Tüm Zamanların En İyi Sporcuları

Tüm Zamanların En İyi Sporcuları

Kırılması zor rekorlara imza atarak ya da alanında üstün başarı göstererek şampiyonluğu kazanan; farklı spor dallarından en başarılı sporcuları bir araya getirdik.

En İyi Basketbolcular

Michael Jordan

NBA tarafından tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu ilan edilen Michael Jordan, aynı zamanda yüzyılın en büyük ikinci sporcusu olarak görülüyor. Basketbol sahasında parlayan Jordan sadece potaya gönderdiği toplarla değil takımına getirdiği şampiyonluklarla da efsane olmayı başardı.

Kerim Abdül Cabbar

19 defa NBA All Star oyunculuğunu elde eden Cabbar, kendi geliştirdiği ve adıyla anılan sky hook atışıyla hâlâ akıllarda. 2.18 cm’lik boyunun verdiği avantajla da oynadığı takımları şampiyonluğa götüren sporcu, NBA’deki en çok sayı atan basketbolcu sıfatını elinde bulunduruyor.

Kobe Bryant

2020 yılında dramatik bir kazada hayatını kaybeden Kobe Bryant, milyonların Black Mamba’sı olarak tanınıyor. Bir basket maçında en çok sayı atan ikinci basketbolcu olan Kobe NBA’deki ilk şampiyonluğunu 22 yaşındayken kazandı.

Magic Johnson

Sahadaki yeri oyun kurucu olsa da her pozisyonun hakkını verebilmek gibi bir yeteneği olan Magic Johnson basketboldaki başarılarıyla NBA’in efsane oyuncuları arasında gösteriliyor. En çok final maçı gören basketbolculardan biri olan Magic Johnson sağlık sorunları nedeniyle bir süre basketbol oynamaya ara vermiş olsa da hâlâ basketbol kulüplerinin yönetim kadrosunda yer alıyor.

LeBron James

Maç başına 27 sayı ortalaması olan LeBron James ya da takma adıyla King James basketbolun her pozisyonunda kendini gösterebiliyor. Sert ve güçlü basketbol oynama tarzı olan James, erken yaşta NBA’de kendini kanıtlayan oyunculardan.

En İyi Voleybolcular

Karch Kiraly

1980’lerde voleybol camiasının en yükselen ismi hiç şüphesiz Karch Kiraly idi. 1960 doğumlu, Amerikalı voleybolcu; spor kariyerine voleybol oyunculuğu dışında spor spikerliği ve teknik direktörlük de sığdırdı. Olimpiyatlardan kazandığı üç altın madalyası da bulunan Karch Kiraly sadece voleybolun değil tüm spor dünyasının efsane isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Lorenzo Bernardi

1968 doğumlu İtalyan voleybolcunun dokuz İtalya iki de dünya şampiyonluğu bulunuyor. Spor kariyerine İtalyan voleybol liginde antrenör olarak devam eden Bernardi’nin olimpiyatlardan kazandığı gümüş madalyası bulunuyor.

Keri Walsh Jennings

Üç altın, bir bronz olimpiyat madalyası ve 112 maç galibiyeti bulunan Keri Walsh Jennings, daha çok plaj voleyboluyla akla gelen bir isim. 1978 doğumlu Amerikalı sporcu voleybol kariyerine devam ediyor.

Misty May Treanor

Üç olimpik altın madalya sahibi olan Misty May Treanor, emekli olsa da voleybol denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri. Plaj voleybolundaki başarısıyla ün salan sporcu şimdilerde antrenör olarak kariyerine devam ediyor.

Regla Torres

Çok küçük yaşlarda voleybola profesyonel olarak başlayan Regla Torres; 1975 Küba doğumlu. 2001 yılında 20’nci yüzyılın en iyi oyuncusu unvanını aldı. 16 yaşındayken katıldığı olimpiyatlardan altın madalya kazanan en genç voleybolcu unvanı ile ayrılan Torres’in en bilinen özelliği ise 3,3 metreye sıçrayabilmesi.

En İyi Kayakçılar

Bode Miller

Kayak yaparken adeta pistle bütün olan Bode Miller altı olimpiyat madalyasına sahip. Aralarında Dünya Kupası’nın da olduğu çok sayıda kupaya da sahip olan Miller yaşadığı bir sakatlık sonucu profesyonel olarak kayağa veda etse de arka planda çalışmaya devam ediyor.

Alberto Tomba

Üç altın olmak üzere toplamda beş olimpik madalyaya sahip olan Alberto Tomba, kayak stilindeki başarısıyla La Bomba adıyla anılıyor. Kendine has slalom stili geliştiren Tomba, pistteki güçlü ve hakim duruşuyla hâlâ örnek alınan isimlerden biri.

Kjetil Andre Aamodt

Alp tarzı kayağın dört disiplininde de madalya sahibi olan Aamodt sekiz olimpik madalya kazandı. Kayaktaki başarılarını katlayarak ilerleten Norveçli kayakçı yaşadığı hastalık yüzünden eski başarısını devam ettiremese de pistteki tarzıyla ilham vermeye devam ediyor.

Jean-Claude Killy

Alp disiplini kayakta dünya şampiyonluğu olan Killy kullandığı kayak tekniği sayesinde pisti hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamayı her zaman başardı. Killy kayak pistlerinden emekli olsa da yeni kayak sporcuları için ekipmanlar tasarlamaya devam ediyor.

Franz Klammer

Avusturyalı Klammer çok sayıda madalya kazanmış ve evine birçok ödül götürmüş olsa da onu farklı yapan kayak pistindeki hırçın ama bir o kadar da kayağa hakim olan tavrıydı. Hâlâ akıllarda olan kayak performanslarına imza atan sporcu kesinlikle tüm zamanların en başarılı kayakçılarından biri.

En İyi Yüzücüler

Michael Phelps

2004 Olimpiyatları’ndan toplamda sekiz madalya ile ayrılarak tüm zamanların tek olimpiyatta en çok madalya kazanan ismi olan Phelps, şüphesiz hâlâ en gözde yüzücülerden biri. Karışık, serbest ve kelebek tarzda sayısız madalyası olan Michael Phelps’in spor alanında da çok sayıda ödülü bulunuyor. Öyle ki bu madalyaları üst üste koyduğunuzda Michael Phelps’in 1,93 cm’lik boyunu geçiyor.

Mark Spitz

Mark Spitz, Michael Phelps rekorunu kırmadan önce 36 yıl boyunca bir olimpiyatta en çok madalya kazanma unvanına sahipti. Farklı tarzlarda yüzme rekorları bulunan Spitz’in 1972 Olimpiyatları’nda elde ettiği başarı sporcular için hâlâ örnek teşkil ediyor.

Ryan Lochte

1984 doğumlu Lochte 200 ve 400 metre karışık stil yüzmede hâlâ dünya rekorunu elinde tutuyor. Dört altın, iki gümüş ve iki de bronz madalyası olan Lochte genç yaşında en yetenekli yüzücüler arasına ismini yazdırmayı başaran sporculardan.

Ian Thorpe

Dokuz olimpiyat madalyası ve su sporlarında sayısız başarısı olan Avustralyalı yüzücü Ian Thorpe serbest ve karışık stilde kendini kanıtlayan bir isim. Yüzmedeki üstün başarılarının ardından erken yaşta emekliye ayrılan Thorpe ismini hayır işlerinde kullanıyor.

 

En İyi Golfçüler

Tiger Woods

Golf dünyasının en büyük dört turnuvasında dikkat çeken başarıları olan Tiger Woods maddi kazancıyla da dikkat çekiyor. Saniyede 148 dolar kazandığı açıklanan başarılı golf oyuncusu Tiger Woods’un bu gelirinde sadece golf sahalarının değil çok sayıda reklam anlaşmasının da payı var. Geçtiğimiz yıllarda sakatlık yaşasa da golf sahalarındaki kariyerine devam ediyor.

Jack Nicklaus

Spor dünyasında ‘The Golden Bear’ adıyla bilinen Jack Nicklaus için ‘golf tarihinin en başarılı ismi’ diyebiliriz. PGA Tour’da 73 birinciliği diğer golf turnuvalarında ise 18 şampiyonluğu bulunuyor. 1940 doğumlu Nicklaus toplamda 117 turnuvaya katılmasıyla da bir diğer rekorun sahibi. Profesyonel golf dünyasından emekli olan Jack Nicklaus’un kendi biyografisini yazdığı kitabı ve bilgisayar oyunu da bulunuyor.

Ben Hogan

Kendine has golf teknikleri -en bilineni swing- geliştirmesiyle tanınan Ben Hogan, 1997 yılında 85 yaşındayken hayata veda etti. Dört büyük golf turnuvasını da kazanan efsanevi golfçü büyük bir kaza geçirmesine rağmen kısa sürede golf sahalarına geri döndü. Devam eden kalp rahatsızlığına ve kazadan kalan ağrılarına rağmen golfe başarıyla devam etmesi de Hogan’ın efsanevi olmasının etkilerinden biri. 

Walter Hagen

Kazandığı turnuva sayısı açısından tüm zamanların en başarılı üçüncü golfçüsü kabul edilen Walter Hagen, 1892 doğumlu. Çok erken yaşta başladığı golf hayatına 2 bin 500’den fazla maç ve efsanevi başarılar sığdıran Hagen 77 yaşında hayata veda etmeden önce dünyaya otobiyografisini de bıraktı. Hagen’ın stili de golfün ikonik stiline vurgu yapacak kadar başarılıydı.

Gary Player

The Black Knight lakaplı golf oyuncusu Gary Player müthiş başarılarla dolu kariyerinden emekli olsa da sonrasında 400’den fazla golf sahasının tasarımını üstlendi ve yeni golfçülerin yetişmesi için kendi adıyla vakıf kurdu. Golf tarihinde bu kadar başarılı anılmasının nedeni ise yüzlerce galibiyetinin yanı sıra US Open, British Open ve  Masters Tournament’te kazandığı başarılar.

En İyi Boksörler

Muhammed Ali

Tüm dünyada boksör denildiğinde ilk akla gelen isim Muhammed Ali, Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli bir aileden geliyor. 2016 yaşında, 74 yaşındayken akciğerlerindeki problemden ötürü hayatını kaybeden boksörün ringlerde efsanevi başarısı bulunuyor. Profesyonel hayatında çıktığı 61 maçın 56’sını (37’si nakavtla) kazanan Muhammed Ali’nin hayatına bakıldığında boks dışında politik anlamda da, dünyaya barışı getirmek için birçok girişimi oldu.

Mike Tyson

Evinin bahçesinde beslediği kaplanları ve yüzündeki dövmesiyle de tanınan Mike Tyson kariyerindeki başarılar sayesinde aldığı Iron Mike lakabını sonuna kadar hak ediyor. En genç yaşta ağır sıklet boksör olmayı başaran Mike Tyson 58 maçından sadece 6’sını kaybetmesiyle de rakipleri için zorlayıcı bir rakip oldu.

Sugar Ray Robinson

Ringte rakiplerine karşı agresif bir dövüş taktiği sergileyen Sugar Ray Robinson, diğer boksörlere göre farklı tekniklerle dövüşüyordu. Boks kariyeri boyunca 200 karşılaşmanın 173’ünü kazanan Sugar Ray Robinson’un efsaneleşen ring hikâyeleri de bulunuyor. Farklı sıkletlerde beş kere şampiyon olması da Robinson’ı farklı yapan etkenlerden biri.

Floyd Mayweather Jr.

https://www.youtube.com/watch?v=_BMLuRbepb8

Şimdiye kadar 50 maça çıkan Floyd Mayweather Jr.’ın hiç mağlubiyeti bulunmuyor. Yenilmez bir boks kariyerine imza atan boksörün farklı sıkletlerde dövüşleri bulunuyor. Lakabının ‘money’ olması da rakiplerini düzenli olarak yenmesinden geliyor. 1977 doğumlu olan Floyd Mayweather Jr. erken yaşta emekli oldu ve boksun efsanelerinden biri olarak adını tarihe yazdırmayı başardı.

Joe Louis

1914 yılında dünyaya gelen sporcu Joe Louis; 1934 – 1951 yılları arasında ringlerde aktif olarak yer aldı. Çıktığı 69 maçın 66’sını zaferle tamamladı ve kendini takip edenler tarafından ‘brown bomber’ adıyla anıldı. Ağır sıklette yarışan boksör uzun yıllar boyunca dünya şampiyonluğunu kimseye kaptırmadı.

En İyi Atletler

Usain Bolt

Tüm zamanların en hızlı atleti olan Usain Bolt’un olimpiyatlardan sekiz altın madalyası bulunuyor. Jamaikalı atlet 100 metrede kırdığı 9.58 saniyeyle dünya rekorunu hâlâ elinde bulunduruyor.

Carl Lewis

1961 doğumlu Carl Lewis’in 10 farklı altın olimpiyat madalyası bulunuyor. Uzun atlamada ise 8,54 metre başarısı ile biliniyor.

Michael Johnson

Usain Bolt’a kadar 200 metrede dünya rekorunu elinde bulunduran Amerikalı atlet ilk rekorunu 1996 yılındaki Atlanta Olimpiyatları’nda kırdı. Michael Johnson’ın 200 ve 400 metre koşularında toplamda 14 altın madalyası bulunuyor.

Jesse Owens

Uzun atlamada kırdığı rekor uzun yıllar geçilemeyen Jesse Owens, kariyerindeki başarılarla politikada da kırılmalara neden oldu. 1936 Berlin Olimpiyatları’ndan dört altın madalya ile ayrılan atletin başarısı o kadar şaşırtıcı olmuş ki o dönemde Afro-Amerikalıları karşı dayatılan baskıları başarısı sayesinde kırmış.

En İyi Futbolcular

Pelé

Pelé futbol tarihinde, kariyeri boyunca en çok gol atan futbolcu unvanına sahip. Sokakta ayakkabı boyacılığı yaparken keşfedilen futbolcu, çıktığı 837 maçta toplamda 767 gol atarak kırılması zor bir rekoru elinde bulunduruyor. Hayatta olan Brezilyalı futbolcunun üç dünya kupası var.

Diego Maradona

2020 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Maradona, futbol denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri. Arjantinli futbolcu 16 yaşından beri çıktığı futbol sahasında toplamda 259 gole imzasını attı. Arjantin formasıyla da iki defa dünya kupasını kaldırdı.

Cristiano Ronaldo

Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo şimdiye kadar Manchester United, Real Madrid ve Juventus’ta oynadı. UEFA Şampiyonla Ligi’ndeki en çok gole imza atan futbolcu olan Ronaldo’nun şimdiden farklı liglerde ve oynadığı kulüplerde gol rekorları bulunuyor.

Lionel Messi

Genç yaşında gösterdiği başarılarla dikkat çeken Lionel Messi, Barcelona formasıyla La Liga’da attığı ilk golle dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Henüz 17 yaşındayken, La Liga’da gol atan en genç futbolcu olma sıfatını kazanan Messi’nin başarılarının ilki bu gol oldu. 2006’dan beri dünyanın en çok dikkat çeken ve futbol alanındaki her ödülü defalarca kazanan Messi futboldaki başarılarına devam ediyor.

Ronaldo

Özellikle Barcelona ve Inter Milan’da oynadığı yıllarda futboldaki üstün yeteneğini kanıtlayan Ronaldo; Brezilya formasıyla iki dünya kupasını da kaldırdı. Oynadığı forvet pozisyonunun hakkını veren Ronaldo ciddi sakatlıklar geçirmesine rağmen futbola devam etti. Sakatlıkları sahadaki başarısına daha fazla etki etmeden 2011 yılında emekli olmayı seçen Ronaldo, Birleşmiş Milletler’de iyi niyet elçisi olarak çalışmaya devam ediyor.

En İyi Tenisçiler

Roger Federer

Tenis dünyasında kırması zor rekorlara imza atan Roger Federer’in 20 Grand Slam şampiyonluğu bulunuyor. Altı yaşından beri tenis oynayan Federer; 14 yaşından beri de profesyonel olarak tenisteki başarılarını devam ettiriyor. İsviçreli tenisçinin maçlarının oldukça fazla takipçisi olduğunu da söylemek gerek.

Rafael Nadal

Tenisin en başarılı isimlerinden biri hiç şüphesi Rafael Nadal. 20 Grand Slam şampiyonluğu olan tenis oyuncusu 17 yaşından beri profesyonel olarak tenis kortlarında bulunuyor. Olimpiyat madalyaları da bulunan İspanyol tenisçi her geçen gün tenis dünyasındaki başarılarına yenilerini ekliyor.

Serena Williams

23 Grand Slam şampiyonluğu ile Serena Williams tenis dünyasında adeta bir efsane. Toplamda üç altın olimpiyat madalyası da bulunan tenis oyuncusu aynı zamanda dünyanın en çok geliri olan kadın sporcusu unvanını taşıyor.

Andy Murray

Tenis kortlarından -şimdilik- kazandığı 43 kupa ve iki altın olimpiyat madalyası bulunan İskoç tenisçi Andy Murray’in üç Grand Slam şampiyonluğu var. Teniz kortundaki hızlı, çevik ve güçlü hareketleriyle bilinen Murray’in teniste daha da yükselmesi bekleniyor.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.