preloader

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

27.06.2022
Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Espordan gerçek FIA Formula 2 yarışlarına geçiş yaparak sıra dışı bir pilot kariyere sahip Cem Bölükbaşı hakkında merak edilen her şeyi bir araya getirdik.

Cem Bölükbaşı Kimdir?

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

Cem Bölükbaşı espordan gerçek F2 yarışlarına geçiş yaparak çok sıradışı bir pilot kariyerine sahip olmasıyla da dünyada tanınan ilk Türk yarış pilotudur.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir basın toplantısında Türkiye’nin yurtdışındaki milli gururu Cem Bölükbaşı’nın Formula 2 pilotu kariyeri boyunca ona eşlik edecek yeni sponsoru tanıtıldı.

Rixos otelleri ve dünyada 70 milyondan fazla üyesi bulunan “ALL – Accor Live Limitless” yaşam tarzı sadakat programı ortak bir çabayla Formula 2de ülkemizi temsil eden ilk Türk pilot Cem Bölükbaşı’nın resmi sponsorluğunu duyurdu.

Bu da bize Cem Bölükbaşı’nın kariyerini biraz yakından incelemek için bahane oldu. İşte önemli satırbaşlarıyla genç pilotun kariyeri.

{772836}

Cem Bölükbaşı’nın Kariyerinden Satırbaşları

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

-Cem Bölükbaşı 9 Şubat 1998 doğumlu ve motorsporlarına ilgisi çok erken yaşta başlamış.

-Babası tarafından götürüldüğü karting yarışlarında henüz 6 yaşındayken Türkiye şampiyonluğunu kazanması, onun bu alandaki yeteneğine de işaret ediyor.

-Profesyonel olarak 2017’de espor yarışlarına katılarak G2 Esports FA Racing ve Formula One eSports Series’e katıldı.

-Aynı anda hem espor hem gerçek motorsporlarında başarı gösteren bir sporcu olarak dünyada örnek teşkil eden genç pilot Cem Bölükbaşı, başarı grafiği ile yerli ve uluslararası otoriteler tarafından yakından takip ediliyor.

-2017 yılında Formula Espor Dünya Şampiyonası’na katılan Cem Bölükbaşı dünya beşinciliğini elde etti ve Formula 1 şampiyonu Fernando Alonsonun Simracing takımına seçilen ilk sürücü oldu.

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

-2018de yine F1 Esportsa katılan 70 bin kişi arasında en iyi 20 yarışçıdan biri olarak, ProDraft seçmelerinde dünya birincisi oldu.

-Redbull Toro Rosso Formula 1 ekibine katıldı ve takımı ile dünya ikincisi olma başarısını gösterdi.

-Cem Bölükbaşı gerçek pistlere ilk defa GT4 Avrupa Serisi 2019 Şampiyonası’nda çıktı.

-Borusan Otomotiv Motorsportun (BOM) genç yetenekler projesi kapsamında seçtiği pilot olarak turnuvanın iki ayağında yarışan sürücü, Misano pistinde, PRO-AM kategorisinde yarışı ikinci bitirerek ilk podyum heyecanını yaşadı. Bu yarış, kariyerinin sadece ikinci gerçek pist yarışıydı.

-Ekim 2019da kariyerinin ilk Formula yarışını, Formula Renault Eurocup’ın Hockenheim pistinde M2 Competition takımı ile tamamlayan Bölükbaşı ilk tek koltuklu araç yarışındaki bu performansıyla, otoritelerin ve motorsporları tutkunlarının dikkatini çekti.

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

-Formula Renault yarışında gerçek piste çıkmayı başaran dünyadaki ilk Sim pilotu oldu.

-GT4 Avrupa Serisi 2020 Şampiyonası’nda BOM takımı ile ilk tam sezonunu yarışan sporcu, sezonu PRO-AM klasmanında ikincilik -podyumunda tamamlamayı başardı.

-Cem Bölükbaşı, 2020 yılında ilk kez düzenlenen Formula Renault Esport Seriesde ise toplam sekiz yarışta, simülasyondaki gücünü göstererek dünya şampiyonu oldu.

-Cem Bölükbaşı, Şubat 2021de düzenlenen Formula 3 Asya Serisinde “En İyi 2. Çaylak” oldu ve ilk defa tam sezon yarıştığı Formula turnuvasını 9’uncu sırada bitirerek, adını en başarılı 10 pilottan biri olarak yazdırdı.

-Cem Bölükbaşı, Mayıs 2021de Avusturya, Red Bull Ring pistinde gerçekleşen kariyerinin ilk dört saatlik Le Mans Avrupa şampiyonasındaysa, Eurointernational takımıyla LMP3 sınıfında “En İyi İkinci Takım” olma gururunu yaşadı.

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

-Genç yarış pilotu Cem Bölükbaşı, Macaristan Hungaroring, İtalya Imola, Avusturya Red Bull, İtalya Monza ve Barselona Catalunya yarışları sonrasında toplam 217 puanla Euroformula Open pilotlar sıralamasında 5’inci sıraya yükseldi.

-Cem Bölükbaşı, sonradan dahil olduğu Euroformula Open serisinde katıldığı toplam 15 yarışın sekizinde podyuma çıkmayı başarırken, iki yarışı da birincilikle tamamladı.

-Nisan 2021de İtalya’daki Autodromo Nazionale Monza pistinde yapılan GT4 European Seriesda PRO-AM kategorisinde yarıştı ve takımı ile yarışı ikinci tamamlayarak podyuma çıktı.

-Bölükbaşı, 2021 sezonu boyunca Borusan Otomotiv Motorsport takımıyla GT4 European Series yarışlarına devam etti.

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

-Formula 2 araçlarıyla 2021 sonunda yapılan testlerine istinaden Cem Bölükbaşı’nın 2022 Formula 2 şampiyonasında yarışmasına karar verildi.

-2022 sezonundaysa ilk yarışını Bahreyn pistinde yaptı ve 15’inci sırada bitirdi.

-Cidde’deki test sürüşlerinde bariyere çarpti ve kontrollerinde yarışamayacağına karar verildi. Daha sonra Barselona pistinde sezonun ilk gününde beton duvara çarparak kalan test sürüşlerini tamamlamayıp Türkiye’ye geri döndü. Yapılan kontrollerinde kaburgasının çatlamış olduğu görüldü.

-Cem Bölükbaşı Monako yarışlarında 11’inci olarak yarışları bitirdi.

Cem Bölükbaşı Hakkında Her Şey

-Cem Bölükbaşı’nın yarışların Bakü ayağında pistte yaşadıkları oldukça olaylıydı. Roy Nissany ile birlikte geçirdikleri kaza sonucu bariyerlere çarptılar ve iki piilot da yarış dışı kaldı.

-Bakü pistindeki kazanın sebebi olarak Nissany suçlu bulundu ve ceza aldı. Aynı şekilde Cem Bölükbaşı da babasının saldırgan davranışları sebebiyle 5 bin euro ceza aldı. Bunun sebebi Nissany’nin takım telsizinden kaza sonrasında Bölükbaşı için “aptal” demesiydi.

Cem Bölükbaşı’nın kariyerinin yeni ve heyecan verici başka gelişmelerini de bu sayfada sıklıkla güncelliyor olacağız. En yeni bilgiler için takipte kalın.

{773473}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları