preloader

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

19.06.2019
Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Yazı Boyutu:

Ünlü Hint mücevher markası Amrapali’nin yaratıcısı Tarang Arora, Jaipur’da nerede kalınır, neresi gezilir, nerede yenir her şeyi OGGUSTO’ya anlattı.

Hindistan’ın Rajasthan eyaletinin merkezi ve pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle ‘Pink City’ olarak da bilinen Jaipur. OGGUSTO olarak Jaipur şehrinin en iyilerini ünlü Hint mücevher markası Amrapali’nin yaratıcısı Tarang Arora’dan dinledik.

Jaipur’da nerede kalınır?

Eğer büyük bahçelerden hoşlanıyorsanız güzel bir Hint mimarisi sunan lüks Rambagh Palace’da kalabilir ya da daha küçük ve sıcak bir ortam arıyorsanız Alsissar Haveli’yi tercih edebilirsiniz.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

Jaipur’un 11 km. dışında yer alan ve Jaipur inşa edilmeden önce Mihrace’nin yerleşim yeri olan Amber Sarayı’na fil sırtında çıkabilir, Jaipur’un eski şehrini ve sokak pazarlarını gezebilirsiniz.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Jaipur’da gezilecek yerler

“Rüzgarlar Sarayı” anlamına gelen Hawa Mahal mutlaka görülmeli. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin, şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan bu saray da tabii ki pembe. Eski Jaipur’un tam ortasında bulunan City Palace, 18. yüzyılda inşa edilmiş gözlemevi Jantar Mantar ve Anokhi El Yazmaları Müzesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Nerede yenir?

“UNESCO Dünya Mirası kapsamında yer alan Amber Sarayı’nın bulunduğu tepede konuşlanmış nefes kesici manzarasıyla 1135 AD restaurantında mutlaka “Laal Maas” yiyin. Kuzu etinden yapılan bu yemeğin içerisinde kırmızıbiber ağırlıklı farklı birçok baharat kullanılıyor. “Kuzu eti bu kadar mı güzel olur” dedirten bu yemeği Hindistan turu yaparsanız mutlaka tatmalısınız.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Jaipur’da nerede içilir?

Narain Niwas Palace otelinde yeralan ve Marie-Anne Oudejans tarafından dizayn edilmiş Bar Palladio, turkuaz ve beyazın geleneksel Hint renkleriyle kombinasyonuyla inanılmaz bir göz keyfi, eşsiz, serinleticilerle güzel bir akşam vaad ediyor. Herkesin hayatı boyunca mutlaka en az bir kere yaşaması gereken eşsiz bir bar, Steam. Antika bir buharlı trenin içinde yer alan bu bar değişik ambiyansı ile tarih ve kültürden dokunuşlarla sizleri bekliyor.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Nerede alışveriş yapılır?

Değerli taşlar ve mücevherin en önemli merkezlerinden olan Jaipur’da mücevher alışverişini Amrapali’den yapın. Şehrin ünlü el yapımı pashmina şalları için Andraab’a gidebilirsiniz.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Jaipur’da tadını çıkarın…

“Yoğurt, su, şeker ile yapılan ayran benzeri bir içecek olan Lassi’yi içebileceğiniz en iyi adres MI yolundaki Lassiwala’dır.”

Jaipur Gezi Rehberi: Tarang Arora

Jaipur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan’ın doğusunda yer alan Jaipur’un inşasında pembe taşlar kullanıldığı için “Pembe Şehir” olarak biliniyor. Her ne kadar turizm şehrin iyi bir gelir kaynağı olsa da asıl para, değerli taş işlemeciliği ve lüks tekstil ürünü üretiminden kazanılıyor.

Jaipur’a Ne Zaman Gidilir?

Jaipur’a kurak iklim hakim. Dolayısıyla Temmuz – Eylül ayları arasında şiddetli muson yağmurları görünüyor. Şehri gezmek için en uygun zaman kış mevsimi. Ilıman olduğu için rahatlıkla gezebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları