preloader

Maldivler Seyahat Rehberi

08.11.2022
Maldivler Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

aaa

Yeryüzünde adeta cennetten bir köşeymiş izlenimi veren yerlerin en başında gelen Maldivler, sadece balayı çiftlerinin değil seyahat etmeyi seven herkesin rotasında bulunuyor.

Mavinin her tonunu görebileceğiniz suları, bembeyaz kumsalları, mercan resifleri, çeşit çeşit tropikal meyveleri ve ufka kadar uzanan gün batımlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bu adalar ülkesini sizin için radarımıza aldık.

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldivler Nerede?

Hiçbir ülkeyle sınır komşusu olmayan Maldivler, Güney Asya bölgesinde bulunan bağımsız bir adalar topluluğu ülkesi. Hindistan’ın güneyinde ve Hint Okyanusu’nun tam merkezinde yer alıyor. Sri Lanka’nın ise 750 km kadar güney batısında bulunuyor.

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

THY’nin yaptığı aktarmasız uçuşlarla Maldivler uçak biletinizi alarak 8 saat gibi kısa bir sürede bu harikalar diyarına ulaşmanız mümkün. Üstelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmiyor. Ülkeye giriş yaparken havaalanından 30 gün süreyle geçerli olan turist vizesini alarak Maldivler turunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Havaalanının bulunduğu başkent Male’ye geldikten sonra seçtiğiniz konaklama bölgesine ulaşmak için hızlı tekneleri ya da air-taxi denilen deniz uçaklarını kullanabilirsiniz. Bazı adalara tekneyle ulaşmak 2 saati bulurken, merkezden uzaktaki adalar için uçakla 1,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekebilir. Birçok otel işletmesi ise rezervasyona göre misafirlerinin ulaşımları için özel tekneler ayarlayabiliyor.

Maldivler Seyahat Rehberi
Air-taxi

Maldivler’e Ne Zaman Gidilmeli?

Tropikal iklimin hakim olduğu Maldivler’de yıllık ortalama sıcaklık 25-30°C civarlarında. Kuru sezon olarak da tabir edilen Aralık-Mart ayları arası için tatil ve adalar arası ulaşım açısından en yoğun olan dönem diyebiliriz. Mayıs-Ekim ayları arası ise yağmur sezonu olarak kabul ediliyor. Bu dönemde baharla birlikte gelen muson rüzgarlarının taşıdığı sağanak yağmurlarını sık sık görebilirsiniz. Ancak bu yağmurlar kısa süreli oluyor ve doğayla yakın temas kurmak isteyen gezginler için özel bir tatil deneyimine dönüşüyor. Kasım-Nisan ayları ise hem ılık havanın hakim olduğu hem de yağışların nadir de olsa görülebileceği zamanlar. Hangi ayda olursa olsun iklim şartları sizi çok zorlamayacağı için yılın her döneminde Maldivler’i ziyaret edebilirsiniz.

Maldivler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yaklaşık 1200 adadan oluşan ülkede yalnızca 250 kadar adada insan yaşamı sürdürülebiliyor. Bunların 190 tanesinde yerel halk yaşarken, kalan adalar turizm amaçlı işletmelerin kullanımında bulunuyor. İşletmelerin bulunduğu ve mercan resifleriyle dolu otel adalara ‘atoll’ adı veriliyor.
Maldivler Seyahat Rehberi
 • Toplam nüfusu 350.000 olan Maldivler’de çoğunluk başkent Male’de; kalanlar ise yerel adalarda yaşıyor. 2,5 km²’lik bir alanı kaplayan Male, Krallar Adası anlamına geliyor.
 • Ekonomisi turizme ve balıkçılığa dayanan Maldivler’in resmi para birimi ‘rufiyaa’dır. Başkentte ya da atoll’lerde rufiyaa dışında dolar kullanarak da alışverişlerinizi yapabilirsiniz.
 • Hindistan etkisiyle Budizm dinini benimseyen Maldiv halkı, 12. yüzyılda İslamiyet’i kabul etmiştir. O günlerden bugüne kadar da halk, İslami şartlar altında yönetiliyor. Maldivler, tarih içinde birçok ülkenin saldırısına uğramış ve farklı devletlerin sömürgesi altında yaşamış olsa da, 1968 yılında özgürlüğünü ilan ederek Maldivler Cumhuriyeti resmi adını alıyor.
 • Bir İslam ülkesi olan Maldivler’de alkol tüketimi ve satışı yasak. Bu nedenle ülke girişinde sıkı kontroller yapılıyor. Ancak adalarda bulunan tesislerde ise alkol kullanımı tamamen serbest.
 • İklim krizi nedeniyle yükselen okyanus suları ve adaların kapladığı alandaki volkanik hareketlilik yüzünden 2050 yılına kadar Maldivler’in %80’lik bir kısmının sular altında kalacağı öngörülüyor.
Maldivler Seyahat Rehberi
 • Maldivler’de saat, Greenwich uluslararası saatine göre 5; Türkiye’ye göre ise 2 saat ilerde.
 • Maldivler su altı biyolojik çeşitliliğiyle ve özellikle köpek balıklarıyla ünlü bir bölge. Ancak kıyıya yaklaşan black tip reef ve white tip reef türlerinde olan köpek balıkları zararsız ve saldırgan değil. Hatta insanlardan ürktükleri bile söyleniyor. Büyük ve tehlikeli olan köpekbalığı türleri ise okyanusun derin sularında yüzmeyi sevdikleri için kıyı şeridine zaten hiç uğramıyorlar.
Maldivler Seyahat Rehberi
 • Maldiv sahillerinde uzanan dillere destan beyaz kumlar, ölü mercanların aşınmasıyla meydana geldiği için hafif ve ipeksi dokuda oluyor.

Maldivler’de Ne Yenir?

Maldivler Seyahat Rehberi

Adalardan oluşan Maldivler’de balık ve diğer deniz ürünleri, yemek kültürünün vazgeçilmez parçaları. Hem yerel restoranlarda hem de otel işletmelerinde sunulan yemeklerin çoğunda Uzak Doğu ve Hindistan etkisiyle bolca baharat kullanıldığını da söyleyebiliriz. Kimyon, köri, zencefil, tarçın ve karanfil gibi baharatlarla marine edilen balıkların yanında yoğun tadı dengelemek için ise genellikle pilav türleri servis ediliyor.

Bajiya

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldiv sofralarının vazgeçilmezi olarak hindistan ceviziyle yapılmış çeşitli yemek sunumlarını tabaklarınızda ana yemeklerle ya da eşlikçi olarak bulabilirsiniz. Bunlardan en bilineni Bajiya isimli içi ton balığı, soğan ve hindistan ceviziyle doldurulmuş mini börekler. Yağı, sütü ve baharat olarak kullanımıyla da hindistancevizi ülkede en fazla tüketilen ürünler arasında.

Garudhiya

Kurutulmuş ya da kurutulduktan sonra öğütülmüş balık tozları da Maldiv mutfağında fazlasıyla yer bulan ürünlerin başında geliyor. Özellikle orkinos balığından yapılan kurutulmuş balıklar, yerel halk tarafından çorba yapımında sıklıkla kullanılıyor. Garudhiya ismindeki ünlü balık çorbası da genellikle deniz ürünlerinin yanında servis ediliyor. Ancak ana yemek olarak da afiyetle tüketilebilirsiniz.

Mas Huni

Maldivler Seyahat Rehberi

Bir çeşit Maldiv kahvaltısı olsa da zaman içinde öğünlerde de en çok tüketilmeye başlanan bir diğer yemek ise Mas Huni. Bu yerel lezzetin yapımında orkinos ya da moringa balığı kullanılıyor. Rendelenmiş hindistan ceviziyle marine edilen balıklar; soğan, biber ve tatlı patatesin yaprakları gibi çeşitli bitkilerin baharatlarıyla birlikte pişiriliyor. Geleneksel sunumda Hint chapati adı verilen bir çeşit gözlemeyle birlikte servis edilen Mas Huni’yi ülkenin her noktasında bulabilirsiniz.

Rihaakuru

Maldivler’de bulunan herkesin mutlaka tatması gereken bir diğer lezzet ise Rihaakuru adındaki balık ezmesi. Rihaakuru genellikle yemeklerin yanında garnitür olarak veriliyor. Ancak koyu kıvamıyla yemeklerin üstünde sos olarak; özellikle makarnalarla birlike oldukça sık kullanılıyor. Geleneksel roshi ekmeği, yerel bitki yaprakları ve ekmek ağacı meyvesiyle tüketilen bu leziz sosu mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Bodibaiy

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldivler’de hem ziyaretçilerin hem de yerel halkın gözde tatlısı olan Bodibaiy, pirinç ve şekerle yapılan bir çeşit muhallebi. Genellikle balık yemeklerinin ardından verilen bu muhallebi taze meyveler ile kakule ve tarçın baharatları eklenerek hazırlanıyor.

Her çeşit tropik meyveyi bulabileceğiniz Maldivler’de özellikle rambutan, ejder meyvesi, papaya, ananas, ekmek ağacı meyvesi ve mango tüketimi çok yaygın.

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldivler mutfağı yerel ürünleriyle çok zengin bir menü sunmasa da kesinlikle keşfetmekten keyif alacağınız birçok tada sahip. Ayrıca ülkenin genelindeki restoranlar, Avrupa standartlarında olduğu için dünya mutfağından da dilediğiniz lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Maldivler’de Öne Çıkan Restoranlar

Ithaa Denizaltı Restoranı

Maldivler Seyahat Rehberi

Rangali Adası’nda deniz seviyesinin 16 metre altında kurulan Ithaa, dünya mutfağından en kaliteli yemekleri bulabileceğiniz modern bir restoran. Set menülerinde sunulan füzyon sunumlu tabaklarınıza su altı yaşamından harika görüntüler eşlik ediyor. Binbir renkte okyanus balıklarını, manta vantuzlarını ve köpek balıklarını seyretme fırsatı sunan Ithaa’da sadece 14 masa var. Bu nedenle restorana gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırmalısınız. Safran şampanyalı rissotto’yu ve milossol havyarı eşliğinde sunulan sarı kuyruklu yılan balığını denemeden geçmeyin.

Symphony Lagoon

Maldivler Seyahat Rehberi

Symphony Lagoon, Maafushi Adası’nda özellikle aileler ve çiftler için bistro tarzı yemek sunumları yapan bir restoran. Tropik temalı dekorasyonuyla ilgi toplayan işletmenin ister bahçe alanında, isterseniz sahil kenarında okyanus manzarasına karşı unutulmaz bir akşam yemeği geçirebilirsiniz. En sevilen ürünlerinin başında sarımsak pilavlı Lübnan tavuğu, ızgara mürekkep balığı ve körili kızarmış erişte yer alıyor.

Atmosphere Kanifushi

Maldivler Seyahat Rehberi

Atmosphere Kanifushi, Maldivler’in ilk vejeteryan tatil köyü olan Kanifushi Resort’un içinde bulunuyor. Başkent Male’den 30 dakikalık bir uçak yolculuğuyla Lhaviyan Adası’ndaki bu özel işletmeye ulaşabilirsiniz. Menülerinde Akdeniz, Orta Doğu ve Hint Mutfağı’ndan yapılan lezzet kombinasyonlarıyla iştah açıcı birçok seçenek var. Köri soslu kabak köfte ve tropikal bitki yapraklı taco’lar en çok tercih edilen bu seçeneklerin başında geliyor.

Botanica One&Only Reethi Rah

Maldivler Seyahat Rehberi

One&Only Reethi Rah, ‘garden to table’ konseptiyle kurulan bir açık hava restoranı. North Male Atoll’ünde bulunan restoranın kendi sebze ve meyve bahçesi bulunuyor. Yerel kaynaklı organik malzemelerle yaratıcı menü seçenekleri ortaya çıkaran şef Matthew Kenney, bahçeden çıkan mahsule göre taptaze tabaklar hazırlıyor. Palmiye ve muz ağaçlarının arasına yerleştirilmiş masalarıyla ve adanın dokusuna uygun ışıklandırmasıyla otantik bir akşam yemeği için en ideal yerlerden biri.

Muraka Restaurant

Maldivler Seyahat Rehberi

Güney Ari Mercan Adası’nda bulunan Muraka, Maldivler’in en güzel günbatımı izleme noktalarından biri. Okyanus kenarında geniş aralıklarla kurulan masaları ve rustik tarzıyla da etkileyici bir atmosfere sahip. Ayrıca restoranın içindeki cam bölmeli alandan renkli ve etkileyici mercan kayalığı yaşamını da izleyebilirsiniz. Vejeteryan seçenekleri olan menüsünde ağırlıklı olarak deniz ürünleri ve ızgaralar bulunuyor. Yemeklerle birlikte çok başarılı şarap eşleştirmeleri olan restoran, haftalık özel menü sunumları da yapıyor. Bu nedenle gitmeden önce hem rezervasyon hem de menü içerikleri için bilgi alabilirsiniz.

Maldivler’de En Çok Tercih Edilen Oteller ve Resortlar

Maldivler’de yaklaşık 90 adanın üzerinde herkese hitap edecek onlarca otel ve tatil köyü var. İster balayı için, ister arkadaşlarla unutulmaz bir tatil için, isterseniz de tek başınıza doğayla iç içe bir keşif için her bütçeye uygun seçenekler bulunuyor.

The Nautilus Hotel & Resort

Maldivler Seyahat Rehberi

The Nautilus, Unesco’nun biyosfer rezervi alanlarından olan Baa Atoll’ün merkezinde yer alıyor. İsmini Nemo’nu denizaltısından alan tesiste 26 adet oda, misafirleri için her detay düşünülerek tasarlanmış. Evinizin konforunu hissettirecek bu suit’lerde özel havuz, etkileyici bambu dekorlarıyla yatak ve oturma odası ile sonsuz bir okyanus manzarası sizleri bekliyor. Konaklamanız boyunca ihtiyaçlarınız için size özel belirlenmiş bir personel de bulunuyor. Odalarda minibar, internet, alkolsüz içecekler tamamen ücretsiz. Bazı odalar cam zemin üzerine kurulu olduğu için vatoz balıklarıyla göz göze bir sabaha uyanmanız mümkün. Tesisin çok yakınında bulunan mercan rezervinde ise dalış yaparak tüm gününüzü geçirmek isteyebilirsiniz.

Raffles Maldives Meradhoo Resort

Maldivler Seyahat Rehberi

Sürdürülebilirlik anlayışına bağlı olan çevre dostu Raffles Maldives Meradhoo Resort, 2 adanın üzerine kurulmuş lüks bir tesis. Gaafu Alifu Atollü’nde yer alan tesisin doğu ve batı cepheli su üstü villaları, yeşilliklerin ve muhteşem güzellikteki turkuaz lagünlerin içinde konumlandırılmış. Odaların haricinde yine su üstünde bulunan yoga merkezi, manikür/pedikür villası ve fitness salonu da ayrıca dikkat çekiyor. Gün boyunca açık olan restoranlar ve çeşit çeşit kokteylleri deneyebileceğiniz barlar, bisikletle ya da yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafelerde. Özellikle Sunset Bar’da Japon mutfağı esintileriyle yapılan kokteylleri denemenizi öneriyoruz. Tesis ayrıca havaalanından doğruca transfer hizmeti de veriyor.

