preloader

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

Yazı Boyutu:

Dünyanın en büyük dramalarının ve hikâyelerinin yaşandığı Formula 1 arenasının kırmızı pilotları; Charles Leclerc ve Carlos Sainz sizlerle…

Formula 1, sadece otomobil ya da motorsporların zirvesi değil aynı zamanda içinde yer alması çok zor olan bir seçkinler kulübü aslında. 50’li yıllardan itibaren Formula 1 olarak anılmaya başlanan bu “açık tekerlekli” yarış araçlarının mücadele ettiği arenada 70 yıldır süregelen rekabette büyük kayıplar ve de doğal olarak efsanevi kazanımlar yaşandı. Teknolojinin gelişimi bir yana, insan hikâyelerinde de dünyanın görüp görebileceği en büyük dramalar bu spor dalında yaşandı. Niki Lauda-James Hunt, Ayrton Senna-Alain Prost, Damon Hill-Michael Schumacher ve onlarca ezeli rakibin hikâyeleri yıllardır anlatılır durulur, üstüne kitaplar yazılır, filmler çekilir. Günümüzde bu ezeli rekabet devam ediyor ama takip etme şeklimiz biraz değişmiş gibi düşünülebilir.

Baba Oğul Hikayeleri

Artık sosyal medyada Formula 1 pilotlarının hayatlarını anlık olarak takip edebiliyoruz. Ve belki de ne derecede “robotlaşmış” olduklarına şahit oluyoruz. Bir de işin babadan-oğula tarafı var ki artık Formula 1 arenasında ikinci ve yakın bir dönemde de üçüncü nesilleri görmeye başlayacağız. Örneğin 1982 Formula 1 Dünya Şampiyonu Keke Rosberg’in oğlu Nico Rosberg de 2016 yılında babasının ulaştığı zirveyi gördü. Bu alandaki ilk efsane ise iki kere dünya şampiyonu olan Graham Hill’dir. Oğul Damon Hill ise 1996 yılında Formula 1’in zirvesindeki isim olmuştur. Bir diğer baba-oğul hikâyesi olarak Gilles Villeneuve ve oğlu gösterilebilir. Baba Villeneuve Formula 1’in zirvesinde yer alamadan bir kazada hayatını kaybederken, oğlu Jacques Villeneuve, 1997’de şampiyon olmuştur. Jacques Villeneuve hâlâ “En Genç Formula 1 Şampiyonu” olan yedinci isimdir.

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

Formula 1’deki baba-oğul hikâyesinde şampiyonluk görmeden de devam eden hikâyeler mevcut. Bunların arasında Jos ve Max Verstappen, Jan ve Kevin Magnussen ile Nelson Piquet ve Nelson Piquet Jr’ı sayabiliriz. Bu noktada Schumacher soyadını anmamak haksızlık olur. Formula 1’de Michael ve Ralf kardeşlerin de kıyasıya yarıştığı dönemlerde abi Michael, kırılmadık hiçbir rekor neredeyse bırakmamıştı. Michael Schumacher’in kırmadığı az sayıda rekorun arasında, en genç ve en yaşlı Formula 1 Şampiyonluğu gibi unvanları kaldı. Eğer bir gün, bitkisel hayattan çıkarak pistlere geri dönerse, belki de bu unvanları da alacaktır. Oğul Mick ise 2021 sezonunda Formula 1’de Haas’taki koltuklardan birini kaparak bu serüvene başladı. Kuzeni David ise henüz o kadar şanslı değil ama belki gelecekte şansı dönebilir…

{772836}

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

Yarışma tutkusunun babadan oğula geçmesi sadece Formula 1 içerisinde olmak durumunda değil. Bunun en güzel örneğini Carlos Sainz isminde görüyoruz. “Matador” lakaplı, 2 kere Dünya Ralli Şampiyonu, 3 kere Dakar Şampiyonu olan ve halen aktif olarak yarışmayı sürdüren Carlos Sainz, tüm bilgi birikimini oğlu Carlos Sainz’a aktarıyor.

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

Ancak baba-oğul arasındaki en temel fark, birinin parkurlarda diğerinin ise pistlerde yarışıyor olması.

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

1994 doğumlu Carlos Sainz Jr. 2015 yılında Formula 1 kapısından adımını içeri atarken, 2021 itibarıyla da Ferrari’nin pilotu unvanına ulaştı.

Ferrari Pilotu Charles Leclerc

Söz konusu Ferrari olunca hemen 2021’deki diğer pilottan bahsetmek gerek. Diğer pilot dediğimize bakmayın çünkü Charles Leclerc, 2019’dan günümüze Ferrari için yarışıyor ve 2024’e kadar da kontratı bulunuyor.

Formula 1’in Kırmızı Pilotları: Charles Leclerc ve Carlos Sainz

Bu kadar genç ve başarılı bir pilotun nasıl olabildiğini merak edenler, Charles Leclerc’in 2018’de yaptığı podcast röportajını aşağıdan dinleyebilirler. Leclerc’in en büyük şanslarından biri ise, vaftiz babası sayılan Jules Bianchi’den aldığı destekler oldu. Formula 1’de başarıya ulaşmanın yolu çok çalışmaktan ve insanın sınırlarını zorlayan zorlu sınavlardan geçiyor. Charles Leclerc’ın hikâyesindeyse bunlar fazlasıyla var.

Babasının, Formula 1 serüvenini çocuklarına destek olmak için bırakması, Jules Bianchi’nin Formula 1 tarihinde hayatını kaybeden son pilot olması veya babasını kaybetmesinden hemen 4 gün sonra ilk gerçek Formula 1 başarısını elde etmesi gibi durumları, dramanın bölümleri olarak nitelendirebiliriz.

Tüm bunların sonunda elimizde hırs, azim ve başarıya odaklı iki Formula 1 pilotu mevcut. Geride kalan pek çok pilot gibi… Ancak şunu unutmamak gerekir ki; Formula 1 dünyasının en fazla şampiyonluk kazanmış markasının direksiyonunun ardına geçiyorlar ve her zaman şık gözükmeliler. Çünkü onlar ilham vericiler ve yerlerinde olmak isteyen çok erkek var.

Kapanışı bu muhteşem ikilinin ¨Two truth one lie challange¨ıyla yapmaya ne dersiniz? Formula 1’in iki efsanesinin eğlenceli anları sizin de yüzünüzü güldürecek.

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları