preloader

Dünyanın En Ünlü Koşu Maratonları

20.07.2023
Dünyanın En Ünlü Koşu Maratonları

Yazı Boyutu:

Her yıl merakla beklenen dünyanın en ünlü koşu maratonlarını ve rengarenk görüntülerini keşfedin!

Resmi olarak ilk kez 1896 Atina Olimpiyat Oyunları’nda karşımıza çıkan maraton koşuları, o günden beri önemini arttırarak dünyanın dört bir yanında renkli görüntülere ve rekorlara şahitlik etmemize olanak sağlıyor. Bizler de sizin için yeryüzündeki en ünlü koşu maratonlarını derledik, gelin beraber inceleyelim!

Boston Maratonu

Dünyanın en eski maratonu olan Boston Maratonu, 1897 yılında başladı. Her yıl nisan ayının 3. pazartesisi gerçekleşen maraton, köklü tarihinden ötürü birçok koşucunun da hayallerini süslüyor. Ancak, bu maratona katılmanın çok kolay olmadığını ekleyelim. Adayların, yaş ve cinsiyetlerine uygun olarak belirlenmiş zaman limitinden daha kısa bir sürede koştuklarını ispat eden ön eleme koşullarını geçmeleri gerekiyor. Zorlu ön eleme koşullarına rağmen, katılımcılar HeartBreak Tepesi’nin sunduğu eşsiz Boston manzarasında bitiş çizgilerini görerek adeta ödülleniyorlar.

Londra Maratonu

1981 yılından beri bahar aylarında İngiltere’nin başkentinde gerçekleşen Londra Maratonu, şehrin içinde düz bir rotada gerçekleştiği için farklı hedeflerdeki koşucuların hepsinin ilgisini çekiyor. Sadece kendi limitlerini test etmek isteyen katılımcılar olduğu gibi, dünyanın en iyi koşucularından Kenya’lı Mary Keitany’nın da dünya kadınlar rekorunu burada kırdığını belirtelim. Greenwich parkından başlayarak, şehrin tarihi mirasları arasında kalabalıklar tarafından desteklenme fikri hoşunuza gidiyorsa, Londra maratonu iyi bir seçim olacaktır.

Berlin Maratonu

1974 yılında şehrin orman kaplı Grunewald bölgesinde başlayan ancak daha sonra şehre taşınan Berlin Maratonu, her yıl eylül ayının son haftası gerçekleşiyor. Yüksek katılımcı sayısı ve yaklaşık 1.5 milyon kişinin Berlin sokaklarındaki tezahüratıyla gerçekleşen maraton, farklı noktalardaki müzik grupları ile de hem koşucular hem katılımcılar için ayrı bir keyif sunuyor. Brandenburg kapısından geçerek yarışa süratle devam eden koşucular arasında, 2018 yılında dünya rekorunu 2:01.39’lik dereceyle kıran Kenya’lı Eliud Kipchoge’in de olduğunu belirtelim.

{772393}

Chicago Maratonu

1905 yılından beri koşulmasına rağmen 1977 yılında maraton ünvanını alan Chicago Maratonu, her yıl ekim ayında gerçekleşiyor. Ekim ayının getirdiği serin hava koşulları ve engebesiz parkuru ile rekor hedefleyen katılımcılar için ideal olarak değerlendiriliyor. Diğer maratonlardan daha dar bir alanda gerçekleşmesine karşın, 160 üzerinde ülkeden ve Birleşik Devletler’in 50 eyaletinden de sporcuları ağırlaması açısından en geniş katılımcı yelpazesine sahip maratonlardan biri olarak yerini koruyor.

New York Maratonu

‘Uyumayan şehir’ New York’ta 1970 yılından beri süregelen New York Maratonu, her yıl kasım ayının ilk haftası gerçekleşiyor. Central Park’ta yer alan bitiş çizgisine kadar New York’un 5 bölgesini de kapsayan parkur, katılımcılara limitlerini test ederken, şehri yakından tanıma fırsatı da sunuyor. Parkurda 2 milyon kişi tarafından desteklenip, medya kanalları üzerinden de 300 milyon kişi tarafından anbean izlenmek isterseniz, New York maratonu sizin için ideal olacaktır.

Tokyo Maratonu

Majör maratonların 6. ve en yenisi olan Tokyo Maratonu, 2007 yılından beri genel olarak şubat ayında katılımcılarını ağırlıyor. Diğer maratonlardan farklı olarak tarihi ile ilgili ilginç bir bilgi ekleyelim. 2007 yılından önce kadınlar ve erkekler için iki ayrı yarış düzenleyen organizasyonda, tek sayılı yıllarda Tokyo-New York Dostluk Maratonu, çift sayılı yıllarda ise Tokyo Uluslararası adı altında koşuluyordu. Ancak, organizasyon açısından yaşanılan sıkıntılardan ötürü bu maraton tek bir çatı altında birleştirilerek, bugünkü adıyla ‘Tokyo Maratonu’ adını aldı.

{77275}

İstanbul Maratonu

Listemizin kapanışını ise dünyada koşucularının kıta değiştirmesine olanak sağlayan tek maraton olan İstanbul Maratonu ile yapıyoruz. İstanbul Maratonu’nun da kendine özgü ilginç bir hikâyesi mevcut. Maraton, ilk olarak bir Alman turist grubunun 1 Nisan 1979 pazar sabahı Boğaziçi Köprüsü üzerinde koşma girişimiyle başladı. Yolun yarısının kapanmış olduğunu gören yolcular, bunun bir şaka olduğunu düşündüler. Bu girişimle beraber düzenli olarak süren maraton, şehrin tanıtımını ön plana çıkarmak adına İstanbul Maratonu olarak isim değiştirerek, tüm hızıyla devam ediyor.

Kapak Görseli: Olympics

Ela
Ela Tüm Yazıları