Mirihi Island Resort

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldivler’in en lüks tatil köylerinden olan Mirihi, ismini bölgeye özgü yerel bir çiçekten alıyor. Güney Ari Mercan Adası’nda bulunan tesisin isterseniz sahil villalarında ya da suit’lerinde kalabilir, isterseniz su üstü oda seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Büyüleyici gün batımlarına eşlik eden mercan resifleri ve bembeyaz kumsallarıyla Mirihi, balayı çiftlerinin de favori yerleri arasında başı çekiyor. Su sporlarını sevenler için yelken ya da rüzgar sörfü merkezlerinin yanı sıra; tesise ait olan Duniye Spa’da farklı masaj türlerini deneyimleyebileceğiniz bir masaj salonu var. Ayrıca adada bulunan restoranlarda hem yerel ürünleri bulabilir hem de Avrupa Mutfağı’ndan ince dokunuşlarla sunulan yemeklerin keyfini sürebilirsiniz. Male Havaalanı’ndan tesise deniz uçağıyla 30 dakikada ulaşılıyor. Bu ulaşım, rezervasyon seçeneklerinde önceden belirletirseniz tesis tarafından ayarlanıyor.

Ayada Hotel & Resort

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldivler’de kurulan ilk Türk tesisi olma ünvanına sahip Ayada, aynı zamanda merkez Male’ye en uzak atoll’lerden biri olan Gaafu Dhaalu Atollü’nün güneyinde bulunuyor. Atoll’e ulaşmak için önce havaalanından 1 saatlik deniz uçuşu gerçekleştirmeniz, ardından da yine yaklaşık 1 saat sürecek bir tekne yolculuğu yapmanız gerekiyor. Ancak tesise giriş yaptığınız an bu yola değer olduğunu hemen fark edeceksiniz. İlgili personelleri, şık tasarımlı iç dekorasyon bölümleri ve ince düşünülmüş farklı suit seçenekleri olan bu özel tesis, sizi müdavimleri arasına sokabilir. Maldivler’e özgü tasarım detaylarının Orta Doğu tasarımlarıyla harmanlandığı otantik ambiyansı unutulmaz gecelerinize eşlik edecek. Otelin plajları odalara yürüme mesafesinde olsa da muhteşem güzelliklere sahip adayı keşfetmek için bisiklet kiralamanızı öneriyoruz. Yeme-içme açısından ise dilediğiniz dünya mutfağından menüleri olan birçok restoran mevcut. Japon ve Hint mutfağından esinlenen ve harika tabak sunumları olan Kai Far East Asian Restaurant misafirlerin en gözde mekân tercihlerinin başında geliyor.

Makunudu Island Hotel & Resort

Maldivler Seyahat Rehberi

Hem romantik hem de gözlerden uzak lüks bir tatil arıyorsanız Makunudu, tam size göre bir tesis. Üzerinde bulunduğu Makunudu Adası’na deniz teknesiyle havaalanından 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Maldivler’in geleneksel tarzdaki bungalovlarından oluşan özel bahçe banyolarıyla birlikte suit’lere otantik bir atmosfer katılmış. Odalara ait havuzlarda yıldızları seyredip okyanusun sakin sesini dinleyebilirsiniz. Su sporları ve dalış merkezi de olan tesiste eğitimlere katılarak sertifikalar alabilirsiniz. Ayrıca spa hizmetleri, plajlarında voleybol ve futbol için ayrılan alanları olan tatil köyünün bir de kütüphanesi bulunuyor. Dilerseniz adaya yakın olan ve yerel halkın yaşadığı diğer bölgelerdeki adaları da ziyaret etmeniz mümkün. Restoranlarında ağırlıklı olarak leziz deniz ürünleri bulacağınız bu güzel adadan, likörleri ve tapas’larıyla ünlü Sand Bar’a uğramadan dönmeyin.

Marina Boutique Hotel

Maldivler Seyahat Rehberi

Maldivler’de lüks konaklama seçenekleri dışında hizmet veren en iyi işletmelerin başında Marina Boutique Hotel geliyor. Male’ye en uzak adalardan olan Fuvahmulah Adası’nda yer alan bu samimi işletme, bütçe dostu restoranları ve barlarıyla yerel halkın da ilgi gösterdiği bir bölgede. Ayrıca Maldivler’in en bilinen dalış merkezi olan Fuvahmulah Dive School otelden yalnızca birkaç dakikada yürüyebileceğiniz uzaklıkta. Yazlık mütevazı evleri andıran odalarında özel havuz, ücretsiz banyo malzemeleri ve wifi hizmetleri mevcut. Açık büfe kahvaltısının yanı sıra eğer akşam yemeğini de otelde yemeği tercih ederseniz ekstra ödemeli olarak siparişiniz alınıyor. Otelin etrafındaki pazarlardan ise hediyelik yerel ürünlere ve yiyeceklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sala Boutique Hotel

Maldivler Seyahat Rehberi

Başkent Male’de yer alan Sala Boutique Hotel, merkezden yaklaşık 500 metre’lik bir uzaklıkta bulunuyor. Yani otele ulaşım için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Geleneksel Asya tasarımlı dekorlarıyla sizi karşılan otel yapısının içinde bir de İtalyan Restoranı var. Maldiv Parlamento Binası’nın çok yakınında olan otelin sakin bir konumda yer aldığını söyleyebiliriz. Yürüyerek bir kültür turu yapmak isterseniz Henveiru Parkı’na ve Ulusal Müze’ye birkaç dakikada ulaşabilirsiniz. Bembeyaz ipeksi kumsalıyla bilinen Artifical Beach de otelin yakınında yer aldığı için Sala Boutique Hotel, tatilciler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

Maldivler’de Ne Yapmalı?

 • Male’de yer alan yerel balık ve sebze-meyve pazarlarını gezerek hem yerel halkı daha iyi tanıyıp hem de geleneksel ürünlerin tadına bakabilirsiniz. Önceleri kraliyet bahçesi olarak kullanılan ancak daha sonra açık hava parkına dönüştürülen Sultan Park da Male’nin en özel köşelerinden biri.
 • Denizaltı biyolojik çeşitliliğiyle ünlü Maldivler’de şnorkelle ya da ekipmanla dalış yapmanızı mutlaka öneriyoruz. Maldiv’de yer alan en popüler dalış noktaları ise; Nassimo Thila, Gurufushi Thila, Okobe Thila, Lion’s Head ve The Maldives Victory’dir. Ayrıca Hint Okyanusu’nun binbir güzellikteki deniz canlılarını mercan resiflerinde yüzerek de keşfedebilirsiniz.
Maldivler Seyahat Rehberi
 • Maldivler’de 2011 yılında kadar yerel halkın yaşadığı adalara girmek yasaktı. Ancak o tarihten sonra yasaklar kalktığı için ister günübirlik turlarla ister tesislerde konaklayarak bu adaları ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede gerçek Maldiv kültürünü gözlemleme ve deneyimleme şansınız olacak.
 • Eğer gerçekten gözlerden tamamen uzak bir akşam yemeği istiyorsanız Maldiv’in hâlâ yerleşim olmayan adalarından birinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Günübirlik turlarla yapılan bu aktivite için otelinizden talepte bulunmanız gerekiyor.
Maldivler Seyahat Rehberi
 • Baa Atoll’ünde genellikle mayıs aylarında kıyıya vuran planktonlar yüzünden ortaya muhteşem görüntüler çıkıyor. Denizlerin kumsala vurduğu yerde, parlayan yıldızlar şeklinde görünen bu doğa olayını mutlaka görmelisiniz.
Maldivler Seyahat Rehberi
 • Kaldığınız otellerden günübirlik tekne gezileri yaparak diğer adaları keşfedebilir ve Maldivler’e özel el yapımı hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Özellikle dhoni adı verilen ahşap maket gemiler ve geleneksel pas paslar en çok ilgi gören hediyeliklerin başında geliyor.

Maldivler’de Balayı

Balayı için en çok tavsiye edilen yerlerden biri hiç şüphesiz Maldivler. Özellikle balayı için Aralık-Mart ayları arasında bir dönem seçen çiftleri Maldivler’de yağmursuz ve sıcak bir hava bekliyor. Bu minik adalardan oluşan ülkenin her bir yerinde de birbirinden güzel balayı otelleri var. Balıklarla yüzmek, farklı bir coğrafyayı keşfetmek ve turkuaz suların enfes manzarasında dinlenmek için Maldivler harika bir seçim.