preloader

EuroLeague Final Four Hakkında Bilmeniz Gerekenler

10.06.2022
EuroLeague Final Four Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

aaa

Avrupa basketbolunun zirvesi kabul edilen turnuva EuroLeague’de Final Four hakkında bilinmesi gereken her şeyi bir araya getirdik.

EuroLeague Final Four Nedir?

EuroLeague’in, Avrupa’da 2000 yılından beri EuroLeague Basketball tarafından düzenlenen en üst düzey uluslararası profesyonel basketbol ligidir. Final Four, şampiyon takımın belirlenmesi için dörtlü finalin oynandığı bir turnuva. Yarı finale yükselen dört takımın tek maç üzerinden, seri bir şekilde sezon öncesinde belirlenmiş olan ülkede maçlarını oynamasıyla düzenleniyor. Basketbolda, NBA’den sonra en çok takip edilen lig olan EuroLeague’de kazanan takım Avrupa Şampiyonu olarak isimlendiriliyor ve Avrupa’nın en büyüğü olarak kabul ediliyor.

EuroLeague Final Four ilk kez 1966 yılında Bologna’da düzenlendi ve turnuva sonunda ilk EuroLeague şampiyonu İtalyan basketbol takımı Tracer Olimpia Milano oldu. Final Four’a ev sahipliği yapan ülkeler arasında Türkiye de var. Türkiye’deki ilk EuroLeague Final Four 1992 yılında İstanbul Abdi İpekçi Arena’da düzenlendi ve Yugoslav Partizan İstanbul’dan kupayla ayrıldı. 20 yılın ardından 2012’de ikinci kez İstanbul yine Final Four’a ev sahipliği yaptı.

Turnuvanın Türkiye’de üçüncü kez düzenlenmesi ise 2017’de oldu. Türk basketbolseverlerin büyük bir coşkuyla takip ettiği Final Four’da şampiyonluk kupasını ilk kez bir Türk takımının kaldırması ise heyecanı daha da katladı; İstanbul’da düzenlenen 2017 Turkish Airlines EuroLeague’de şampiyonluğu alan Fenerbahçe oldu.

Final Four Sistemi

2015 yılında EuroLeague sisteminde birtakım değişiklikler yapıldı ve farklı bir sisteme geçildi. Son düzenlemelere göre EuroLeague’de 16 takım bulunuyor ve sezon boyu toplamda 15 iç saha, 15 dış saha olmak üzere 30 maç yapılıyor. Lig sonunda total puan durumunda ilk sekiz sırada yer almayı başaran takımlar play-off oynamaya hak kazanıyor.

Beş maç üzerinden oynanan play-off’lar sonucunda üç maçlık galibiyet alan takımlar Final-Four’a yükselmeye hak kazanıyor. EuroLeague Final Four’da yer alan dört takım, ikişer ikişer eşleşiyor; böylelikle yarı final ve final maçları tek maç üzerinden oynanarak şampiyon belirleniyor.

{772836}

Geçmiş Yıllardaki EuroLeague Final Four Takımları

 • 2021-22 Belgrad – Anadolu Efes / Real Madrid / Barcelona / Barcelona (Anadolu Efes)
 • 2020-21 Köln – Anadolu Efes / Barcelona / Armani Milano / CSKA Moskova (Anadolu Efes)
 • 2019-20 Covid-19 sebebiyle iptal edildi.
 • 2018-19 Vitoria-Gasteiz – CSKA Moskova / Anadolu Efes / Real Madrid / Fenerbahçe (CSKA Moskova)
 • 2017-18 Belgrad – Real Madrid / Fenerbahçe / Zalgiris / CSKA Moskova (Real Madrid)
 • 2016-17 İstanbul – Fenerbahçe /Barcelona / / CSKA Moskova / Real Madrid (Fenerbahçe)
 • 2015-16 Berlin – CSKA Moskova / Fenerbahçe / Lokomotiv Kuban / Laboral Kutxa (CSKA Moskova)
 • 2014-15 Madrid – Real Madrid / Olimpiakos / CSKA Moskova / Fenerbahçe Ülker (Real Madrid)
 • 2013-14 Milano – Makkabi Electra Tel Aviv / Real Madrid / Barcelona / CSKA Moskova (Makkabi Electra Tel Aviv)
 • 2012-13 Londra – Olimpiakos / Real Madrid / CSKA Moskova / Barcelona Regal (Olimpiakos)
 • 2011-12 İstanbul – Olimpiakos / CSKA Moskova / Barcelona Regal / Panathinaikos (Olimpiakos)

Anadolu Efes Euroleague Tarihine Adını Yazdırdı

Turkish Airlines Euroleague’de temsilcimiz Anadolu Efes, adını Euroleage tarihine yazdırmayı başardı. 2020-21 ve 2021-22 yıllarında iki kez üst üste Avrupa’nın en büyüğü olmayı başaran 3 takımdan biri oldu. Bu başarıyı yakalayan ilk takım ise 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında Maccabi Tel Aviv olmuştu. Euroleague tarihine iki kez üst üste 2011-12 ve 2012-13 sezonlarında şampiyonluğu alarak adını yazdıran takım ise Olimpiakos’tu.

Rakamlarla EuroLeague Final Four

 • EuroLeague Final Four’a en çok adını yazdıran takım CSKA Moskova. CSKA Moskova 20 kez Final Four’a katılmayı başardı.
 • Türk takımları arasında en çok EuroLeague Final Four oynayan takım beş sefer ile Fenerbahçe.
 • Anadolu Efes ise dört kez Final Four’da yer alarak EuroLeague Final Four’da yer alan iki Türk takımından biri olmayı başardı. 2021-22 sezonunda şampiyonluğu alarak iki kez şampiyon olan ilk Türk takımı olmayı başardı.

{775020}

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.