preloader

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

01.06.2023
Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

Yazı Boyutu:

Dünyanın en eski alışveriş yerlerinden biri olan Mısır Çarşısı, belki de İstanbul’un en etkileyici ambiyanslarından birine sahip. Tarihi ve mimarisinden kendine has kültürüne her detayıyla etkilemeyi başaran Mısır Çarşısı’na gelmişken atlamamanız gereken tüm detayları bir araya getirdik.

İstanbul’un en eski alışveriş yerlerinden biri olan Mısır Çarşısı’nda keşfe çıktık ve bu eski pazar yerine geldiğinizde mutlaka yapmanız gerekenleri sıraladık.

En Taze Lokumlardan Tadın

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

Söz konusu lokum olduğunda çoğu kişinin ince çizgisi tazeliği oluyor. En kaliteli malzemelerle, doğru teknik, yerinde aromalar ve en önemlisi de en taze lokumu bulmak pek de kolay değil. Ama Mısır Çarşısı bu konuda nokta atışı yapabileceğiniz bir yer. Sade, çifte kavrulmuş, kaymaklı, fıstıklı ya da Hindistan cevizli fark etmeden en güzel ve bu asırlara meydan okuyan tadın orijinal reçetesine sadık kalınarak yapılmış lokumu almak için Mısır Çarşısı’ndan daha iyi bir yer olamaz.

Farklı Baharatları Keşfedin

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

Daha Mısır Çarşısı’na adım atmadan birbirinden farklı baharat aromalarının kokusunu kapıdan alabilirsiniz. Market raflarında karşımıza çıkanlardan çok daha farklı baharatları çok daha taze olarak buradan alabilirsiniz. Her zaman kullandığınız baharatların yanında belki adını bile duymadığınız baharatları Mısır Çarşısı’nda görmeniz mümkün. Bunların yanı sıra beyaz et, kırmızı et, balık ya da sebze gibi farklı yemeklere eşlik etmesi için hazırlanan baharat karışımlar da Mısır Çarşısı’ndan mutfağınıza gelecekler arasında yer almalı.

Tezgahtaki Farklı Tatlara Göz Atın

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi


Mısır Çarşısı hem yerli hem yabancı olmak üzere yılda 90 milyondan fazla kişinin uğradığı bir yer oluyorsa bunun nedenlerinden biri de başka yerde görülmeyecek çeşitlerin burada bir arada olması. Mısır Çarşısı’nın klasiği olmuş olan lokum, kuruyemiş, baharat çeşitlerinin yanında detaylıca bakmadan geçemeyeceğiniz güzellikte -ve biraz da mistik- yiyeceklerin olduğunu göreceksiniz. İplere dizilmiş kuru patlıcan, domates, kabak, bamya, modern dünyanın yeni yeni tanıştığı ama aslında çok eski zamanlarda bile kullanılan kabak lifleri, denizden çıkarılmış gerçek süngerler ilk başta göze çarpanlardan.

Mısır Çarşısı’nın tezgahlarına detaylı baktığınızda ise almadan geçmenin neredeyse çok zor olduğu, mutlaka denemek isteyeceğiniz çayları ve çay karışımlarını göreceksiniz. Minik minik hasat edilmiş gül çayı, tomurcuk görünen yasemin çayı, nar çayı, elma çayı en çok görünenlerden. Farklı baharat, bitki ve meyvelerle harmanlanan çay karışımları ile de başka hiçbir yerde olmayan tatları yakalayabilirsiniz.

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

Eğer tatlı seviyorsanız lokumların yanı sıra pestil ve kuru meyve konusunda da Mısır Çarşısı adeta bir cennet. Farklı dolgularla katlanarak hazırlanmış pestiller, kömeler ve cevizli sucuk gibi çeşitleri en taze haliyle bulabilirsiniz. İçeresine fındık ya da ceviz doldurulmuş hurmalar, kuru kayısı ve incirler de hem görüntü hem de tatlarıyla sevilenlerden.

Oryantal Hediyeler Seçin

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

Mısır Çarşısı’nı tanımlarken mistik ve Osmanlı’yı unutturmayan oryantal havasından bahsetmemek olmaz. Tarihi çarşıda dolaşırken karşınıza birçok el emeği ve eski tekniklerle üretilen aksesuarlar da çıkacaktır. Cam mozaik tekniğiyle yapılan lambalar, elde dövülerek üretilen bakır çaydanlık ve cezveler, eski baskı teknikleriyle üretilen ipek şallar, sedef işlemelerle yapılan satranç takımları, el boyaması çiniler bunlardan sadece birkaçı. Hem kendiniz hem de Mısır Çarşısı’ndan hatıra götürmek istedikleriniz için sayısız hediye bulabilirsiniz.

Farklı Şehirlerden Gelen Kahvaltılıklar Alın

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

Özellikle kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşünenler burayı ayrıca beğenecek. Mısır Çarşısı’nın dış cephesinde, Eminönü Meydanı’na bakan yerde Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden gelen kahvaltılıkları bulabilirsiniz. Ezine’den Urfa’ya binbir çeşit peynir bulabilir, hem Ayvalık hem de Antakya zeytinlerini tadabilir; Kayseri ve Kastamonu pastırmalarından seçebilir ya da damak tatları için oldukça önemli olan farklı yörelerden tereyağlarını bulabilirsiniz.

{773908}

Pandeli Restoran’da Yemek Yiyin

Mısır Çarşısı Keşif Rehberi

İstanbul’un en ikonik restoranlarından biri olan Pandeli geçtiğimiz aylarda yeniden açıldı. Mısır Çarşısı’nın sahile bakan kapısından girdikten hemen sonra merdivenle üst kata çıkarak ulaşılan restoranın konumu, Türk mutfağından lezzetleri kadar ağırladığı isimlerle de adı anılmaya değer.

Eğer yolunuzu Pandeli’ye düşürebilirseniz cam kenarında masada oturmanız önemle tavsiye edilir. Eminönü Meydanı’nın hareketli anlarını izlerken bir yandan da lezzetli yemeğin tadını çıkarmak; İstanbul’un en tarihi restoranlarından birinde Mısır Çarşısı gezisini tamamlamak için birebir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları