preloader

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

08.08.2018
Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Yazı Boyutu:

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Yunanistan’da yelkenliyle veya katamaranla yapabileceğiniz favori rotaları, Setur ve Setur Select Yurt Dışı Turlar Müdürü Yeşim Özaltay OGGUSTO için yazdı.

Yunan adalarını denizden keşfetmek istiyorsanız tekneleri minimum 7 gece kiralıyorsunuz. Dilerseniz skipper ve hostes alabiliyorsunuz. Skipper bölgeyi iyi bildiği için sizi güzel koylara, iyi restoranların olduğu gece konaklayacağınız liman veya köylere yönlendirdiği için konforlu bir tercih olabiliyor.

Tekneye binmeden önce market alışverişinizi yapmanızı öneriyoruz. Limana ulaşıldığında tekne temizlenmiş ve seyire hazır oluyor. Alışverişten aldıklarınızı yerleştirdikten sonra yola çıkmaya hazırsınız.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Günün yorgunluğunu güzel bir koyda denize girerek ve ardından güneş batarken içeceklerinizi yudumlayarak, harika bir Yunan restoranında akşam yemeği yiyerek atabilirsiniz.

“En etkilendiğim rota Adriyatik’te Korfu adasından çıkışlı rota oldu. İyonya adaları Türkiye’ye en uzak Yunan adaları. Hem eşsiz denizi hem de zengin mutfaklarını karakterize eden kozmopolit tatları beni baştan çıkarıyor. Deniz mahsullerinin en taze ve en lezzetlilerini bulabiliyorsunuz. Çoğu restoranda bianco (beyaz sosta balık) denemenizi tavsiye ederim.”

1. Rota Önerisi: Korfu-Sivota-Parga-Antipaxos & Paxos-Korfu-Atina-İstanbul

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Korfu’ya Atina aktarmalı ulaşabilirsiniz. Korfu’da muhakkak son bir veya 2 geceyi geçirmenizi öneririz. Neoklasik etkileriyle görkemli yapılar sizi büyülüyor. Adadan çok, Avrupa esintisi var. Tarihi yapılar, dar sokaklar, güzel binaların arasında kendinizi bir dönem filiminin yıldızı gibi hissediyorsunuz.

Korfu’nun koyları da birbirinden güzel. Korfu birçok anlamda gezilesi, görülesi ve hem çakıl hem kum plajlarıyla keşfedilesi bir ada; özellikle Glyfada, Paradise Beach ve Dassia.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Akşam yemeği için Etrusco’ya mutlaka gitmelisiniz. Rex de önereceğimiz restoranlardan. Salaş ve uygun fiyatlı, fakat en güzel deniz mahsullerini en uygun fiyata yiyebileceğiniz Arnavut’un Yeri (Arnavut Fish Alida) de denenebilir.

Korfu’ya yakın en güzel iki ada; Antipaxos ve Paxos. Bu iki ada Korfu’nun kolu bacağı gibi… Turkuvaz yeşili suyu dünyada sayılıdır; yüzmeden, görmeden dönmemelisiniz.

Bu adaları sona bırakıp Korfu‘dan hareketle önce Sivota’ya geçebilirsiniz. Sivota sevimli bir yer; güzel koyları ve sıra sıra restoranları var. Akşam yemeği için Mega Ammos restoranı öneriyoruz.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Ertesi gün Parga’ya geçebilirsiniz; turistik, akşam saatlerinde kalabalık, fakat sevimli… Akşam yemeği için Stefanos restoranı öneriyoruz. Yemekten sonra dar sokaklarda inerken dondurmacılar göreceksiniz, muhakkak tadılmalı. Doğallığı ile yediğiniz en güzel dondurmalar arasına girebilir.

Daha sonra rotanızı Antipaxos ve Paxos’a çevirebilirsiniz. Paxos adasında Lakka’da sevimli sokaklar, dükkanlar ve harika koylar var. Akis Beach ise gün batımının harika olduğu barı ve yemekleriyle tek kelimeyle olağanüstü. Antipaxos’ta ise Voutimi Beach bir cennet….

Dönüşte Korfu’da bir gece daha geçirip 8. gün sabah Atina aktarmalı İstanbul’a dönebilirsiniz.

{771164}

2. Rota Önerisi: Atina-Lefkada-Meganisi-İthaki-Kefolonya-Lefkas-Atina-İstanbul

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Atina’ya uçup yaklaşık 4 saatlik bir otomobil yolculuğu ile Lefkada’ya ulaşmak ve tekneye Lefkada’dan binmek mümkün. Bu rota ile Lefkada koylarını, Kefolonya ve İthaka adasını ziyaret edebilirsiniz.

Tekne ile ilk durak, Onasis’in adası Meganisi. Meganisi’nin en güzel kumsalı, görülmeden dönülmemesi gereken Kalamos Beach… Onasis’in özel kum döktürdüğü plaj olarak anılıyor.

Daha sonra İthaki adasına geçiyorsunuz. Vathi çok güzel bir liman; güzel restoranların, pastane ve leziz doğal dondurmacıların olduğu bir yer.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Daha sonra rotanızı Kefolonya’ya çevirebilirsiniz. İlk durak, Fiscardo. Çevredeki harika koylarda bütün gün denizin, güneşin ve yelkenin keyfine varabilirsiniz.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Akşam ise Tassia restoranda hem güneşin batışına tanıklık edebilir hem de harika deniz mahsulleri ile uzonuzu yudumlayabilirsiniz. Adada akşam üzeri yürürken Tipil Elli’s kafede harika kahvelerin ve keklerin tadına bakabilirsiniz.

Kefolonya’da Assos ve Myrtos kumsallarını muhakkak görmelisiniz.

Kefolonya’dan sonra rotanızı Lefkas’a çevirebilir; bir günü Vassiliki kumsalında, son günü de Nidri de bitirebilirsiniz.

8. gün Atina’ya dönüp Türkiye’ye uçabilirsiniz..

{88400}

3. Rota Önerisi: Atina-Aegina-Hydra-Spetses-Poros-Atina-İstanbul

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Son yıllarda bizde de trend olan, ulaşımı daha kolay olsun isterseniz Cyclades adaları tekne rotasını tercih edebilirsiniz. Atina havalimanından maksimum yarım saatte ulaşacağınız marinadan alışverişinizi yaptıktan sonra, yaklaşık 2 saat yelken ile Aegina adasına ulaşıyorsunuz…

Atina’ya en yakın adanın ucu Perdika; ufak bir limanı var, restoranları çok iyi değil, fakat geceyi rahat ve güvenli geçireceğiniz bir liman…

Ertesi sabah gün ağarırken yola çıkıp ilk durak Epidavros Palia Epidaurus Beach’e ulaşabilirsiniz. Akşam yemeği için Poseidon veya Mouria restoranları öneriyoruz.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

3. gün bu rotanın en güzel adası Hydra’ya ulaşabilirsiniz. Huzur veren, romantik bir ada… Limanı ayrı, kumsalları ayrı güzel. Limanda yer alan birbirinden şirin kafelerinde kahvaltıdan öğle yemeğine, gün batımından akşam yemeğine gün boyu yemek keyfi yapabilirsiniz.

Spilia Cafe Beach, en güzel kumsallarından biri. Tekne ile güzel koyları keşfedebilir, her birinde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Kaili Beach de önerilerimiz arasında… SunSet tepede, içeceğinizi yudumlarken güneşi batıracağınız, harika yemekleri olan, Hydra’ya gitmişken muhakkak gitmeniz gereken bir restoran; rezervasyon şart. Caprice de önerdiğimiz diğer bir restoran.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

4. gün rotanızı Spetses’e çevirebilirsiniz. Bu ada faytonları ile Büyükada’yı anımsatıyor. En güzel plajı Zogeria plajı…

Akşam yemeğinizi Büyükada Splendid gibi bir otelde yemek isterseniz Poseidonion Grande Hotel’in harika restoranını öneririz. Daha tipik Yunan restoranı tercih ederseniz Orloff, Nero tis Agapis ve Tarsanas çok iyi.

Bu rotayı yaparken Nafplion’a da gidebilirsiniz. Eğer daha önce görmediyseniz Napplion ve Porto Heli limanlarını rotanıza mutlaka eklemenizi öneririz. Porto Heli’de Papadias ve Salt & Pepper denenmesi gereken restoranlardan ve rezervasyon şart.

Yunanistan’da Yelkenli ile Gidebileceğiniz Adalar

Son gün Poros adasına geçebilirsiniz. Adanın en iyi plajı olan Monastri’de tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Agia İrini plajını da listenize ekleyebilirsiniz. Akşam yemeği için Siparos ve Thalassamou’yu deneyebilirsiniz.

8. günün sabahı Atina Alimos limanına varıp tekneden ayrılabilirsiniz. Bu rota, Atina’ya ulaşımın yakın olması -havalimanından 20 dakikada marinaya ulaşabileceğiniz- ve eğer ilk tekne seyahatiniz ise keyif alacağınız bir rota ve burdan başlamanızı öneririz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları