preloader

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

02.06.2023
Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Yazı Boyutu:

Kitapseverlerin adeta tutku mekanları haline gelen, dünyanın en iyi kitapçı kafelerini mercek altına aldık.

Kitap ve kahve adeta ayrılmaz bir ikilidir. Koltuğunuza uzanıp cümleleri okumaya başladığınızda sanki insanın içine bir dürtü gelir. Kelimeler birbiri ardını takip ederken kendinizi çoktan elinizde bir kahveyle bulmuş olursunuz. Bu ikiliyi mükemmel şekilde bir araya getiren, sessiz sakin ve tasarımsal ortamlarıyla kitap kafeler ise kitapseverlerin vazgeçilmez adresleri…

Café Pushkin, Moskova, Rusya

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Ziyaretçilerin kendilerini müze gezisindeymiş gibi hissettiği, Moskova’nın en ikonik restoranlarından biri olan Café Pushkin, adını Rus şair Aleksandr Puşkin’den alıyor. Rus aristokrasisine renkli bir saygı duyarak yenilenmiş 19. yüzyıl Barok konağının içindeki loş ışıklı üç katlı restoranın duvarlarını, koyu renkli ahşap kitaplıklar kaplıyor. Tverskoy Bulvarı’nın muhteşem manzarasına sahip restoran, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar zengin bir menü sunuyor.

The Winding Stair, Dublin, İrlanda

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

1970′ ve 1980’lerde Dublin’in ünlü simgesi haline gelen The Winding Stair; özellikle yazarlar, müzisyenler ve sanatçılar için popüler bir buluşma yeri. Dublin’de ayakta kalan en eski bağımsız kitapçılardan biri olan dükkânın ön kısmında yeni kitaplar, arka kısmındaki küçük alanda ise ikinci el kitaplar bulunmakta. Üç katlı kafenin masaları, Ha’Penny Köprüsü’nün manzarasını görebilecek şekilde konumlanıyor. Mevsimlere göre değişen menüsü ise geniş şarap seçenekleri ve İrlanda yemekleri ile öne çıkıyor.

Ler Devagar, Lizbon, Portekiz

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Fernonda Pessoa’nın hakkında çok güzel şeyler yazdığı Lizbon’un, dünyanın en muhteşem kitap kafelerinden birine sahip olması eminiz ki kimse için sürpriz olmadı. Portekizcede “yavaş oku” anlamına gelen Ler Devagar, büyük bir sanat merkezinin bir parçası. Küçük ve sevimli bir kafe olarak yerlilerin favorisi olan mekânın en önemli özelliği, tavanda asılı olan bisiklet heykeli. Tüm dünyada “bisiklet asılı olan kafe” olarak bilinen yer, kitap kurtlarının vazgeçilmez adresi.

El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Arjantin

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Dünyanın en iyi kitap kafesi olarak oylanan El Ateneo Grand Splendid, kitap kurdu olmasanız da hayatınızda mutlaka bir kez görmeniz gereken yerlerden. İhtişamlı bir tiyatro salonunda yer alan bu kütüphanenin kafe kısmı nerede derseniz, perdenin hemen arkasında… Milyonlarca kitabın içinden dilediğinizi seçip kahve eşliğinde keyifli anlar yaşayabilmeniz için muhteşem bir yer olan bu kitap kafe, huzurun ta kendisi!

Merci Used Book Cafe, Paris, Fransa

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Bir kitap kafeden beklenilen her şeyi fazlasıyla karşılayan Merci Used Book Cafe; hoş, sıcak ve rahat ortamıyla harika bir yer. Yalnız kalmak istediğinizde gidip saatlerce kitabınızı okuyabileceğiniz ya da arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz eşsiz bir alternatif olan kafe, 5.000’den fazla kitaba sahip. Çalışanlarının sizi adeta evinizdeymiş gibi hissettirdiği mekân, Fransız’ların gözde yerlerinden.

El Péndulo, Meksika, Amerika

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Şiirsel olarak “The Pendulum” diye adlandırılan Meksika şehrindeki El Pendulo, tavana kadar kitaplarla kaplı iki kattan oluşuyor. Oturduğunuz yerden etrafınıza baktığınızda, kitaplardan yapılmış bir bina gibi görünen muhteşem manzarayla karşı karşıya kalıyorsunuz. Çoğu kitap kafe kitabın yanında tatlı tuzlu birçok yeme içme alternatifi sunarken, burası tabii ki size çoğunlukla Meksika yemekleri sunuyor. Bir kitap kafede Meksika yemekleri yiyebileceğinizi hiç hayal edebilir misiniz?

M.O.C, İstanbul, Türkiye

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Kahveleriyle ünlü olan M.O.C, kahve kitap ikilisinin İstanbul’daki ilk adreslerinden. İçeri girdiğinizde bir duvarı kaplayan kütüphane, size birbirinden güzel kitap alternatifleri sunarken hemen karşısında bulunan kahve bölümünden muhteşem kahvenizi alabilirsiniz. Hem çalışmak için hem de kitabınızı okumak için oldukça naif olan bu mekâna, şimdiye kadar gitmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.

Barter Books, Alnwick, İngiltere

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

İngiltere’de sakin vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında geliyor Barter Books. Şirin Northumberland kasabasında bulunan Barter Books, içinde şöminesi dahi olan rüstik bir tren istasyonu şeklinde. Ayrıca farklı bir deneyim olarak “Amerikan stili” kahvaltı da sunan mekân, oldukça merak uyandıran ve bir kez gidenin mutlaka tekrar gittiği bir yer.

Tranquebar, Kopenhag, Danimarka

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Tranquebar, 1620’de Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde Danimarkalıların kurduğu ilk koloninin adıydı. Şimdilerde koloninin adı Thatangambadi olarak anılsa da Danimarkalılar Tranquebar ismini, Kopenhag’daki bu popüler Hint restaurantında yaşatıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen biblolarla, tüm dünyanın mikro halini bulabileceğiniz bir yer olan bu kafede milyonlarca hatıraya tanıklık edebilirsiniz. Samimi ortamıyla da insanların hemen sempatisini kazanan bu mekanda kahvenizi içip kitabınızı okumadan Kopenhag’dan ayrılmayın.

Cook and Book, Brüksel, Belçika

Dünyanın En İyi 10 Kitap Kafesi

Cook and Book, her biri tamamen farklı estetik temalı birçok kitap odasına sahip. Tepede asılı duran kitaplarıyla oldukça değişik bir atmosfer yaratan kafede birbirinden güzel milyonlarca kitabı bulabilir ve keyifle okuyabilirsiniz. İçinde restoranları da bulunan mekânda bir öğlen geçirmek için bundan daha güzel bir neden düşünülebilir mi?

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları