preloader

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

09.04.2019
Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Yazı Boyutu:

Floransa’da nerede kalınır, ne yenir, ne içilir, neresi gezilir? Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa rehberini, Mauro Lipparini OGGUSTO için anlattı.

Roche Bobois, Lignet Roset, Misura Emme, Bonaldo, Arflex gibi lüks dekorasyon markalarına tasarımlar yapan ödüllü mimar Mauro Lipparini, Rönesans’ın başkenti Floransa’nın en iyilerini OGGUSTO için yazdı. 2011 yılında dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden Good Design® Global Awards’ı da kazanan ünlü mimarın geçmişinde; EDIDA, Young & Design Milano ve International Du Pont Award Köln international ödülleri de yer alıyor


Floransa’da nerede kalınır?

“Floransa’da sanatı ve tarihi solumak için Medici ailesinin mensubu ve sadece 26 gün görevinde kalan Papa Leo XI’in yazlık sarayı olan Four Seasons’da kalın. Modern bir otel tercihiniz ise Gallery Hotel Art by Ferragamo en doğru seçim olacaktır.

Four Seasons Floransa

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Four Seasons Hotel Floransa

Yaşayan müze olarak adlandırılan Four Seasons Floransa, merkezden kısa mesafede hem tarihi yerleri görmek hem de kalabalıklardan kaçmak için ideal bir konuma sahip. Floransa’da yorucu gezilerden sonra havuz ve SPA’da dinlenmek, Michelin yıldızlı restoranı Il Palagio’da Toskana mutfağının tadına bakmak mümkün.

Gallery Art by Ferragamo

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Gallery Hotel Art by Ferragamo

Floransa’da, Ponte Vecchio’ya çok yakın olan otel, Floransa’nın çağdaş yalın çizgileri içinde konaklamak isteyenler için ideal seçim olabilir. Otelin içinde ve dışındaki sanat eserlerinin yanı sıra, Floransa’da nadir bulunan Uzak Doğu mutfağının keyfini çıkartabilirsiniz.

Floransa’da gezilecek yerler?

“Sadece Salvatore Ferragamo markasının değil, ayakkabı tarihine bir saygı duruşu niteliği olan müzeyi; Floransa’yı gördüm diyebilmek için uzun kuyrukları göze almak gerekse bile Pitti, Uffizi, Academia ve San Marco müzelerini de mutlaka ziyaret edin. Güneş batımı sırasında Floransa’nın en unutulmaz kartpostal resimlerini oluşturan Ponte Vecchio’yu gören bir yerlerde olun.

Salvatore Ferragamo Müzesi

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Markanın ve ayakkabı tarihinin yüzyıllık değişiminin Floransa’da sergilendiği müze koleksiyonunda ünlülerin kalıplarını ve giydikleri ayakkabıları görmek mümkün. Marilyn Monroe’nun 1960 yılında giydiği straslı kırmızı iskarpinlerden Madonna ve Nicole Kidman’a kadar pek çok yıldızın filmlerde giydiği ayakkabılar da görülebiliyor.

Uffizi Müzesi

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Floransa’da kuyruklarda vakit geçirmemek için, seyahatinizin kültürel bölümünü planlayarak önceden alınan biletler ile sarayın sahibi gibi beklemeden içeri girmek mümkün olabiliyor. Uffizi Müzesi koridorlarındaki tablolarda, Osmanlı sultanlarının portrelerini bulmak heyecan verici olabilir.

Palazzo Pitti

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Floransa’daki Palazzo Pitti biletleri, saray, bahçe ve kostüm bölümü olarak ayrı satılıyor. En ilgi çeken bölüm olan kıyafetleri kaçırmamak için geziye başlamadan biletleri kontrol etmekte fayda olabilir. Bahçedeki heykeller arasında dinlenmek de çok keyifli bir mola alternatifi.

Ponte Vecchio

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Floransa’daki Ponte Vecchio’ya paralel köprülerden bakıldığında, mağazaların üzerinden geçen ve sarayları bağlayan Medici’lere ait koridoru da görmek mümkün. En son Tom Hanks’i Inferno filminde burada koşarken görmüştük.

{77472}

Şehirde kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler neler?

