preloader

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

Yazı Boyutu:

9 yıllık aranın ardından 15 Kasım’da İstanbul’a dönecek olan Formula1 şerefine, geçtiğimiz senelerde Intercity İstanbul Park’ta zafer kazanan pilotları bir araya getirdik.

Temeli 2003 senesinde Tuzla’nın Akfırat mahallesi, Göçbeyli Bulvarı’nda atılan İstanbul Park, yapımı tamamlandığında, mimarı Hermann Tilke’nin imzasını taşıyan 5.338 kilometre uzunluğu, 14.5-21.0 metre genişliği ve saat yönünün tersine koşulacak şekilde tasarlanan pisti ile birçok yarışçının favori pisti oldu. 6 sağ, 8 sol olmak üzere toplam 14 virajı, 60 metreyi bulan yükseklik farkı ile perçinlenen inişli-çıkışı yapısında maksimum hıza 320 km/h’de ulaşıldı. 2005’te düzenlenen ve yaklaşık 160.000 kişiyi tribünlerinde ağırlayan ilk yarış, Türkiye’de düzenlenen en yüksek seyirci sayısına sahip spor organizasyonu olarak tarihe geçti.

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

7 sezon boyunca F1’e ev sahipliği yaptıktan sonra 2011’de sessizliğe bürünen Intercity İstanbul Park, 9 yıllık aranın ardından 15 Kasım 2020’de gerçekleştirilecek Formula 1 yarışı ile geri dönmenin heyecanı ile tüm dikkatleri üzerine topladı. Motorlar ısınmaya başlamışken biz de 2005-2011 seneleri arasında düzenlenen yarışlarda finişi birinci gören pilotları bir araya getirelim istedik.

Kimi Raikonen, McLaren, 2005

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

Türkiye’de düzenlenen ilk GP’nin kazananı, yarışa pol pozisyonunda başlayan Fin pilot Kimi Raikonen oldu. İlk virajda üstünlüğü Renault koltuğunda oturan Giancarlo Fisichella’ya kaptırsa da ilk turda yaptığı atakla kazandığı liderliği finişe kadar kimseye kaptırmadı.

{772836}

Felippe Massa, Scuderia Ferrari, 2006-2007-2008

Ferrari’deki ilk yılında Michael Schumacher’den öğrendiği incelikli sürüş teknikleri ile kariyerinin ilk pol pozisyonunu ve yarışını 2006 Formula 1 sezonunda İstanbul’da kazandı. Sonraki iki sene de ne pol pozisyonunu ne de birinciliği başkasına kaptırmayan Brezilyalı pilot, Intercity İstanbul Park’ın pist kodlarını en iyi çözen ve bu pistte en çok kazanan pilot olarak kayıtlara geçti. Massa’nın bu başarısı, Ferrari’yi de İstanbul’un en çok kazanan takımı koltuğuna oturttu

Jenson Button, Brawn GP, 2009

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

2009 Formula 1 sezonunun 7. yarışına ev sahipliği yapan Türkiye GP’de zafer, son sıralama turunda pol pozisyonunu almaya hak kazanan Sebastian Vettel’i geride bırakan Brawn GP takımı pilotu Jenson Button oldu.

Lewis Hamilton, McLaren, 2010

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

İstanbul Park’ın 7 senelik ev sahipliğinin en heyecanlı yarışına sahne oldu 2010 GP’si. Renault pilotları Mark Webber ve Sebastian Vettel ile McLaren pilotları Lewis Hamilton ve Jenson Button arasında geçen nefes kesen baskı dolu mücadelede kazanan Hamilton olurken yarış hafızalara Webber-Vettel ikilisinin pistin en hızlı noktasında çarpışmaları ile kazındı.

Sebastian Vettel, Red Bull Racing, 2011

Türkiye GP’de Kazanan F1 Pilotları

Geçen iki sene boyunca finişi birinci göremeyen Sebastian Vettel, 2011 sezonunun 4. yarışında İstanbul Park’ta sıralama turlarında kazandığı pol pozisyonunda başladığı yarışı birinci bitirdi. 2010 sezonun şampiyon takımının şampiyon pilotu, aldığı sonuçla en yakın rakibi Lewis Hamilton ile arasındaki puan farkını 34’e çıkardı.

{773362}

Geçen 9 yılın ardından F1’de yarışmaya devam eden pilotlardan sadece Vettel, Hamilton, Perez ve Ricciardo Intercity İstanbul Park pistine aşina. Özellikle 4 virajın birleşiminden oluşan 8. virajın aksiyonu bol tasarımı, 15 Kasım’da düzenlenecek yarış için beklentileri de yükseltiyor. Motor sporu tutkunları için başlayan geri sayım ile heyecan dorukta!

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları