preloader

En İyi Yüzücü Mayoları

01.06.2023
En İyi Yüzücü Mayoları

Yazı Boyutu:

İster harika bir tatil isterseniz de profesyonel olarak gardırobunuzda bulunmasını isteyeceğiniz en iyi yüzücü mayolarını derledik.

Doğru mayo seçmek yüzücüler için oldukça önemli bir detay. Aynı zamanda yüzme sporunun yapılabilmesi için gereken en temel ekipman olduğu için mayo seçimine dikkat etmek gerekiyor. Son birkaç yılda, her seviyeden yüzücü, yüzme performanslarını ve hızlarını artırmak için “teknik takımlar” olarak da bilinen yenilikçi mayolara yöneliyor. Ancak bu yenilikçi sporcu mayolarının bir fark yaratıp yaratmadığı sorusu, son zamanlarda yüzücüler tarafından tartışılmakta. Bu dosyada yeni mayo teknolojilerden modellere geniş bir rehber bulabilirsiniz.

Yüzücü Mayosu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

En İyi Yüzücü Mayoları


Yüzücü Mayosu Kesimleri

Yüzücü mayoları oldukça sade görünmelerine rağmen özellikle su içinde rahat ve hızlı hareket etmek için üretilir. Buradaki en önemli nokta hidrodinamik şekli yani kesimi oluyor. Bir mayoda kullanılan malzemeler, kullanıcının vücudunun en düzenli haliyle sıkıştırılmasını ve böylece sürtünmeyi azaltmasını sağlar.

Yüzücü Mayosu Kumaşı

Mayo kumaşları, mayoya hafiflik ve kullanıcıya çeviklik kazandıran naylon veya spandeksden yapılabilir. Hidrofobik (suya dayanıklı) mikrofilament kumaşlardan yapılmış mayolar sürtünmeyi yüzde 8 oranında azaltabiliyor. Bu kıyafetler suyla temasa karşı direnç gösterir; esasen suyu kullanıcının vücudundan uzağa iterek suyun daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Yüzücü Mayosu Dikişi

Mayolarda kullanılan malzeme ve kumaşların bir araya getirilmesi de hayati bir rol oynuyor. Bağlanmış dikişlerin, geleneksel olarak dikilmiş dikişler üzerinde sürtünmede neredeyse yüzde 6’lık bir düşüşe yol açtığını biliyor muydunuz?

Yüzme çok popüler bir spor olduğu için, zaman zaman tartışmalara yol açan mayoların tasarım ve malzemesinde birçok deney yapıldı. Bu deneylerden en çok konuşulanı 2009-2010 yıllarında yapılan bir deney. 2009 Dünya Yüzme Şampiyonası’nda, NASA’nın yardımıyla tasarlanan çığır açan yeni bir mayo nedeniyle birçok rekor kırıldı. Yüzücüler için özel bir takım mayo yapan şirket, FINA tarafından 2010 yılında haksızlık yarattığı gerekçesiyle yasaklandı.

Bir diğer deyişler özel olarak tasarlanmış mayolar sadece havalı görünmekle kalmayıp aynı zamanda yüzücünün hızını da olumlu yönde etkileyerek rakiplerine karşı üstünlük sağladığı oldukça açık kanıtlandı.

{774156}

Yüzücüler İçin Mayo Çeşitleri

En İyi Yüzücü Mayoları


Yüzme sporunda farklı amaçlara göre üretilmiş mayolar bulunjuyor. Mayo seçimi yaparken nerede ve ne için kullanılacağı çok önemli. Deniz kenarında, kumsalda havuzda ya da profesyonel olarak ilgilendiğiniz su sporlarını yaparken mutlulukla içinde rahat hareket edebileceğiniz bir mayo bulmak birincil önceliğiniz olmalı.

Antrenman Mayosu

En İyi Yüzücü Mayoları

Bu mayolar adından da anlaşılabileceği gibi antrenmanlarda kullanılıyor. Diğer mayolara göre daha dayanıklı ve yüzme dinamiklerine uygun oluyorlar. Akıllara daha çok sade renk ve tasarımlar gelse de yeni desenler sayesinde istenilen model ve renk seçilebiliyor. Antrenman yaptığınız süre boyunca vücudunuzu fazla sıkarak rahatsız etmemesi önemli detatlardan bir tanesi. Çabuk kuruyor olması da tercih sebeplerinden bir tanesi.

Ağırlık Mayosu

En İyi Yüzücü Mayoları

Diğer ismi ile Drag suit, antrenmanlarda yüzme dinamiklerini fazla bozmadan, suyu içerisine hapsedip yüzücülere ağırlık yaparak yüzmeyi zorlaştıran mayolardır. Drag suit, hem erkekler hem de kadınlar tarafından antrenman sırasında kullanılabilen özel mayolardan. Bir antrenman elbisesinin asıl veya asıl amacı, yüzerken direnci arttırmak. Dış katman file kumaştan yapıldığından ve drag elbisesi normal bir mayodan biraz daha geniş olduğundan, içine su girerek daha fazla sürtünmeye neden olur ve yüzerken kaslarınızı daha çok çalışmanıza neden olur.

Yarış Mayosu

En İyi Yüzücü Mayoları

Yüzme yarışlarında tercihe dilen bu modeller sürtünmeyi azaltan ve kompress yapan mayolardan. Yapıldıkları materyaller gereği dayanıklı değillerdir. O nedenle sadece yarışma esnasında kullanılmalı, yarışma sonrası duru su ile elde yıkanıp asılmadan kurutulmalı; güneşte bırakılmamalıdır. Fiyatları diğer mayolara göre oldukça yüksek olabilmektedir. Mayo teknolojisine göre de fiyatı artmakta ve azalmaktadır. Yarışmalarda Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) kuralları dahilinde tüm mayolar giyilebiliyor. Yarışma mayolarının onay barkodu olması gereklidir. Tabii normal antrenman mayosu ile de yarışmalara katılınabilir. Yarışmalara FINA kurallarında olan tüm mayolarla katılınabilir.

Wetsuit

En İyi Yüzücü Mayoları

Wetsuit, suda fazla zaman geçiren yüzücülerin giydiği özel bir kıyafettir. Wetsuitler genellikle soğuk sularda, açık su yüzücüleri, dalgıçlar, sörfçüler tarafından kullanılır. Bir wetsuit kullanıcının vücut ısısını korumasına yardımcı olacak şekilde ısı yalıtımı sağlar. Bu da yüzücülerin tehlikeli derecede düşük vücut ısısı olan hipotermiden kaçınmasına yardımcı olur. Daha çok özel müsabakalarda kullanılmaktadır. Daha çok Ironman Triatlon yarışmalarında wetsuitler kullanılıyor. Su sıcaklığı yüzmeye uygun olmayan sularda antrenman için kullanılabilir.

Trisuit

En İyi Yüzücü Mayoları

Triatlon yaparken kullanılan mayolardır. Bisiklet sürmek için kalça içerisinde pedi vardır. Hızlı kuruyan bir materyalden yapılmaktadır. Amaç, yüzme, bisiklet ve koşu sporlarını tek kıyafetle yapmaya yardımcı olmaktır. Böylelikle yarışmalarda sporcular branş değişim alanlarında zaman tasarrufu sağlarlar. Uzun süreli performans göstermeniz gereken triatlon yarışlarında kullanmak üzere alacağınız trisuit modelinin beden ölçülerinize uygun olması oldukça önemlidir. Çok sıkı ürünler nefes alışverişinizi kısıtlayabilir. Bol tasarımlar ise özellikle yüzme etabındaki başarınızı olumsuz etkileyebilir. Trisuit alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da yarışılacak mesafenin uzunluğu.

{772110}

Yüzücü Mayosu Modelleri

Kadın Yüzücü Mayoları

Erkek Yüzücü Mayoları

{774872}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları