ettiği masajın, vücudun toparlanmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak da destekleniyor. Ancak profesyonel kişiler tarafından yapılan sporcu masajından ayrı olarak, spor sonrasında kasların kasılma kabiliyetini ve eklemler etrafındaki hareketleri geliştirmek için recovery amaçlı masaj da tercih edilebilir. Böylelikle kaslarınıza masaj yaparak vücudun kan dolaşımını artırıp, kas travmaları, incinmeleri ve tutulmalarının önüne geçebilirsiniz. Bu da sizi sonraki seanslarda spor yaparken daima daha rahat hissettirir.

{772875}

Doğru Zamanda ve İdeal Besinlerle Beslenin

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Spor yaparken rahat hissetmenizi sağlayacak unsurlardan biri de beslenme tarzınız ve beslenme saatleriniz. Dengeli beslenerek alınan ideal kalori miktarı, besin maddeleri ve sıvı sayesinde spor için gereken enerjiye ve güce kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Diğer yandan spor yaparken rahat hareket edebilmek için yemekten sonra midenize zaman tanımalısınız. Bunun içinse spordan en geç 2-3 saat önce yemek yemiş olmak gerekiyor. Ancak bu süreye uyamıyorsanız spordan 30-45 dakika önce enerji verecek kuruyemişleri atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Böylelikle hem sporda ihtiyacınız olan enerjiyi karşılamış olur hem de rahat hareket etmenizi önleyecek şişkinlik ve sindirim problemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Küçük bir kase yulaf ezmesi, yağsız süt veya elma ise spor öncesi atıştırmalıklara alternatifler arasında.

Bonus: Temponuza Uyan Müziklerle Spor Yapın

Spor Yaparken Rahat Hareket Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Bazı günlerde spor için yeterli motivasyonunuz olmayabilir ve bu da performansınızı etkileyebilir. Halbuki spor yapmak ne kadar keyif verici bir hal alırsa egzersizler de bir o kadar verimli hale geliyor. Bunun için spor temponuza uygun müziklerden oluşan bir playlist hazırlayarak hem temponuzu koruyabilir hem de egzersiz yaptığınız süreyi çok daha eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Ayrıca deşarj olmak veya tempoyu hızlandırmak isteyince daha enerjik ve motive olmak için müzikten daha etkili bir araçla henüz tanışmadık!

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları