preloader

Meis Seyahat Rehberi

05.03.2024
Meis Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

Yunan Adaları arasında belki de en çok hayranı olan Meis, misafirlerini karşılayan renkleriyle hafızalarda kendine has bir iz bırakıyor.

Meis -ya da bilinen diğer isimleriyle Kastellorizo, Kızılhisar, Megisti- On İki Adalar’ın en küçüğü olup, çevresindeki adaların en büyüğü. Adını St. John şövalyelerinin koyduğu ada, tarih boyunca Mısır, Napoli, Osmanlı, Fransa, İtalya gibi birçok uygarlığın sömürgesi altına girmiş. Yalnızca Kastellorizo (Meis) gölgesinde yerleşimi olan Meis Adası, tarih boyunca burada yaşamış milletlerden izler barındırıyor. Oldukça ufak olan ve yalnızca 1-2 saatte tamamını keşfedebileceğiniz Meis Adası, günübirlik turistlerin de uğrak noktası. Rengarenk ve İtalyan esintisi taşıyan binalarıyla Meis Adası, kalbinizi çalacak.

En Beğenilen Meis Restoranları

Oldukça küçük olan ve çok kısıtlı bir restoran yelpazesine sahip olan Meis Adası’nda öne çıkan restoranlardan birisi hiç şüphesiz ki Lazarakis Restoran. Adanın doyum olmayan manzarasının yanı sıra lezzetli yemekleriyle Lazarakis, ilk seferinde deneyenlerin gönlünü çalıyor.

Lezzetli yemekleri, taze ürünleri, mükemmel bir şarap listesi ve romantik atmosferiyle Alexandra’s Restoran, adanın en iyilerinden. Adada iyi bir yemek deneyimi yaşamak istiyorsanız burayı kesinlikle listenize eklemelisiniz.

Meis Adası’na kadar gitmişken adayı ünlü eden, Mediterraneo filminde geçen Ta Platania restoranına gitmeyi ve meşhur soğan dolmasını denemeyi unutmayın!

Meis yolculuğunuzda Kaş’a da uğrayacaksanız mükemmel planı yapmak için mükemmel detaylarla dolu bu rehberi mutlaka kaydedin!

En Beğenilen Meis Otelleri

Turuncu duvarları, mavi detayları ve yeşil pencere ve camlarıyla Casa Mediterraneo, daha gördüğünüz anda bile sizi kendinize çekecek. Osmanlı tarzıyla döşenmiş bu ada oteli, rengarenk binların bulduğu adanın çevresiyle mükemmel bir uyum sağlıyor ve eşsiz manzarasıya da kendine hayran bırakıyor.

Deniz kenarında yer alan ve ana limanla kaleyi gören Poseidon, küçük kaçamaklar için tatlı ve sakin bir seçenek.

Meis’te Görülecek Yerler

Mavi Mağara

Meis Seyahat Rehberi

Yerlilerin ‘adaya verilmiş bir armağan’ olarak nitelediği Mavi Mağara, Meis Adası’nın güneyinde yer almakta. Mağaranın bir metreyi bulmayan girişinden geçtiğiniz anda sizleri tam bir doğa harikası karşılıyor dersek yeridir. Güneş ışınlarının mağaraya girmesi ile ortaya çıkan büyüleyici fosforlu mavi renk, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunarken, aynı zamanda temiz ve berrak suyu ile inanılmaz bir yüzme deneyimi de sunuyor.

Mavi Mağara

Ancak Mavi Mağara’yı ziyaret etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Güneş ışınları mağaraya yalnızca sabahtan öğlene kadar girdiğinden mağaraya öğleden önce gitmeniz gerekiyor. Dünyada az sayıda örneği olan bu özel mağara, Meis’e gidip de kesinlikle görmeden geçmemeniz gereken bir doğa harikası.

St. George Manastırı

St. George Manastırı, adanın tepesinde yer alan tarihi bir manastır. Manastıra tırmanmak için ada merkezinin arkasında yer alan 400 adet taş merdiveni çıkmanız gerekiyor. Yukarı çıktıkça sizleri liman, rengarenk evler ve masmavi deniz manzarası karşılıyor. Ayrıca Bizans mimarisine sahip manastırın eşsiz manzarası ve tarihi atmosferi kesinlikle ziyaret etmeye değer.

St. George Manastırı

Meis Seyahat Rehberi

Likya Mezarı

Meis Seyahat Rehberi

Adanın güneyinde yer alan Likya Mezarı, adanın tarihi ve kültürel mirasının en önemli parçalarından bir tanesi. Bu antik yapının tarihi MÖ 4.yüzyıla kadar uzanmak ve bir anıt mezar olarak inşa edilmiş. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş olan mezar, ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunmak. Mezarın tasarımı, dönemin sanatsal ve mimari özelliklerini yansıtmaktıyor ve oldukça estetik bir görünüme sahip. Özenle işlenerek ve birbirine mükemmel şekilde yerleştirilerek inşa edilmiş olan bu mezar, antik dönemin tekniklerini, sanatsal anlayışını ve mimari zekasını temsil ediyor diyebiliriz.

Likya Mezarı


Mandraki Limanı

Mandraki Limanı, adanın kuzeydoğu kıyısında yer alıyor ve kristal berraklığındaki denizi, renkli tekneleri ve yerel balıkçı tekneleriyle oldukça masalsı bir atmosfere sahip. Etrafı yerel lezzetleri tadabileceğiniz çeşitli restoran ve kafelerle çevrili olan liman, adanın turistik açıdan en canlı bölgelerinden birisi. Adanın doğal güzelliklerini keşfetmek, lezzetli yemekler yemek ve güneşlenmek için harika bir fırsat sunan Mandraki Limanında ise sizi süpriz bir şekilde caretta carettalar karşılayacak!

Mandraki Limanı

Meis Seyahat Rehberi

Son olarak; Meis yolculuğuna eklemeniz gereken bir durak ise Aya Yorgi Adası. Meis’in kıyısında yer alan bu minik ada, denizin tadını çıkarmak isteyenler için pırıl pırıl bir seçenek.

Rotanız Yunanistan’sa Meis’le birlikte başka seçenekleriniz de var. Yunanistan’ın en popüler tatil yerlerini keşfetmek için tıklayın!

Meis’e Nasıl Gidilir?

Meis Adası’nda havalimanı var ancak buraya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Yine de uçakla gitmek isterseniz önce Atina, sonra Rodos üzerinden iki aktarma yaparak Meis’e ulaşabiliyorsunuz.

Meis’e gitmek için en ideal yol ise Kaş’tan kalkan feribotlara binmek. 20 dakika düren yolculuk sonunda adaya ulaşılıyor.

Meis Adası’na Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan yeniden kapıda vize veriyor, ancak Yunanistan’a girerken hemen alınamayan bir vize türü. bu vize; Yunanistan’ın da dahil olduğu geleneksel Schengen vizesine kıyasla daha hızlı ve sadece gidilecek yer için 7 günlük kullanılabilen vize olarak düşünülmelidir. Bordo pasaport (en az 6 ay geçerli), gidiş-dönüş feribot bileti, otel rezervasyonu (3 aylık banka hesap dökümü), seyahat sağlık sigortası ve vize başvuru formu gereklidir. 2024 yılında Meis Adası için kapıda vize 70€ olacak ve pasaportta KKTC’ye giriş damgası olmayacak.

Kapı vize ile girebileceğiniz diğer tüm Yunan Adaları’nı keşfetmek ve seyahat planınızı yapmak için tıklayın.

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları