preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken Spor Belgeselleri

13.03.2020
Mutlaka İzlemeniz Gereken Spor Belgeselleri

Yazı Boyutu:

Sizler için mükemmel bir ilham kaynağı olacak spor belgesellerini bir araya getirdik. Dokunaklı hikayelerin de yer aldığı belgeseller, hayatına dokunacak. Mutlaka izleme listenize ekleyin!

İlham verici ve dokunalı hikayeleri konu alan spor belgesellerini sizler için bir araya topladık. Muhammad Ali, Lance Armstrong ve Ayrton Senna gibi ünlü ve başarılı sporcuların hayat hikayelerinin konu alındığı belgeseller büyük yankı uyandırmış olup sevenlerini ekran başına topluyor. Mutlaka izlenmesi gereken spor belgesellerine izleneme listenize alın.

Senna (IMDb: 8,5)

Brezilyalı Formula 1 yarışçısı Ayrton Senna’nın hayatı üzerine kurulan belgesel çarpıcı ve dokunaklı bir gerçek hayat hikayesini yansıtıyor. 1984 senesinde Formula 1 kariyerine başlayan Senna, 3 Dünya Şampiyonluğuna sahip olan ve oldukça rekabetçi bir kişiliğe sahip bir yarışçıdır. Hem rakipleriyle hem de medya ile sürekli mücadele içinde olan ve aynı zamanda kariyerini zirvede tutmaya çalışan Senna’nın dokunaklı hayat hikayesini izlemeden geçmeyin.

Free Solo (IMDb: 8,2)

Oscar ödüllü dağcılık belgeseli olan Free Solo, nefes kesen bir başarı hikayesini konu alıyor. Alex Honnold, Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Park’ında bulunan El Capitan dağına free solo yöntemiyle tırmanan ilk insan olmuştur. Sınırları zorlayarak hedefine ulaşmaya çalışan Alex Honnold, sporcu olsun olmasın tüm izleyenlerine başarı yolculuğunda pes etmeme üzerine ilham kaynağı oluyor.

When We Were Kings (IMDb: 8)

1996 yapımı When We Were Kings, spor tarihinin en öne çıkan isimlerinden olan Muhammad Ali’nin 1974’te Zaire’de gerçekleşen ve herkesi ekran başına toplayan boks maçını konu alıyor. Gelmiş geçmiş en iyi boksör olarak kabul edilen Muhammad Ali, 12 yaşında boksla tanışıp 39 yaşına kadar toplam 61 maçın 56’sını galibiyetle tamamlamıştır. When We Were Kings, disiplini ve başarılarıyla günümüzün sporcularına ilham kaynağı olup, hayat hikayesini izleyenlerine aktarıyor.

{772832}

Icarus (IMDb: 7,9)

Oscar ödüllü belgeseller listesinde yer alan Icarus, alışılmış spor belgesellerin yanı sıra sporcuların doping kullanımını ele alıyor. Icarus’un yönetmeni olan Bryan Fogel, sporcuların doping kullanması üzerine araştırmalar yaparken Rus bir bilimadamı ile tanışıp araştırmalarını beraber sürdürmeye devam ediyorlar. Belgesel, Rusya’nın olimpiyat oyunlarındaki doping skandalları ile ilgili detayları ortaya koyuyor.

Undefeated (IMDb: 7,7)

Manassas Tigers isimli Amerikan futbol takımının hikayesini konu alan Oscar ödüllü belgesel izlenilmesi gereken başarı hikayeleri arasında yer alıyor. Takıma koç olarak katılan Bill Courtney, hiçbir ayrıcalığı veya bir fon tarafından destek almayan Manassas Tigers takımının kaderini değiştiriyor.

Murderball (IMDb: 7,7)

2005 yapımı belgesel, fiziksel engelli olan sporculardan oluşan, Amerikan rugby takımının başarı hikayesini yansıtıyor. 2004’te Atina’da gerçekleşen Paralimpik oyunlarındaki mücadele ve başarılarını ön planda tutan belgesel, takım ruhunun ve birlikteliğin önemini bizlere hatırlatıyor. Oldukça dokunaklı ve duygusal olan hikaye izleyenlerine ilham kaynağı oluyor.

{772112}

The Armstrong Lie (IMDb: 7,3)

Birçok ilham verici spor hikayesinin yanı sıra spor hayatının başka bir yüzünü ortaya koyan The Armstrong Lie, başarılı ve yetenekli bisikletçi Lance Armstrong’un kariyerinin doping suçlamaları sonrası sona erme hikayesini ele alıyor. Kariyerinde bir çok başarıya imza atan Lance Armstrong’un hikayesi, hem taraftarlarını hem de spor dünyasındaki hayranlarını ne kadar hayal kırıklığına uğratmış olsa da aynı zamanda dürüst bir sporcu olmanın ne kadar önemli olduğu ile ilgili de mesaj veriyor.

Mountain (IMDb: 7,2)

Dünyanın birçok yerindeki en yüksek dağları konu alan belgesel Mountain, ünlü oyuncu Willem Dafoe tarafından anlatılıyor. 2017 yapımı olan belgesel nefes kesici görüntülerle doğa sevenlerini ekran başında topluyor.

Editörün Notu:

Evinde S Sport Plus olanlar için önerimiz; Rocky Serisi. Bir solukta sporseverlerin hafızalarına kazınan sporcuların hikâyelerini izleyebileceğiniz içerikler arasında yıldız oyuncu Sylvester Stallone’nun başrollerini oynağı Rocky serisi Rocky II, Rocky III, Rocky IV, Rocky V ve Rocky Balboa yer alıyor. Hollywood'un en sevilen film karakterlerinden olan "Rocky Balboa", Philadelphialı bir boksörün öyküsünü anlatıyor. Bir dönemin umut veren hikâyesi olan Rocky Balbao, izleyicilerin motivasyonunu yükseltecek filmler arasında ön plana çıkıyor.

Elif Özşahin
Elif Özşahin Tüm Yazıları