preloader

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Yazı Boyutu:

Golfün tarihi ve dünyanın en iyi golf kulüpleri mercek altında.

Dünyanın en eski sporlarından olan golf, bir partner olmaksızın sahaya karşı mücadele edilmesi ile yalnız oynanabilen tek spor dalı aynı zamanda. Her ne kadar her yaş grubu ve cinsiyet tarafından oynanabilse de genellikle erkekler arasında daha yaygın olan golf, bir Brother’ın da vazgeçilmezi. Brother’larla özdeşleşen cömertlik ve centilmenlik kavramlarıyla bire bir örtüşen golfün tarihçesini ve dünyanın en iyi golf kulüplerini inceleyin.

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Sporu tanımayanlar için monoton ve basit gibi görülse de golf, ciddi fiziksel güç ve yüksek konsantrasyon gerektiriyor. Sahasına göre yapay veya doğal engellerin bulunduğu yaklaşık 70 hektarlık bir parkurda 18 delik bulunuyor ve ortalama 70 vuruşla tamamlanıyor.

Sağlıklı bir beden ve pratik zeka gerektirmenin yanı sıra golf, centilmenliği de kucaklıyor. Öyle ki oyunda sportmenlik ödüllendirilirken oyunculara ve sahaya saygısızlık tolere edilmiyor; tıpkı bir Brother’ın yaşam tarzı gibi… Bir oyuncu vuruş hazırlığına başladığı anda kimse hareket etmiyor, konuşmuyor. Saha vuruş esnasında hasar aldıysa onarılıyor, çim kapaklar yerine koyuluyor ve top izleri gideriliyor. Bir Brother için oyunun temposu kadar bu karakteristik detaylar da son derece önem taşıyan bağlılık nedenleri.

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

{772381}

Golfün Tarihçesi

Golfü tarihsel olarak sahiplenen ülkeler arasında Çin ve İskoçya yer alıyor. Çin kaynaklarına göre golf, 1300’lü yılların ilk yarısında Ming Hanedanlığı döneminde bir değneğin topa vurulması ile oynanan chuiwan oyunu ile ilk kez bu ülkede oynanıyor. Zenginlerin radarındaki bu oyun Avrupa’ya Orta Çağ’da tüccarlar tarafından yayılıyor.

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Golfün köklerine dair yaygın görüş ise sporun 15. yüzyılda İskoçya’da gowf adı altında oynandığı yönünde. En eski golf sahalarından Saint Andrews’un da İskoçya’da bulunması bir rastlantı değil kuşkusuz. 1754 senesinde Saint Andrews’ta kurulan, dünyada golf otoritesi olarak kabul edilen ve golf oyununun kurallarını belirleyen Royal and Ancient Golf Club, köken tezini ispatlamak için tarih boyunca sopa ve top kullanılarak oynanan pek çok oyun olduğunu ve fakat 18 delikli golfün bu topraklarda doğdunu ileri sürüyor. Dünya üzerinde golf oynandığı kanıtlanan en eski saha olan Musselburgh’un da İskoçya’da bulunduğunu belirtmekte fayda var.

15. yüzyılda St. Andrews’ta düzenlenen turnuvalar 11 delikli sahada 22 delikte oynanırken, deliklerin sayısı, deliklerin birbirlerine çok yakın oldukları gerekçesi ile 1700’lerin sonunda 9’a düşürülüyor. Günümüz profesyonel sahalarında halen bu kural uygulanıyor.

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Sahaların ve ekipmanların gelişimi için 19. yüzyılı beklemek gerekiyor. Bu dönemden itibaren toplar iyileştiriliyor ve bugünkü halini alıyor. 1930’larla birlikte metal gövdeli sopalar ve tee’ler kullanılmaya başlanıyor. Hafif sopaların üretimi ise 1980’lerde başlıyor.

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

St. Andrews, İskoçya

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Bir Brother’a golfü, golfün başlangıç noktasında oynamak yakışır. Golf tarihinin yazıldığı yer olarak da kabul edilen St. Andrews, dünyanın en eski ve Avrupa’nın en büyük golf sahası olma özelliklerini de taşıyor. 15. yüzyıldan beri golf oynandığı kabul edilen Old Course sahasının yanı sıra 18 ve 9 delikli iki sahaya daha ev sahipliği yapıyor.

Pine Valley, New Jersey, ABD

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Oldukça uzak bir bölgede, sarı çam ağaçları ile çevrili bir arazide olması nedeniyle henüz çok fazla keşfedilmemiş, keşfedenler tarafından ise ‘dünyanın en iyi sahası’ olarak nitelendirilen Pine Walley, temelleri 1913 senesinde atılan ve zaman içinde 75 hektardan 168 hektara kadar genişleyen bir sahaya sahip. Bu sahayı henüz deneyimlememiş bir Brother varsa, birlikte seyahat etmek için bir an önce plan yapmaya başlayabilirsiniz.

Augusta National Golf Club, Gürcistan

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

1933 yılında açılan ve Jones&Alister Mackenzie tarafından tasarlanan Augusta National Golf Club, 1990 yılında siyahilere ve 2012 yılında kadınlara da kapılarını açtı. Golf Digest tarafından 2009’un en iyi 100 sahası arasında 1. seçilen tesise davetiye ile üye kabul ediliyor. 50-95 metre rakımlı sahanın rekorunu Greg Norman elinde tutuyor.

Cypress Point, Kaliforniya, ABD

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Pasifik Okyanusu’na karşı coğrafyasının muazzam orijinalliğini koruyarak hizmet veren Cypress Point, mimar Alister MacKenzie’nin imzasını taşıyor. 18 deliği ve çok sayıda çimenli yolu ile golf tutkunları için benzersiz bir deneyim sunuyor.

Shinnecock Hills Club, New York, ABD

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

1893’te kapılarını golfseverlere açan Shinnecock Hills Club, kadınları ilk kez üyeliğe kabul eden kulüp olma özelliği taşıyor. Farklı eğim alanları ile dikkat çeken sahanın Atlantik Okyanusu’ndan gelen rüzgarlara açık olması onu zorlu bir parkur yapıyor. Mücadeleyi seven Brother’lar için ideal.

Royal County Down, İrlanda

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

18 çukurlu 2 sahası ile dünyanın en doğal golf sahaları arasında ilk sıralarda yer alan Royal County Down, tam da bu yüzden oynamanın en zor olduğu parkurlardan. Yüzünü denize, sırtını Mourne Dağları’na veren kulübün yüzyılı aşkın süredir hizmet verdiğini belirtelim.

Pebble Beach Golf Club, Kaliforniya, ABD

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Engebeli kıyı şeridinin ve arazisinin zorlu bir parkur oluşturduğu Pebble Beach Golf Club, Amerika’nın en ünlü golf sahası olarak da biliniyor. Beş ayrı US Open Turnuvası’na ev sahipliği yapan sahası ile kulüp, sunduğu eşsiz konaklama deneyimi ile de görülmeye değer.

Unutamayacağınız Bir Golf Deneyimi İçin…

Eğer golf tutkunu Brother ruhu taşıyan arkadaşlarınızla bir seyahat planlıyorsanız, katılımcıların sayısını son dakika sürprizine mahal vermeksizin kesinleştirin ve herkesin iletişim bilgisini ve uçuş planlarını edinin. Takımınıza bir isim verin ve onu böylece unutulmaz kılın. Daha sonra tüm bu iletişimi sağlayacağınız mail veya WhatsApp gibi bir mecra belirleyin.

Dünyanın En İyi Golf Kulüpleri

Turnuvanızın sonuna bir ödül koyun; ne için oynadığınıza bir anlam kazandırın. Doğanın sürprizlerine karşı da hazırlıklı olun ve dışarıda vakit geçiremeyeceğiniz zamanların olması ihtimaline karşı bir iç mekan planı yedekleyin. Planlarınızı akşam saatleri için de esnetin, ne de olsa tüm gün golf oynamayacaksınız. Kazanana ödülünü takdim ederken sonuncu gelene, bir sonraki turnuva seyahatinize kadar takabileceği ve baktıkça hatırlayacağınız bir hediye vermeyi ihmal etmeyin.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları