preloader

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Yazı Boyutu:

Letitia Galeri’nin kurucu ortağı Annie Vartivarian, Beyrut’ta gezilecek yerleri, nerede kalınacağını ve ne yeneceğini detaylarıyla OGGUSTO’ya anlattı.

Lübnan’daki modern sanatı global arenada yükseltmek amacı ile Beyrut’un Hamra bölgesinde kurulan Letitia Gallery, proje bazlı sergi programları ile yerel sanatçıları uluslararası ziyaretçilere tanıtıyor. Galerinin kurucu ortağı ve küratörü Annie Vartivarian, Beyrut’un en sevdiği yerlerini OGGUSTO okuyucuları ile özel olarak paylaştı.

Fotoğraf: Letitia Gallery, Beyrut

Beyrut’ta nerede kalınır?

“Mar Mikhael mahallesinde yer alan, tarihi bir binada konaklama ve kahvaltı hizmeti sunan güzel Baffa House.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Otantik bir Lübnan evinin renovasyonu ardından hizmet vermeye başlayan Baffa House, Beyrut’u ve Lübnan’ı keşfetmek isteyenler için eşsiz bir adres. Beyrut’un sanat ve yaratıcı yanının ortaya çıktığı Mar Mikhael bölgesindeki bir sokakta konumlanan konukevi, İtalyan bir aile tarafından işletiliyor. Renklere göre dekore edilmiş odalarının yanı sıra geleneksel ev yapımı kahvaltı ve havaalanından transfer hizmetleri de sunuluyor.

Beyrut’ta gezilecek yerler?

“Son derece ilgi çekici koleksiyonlara sahip olan National Museum’u ve Mineral Museum (MIM)’u ziyaret edin.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Tarih öncesi çağlara dayanan hayranlık uyandırıcı koleksiyonunu her geçen gün zenginleştiren National Museum, 1975’te patlak veren savaşta gördüğü zararın yaralarını yeni yeni kapatsa da Lübnan tarihine dair barındırdığı izler açısından görülmeye değer. Salim Edde’nin 17 sene içinde biriktirdiği maden koleksiyonunu meraklıları ile buluşturmak adına 2013’te açtığı Mineral Museum ise, sadece Beyrut’ta değil dünya üzerinde görebileceğiniz en ilginç yerlerden.

“Biraz klişe gelecek; ama Raouche Pigeon Grotto’dan gün batımını izleyin.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Denizden 70 metre yüksekte ve sanki zamanın başından beri oradaymış gibi kendinden emin kayaların ardından batan güneşi izlemek, tıpkı -yerel halkın yanı sıra- Beyrut’a gelen pek çok ziyaretçi gibi sizin de deneyimlemeniz gerekenlerden.

Mutlaka deneyimlemeniz gereken şeyler neler?

“Cumartesi günleri kurulan Souk El Tayeb çiftçi pazarı.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

2004’te Lübnan’ın ilk çiftçi pazarı olarak kurulan ve zaman içinde yemeklerin, geleneklerin ve misafirperverliğin paylaşıldığı bir forum haline gelen Souk El Tayeb, küçük üreticilerin tüketicilerle buluşmasını sağlıyor. Her hafta yaklaşık 100 küçük üretici Lübnan’ın çeşitli bölgelerinden ürettikleri taze, yerel ve mevsimlik sebze ve meyvelerini, süt ürünlerini pazardaki tezgahlarında ziyaretçileri ile buluşturuyor. Pazarda aynı zamanda çömlek, sabun gibi el işçiliği ile üretilmiş ürünlerin yanı sıra çocuklar için eğlence alanları da bulunuyor.

Şehirde kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler neler?
“Son derece yetenekli Lübnanlı modern sanatçıların işlerinin sergilendiği galerileri ziyaret edin.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Son birkaç sene içinde sanat arenasının iştahını kabartan Lübnanlı sanatçıların keşfedilmesi adına yerel çevre ve uluslararası ziyaretçiler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri, Letitia Gallery. Eileen Cooper’in Under the Same Moon sergisine ev sahipliği yapan galerinin gelecek programında Ahmed Badry’nin Portmanteau sergisi yer alıyor.

Beyrut’ta ne yenir?

“Geleneksel Lübnan mutfağını keşfetmeyi ve yemek yaparak kadınların güçlenmesini misyon edinen Tawlet’e gidin.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Souk el Tayeb’in çiftçi mutfağı olarak haftanın her günü hizmet veren Tawlet, Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde köklenen lezzetlerin bir araya geldiği bir keşif cenneti. Çiftçiler ve kadınlar gibi küçük çaplı üreticileri desteklemek amacıyla kurulan bir birlik olmanın çok ötesine geçen Tawlet, lokal lezzetleri tadabileceğiniz en ideal yerlerden biri.

Nereden alışveriş yapılır?

“Geleneksel Lübnan el sanatlarını ve mobilyalarını Japon etkisi ile yeniden yorumlayan Nada Debs.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Japonya’dan gelen kumaşları Orta Doğu’nun malzemeleri ile geometrik ve modern bir tasarım estetiği ile buluşturan Nada Debs, farklı kültürleri ustalıklı bir el işçiliği ile harmanlayan bir tasarım evi, konsept mağaza, hatta galeri. Mobilyadan aksesuara, sanat eserinden mücevhere pek çok farklı segmentte ürünü bir arada sergileyen Nada Debs’ten eliniz boş çıkmayacağınıza eminiz.

Beyrut’ta sizi şaşırtabilecek şeyler nedir?

“Beit Amir’in arkasındaki gizli bahçeyi bir kahve veya Hint yemeği için keşfedin.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Otantik bir Lübnan evinin renove edilmesinin ardından konukevi ve restoran olarak hizmet vermeye başlayan Beit Amir, şehir içinde sakinlik arayanlar için arka avlusunda muazzam bir de bahçe saklıyor. Kısa bir mola için mutlaka uğramanızı öneririz.

Beyrut’ta tadını çıkarın…

“Hanna Mitri’de bademli ve kayısılı dondurmanın keyfine varın.”

Beyrut Gezi Rehberi: Annie Vartivarian

Hakkında çıkan ‘dünyanın en iyi dondurması’ haberlerinin sebebi, Hanna Mitri’nin 60 yılı aşkın bir süredir lezzetini sürekli geliştirerek müşterilerini her daim taze ve leziz dondurmalarla buluşturmasında yatıyor. 1949’da açılan beyaz duvarlı küçücük dükkandaki fırında savaşın izlerinin görülmesi bir yana, bir aile işletmesi olan Hanna Mitri, şehirdeki gerçek sütle dondurma yapan tek yer. Dondurmalarının yoğun kıvamının ve eşsiz lezzetinin sebebi de bu.

Etiketler

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları