preloader

Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

19.05.2020
Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

Yazı Boyutu:

İtalyan hava yolu koltuk tasarımcısı ve üreticisi Aviointeriors‘ın salgın sonrası yeni dönem için sunduğu sosyal mesafeye uygun izole tasarımlara göz atın!

Geçirdiğimiz bu dönem, tahmin edip edemeyeceğimiz birçok farklı sektörü fazlasıyla etkiledi. Bu sektörlerden en öne çıkanlardan biri ise havacılık sektörü. Belki de çoğumuzun en merak ettiği konulardan biri seyahat ve uçak yolculuklarının ileriki dönemlerde nasıl devam edeceği. Havacılık sektörünün salgın döneminden sonra alacağı kararlar ve önlemler daha tam olarak belirlenmemiş olsa da güvenli ve sağlıklı bir şekilde yolculuk edebilmemiz için yapılan çalışmalara başlanıldığını söyleyebiliriz.

İtalyan hava yolu koltuk tasarımcısı ve üreticisi Aviointeriors, salgından sonraki yeni dönem için uçak koltuğu ve koruyucu bir kit tasarladı. 1972 senesinde kurulmuş olan Aviointeriors’ın bu yenilikçi tasarımları yolcuların hem sosyal mesafeye uygun bir şekilde konumlanmalarını hem de kendilerini izole etmelerini sağlıyor. Yolcuların güvenli ve rahat bir şekilde seyahat edebilmeleri için Aviointeriors tarafından tasarlanmış olan “JANUS SEAT” ve “GLASSAFE” adlı tasarımları daha detaylı inceleyelim.

Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

JANUS SEAT

Antik Roma din ve efsanelerinde iki yüzlü Janus, zamana ait başlangıçlar, bitişler, geçişler, kapılar ve değişiklikleri simgeleyen tanrı olarak bilinir. “Janus” tasarımı da iki yüzlü ve ters yöne bakan koltuklardan oluştuğundan dolayı ismini bu tanrıdan almış. Üç koltuktan oluşan bu tasarım, orta koltuğun ters yöne bakması sayesinde aynı sırada oturan yolcular arasındaki teması en aza indiriyor. Yan yana oturan yolcuların maksimum seviyede kendilerini izole edebilmeleri için yapılan tasarım sayesinde cam kenarı ve koridor tarafında oturan yolcular normal bir uçak dizaynındaki gibi uçağın ön kısmına doğru pozisyon alırken, orta koltukta oturan yolcular uçağın arka kısmına bakıyor olacak. Başka bir deyişle aynı sırada yan yana oturan yolcular, seyahat boyunca ters yönlere bakacak şekilde konumlandırılacak.

Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

Üç koltuğun ortasında yer alan koltuk ters yöne bakıyor olsada diğer koltuklar ile aynı alanı kaplıyor ve bu sayede koridor alanı daralmıyor ve uçağın iç ölçüleri ile uyum sağlıyor. Koltuk tasarımının koridora ve acil çıkış kapılarına bir etkisinin olmaması da tasarımın dikkat çeken özelliklerinden biri. “Janus” tasarımında bulunan transparan koruyucular sayesinde yolcular hem birbirinden mesafeli ve korumalı bir şekilde oturabiliyor hem de koridordan geçen yolcular ve kabin çalışanlarından da izole bir şekilde yolculuk etmelerini sağlıyor.

Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

Her bir “Janus” koltuğunun üç tarafının transparan koruyucu seperatörler ile çevrelenmesi sayesinde yan yana oturan yolcular arasında gerçekleşebilecek olan temas engellenmiş oluyor. Koltukların çevresinde bulunan koruyucu bariyerler, koltuklar yatar pozisyona getirildiğinde bile koruyucu işlevini devam ettirecek bir şekilde tasarlanmış. Orta koltuğun arkasında oturan yolcular ise koltuk arkasında bulunan masadan ve koltuk cebinden normal bir koltuk dizilişinde olduğu gibi yararlanmaya devam edebilecek.

GLASSAFE

Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

Aviointeriors’ın tasarladığı “Glassafe”, tasarlanmış olan uçak koltuklarına takılabilen bir koruyucu kit olarak sunuluyor. Aynı sırada oturan yolcuların arasındaki teması azaltmak amacıyla tasarlanan “Glassafe”, yakın mesafede oturan yolcuların daha korunaklı ve sağlıklı bir şekilde yolculuk etmelerini destekliyor. Tasarım, şeffaf ve transparan bir malzeme kullanılarak üretilmiş olup uçak kabininin içindeki estetik görünümü sağlarken diğer yolcular ile arasındaki hava yoluyla olan teması ve fiziksel etkileşimi önleyerek her bir yolcu için izole bir alan yaratıyor.

Koronavirüs’ten Sonra Uçak Seyahatleri

“Glassafe”, engelli yolcuların güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için özenle tasarlanmış. Engelli yolcular koridordan koltukların yanında ve üstünde bulunan koruyucu bariyerlerin katlanabilme ve kaydırabilme özelliğinden yararlanarak rahat ve güvenli bir şekilde yerlerine oturup kalkabilecek. Oturduktan sonra ise bariyerlerin otomatik olarak tekrardan eski yerine getirilebilme özelliği, engelli yolcuların sağlıklı bir şekilde yolculuklarına devam etmesini sağlıyor. “Glassafe” kolaylıkla temizlenebilir ve hijyenik malzemelerden üretilmiş olup, transparanlık seviyesinin ve malzeme seçiminin de havayollarının kararına bırakılacağı belirtiliyor.

Elif Özşahin
Elif Özşahin Tüm Yazıları