preloader

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

19.06.2019
Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Yazı Boyutu:

Morgans & Royalton Otelleri’nin bölge müdürü olan James A. Bryant, Downtown New York’ta nerede kalınır, neresi gezilir, nerede yenir her şeyi OGGUSTO’ya anlattı.

On yıldır Morgan Otel Grubu bünyesinde bulunan otellerde çalışan ve 2016 yılında Morgans & Royalton Otelleri’nin bölge müdürü olan James A. Bryant, Downtown New York önerileri ile OGGUSTO’da.


Downtown New York’ta nerede kalınır?

Crosby Street Hotel uzun zamandır favorim. Alışılmış güzergahın biraz dışında ve evin tüm rahatlığının yanında, misafirlerini başka diyarlara götürüyor. Yerli turist olmanın en iyi formülü.”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

New York’un canlı Soho bölgesinde sakin bir sokakta olan otel, dünyanın en iyi sanat galerileri, mağaza ve restoranları arasında yer alıyor. Gece 1’e kadar açık olan Crosby Bar’da kahvaltıdan beş çayına, akşam yemeğinden, gece içeceğine gitmek için birçok sebep bulunabilir. Otelin çatısında bulunan sebze ve meyve bahçesine yetişen taze ürünlere ilave, kümeslerdeki Araucana tavuklarının doğal mavi renkli yumurtaları da kahvaltıda sunuluyor. New York’ta nadir görülen lüks sayılan bahçesini de görmenizi öneririz.

Mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

Barber’s Blueprints’te 45 dakika süren eski usül tıraşı sırasında ikram edilen içecekler ile çok daha keyifli oluyor.”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Soho’daki şubesine ilave Brooklyn’de de açılan berber salonu hem dekoru hem de servisi ile zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

Downtown New York’ta gezilecek yerler

“Canlı spor müsabakaları sonu belli olmayan ender etkinlikler arasında. Yankee Stadyum’unda maç seyretmek kadar akılda kalabilecek bir tecrübe düşünemiyorum. Bir de New York’un favorisi olan Shake Shack’tan bir de burger varsa…”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

New York Yankee baseball takımının stadyumu olan yapıda 54,250 kişi ile beraber maç seyretmek, filmlerde görüldüğü gibi seyyar hot dog satıcılarından sosisli sandviç alıp, saha dışına atılan topları yakalayabilmek çok heyecan verici olabilir. Stadyumun karşısında, 1923 tarihli eski stadyumun yerine yapılan parkta vakit geçirmeyi de unutmayın.

Sleep No More ile ilgili söyleyeceğim tek şey, ne kadar az bilirseniz, o kadar iyi olduğu.”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Yürüyerek gezilen bir performans olan Sleep No More, üç saat sürüyor. Macbeth ile Hitchcock filmi karışımı bir tecrübe sunan performans, izleyicilerin seçimleri ile takip edebildikleri 6 kata yayılmış 100 odada gerçekleşiyor. “McKittrick Hotel” içinde geçen hikayeleri bizzat şahit olmaya ilave Manderley Bar’da vakit geçirmek mümkün. New York’ta görülebilecek en özgün gösteri olduğu muhakkak.

{771970}

Şehirde kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler neler?

MiN NY raflarında dünyadan dört bir yanından gelen kokular bulunuyor. “Eczane” müşterilerinin tenlerine uyan kokuyu bularak bir New York dakikası içinde harikalar yaratıyorlar.

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Brad Pitt ve Tilda Swinton’ın da tercihi olan eczaneye benzeyen mağazadaki kokuları başka bir yerde bulmak mümkün değil. Kısıtlı sayıda üretilen sanatsal parfümler ve el yapımı mumların yapımında olabilecek en saf ve doğal malzemeler kullanılıyor. 1999 yılından beri açık olan mağazanın özellikle Pyromance mumları esansları kadar porselenleri için almaya değer.

Downtown New York’ta nerede yenir?

“Yılın en iyi restoranı için oyum, Great Jones Street üzerindeki Vic’s New York. Şef Hillary’nin lokal malzemeler ile yarattığı İtalyan menüsünde mükemmel olmayan bir şey yok. Benim tercihim? Kömür ateşinde karamelize soğan ve sirke soslu döşü.”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

2014 yılında açılan restorana, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar gitmek için her sebep bulunabilir. 7 ayrı balıktan oluşan tadım menüsü ise şehirde efsaneye dönüşmüş durumda.

Nerede içilir?

“Tekila, özellikle Don Julio 1942. Şehirde pek çok tekila ve mezcal koleksiyonu olan bar olmasına rağmen, en hoş olanı La Biblioteca. Arkadaşım Felix’e benden selam söyleyin, içecekler ile ilgili bir şeylerde öğretebilir. En güzeli de bir şişe satın alın, sizin için saklanır ve kütüphane kartınızı gösterdiğinizde getirilir.”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Meksika’da büyüyen şef Richard Sandoval 14 farklı restoranından sonra açtığı tekila barındaki 400 farklı çeşit tekila arasından seçim yapmak zor olabilir. Büyük markaların yanı sıra artizanal üretim yapan aile şirketlerinin mavi agave’den damıtarak elde ettikleri tekila çeşitleri ile beraber sunulan Meksika mutfağından atıştırmalık lezzetleri tatmak mümkün.

Downtown New York’ta nereden alışveriş yapılır?

Freeman’s tecrübesini yaşayabilen şanslılar gerçek İtalyan terzilerin elinden çıkma takım elbiseleri ikram edilen scotch eşliğinde deneyebilir. Sadece pantolon paçası provası bile Freeman’s Sporting Clubda farklı oluyor.

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Kaybolan Amerikan el işçiliğini yaşatmak için kurulan Freeman’s Sporting Club‘da, tüm üretim eski usüller ile tecrübeli ustalar tarafından elde yapılıyor. Kaliteli kumaşlar ve özenli işçilik ile uzun yıllar kullanılacak kıyafetler üretmeyi hedefleyen marka, ayrıca “yerel üretim / yerel satış” prensibi ile karbon izi bırakmamaya özen gösteriyor.

Şehirde sizi şaşırtabilecek şeyler nedir?

“Her kapının iki tarafı olduğu gerçeği, Chinatown’da bulanan Apotheke‘de bambaşka bir anlam kazanıyor. 1920’lerin speakeasy konseptine sahip barın dekoru ise 19. yüzyıl Paris kokteyl kulüplerini andırıyor. Çıkmaz sokakta bulunan ve gizemli bir tecrübe yaşatan barın karışımlarında kullanılan baharatlar ise, çatıdaki şehir bahçesinde yetişiyor ve günlük olarak toplanıyor.”

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

2008 yılında açılan bar, kimyager hassasiyeti ile hazırlanmış içecekleri ile New York gece hayatına yeni bir deneyim yaşatması ile tanınıyor. Karışımları kadar bardakları ve sunumlarının görülmesi önerilen bar, özel davet için de kullanıldığından, gitmeden aramanızda fayda var.

{771969}

Downtown New York’ta tadını çıkarın…

Sade bir tabak Caccio e Pepe yetersiz kaldığı zaman birkaç tranş siyah trüf mantarı eklemek gerekebilir. Bunun için tek adres ise Urbani Truffles…

Downtown New York Gezi Rehberi: James A. Bryant

Urbani trüf mantarları, 1850 yılından beri yedi ülkede bulunan satış noktalarına ilave online’da sipariş edilebilir. Yüzlerce farklı çeşit ürünlerin de sunulduğu sitede seçim yapabilmek zor olabilir. Prestijli restoranların tercih ettiği markanın mantarları ile, geleneksel Roma mutfağında dev Pecorino peynir tekerinde çevrilen spagetti ve karabiberden oluşan Cacio e Pepe’ye ilave edilecek mantarlar, müthiş bir lezzet şölenine dönüşebilir.

Downtown New York Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manhattan’ın üç bölümünden biri olan Downtown, şehrin en eski bölümü olarak biliniyor. Yüksek göktelenlerin yanı sıra şirin kasabaların da olduğu bölüm, özellikle sanatçıların çok sık gittiği bohem bir adrestir.

Downtown New York’a Ne Zaman Gidilir?

Sıcak hava ve kalabalıktan etkilenmemek için gidilebilecek en güzel mevsim ilkbahar ya da sonbahar.