preloader

NBA Hakkında Her Şey

16.10.2023
NBA Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Basketbolla hiç ilgilenmeyen kişilerin bile basketbol denilince akıllarına öncelikle NBA geliyor. Basketbol tutkunları ise NBA’i her sezon büyük bir ilgiyle yakından takip ediyor ve her yeni sezonu iple çekiyor. Peki, nedir NBA ve neden bu kadar çok ilgi görüyor? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını sizin için hazırladığımız NBA rehberimizde bulabilirsiniz…

NBA Nedir?

NBA Hakkında Her Şey

Tüm dünyada basketbol severlerin büyük bir ilgiyle takip ettiği NBA, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan profesyonel basketbol liginin adıdır. NBA kelimesi ise National Basketball Association (Ulusal Basketbol Birleşimi) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltmadır.

NBA Ne Zaman Başladı?

NBA Hakkında Her Şey

1946 yılında kurulan ve çok kısa sürede büyük şehirlerdeki önemli takımları bünyesine katan Basketball Association of America (BBA) ile daha az popüler olan National Basketball League (NBL), 3 yıl süren rekabetlerinin ardından birleşme kararı alır ve böylece NBA liginin temelleri atılır. Kurulduğu tarihlerde 17 takım bulunan ligde, büyük takımlar ile kasaba takımları arasındaki fark kaçınılmaz bir dengesizlik oluşturur ve zamanla ligdeki takım sayısı giderek azalır. 1954 yılında NBA tarihinin en az takım sayısıyla lig başlar. Sadece 8 takımın mücadele ettiği o dönemde ligde yer alan takımlar Knicks, Celtics, Warriors, Lakers, Kings, Pistons, Hawks ve 76ers olur.

1956 yılında Bill Russell’ın Boston Celtics’e transfer olmasıyla NBA’e olan ilgi birden artar. Bu ilgi, ligteki takım sayısına da olumlu etki eder ve böylelikle rekabet her geçen sene kızışır.

Zamanla NBA’deki tüm takımlar büyük şehirlere taşınmaya başlar. Ancak ülke yüzölçümünün çok geniş ve şehirler arası mesafelerin fazla olması nedeniyle NBA ligi; doğu ve batı olmak üzere iki konferansa bölünür. Her konferans da kendi içinde 3 alt grup oluşturur.

{50864}

NBA Kuralları

NBA Hakkında Her Şey

Kurallarını kendi belirleyen lig… Çok havalı değil mi? Basketbolun genel geçer kurallarının aksine NBA’de birçok kural yeniden belirlenmiş durumda. Hatta koşullar değiştikçe yıldan yıla kurallar da değişebiliyor. NBA’yi diğer basketbol liglerinden ayıran bazı temel farklılıklar:

Hücum süreleri: 24 saniye.
Üç sayı atış çizgisi: 7.24 metre.
Oyun süresi: Maçlar 12’şer dakikalık 4 devreden oluşur ve toplamda 48 dakika oynanır. Maç sonunda eşitlik olması durumunda 5 dakikalık uzatma verilir.
Mola süresi: Takımların her periyotta 1’er mola hakkı bulunur. Son periyotta ise 2 mola hakkı verilir.
Faul hakkı: Maç boyunca her bir oyuncunun 6 faul yapma hakkı vardır. Bir oyuncunun faul nedeniyle oyun dışı kalabilmesi için 6 kişisel faul ya da 2 teknik faul alması gerekir.

NBA liginde geçerli tüm kuralları buradan inceleyebilirsiniz.

NBA Sezonu

NBA Hakkında Her Şey

Normal sezon: Ekim-Nisan dönemlerini kapsar. Bu süre boyunca her takım 41’i kendi sahasında 41’i deplasmanda olmak üzere toplam 82 maça çıkar.

NBA All-Star: Normal sezonun ara tatilinde düzenlenen bir organizasyondur. Doğu ile Batı Konferansındaki takımların en iyi oyuncularından oluşan karma takımlar, her yıl şubat ayında önceden belirlenen bir şehirde günlerce konuşulan All Star maçında bir araya gelir.

Play-Off: Nisan sonunda başlar. İki konferanstan toplam 16 takım play-off maçlarında oynamaya hak kazanır.

NBA Finalleri Nerede Oynanıyor?

NBA Hakkında Her Şey

NBA Finali, Haziran ayında Doğu ve Batı Konferansının şampiyonları arasında 7 maç üzerinden oynanır. Maçların nerede oynanacağı 2 – 2 – 1 – 1 – 1 kuralına göre belirlenir. Yani ilk iki maç ligi önde bitiren takımın evinde, diğer da iki maç karşı takımın evinde oynanır. Kalan maçlarsa sırayla oynanır ve final maçı ligi önde bitiren takımın evinde düzenlenir.

Son 10 Yılın NBA Şampiyonları

2022-23 Denver Nuggets – Miami Heat
2021-22 Golden State Warriors – Boston Celtics
2020-21 Milwaukee Bucks – Phoenix Suns
2019-20 Los Angeles Lakers – Miami Heat
2018-19 Toronto Raptors – Golden State Warriors
2017-18 Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers
2016-17 Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers
2015-16 Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors
2014-15 Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers
2012-13 Miami Heat – San Antonio Spurs

NBA’in Öne Çıkan Takımları

NBA Hakkında Her Şey

Günümüzde NBA’de toplamda 30 takım bulunuyor. Takım sayısı, lige yeni eklenen ve kapanan takımlara göre yıldan yıla değişebiliyor. Takımların başarılarını, kazandıkları şampiyonluklarının yanı sıra piyasa değerleri de etkiliyor.

Şampiyonluk durumuna göre en iyi ilk 10 takım: Los Angeles Lakers, Boston Celtics, Golden State Warriors, Chicago Bulls, San Antonio Spurs, Philadelphia 76ers, Detroit Pistons, Miami Heat, New York Knicks ve Houston Rockets
Piyasa değerine göre en iyi ilk 10 takım: Golden State Warriors, New York Knicks, Los Angeles Lakers, Chicago Bulls, Boston Celtics, Brooklyn Nets, Los Angeles Clippers, Toronto Raptors, Houston Rockets, Dallas Mavericks.

Efsanevi NBA Oyuncuları

Geçtiğimiz yıl 75’inci yılını kutlayan NBA “NBA’in bugünkü haline gelmesine yardımcı olan oyuncular” başlığıyla lig tarihinin en iyi basketbolcularını listeledi.

Listenin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

NBA Tarihinin ‘En’leri

En fazla şampiyon olan takım: Boston Celtics (17 kez)
Bir maçta en çok sayı: 100 sayı (Wilt Chamberlain )
En yüksek skorlu maç: 370 sayı (Detroit Pistons: 186 – Denver Nuggets: 184)
En az skorlu maç: 119 sayı (Milwaukee Hawks: 57 – Boston Celtics: 62)
En büyük fark: 68 fark (Cleveland Cavaliers – Miami Heat )
En uzun süren maç: 6 uzatma (Indianapolis Olympians – Rochester Royals)
Bir sezonda en çok maç oynayan oyuncu: Walt Bellamy (88 maç)

{139871}

NBA 2024 Ne Zaman Başlıyor?

NBA Hakkında Her Şey

NBA’in yeni sezon takvimi merakla bekleniyordu. Neyse ki kısa bir süre önce tarih belli oldu ve geri sayım başladı. 2023-2024 sezonu 24 Ekim’de başlayacak ve Haziran 2024’e kadar devam edecek.

Havva Karataş
Havva Karataş Tüm Yazıları