“Floransa’da kendinizi soylu bir Medici ailesinin bir ferdi gibi hissetmek için Bellosuguardo Hotel‘de zaman geçirin. İster Floransa’nın olağanüstü manzarası eşliğinde içeceklerinizi için, ister her biri birbirinden farklı gerçek vintage mobilyalarla döşenmiş 15 odadan birinde kalın ancak bu şato otele mutlaka zaman ayırın.”

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Misafirlerinin arasında Emma Thompson ve Kate Moss’un da bulunduğu Floransa’daki Torre di Bellosguardo, panoramik Floransa manzarası olan tepenin üzerinde yer alıyor. Sadece 16 odası olan otelde, yazar Dante’nin de bir zamanlar yürüdüğünü bilmek heyecan verici olabilir. Muhteşem bahçesi, kubbeli limonluğuna ilave, Floransa’nın şehir merkezine inen gizli yolu ile masalsı tecrübe sunuyor.

Floransa’da nerede ne yenir?

Geleneksel Toskana mutfağını tadabileceğiniz Il Cibreo, Floransa’yı ziyaret etmek için başlı başına bir neden olabilir. Rezervasyon kabul etmeyen restoranda yer beklemek bile bir eğlenceye dönüşebilir. İtalya’nın en iyi üç restoranı arasında kabul edilen Enoteca Pinchiorrinin muhteşem yemeklerinin tadına varın.

Il Cibreo

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Toskana’nın geleneksel mutfağına odaklanan restoranın ayrıca trattoria ve kafesi mevcut. Mevsimlere göre değişen menülerde kullanılan tüm malzemeler, İtalya’nın en iyi bölgeleri arasından seçiliyor.

Enoteca Pinchiorri

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Floransa’da hedefi tüm duyulara hitap etmek olan restoran 1972 yılından beri açık ve üç Michelin yıldızına sahip.Farklı tadım menülerinin aylarca sohbet konusu olabilecek restoran binasının bir zamanlar Michelangelo’ya komşu olduğunu bilmek de heyecan verici olabilir.

{77328}

Floransa’da nereden alışveriş yapılır?

1612’den beri Floransa’da kesintisiz hizmet vererek dünyanın en eski eczanesi olan Santa Maria Novella doğal ilaçlarından ya da güzelliğin sırrını taşıyan kozmetiklerinden almak için mutlaka ziyaret edilmeli. Floransa’daki müzelere benzeyen binasını görmek de ekstra keyifli.

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Floransa’da 1221 yılından beri açık olan eczanede, hala orijinal reçeteler ile yapılmış ilaçlar bulmak mümkün. İlaçların yanı sıra farklı koku ve içerikler ile sabun, krem, mumların da bulunduğu mağazada seçim yapmak zor olabilir. Bir zamanlar prenseslerin tercihi olan menekşe kokusu, hala en favoriler arasında sayılıyor.

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler?

“Geçmişi Floransa’dan daha eskiler Etürskler zamanına dayanan Fiesole kasabasını ziyaret edin. Romalılar zamanından kalan tiyatrosu ile de baş döndürücü.”

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

Floransa’dan 9 kilometre mesafedeki Rönesans kasabası, Marcel Proust, Gertrude Stein ve Frank Lloyd Wright’ında en beğendiği yerler arasındaymış. Antik kalıntılar arasında öne çıkan bina olarak, bir zamanlar Medici ailesinin sanatçı ve filozoflara tahsis ettiği villa gösteriliyor.

Floransa’da tadını çıkarın…

“Floransa’da bir dondurma cenneti olan Gelateria De Medici dondurmacısının birbirinden özel lezzetlerinin tadını çıkarın.”

Floransa Gezi Rehberi: Mauro Lipparini

44 farklı lezzette dondurma sunan Floransa’daki Gelateria de Medici‘de pastaları da baştan çıkarıcı olabilir. Geleneksel İtalyan lezzetler arasındaki fiori di latte, stracciatella ve klasik dondurma tatlarına ilave, füzyon mutfağına gönderme yapan avokado ve incir, gorgonzola ve armut gibi farklı karışımlar denenebilir.

Floransa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey İtalya’da konumlanarak, Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla ünlüdür. Floransa, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Köklü bir tarihe sahip olan Floransa’nın resmi dili İtalyanca para birimi ise Euro’dur.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Yazları sıcak olması sebebiyle oldukça yoğun olan Floransa’ya gidilebilecek en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.
Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları