preloader

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler

21.08.2023
Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler

Yazı Boyutu:

Dünyanın en ender rastlanan ormanlarından olan İğneada Longoz Ormanı’nda yapabileceğiniz aktiviteleri sizler için derledik.

Şehrin curcunasından uzaklaşarak, doğa ile iç içe, sessiz ve sakin bir kaçamak yapma fikri çoğumuzu cezbeder. Çok uzaklara gitmeden şehirden kaçmak için rotamızı adeta saklı bir cennet olan İğneada Longoz Ormanları’na çeviriyor ve bu benzersiz yerde gerçekleştirebileceğiniz eğlenceli aktiviteleri listeliyoruz.

Longoz Orman Tipi Nedir?

Longoz, yağışların yüksek olduğu mevsimlerde, akarsuların getirdiği birikintilerin deniz kıyısında bir set yaratmasıyla oluşur. Tabanı tamamıyla sudan oluşan bu alan, ağaçların ve diğer birçok bitkinin hayat bulduğu endemik bir ekosisteme ev sahipliği yapar. İlkbahar ve kış aylarında yaşanan mevsim yağışları sebebiyle su miktarında artış olan bu hassas ekosistemin diğer bir adı da Subasar’dır.

Türkiye’deki Longoz Ormanları

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler
İğneada Belediyesi

Dünyada yalnızca on bir adet olan bu ender ormanlık alanların dördü Türkiye’de konumlanır. Bunlar; İğneada, Acarlar, Sarıkum ve Karacabey Longoz ormanlarıdır. Son derece kompleks ve bir o kadar da dinamik oluşlarıyla dikkat çeken Subasarlar’dan biri olan ve 3 bin 155 hektar alanı kaplayan İğneada ise Amazonlar’dan sonra en büyük Longoz olma özelliğini taşıyor. Bataklıklar, subasar orman, tuzlu ve tatlı göller ile kıyı kumullarını barındıran ekosistem, farklı koruma ölçütlerindeki alanların bir araya getirilmesiyle 2007 yılında Türkiye’nin 39. milli parkı olarak tescillenerek koruma altına alınmıştır.

Saka, Mert, Erikli, Hamam, Pedina ve Aypoloz adlarını taşıyan toplam 6 gölü içine alan orman, dişbudak; kızılağaç, sarılıcı bitkiler ve bazı meşe türleri bakımından zengindir. Aynı zamanda tilki, gelincik, susamuru, karaca, ağaç sansarı, kurt, kır tavşanı, yaban domuzu, yaban kedisi ve büyükkulaklı yarasa gibi memelilere ek olarak çeşitli kuş, balık ve sürüngenlerin de yaygın olduğu İğneada’da yapılabilecek sayısız aktivite var!

Longoz Ormanları’nda Yapılabilecekler

Kuş Gözlemi

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler
TRT Haber

Türkiye’de bulunan 453 kuş çeşitliliğinin 258’ini barındıran İğneada, Bern Sözleşmesi’ne göre koruma altına alınması gereken 184 kuş türünü misafir ediyor. Hem kalıcı sakinlerini hem de göçmen kuşları izleyebileceğiniz Mert Gölü manzaralı, yüksekliği 12 metreyi bulan bir gözlem evine sahip olan milli park, teleskop ve dürbünle bu harika doğayı keşfe davet ediyor. Siz de bu gözlem evini ücretsiz olarak ziyaret edebilir ve yaban hayatı hakkında incelemelerde bulunabilirsiniz. Küçük bir tavsiye: Not defterinizi ve rehber kitapçığınızı yanınıza almayı unutmayın!

Fotoğrafçılık

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler
İğneada Belediyesi

Fotoğrafçılık, anı biriktirme ve ölümsüzleştirmenin en temel yolu olmakla beraber özneldir. Bazen herkes aynı noktaya baksa da farklı şeyler görebilir bu yüzden profesyonel ya da amatör de olsanız deneyiminizi kişiselleştirebilmeniz için yol gösterir. Toplam 670 çeşit bitki, 668 çeşit yabani hayvan türünü nefes kesici doğasıyla birleştiren İğneada’yı kendi bakış açınızla yorumlayabilir ve hikâyenizi yıllar sonra tekrar tekrar yaşayabilirsiniz.

Piknik

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler

Açık havada vakit geçirmenin insan yaşamı üzerinde mental ve fiziksel açıdan güçlü bir etkisi olduğuna hemfikiriz. İğneada gibi bir gizli cennete gelmişken de bu fırsatı kaçırmayın deriz! Deniz kenarında sevdiklerinizle veya kendi başınıza temiz havanın keyfini çıkarırken hem karnınızı hem de ruhunuzu doyurabilirsiniz! Size küçük bir öneri: Eğer kalabalık bir grupla gitmeyi planlıyorsanız yanınıza kutu oyunları alabilir, böylelikle güzel bir öğünün ardından bol eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Doğa Sporları

Doğanın güvenliğini gözetirken, yerel halkın istihdamını sağlayarak kültürel miraslarımızı sürdürülebilir seyahate açan Ekoturizm, İğneada’nın keyfini çevreye duyarlı şekilde çıkarabilmeniz için birçok seçenek vadediyor. Yemyeşil ulu ağaçların ve cıvıl cıvıl kuş seslerinin eşlik edeceği yürüyüşler ve bisiklet gezilerinin yanında Mert Gölü içerisinde kürek çekerek Longoz’un kalbine ulaştığınız kano turları sayesinde de İğneada’nın zengin florasını gözlemlerken spor yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kamp

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler

İğneada’nın büyüleyici doğasında tüm stresinizi atıp kendinizle baş başa dingin bir gece geçirmek… Buna hayır diyebilen olmaz herhalde! Hem bütçe hem de doğa dostu olan bu konaklama şekli, özgür ruhların doyasıya dinlenebilmesi ve kısa sürede bolca enerji toplayabilmesi için harika bir alternatif. Eğer bu fikir sizi heyecanlandırıyorsa gerekli ekipman ve gereçlerinizi yanınıza aldığınızdan emin olun! Bunun için önceden bir ihtiyaç listesi hazırlarsanız planlamanızı eksiksiz bir şekilde tamamlayabilir böylelikle tatsız son dakika sürprizlerinden kaçınabilirsiniz.

Longoz Ormanlarında Yapabileceğiniz Aktiviteler

Fakat maalesef dünyamızın karşı karşıya kaldığı en kritik problemlerin başında gelen iklim değişikliğinin sebep olduğu kuraklıklardan Longoz Ormanları da nasibini alıyor… Subasar’ları besleyen derelerin su akışlarının azalması, hem ormanların hem de içindeki canlıların yaşamlarını tehlikeye sokuyor. Prof. Dr. Doğan Kantarcı’ya göre şehirlere yapılan su aktarımlarının devam etmesi ve ormanların korunmaması durumunda Longoz’ların yok olması söz konusu. Bir parçası olarak varlığımızı sürdürdüğümüz doğaya karşı hem bireysel hem de toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirmemizin önemini bize hatırlatan bu gibi tehlikeler, çevre bilincine dikkat çekerken, yaşanabilecek potansiyel felaketlerin önüne geçebilmek için ne gibi aksiyonlar almamız gerektiğini sorgulamamıza da sebep oluyor.

İlayda Çelik
İlayda Çelik Tüm Yazıları