preloader

Sri Lanka Şehir Rehberi

31.01.2020
Sri Lanka Şehir Rehberi

Yazı Boyutu:

Sri Lanka’da gezilecek yerleri, nerede kalınacağını, ne yeneceğini ve daha fazlasını sizin için inceledik.

Sri Lanka, diğer adıyla ‘Serendib’, beklenmedik şeyler bulma şansı anlamına geliyor. Sri Lanka, anlamını fazlasıyla yansıtan bir ülke. Oldukça küçük bir ada olduğu halde, kültürü ve doğasıyla öne çıkıyor. Marco Polo’nun da, “Hiç şüphe yok ki, kendi büyüklüğündeki adaların en güzeli” dediği Sri Lanka, Budizmi, tarihi ve doğayı bir araya getiriyor. Sri Lanka nüfusunun %70’i Budist ve Budizmin en eski formu olan Thereravada’ya inanıyor. Burası dünyanın en zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip ülkelerinden biri. Hint Okyanusu’nun incisi olarak da adlandırılan ada, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde bulunuyor. Başkenti Colombo olan ve dokuz eyaletten oluşan Sri Lanka, göz kamaştıran derin mavi safirleri, çay tarlaları; biberler, tarçınlar, karanfillerle dolu baharat bahçeleri; pirinç tarlaları; tropik çiçekleri ve hindistan cevizi ağaçları ile meşhur.

Sri Lanka Şehir Rehberi

Ada, 1300 km uzunluğundaki sahil şeridinde birbirinden güzel kumsallara sahip. Denizin ortasında uzun çubukların üzerinde tünemiş balıkçılar ise adanın simgelerinden. Eski adıyla Seylan olarak da bilinen Sri Lanka’nın tarihi 125.000 yıl öncesine dayanıyor. Ülke, M.Ö 380 senesinde kurulan Anuradhapura İmparatorluğu ile Budizm tanınmış. Budizmin yaygınlaştığı bu dönemden kalan Sigiriya freskleri UNESCO Dünya Mirası koruması altında yer alıyor. Napolyon Savaşları döneminde, İngiliz hakimiyetine giren ülke, bağımsızlığını 1948’de kazanmış.

Sri Lanka Şehir Rehberi

Sri Lanka’ya ne zaman gidilir?

Genel olarak rutubetli bir ülke olan Sri Lanka’ya gitmek için en iyi sezon, nisan ve kasım ayları arası. Hindistan’ın hemen altında gözyaşı damlası şeklindeki Sri Lanka, kültürel ve arkeolojik olarak oldukça zengin. Dünyanın en güzel ve en büyük mavi safirleri de burada çıkartılıyor. Sri Lanka, yüzölçümünün küçüklüğüne rağmen dünyada var olan 85 değerli taşın 40 tanesine ev sahipliği yapıyor.

Sri Lanka Şehir Rehberi

Dünyanın en büyük dördüncü çay üreticisi olan Sri Lanka’da Kandy ve Kurunegala en bilinen çay bölgeleri. Koloniyel dönemlerden beri “Küçük İngiltere” olarak bilinen Nuwara Eliya, eski çay kulübelerini mini otellere çevirdiği için turistlerin gözdesi. Handunugoda bulunan “Virgin White Tea Plantation” ise eski Çin İmparatorlarının çayını yetiştirmesiyle ünlü. Babadan oğula miras yoluyla geçen sırıkların üzerinde, gün doğumu ve batımı sırasında avlanan ve yüzlerce yıllık bir geleneği devam ettiren balıkçılar Sri Lanka’da, her mevsim görülmeye değer.

Nerede kalınır?

Amangalla

Sri Lanka Şehir Rehberi

Dünyaca ünlü Aman grubunun en özel otellerinden biri Sri Lanka’da yer alıyor. Galle Kalesi’nin hemen yanında konumlanan 400 yıllık eski Hollanda karargahı olan otel, “old lady otel” tarzını sevenler için ideal. Hala ilk yapıldığı günkü tik yer döşemeleriyle hayatına devam eden Amangalla; ihtişamlı avizeleri, duvarları kaplayan ve otelin ilk açıldığı günlerden kalan aynaları ile koloniyel günlerin şatafatını devam ettiriyor. 28 odalı otel, bahçesi ve Conde Nast tarafından Asya’nın en iyisi seçilen Spa’sıyla da ünlü.

Amanwella

Sri Lanka Şehir Rehberi

Adı, Sanskritçe’de huzur anlamına gelen ‘Aman’ ile Sri Lanka dilinde kumsal demek olan ‘Wella’nın birleşiminden oluşan otel, her biri kendi özel yüzme havuzu ve terası olan 30 suitten oluşuyor. Mulgiragalla ve Uda Walawe Doğal Parkı’na çok yakın mesafede bulunan Amanwella, tropikal bir cenneti anımsatıyor.

Kahanda Kanda

Sri Lanka Şehir Rehberi

Koggala Gölü’ne bakan ve hala çay üretimi devam eden bahçelerin içinde konumlanan otel, Sri Lanka’nın güney kıyılarında özel villaların lüksünü, beş yıldızlı otellerin servis kalitesini ve el değmemiş doğanın sadeliğini sunuyor. 12 yaşından küçük çocukların kabul edilmediği otel, Unesco Kültür Mirası olan Galle Fort’a yarım saat uzaklıkta bulunuyor. Yeşili korumak amacıyla “sorumlu turizm” ilkelerine benimseyen Kahanda Kanda, bu konuda 2002 yılında yayınlanan Cape Town deklerasyonunu ana referans alarak çalışmalarını sürdürüyor.

Kandy House

Sri Lanka Şehir Rehberi

1823 yılında Sri Lanka’nın son kralı için inşa edilen otel, dokuz geniş ve elegan odasıyla ülkenin en şık otellerinden biri. Tropikal bir ormanın içinde yer alan Kandy House, muhteşem manzaralı bir yüzme havuzuna da sahip. Oteldeki hiçbir odada televizyon ve minibar bulunmuyor.

Maya

Sri Lanka Şehir Rehberi

Sri Lanka’nın güneyinde yer alan Tangalle yakınlarında iki dönüm bahçe içinde bulunan Maya, ülkeyi yüzlerce yıl yöneten soylu ailelerden birine ev sahipliği yapan bir malikaneden otele çevrilmiş. Asya’da gerçekleştirdiği butik otellerle tanınan dekoratör Niki Fairchild’ın ilk görüşte aşık olup satın aldığı 110 yıllık binada, İngiliz ve Hollanda koloniyel dönemlerinin mimarisi göze çarpıyor. Beş odalı otel, aynı zamanda Sri Lanka’nın en güzel restaurantlarından birine sahip. Maya’nın en önemli özelliklerinden biri de dev dürbünüyle bahçedeki yüzlerce farklı çeşit kuşu izleme olanağı tanıması.

Rosyth Estate House

Sri Lanka Şehir Rehberi

Rosyth Estate House, Kegalle şehrine 10 dakika uzaklıkta bir çay tarlasında bulunuyor. Butik otel olarak hizmet veren Rosyth Estate House, 1926 yılında ev olarak inşa edilmiş.

The Elephant Stables

Sri Lanka Şehir Rehberi

Koloniyel ve çağdaş mimariyi bir araya getiren otelde, antika eşyalar ile modern sanat eserleri bir arada bulunuyor. Bahçesindeki geniş sonsuzluk havuzuyla dikkat çeken The Elephant Stables, oldukça geniş altı odaya sahip. http://elephantstables.com

The Wallawwa

Sri Lanka Şehir Rehberi

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’daki, Bandaranaike Havalimanı’na 15 dakika mesafede yer alan The Wallawwa, Galle, Kandy, Negambo gibi önemli merkezlerin kavşağında bulunuyor. Otelin geçmişi, 18. yüzyıla kadar giden aristokrat bir aileye dayanıyor. Üç dönümlük bakımlı bahçesinde yer alan 200 yıllık ağaçların altında yer alan yüzme havuzuyla Sri Lanka’nın en güzel bahçelerinden birine sahip olan otelde; 10 bahçe suiti, iki Wallawwa suiti ve 90 metrekarelik büyüklüğünde iki aile suiti yer alıyor.

Tri

Sri Lanka Şehir Rehberi

Sri Lanka’nın en büyük doğal gölü Koggala manzaralı otel, ülkenin en güzel plajlarına 15; Galle Fort’a ise 25 dakikalık mesafede konumlanıyor. 11 odası bulunan Tri, modern, lüks ve doğal bir otel. Otel, göl manzarasına bakan 21 metrekarelik sonsuzluk havuzuyla da ilgi çekiyor.

Weligama Bay Resort

Sri Lanka Şehir Rehberi

Hint Okyanusu manzaralı otel, Sri Lanka’nın en romantik otellerinden biri. Otelin tüm odaları, okyanus manzaralı terasa sahip. Dekorasyonunu Taylandlı mimar Lek Bunnag’ın üstlendiği Weligama Bay Resort, ülkenin en iyi otelleri arasında.

Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Anuradhapura

Sri Lanka Şehir Rehberi

UNESCO koruması altında olan Anuradhapura antik şehri, MÖ 4.yy’dan MS 11. yy’a kadar Sri Lanka’nın baş şehiri olmuş. Bu şehir, Budizm için kutsal sayılıyor ve birçok tapınağa ev sahipliği yapıyor.

Colombo

Sri Lanka Şehir Rehberi

Sri Lanka’nın başkenti olan Colombo, tarçın bahçeleri, kraliyet giysilerini barındıran Colombo National Müzesi ve renkli caddeleriyle ünlü.

Dambulla

Sri Lanka Şehir Rehberi

MÖ 1.yy’dan kalma beş Budist mağara tapınağına ev sahipliği yapan Dambula, Dünya Kültür Mirası arasında yer alıyor. 150’den fazla irili ufaklı Buda heykeli ve duvarlarında Buda’nın yaşam sürecini resmeden duvar resimleri ile freskler yer alıyor.

Galle Fort

Sri Lanka Şehir Rehberi

UNESCO’nun kültür mirası listesinde olan Galle; ticari deniz yolların ortasında olduğu için birçok farklı ülkenin kolonisi olmuş. Hala Arap, Çinli, Hintli tüccarların; İngiliz ve Hollandalı kolonicilerin damgasını taşıyan bu küçük kale, muson yağmurlarını seyretmek için de iyi bir adres.

Kandy

Sri Lanka Şehir Rehberi

Budizm’in Sri Lanka’da ilk başladığı yer olan Kandy’de yer alan Dalada Maligawa (Diş Tapınağı) Buda’nın azı dişini barındırdığına inanılan kutsal bir tapınak ve her gün binlerce Budist tarafından ziyaret ediliyor. Her yıl temmuz ayında 10 gün süren Esala Perahera geçit töreni ile kutsal dişin bir replikası dansçılar, davulcular ve 100 fil eşliğinde tüm şehri boydan boya dolaşıyor.

Kültür Üçgeni

Sri Lanka Şehir Rehberi

Sri Lankayı kültürel ve arkeolojik olarak tanımak için en iyi adres Kültür Üçgeni. Burası kraliyet sarayları, manastırları ve tapınakları ile ünlü. Üçgenin en eski şehri olan Anuradhapura; oyma tapınaklarıyla bilinen Dambulla ve dev kayalıkların üzerine inşa edilen taş kalesiyle Sigiraya mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Mirissa Beach

Sri Lanka Şehir Rehberi

Ülkenin güneyinde yer alan Mirissa, 30 metrelik boyları ve 200 tonu aşan ağırlıklarıyla dünyanın en büyük canlısı olan ve 90 yıla varan ömürleriyle en uzun yaşayan hayvanı ünvanlarına sahip olan dünyada çok az görülen mavi balinaların ender rastlandığı yerlerden biri.

Nuwara Eliya

Sri Lanka Şehir Rehberi

Burası Sri Lanka’nın dünyaca ünlü seylan çayının en kalitelisinin yetiştiği şehir. Dilmah Tea ve Mlesna Tea gibi dünyanın en kaliteli çayları burada üretiliyor.

Polonnaruwa

Sri Lanka Şehir Rehberi

Polonnaruwa, Sri Lanka’nın 10. ve 12.yüzyıllar arasında Altın Çağı’nı yaşamış antik başkenti. 12. yüzyıldan kalma Kral Nissanka Malla’nın döneminde Sri Lanka’yı anlatan Gal Pota isimli taş tablet şehrin sembolü.

Sigirya Kayası

Sri Lanka Şehir Rehberi

171 metre yükselen Aslan Dağı anlamına gelen Sigiriya Kayası, 68 hektarlık bir alanda hendekler, surlar, geniş bahçeler ve havuzlar ile çevrilerek koruma altına alınmış.

Unawatuna

Sri Lanka Şehir Rehberi

Discovery Channel tarafından dünyanın en güzel 10 kumsalından biri seçilen Unawatuna, hindistan cevizi ağaçlarının altında uzanan dört kilometre sahili, altın kumları, derin mavi denizi ile sessizliği dinlemekten hoşlananlar için ideal.

Yala Doğal Parkı

Sri Lanka Şehir Rehberi

21 doğal parkı bulunan Sri Lanka’nın en ünlü parklarından biri Yala Doğal Parkı. Burası, 44 farklı memeli hayvana ev sahipliği yapıyor ve dünyanın lepoar yoğunluğu en yüksek olan noktalarından biri.

Nerede yenir, ne içilir?

Cricket Club Café

Sri Lanka Şehir Rehberi

Colombo’da yer alan Cricket Club Café, Sri Lanka’nın en yeni ve şık mekanlarından. Burası yemekten sonra içki içmek için de sıklıkla tercih edilen bir adres. Cricket Club Café dekorasyonunda Ray Lindwall, Shane Warne ve Arjuna Ranatunga gibi kriket oyuncularının top, eldiven ve şapka gibi kriket oynarken kullandıkları eşyalar da yer alıyor.

Lattice

Sri Lanka Şehir Rehberi

Colombo’daki Taj Samudra Hotel’in içinde yer alan Lattice, şehirde beş çayı içmek için en iyi adres. Bu şık pastanenin scone’ları, makaronları ve tartları denemeye değer.

Nihonbashi

Sri Lanka Şehir Rehberi

Şef Dharshan Munidasa’nın elinden çıkan Sri Lanka ve Japon mutfağından lezzetleri tadabileceğiniz Nihonbashi, San Pellegrino tarafından Asya’nın en iyi mutfaklarından biri olarak seçilmiş.

Thambapanni Restaurant

Sri Lanka Şehir Rehberi

Duplication Road’daki Thambapanni Restaurant, Sri Lanka’ya özgü deniz mahsüllerini tatmak için iyi bir adres. Thambapanni Leisure’ın içinde yer alan restauranta rezervasyon yapmak şart.

The Fort Printers

Sri Lanka Şehir Rehberi

18. yüzyıldan kalma bir evden butik bir otele dönüştürülen The Fort Printers’ın restaurantı Sri Lanka’nın en iyilerinden. Galle’de yer alan The Fort Printers’ın imza yemeği sarı yüzgeçli orkinos balığı.

Zaza

Sri Lanka Şehir Rehberi

Bar, cafe ve restaurant olarak hizmet veren Zaza’da tapastan, geleneksel Sri Lanka yemeklerine kadar pek çok lezzeti tadabilirsiniz.

Sri Lanka’dan ne alınır?

Dünyanın en büyük dördüncü çay üreticisi olan Sri Lanka’da kesinlikle almanız gereken çay. Sri Lanka’nın yüksek dağlarının eteklerinden toplanan büyük çay yapraklarından elde edilen Seylan çayı, dünyanın en iyi çaylarından biri olarak kabul ediliyor.

Pek çok değerli taşın çıkarıldığı adada, aytaşı da makul fiyatları ve farklı duygusuyla oldukça popüler. Deniz kabuklarına ve marin aksesuarlara meraklıysanız Sri Lanka’da pek çok alternatif bulabilirsiniz.

Dantel yapımı da 16. yüzyılda, Sri Lanka’da Portekizliler tarafından ortaya çıkmış. Galle’de dantel satan pek çok butikle karşılaşabilirsiniz. Maskeler ve el yapımı küçük heykeller ise Sri Lanka’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalardan.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları