preloader

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

28.08.2023
Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Yazı Boyutu:

Sanılanın aksine sonbahar mavi yolculuğun tam da zamanıdır. Kavurucu sıcaklar hafif serinliğe, kalabalık denizler de doğanın ıssızlığına bırakır yerini. Gündüz sıcacık denizde yüzdükten sonra akşamüstü serinliğinde üzerine ince bir hırka almanın tadı başka hiçbir şeye benzemez. O halde kendinizi bir kere de sarı sonbaharın serinliğinde maviliklere bırakmaya ne dersiniz? Sonbaharın en güzel koylarını OGGUSTO okurları için derledik.

Adalı Yalı

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Ülkemizin en önemli denizcisi ve çevrecisi olan Sadun Boro “Tanrı dünyayı yaratmış, Gökova’yı nakşetmiş, cenneti tasvir için kullarına bahşetmiş” der, turkuaz renge ismini veren Gökova koyları için. Adalı Yalı da o cennetin kapılarını aralayan ilk koydur. Alakışla ve Kisebükü olarak da bilinen bu koy, mavi yolculuk yapanlar için Bodrum’dan sonraki ilk ve son duraktır. Korunaklı, melteme kapalı doğasıyla denizciler için güvenli bir limandır. Güneş tam tepede yerini almadan karaya çıkıp kuzeye doğru inen yolu takip edebilir, sahildeki kilise, hamam ve sarnıç kalıntılarını gezerken o dönemin insanlarının da yaşamak için burayı tercih etmelerine hak verirsiniz. Çünkü Adalı Yalı’nın sakin, sessiz, ağırbaşlı, ‘doğal’ hali sizi dinginleştirir, ruhunuza iyi gelir.

Cineviz Limanı

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Antalya dağlarının arasında en korunaklı, en temiz koy olan Cineviz‘de güneş erken doğup geç batar. Ayrıca karşısındaki Olimpos’a bakar. Arkasında da haşmetli Sazak Koyu ile sırt sırta. Dolayısıyla her yanından mükemmel görüntüler sunar. Cineviz Limanı aynı zamanda balıkçı ailelerinin sığınma ve ikmal noktasıdır.

{772082}

İngiliz Limanı

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Gökova Körfezi’ndeki İngiliz Limanı (Çanak Koyu) sesiz, sakin ve ağaçlarla çevrili çok güzel bir koy. Ayrıca İngiliz donanmasının da burayı tercih ettiği rivayet edildiği üzere tekneler için çok korunaklı. Çam ağaçlarıyla çevrili çok korunaklı bir koy olması buranın en cezbedici yanı. Dinginlik arayanlar için İngiliz Limanı eşsiz güzelliktedir. Yağmuru seyretmek ve kokusunu almak, kahvenizi içerken kitabınızı okumak, yoga ya da SUP yapmak için ideal bir koy.

Boynuzbükü

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Sonbahar, havaların kararsız olmaya başladığı zamanlar. Ege ve Batı Akdeniz bu kararsız havalarda oldukça güvensiz oluyor. Göcek ise bu dönem oldukça korunaklı. Ayrıca havalar çok daha geç soğuyor, tekne sezonu aralık ayının sonuna kadar devam ediyor. Havanın serinlediği o günlerde Boynuzbükü, sonbaharın renklerini sığla ormanlarının büyüsüyle misafirlerine sunuyor. O geniş ormanlık alan mutlak bir sessizlik yaratıyor.

Bozburun

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Hisarönü Körfezi’nin her koyu birbirinden güzeldir. Bozburun ise denizcilerin gözdesi. Sert rüzgara kapalı olması, sayısız demirleme seçeneği, demirin rahat ve sağlam tutmasından dolayı denizciler Bozburun’u çok sever. Yazın çok kalabalık olsa da sonbaharda ıssızlaşan Bozburun, misafirlerine çok özel bir deneyim sunar.

Sığ Liman

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Hisarönü Körfezi’nde, Selimiye Köyü’nün kuzeybatısında buluna Sığ Liman adıyla bilinen koy, sonbaharın en güzel rotalarından biri. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bu koy, sonbahar aylarında sanki sadece size aitmiş gibi olur. Kristal berraklığındaki sulara 3 ila 10 metre arasına demirlediğinizde sabah dinginliğinde teknenizden zincirinizi ve çapanızı dahi görebilirsiniz. Güçlü bir botunuz varsa köye botla da ulaşıp her türlü restoran ve market ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Dirsekbükü

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Ağıl Koyu olarak da bilinen Dirsekbükü’nde yaz aylarında yer bulmak oldukça zordur. Eğer bu güzelim koyun tadını çıkarmak istiyorsanız sonbaharda gitmeniz tavsiye edilir. Özellikle de eylülün ikinci yarısından itibaren… Sonbaharda Dirsekbükü’nde deniz akvaryum gibidir. Etraf sakindir. Mehtabın olmadığı gecelerde yıldızlar muhteşem bir görsel şölen sunar. Sabah ya da akşamüstü karaya çıkıp biraz tepelerde yürüyüş yapmak, kekik, adaçayı toplamak da büyük keyif verir. Hem doğanın tadını da çıkarırsınız.

Türkiye’de mavi yolculuklarda gidebileceğiniz en güzel rotaları keşfedin.

Gemile Koyu

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Yaz sezonunun daha uzun sürdüğü Fethiye’de Gemile Koyu’nun (Gemiler Koyu olarak da anılır) sonbaharda tekne tatili yapmayı sevenler için ayrı bir yeri vardır. En büyük avantajı sonbaharın geç zamanlarında bile ılık denizi ve güneşli havasıyla misafirlerini sıcacık ağırlaması. Terk edilmiş Rum köyü Kayaköy’e sadece 5.5 kilometre uzaklıktaki Gemile Koyu’ndan keyifli bir yürüyüş yaparak köye ulaşmak mümkün. Yaz aylarının keşmekeşi geriye kaldığında yemyeşil doğası ve tertemiz deniziyle başka bir dünyadır Gemile Koyu.

Bedri Rahmi Koyu

Sonbaharda Gidebileceğiniz En Güzel Koylar

Türkiye’nin en güzel koylarından biri olan Göcek’teki Bedri Rahmi Koyu’nu bir de sonbaharda görmelisiniz. Diğer adı Taşyaka olan bu koy, güncel adını Türkiye’nin ilk mavi yolcularından ressam ve yazar Bedri Rahmi’nin ziyareti sırasında bir taşın üzerine balık resmi çizmesiyle aldı. Yamaçlarında bulunan kaya mezarlarıyla, zeytin ağaçlarıyla kaplı plajıyla sonbaharda bir başka güzel olan bu koy yakınındaki kaya mezarlarına olan yürüyüş yoluyla mevsimin serinliğinin tadını çıkarmak isteyenleri bekliyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları