preloader

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

19.06.2019
Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Yazı Boyutu:

Barcelona’nın en iyilerini Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’dan mutlaka yenilmesi ve gezilmesi gereken yerleri dinledik.

Avrupa’nın en keyifli şehirlerinden olan Barcelona, Gaudi’nin şaşırtıcı, renkli formları, hem gotik hem de art nouveau mimarisi, etkileyici müzeleri, leziz Katalan mutfağı ve oldukça renkli gece hayatıyla her daim popülerliğini koruyan bir şehir. OGGUSTO olarak Barcelona’nın en iyilerini Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’dan dinledik.

İspanya Turizme Kapılarını Açtı!

7 Haziran 2021 tarihi itibariyle, 2 dozluk Covid-19 aşı süreci üzerinden en az 14 gün geçmiş ve geçerli vizesi olan kişilerin İspanya’ya seyahat edebileceği duyuruldu.

İspanya’ya Seyahat İçin Gerekli Aşı Prosedürleri

Türkiye’den İspanya’ya seyahat sırasında ülkeye giriş için öncelikle bir aşı belgesi ve bu aşı belgesinin son aşı dozu uygulamasından 14 gün sonra düzenlenmiş olması şartı bulunuyor. Aşı belgesinde olması gereken bilgilerin yanı sıra; geçerliliği kabul edilen ve onaylanmış aşılar Pfizer-Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen/Johnson&Johnson, Sinovac ve Sinopharm.

6-16 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere gelince, 6 yaşından küçük çocuklar aşılanmış yetişkinler eşliğinde özel gerekliliklere ihtiyaç duymadan seyahat edebilecek. 6 yaşından büyük, 6-16 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin ise kendi aşı belgelerini, negatif tanı testi belgelerini veya iyileşme belgelerini ibraz etmeleri gerekmekte.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Aşı belgesi olmayanlar için istisnai durumlarda verilen ülkeye giriş izni olsa bile kendilerinin teşhis sertifikası veya iyileşme belgesine sahip olması gerekiyor. Teşhis sertifikası için İspanya’ya varıştan önceki 48 saat içerisinde düzenlenmiş Negatif PCR testi ve benzeri (NAAT Tipi) ya da Avrupa Komisyonu ortak listesinde yer alan negatif antijen testi Europea olması gerekiyor. İyileşme belgesi için ise hastalığın geçirildiğine dair kanıt sunan, pozitif sonuçlu NAAT tipi ilk teşhis testi üzerinden en az 11 gün sonra düzenlenmiş olması gerekiyor. Bu sertifikanın geçerliliği numune alımından sonraki 180 gün içinde geçerliliğini koruyor.

Bu belge ve sertifikaların yanı sıra, 6 yaşından küçük olanlar dahil, İspanya’ya gelen tüm transit yolcuların seyahatten önce www.spth.gob.es üzerinden veya Spain Travel Health app üzerinden bir sağlık kontrol formu doldurmaları gerekmekte. Bu formla birlikte sistem otomatik bir QR kodu oluşturacak ve yolcunun bu kodu seyahat için biniş yapmadan önce taşıma şirketine ve İspanya’ya giriş noktasındaki sağlık kontrollerinde yetkililere sunması gerekecek.

Nerede kalınır?

İkonik Peix heykelinin hemen yanında yükselen Hotel Art Barcelona konaklama için güzel bir adres.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

Barcelona başlıca kendisi denenmesi gereken bir tecrübe!

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Şehirde kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler neler?

Rabat Jewelery’deki göz kamaştırıcı mücevher ve saatler ile kendinize jest yapın.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Genel olarak şehirde yer alan yerli moda tasarımcılarının değişik tasarımları sizi şaşırtabilir.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

{772276}

Nerede yenir?

La Boqueria’nın içersinde yer alan Quimet de La Boqueria’da meşhur tapasların tadını çıkarın.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Nerede içilir?

Bir şeyler içmek için en güzel mekan Dry Martini adında küçük bir bar; burada dry martininizi yudumlamadan dönmeyin.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Barcelona’da gezilecek yerler?

Gaudi’nin eserleri ve şehirdeki modernist atmosfer görülmeli.” La Sagrada Familia, Gaudi’nin en ünlü yapılarından. Gaudi’nin 100 yıl önce inşaa ettiği binalar, mimari otoriteler tarafından günümüz mimarisinin çok ilerisinde kabul ediliyor.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Montjuic tepesinde yer alan Montjuic kalesine teleferikle ulaşın. Buradan hem muazzam tarihi dokuya hem de tüm şehrin silüetine tanıklık edin.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

Nereden alışveriş yapılır?

Harika spor ayakkabıları satan Limited Edition mağazasına uğrayıp spor şıklığınıza yatırım yapın.

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

{772191}

Barcelona’da Tadını Çıkarın…

İspanyol lezzeti olan kristallenmiş şekerli kek görüntüsüyle Coca de Vidre tatlısının keyfine varın.”

Barcelona Gezi Rehberi: Sergi Arola

  Barcelona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  İspanya denilince akla gelen boğa güreşi ve Flamenko, Barcelona’da yerini sardana dansına bırakmıştır. Barcelona’nın simgesi haline gelmiş ve kesinlikle görülmesi gereken Sagrada Familia, şehre birçok değer katmış Gaudi’nin imzasını taşımaktadır ve şehirdeki birçok eser UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

  Barcelona’ya Ne Zaman Gidilir?

  En sıcak günlerin ağustos ayında yaşandığını Barcelona’da mayıs-ekim arası en yağışsız ve kurak geçen dönemidir. Hem şehri gezip hem denize girmek isteyenler için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasıdır.

  OGGUSTO
  OGGUSTO Tüm Yazıları