preloader

Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

08.06.2023
Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

Yazı Boyutu:

Heyecanla beklediğiniz yurt dışı tatilinden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizin için toparladık!

Yurt dışı tatilleri genelde heyecan vericidir; bir ülkeyi ya da bir şehri ilk kez görmek, keşfetmek ve deneyimlemek ya da daha önce gittiğiniz bir şehre uzun süre sonra tekrar dönmek, herkes için unutulmaz bir macera. Her ne kadar seyahatten önce plan yapmayı sevmeyen, spontanelikten yana bir kısım olsa da; bizce seyahat öncesi bir plan yapmak şart. Yola çıkmadan önce tüm evrakların hazır olduğundan emin olmak; kalacağınız, gezeceğiniz yerleri önceden belirlemek; bir rota oluşturmak ve hem günlerinizi hem de bütçenizi önceden ayarlamak keyifli geçecek bir tatilin olmazsa olmazları. Bu konuda kafanız karışıksa hiç korkmayın, yurt dışı tatilinizden önce dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için toparladık!

Derin Bir Araştırma Yapın

Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları
Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları
Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

Gitmek istediğiniz ülkeye ya da şehire karar verdiniz ve her bir noktasını görmek istiyorsunuz. Gittiğinizde biraz heyecanlanıp her şeyi aynı anda yapmaya çalışabilirsiniz ve tatilinizin sonunda aslında verimsiz bir tatil geçirdiğinizi fark edebilirsiniz. Bu sebeple gitmeden önce gittiğiniz ülke ya da şehir hakkında bir araştırma yapmak, görülmesi gereken yerleri, ülkenin tarihi ve turistik noktalarını öğrenmek ve günlerinizi buna göre planlamak tatilinizin akışını çok daha doğru yönlendirecektir.

Turistik ve tarihi yerlerin konumlarını önceden tespit ederek yakınlıklarına göre kendinize bir rota oluşturabilirsiniz. Gittiğiniz ülke veya şehirdeki önerilen ve sevilen restoranları araştırarak nerede ne yiyeceğiniz hakkında fikir sahibi olabilir ve farklı lezzetleri keşfedebilirsiniz. Popüler restoranların yanı sıra yerel lezzetleri deneyebileceğiniz noktaları da mutlaka listenize eklemelisiniz. Son olarak gitmeyi düşündüğünüz dönem ya da tarihlerdeki hava durumuna göz atmak ve valizinizi buna göre hazırlamak sizi sürprizlere karşı koruyacaktır.

Bankacılık İşlemlerinizi Planlayın

Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

Yurt dışına seyahat ederken finansal planlamanızı doğru yapmak mutlaka düşünmeniz gereken adımlardan biri. Gideceğiniz ülkenin yerel para birimini nereden alabileceğinizi önceden planlamak ve yanınıza bir miktar da olsa globalde geçerliliği olan döviz almak aklınızda olmalı. Tatiliniz boyunca da hem bütçenizi korumak hem de olası mali zorluklardan kaçınmak için ne kadar para harcayacağınızı ve nasıl harcayacağınızı önceden bilmeniz gerekli.

Bunun için ilk dikkat etmeniz gerekenler kur farklarına dikkat etmek, ayırdığınız bütçeyi aşmayacak şekilde planlama yapmak, güvenliğe dikkat etmek ve her ihtimale karşı yedek bir planınız olması.

Sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir kredi kartınızın olması ise her yurt dışı seyahatinizde sizinle olmalı. HSBC’nin Premier Miles Kredi Kartı bunun için ideal alternatif. HSBC Premier Miles Kredi Kartı, sunduğu özelliklerle seyahatiniz boyunca da ayrıcalıklı ödül ve indirim programları ile dünyanın her yerinde hayatınızı kolaylaştırır. Alışverişlerinizde, yemeklerinizde, transferlerinizde birçok yardımcı seçenek sunan kart, indirimlerin yanında avantajlı olmanızı da sağlıyor.

Seyahat bütçenizin tamamen sizin kontrolünüzde olması ve avantajlı fiyatlar için HSBC Premier Miles Kredi Kartı‘nı yakından inceleyebilirsiniz.

Rezervasyonlarınızı Yaptırın

Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

Seyahat tarihinizden önce mutlaka uçak biletinizi alın ve otel rezervasyonunuzu yaptırın, belirlediğiniz tarihten çok daha önce rezervasyon yaptırmak bütçenizi rahatlatacaktır. Uçak bileti ve otel araştırmasını önceden yaparak ucuza uçak bileti bulabilir veya oteliniz için erken rezervasyon fırsatından yararlanma şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca öncesinden aldığınız uçak bileti ve otel rezervasyonunuz vize aşamasında gerekli olacak, bu yüzden erkenden halletmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca bu aşamada ek olarak gitmek istediğiniz müze, sergi vb alanların biletlerini de online satın alabilirsiniz; böylelikle sıra bekleme derdinden de kurtulmuş olursunuz. Araç kiralamayı düşünüyorsanız, kiralayacağınız aracı gitmeden önce internet üzerinden ayarlayarak işinizi kolaylaştırabilir ve garantiye alabilirsiniz. Eğer seyahatiniz boyunca toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsanız bir toplu taşıma kartı da öncesinden alabilirsiniz.

Bütçe Planlaması Yapın

Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

Uçak biletinizi aldınız, otel rezervasyonunuzu yaptınız, vize harcı için gereken miktarı ayırdınız geriye ise oradaki harcamalarınız kaldı. Olası bir kötü duruma düşmemek veya aşırıya kaçarak fazla harcama yapmak istemiyorsanız mutlaka gitmek istediğiniz yerlerin, şehir turlarının ya da toplu taşımanın fiyatlarına mutlaka önceden bakın, böylece en azından ortalama bir harcama miktarı belirlemiş olursunuz. Yanınıza az miktarda da olsa döviz alın ve gider gitmez paranızı gideceğiniz ülkenin para birimine mutlaka dönüştürün. Bunun yanı sıra gezi masraflarınızı dünyanın her yerinde geçen, yurt dışında da ayrıcalıklı hissettiren bir ön ödemeli kartla karşılamak da en güvenli seçenek.

Pasaport ve Vize İşlemlerinizi Tamamlayın

Yurt Dışı Tatilini Planlama Tüyoları

Yurt dışına çıkmak için en gerekli olan şeyin pasaport olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım. Pasaportunuzun geçerlilik süresini mutlaka kontrol edin ve varsa yenileme işlemlerini mutlaka yaptırın. Özellikle vizesiz bir ülkeye gidiyorsanız, pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olduğundan emin olun. Vize gerektiren bir ülkeye gidiyorsanız pasaportunuzun vize için başvurduğunuz tarihten itibaren en az 1 yıllık geçerliliği olduğundan emin olun. Ziyaret edeceğiniz ülkenin vize gereksinimlerini mutlaka öğrenin ve vize başvurusu için gerekli belgeleri zamanında hazırlayın.

Seyahat Sigortanızı Yaptırın

Schengen ülkeleri gibi ülkeler, vize başvurusu sırasında sağlık sigortası istiyor. Eğer rotanız bir Schengen ülkesiyse, seyahat sigortanızı zaten yaptırmak zorundasınız. Fakat mecburiyetin yanı sıra acil tıbbi durumlar, kaza, hastalık veya kayıp bagaj gibi beklenmedik olaylarda kendinizi korumak adına seyahat sigortanızı mutlaka yaptırmalısınız.

Yurt dışına seyahat etmeden önce, ziyaret edeceğiniz ülkenin sağlık gereksinimlerini öğrenin. Bazı ülkeler, belirli aşıları veya sağlık sertifikalarını talep edebilir. Bu nedenle, seyahatten önce doktorunuza danışarak zorunlu olan aşıları yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde gittiğiniz ülkede herhangi bir salgın hastalık olup olmadığını öğrenerek kendiniz için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Teknik bilgilerin yanı sıra, ziyaret edeceğiniz ülkenin kültürü hakkında ufak çaplı bir araştırma yapmak sizi yerel halkla yakınlaştıracaktır. Seyahatinize hazırlanırken gideceğiniz ülkenin dilini araştırabilir, basit birkaç kelime ve cümle öğrenmeye çalışabilir ve seyahatinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz!

*Bu içerik HSBC sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları