preloader

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

18.09.2023
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

Orta Çağ’dan izlerin olduğu sokakları, her sokağın sonunda karşınıza çıkan ışıl ışıl plajları, tadı damaklarda kalan tatları ve keyifli hayatıyla Karadağ kesinlikle seyahat rotalarında olmaya değer. Karadağ’ın ve Kotor Körfezi’ndeki şehirleri Kotor, Tivat ve Herceg Novi’yi merak edilen noktalarını tüm detaylarıyla keşfediyoruz.

Karadağ seyahatinizin ardından kulaklarınızda en çok kalacak kelime ‘polako’ olacak. ‘Yavaş yavaş’, ‘acelesi yok’ anlamına gelen bu kelime adeta Karadağ’daki hayatı özetler nitelikte. Zamanın yavaş akabildiği, hayatın tadının doyasıya çıkarılabildiği Karadağ’da keşfedilmeye değer birçok nokta var.

Karadağ Seyahat Detayları

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Karadağ’a Ne Zaman Gidilir?

Hem deniz kenarlarındaki hem de iç kesimlerindeki şehirleriyle Karadağ yılın 12 ayı turistleri ağırlayan bir yer. Eğer Boka -Kotor- Körfezi’ne ve Adriyatik Denizi’ne bakan şehirlerine (Budva, Kotor, Tivat, Herceg Novi gibi) deniz tatili için gitmeyi planlıyorsanız haziran ortasından ekim ayı sonuna kadar denize girilebildiğini not alabilirsiniz. Şehirlerin sokaklarını keşfetmek içinse yılın her günü Karadağ’a gelinebilir.

Karadağ’da hem körfez içerisinde hem de Adriyatik kıyılarında denizin ısınması haziranın ortalarını bulabiliyor. Deniz geç soğuduğu için kasım ayında bile denize rahatlıkla girme ihtimali oluyor. Ancak körfez içerisindeki bazı bölgelerden soğuk su kaynakları çıktığı için minik soğuk su akıntılarına denk gelmeniz mümkün.

Karadağ iklim bakımından şanslı coğrafyalardan biri. Adriyatik’e kıyısı olan ülkede kış günlerinde bile güneş açtığında tişört ile günü geçirecek kadar sıcağı hissedebilirsiniz. Ama aynı zamanda Balkanlar’da bulunan Karadağ’ın soğuk hava sürprizlerini ilkbahar ve sonbahar aylarında da yapabileceğini unutmamak gerek.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Kotor Körfezi güneyin fiyordları olarak biliniyor. Coğrafi olarak fiyordlarla aynı şekilde oluşmasa da dik dağları ve derin deniziyle bu ismi alıyor. Deniz oldukça derin. Öyle ki kıyıdan sadece birkaç metre ileride cruise gemileri yolculuk edebiliyor.

Rüzgarlı havalarda Karadağ’ın yerellerinden iki farklı rüzgar adı duyacaksınız. Biri Jugo diğeri ise Bura. Dağlardan denize doğru esen Bura, soğuk ve yağışlı hava getiriyor. Güneyden gelen Jugo’nun ise havayı temizlediği söyleniyor. Hava sıcak olsa bile bu iki rüzgardan biri seyahatinizde size de kendini hissettirebilir.

Karadağ’ın şehirleri özellikle yaz turizmi için favori noktalardan. Küçük şehirleri olan ülkede bu nedenle yaz ayları oldukça kalabalık oluyor. Eğer istediğiniz daha sakin bir tatil geçirmek ise ekim ayından mayıs ayına kadar olan sürede tarih seçebilirsiniz.

Karadağ’a gittiğinizde ülkedeki şehirlerin her bir köşesinin dinlenmeye değer hikâyesi olduğunu göreceksiniz. Biz Karadağ gezimizi Lisanslı Karadağ Gezi Rehberi Deniz Gönenç ile yaptık ve şehirlerdeki hikâyeleri onun ağzından dinlemeyi çok sevdik. Tivat, Herceg Novi ve Kotor Turizm Ofisleri’nin ev sahipliğindeki Kotor Körfezi gezimizin her anı çok keyifliydi.

Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Karadağ’da uluslararası iki tane havalimanı bulunuyor. Biri Tivat diğeri ise Podgoritsa. İki havalimanı için de İstanbul Havalimanı’ndan Air Montenegro’nun yılın her günü bu iki havalimanına karşılıklı seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın ise bahar ve yaz aylarında hem Tivat hem de Podgoritsa’ya seferleri oluyor. Pegasus’un ise Sabiha Gökçen-Podgorica uçuşları mevcut.

Karadağ’da Ne Yenir?

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Eğer kabuklu deniz ürünleri sevenlerdenseniz Karadağ’dan istiridye yemeden ayrılmamalısınız. Dünyanın en lezzetli istiridyelerini yetiştirdikleri ve hazırladıkları konusunda oldukça iddialılar. Özellikle eylül – mayıs ayları arasında Karadağ’daki balık restoranlarında yer alan istiridyeler dünyanın en lezzetlileri olarak kabul ediliyor.

Karadağ’daki restoranlar daha çok deniz ürünleri, Akdeniz ve İtalyan mutfağı özelinde. Lezzetli taze makarnalar, pizzalar ve bölgede yetişen etler mutlaka tatmanız gerekenlerden. Balkanların favori yemeği cevapi ve bureg de Karadağ’da tadabileceklerinizden.

Karadağ aynı zamanda lezzetli şarapları, yerel biralarıyla tanınan bir yer. Restoranlarda o bölgenin şaraplarını tadabilir ve biraları deneyebilirsiniz.

Karadağ’da Ulaşım

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Karadağ şehirleri birbirine yakın mesafede bulunuyor. 20 dakikalık sürüşle başka şehre geçilebiliyor. Eğer Karadağ’da birkaç şehir gezeceğiniz bir programınız varsa en iyisi araç kiralamak ya da deniz ulaşımı için tekne kiralayabilirsiniz. Toplu taşıma ise Karadağ için pek önerilmeyen alternatiflerden.

Tivat Havalimanı’ndan Tivat şehir merkezine taksiyle ulaşım 5-6 dakika kadar sürüyor. Şehre yürüyerek gelmek isteyenler içinse yola paralel bir patika yol var. Yaklaşık 40 dakika yürümeyi göze alırsanız bu yolu takip ederek de şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Hem Tivat hem de Podgoritsa’dan başka şehirlere gitmek için en çok tercih edilen havalimanı çıkışındaki taksilerden birini seçmek. Havalimanındaki otobüs durağından gideceğiniz şehre bilet alarak gitmek de mümkün.

{37523}

Karadağ Vize Bilgileri

Türk vatandaşları, Karadağ’a girişte 90 gün ve daha az kalma şartıyla vize uygulamasından muaf. Herhangi bir kapı vizesi ya da başka bir belgeye de gerek yok. Ancak pasaport süresinin en az altı ay olma kuralı Karadağ’da sıkı bir şekilde uygulanıyor. Karadağ’a girişler için güncel vize bilgisine Dışişleri Bakanlığı’nın bu linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Karadağ’dan Ne Alınır?

Diğer balkan ülkelerinin izleri Karadağ’da da görülüyor. Hemen her sofrada rakija oluyor, balkan sosları vazgeçilmez yerini koruyor, kuru et enfes ve yerel şaraplar çok lezzetli.

  • Eğer Karadağ topraklarında yetişen üzümlerle yapılan şaraplardan tatmak istiyorsanız Savina’yı denemelisiniz. Sadece belirli restoranlara verilen, yerel ve seçili marketlerde de bulanan Savina’nın bağ evini ziyaret etmek de güzel bir deneyim olacak.
  • Genellikle ayva ve erikten yapılan rakija isim olarak çok benzese de rakıdan çok farklı. Shot bardaklarında servis edilen, yerellerin sabah saatlerinde güne başlarken bile içebildiği rakija yudum yudum içilen sert bir içki. Minik şişelerde de satın alınabilen rakija Karadağ’dan alınabilecek en geleneksel detaylardan.
  • Çeşit çeşit balkan sosları Karadağ’da da çok seviliyor ve bölgede yetişen malzemelerle çok daha lezzetli oluyor. Yerel marketlerde bulabileceğiniz gibi Dim’s ve Vitaminka’nın ajvarı yerellerin de çok sevdiği seçeneklerden.
  • Karadağ’ın köylerindeki evlerde hâlâ et tütsülemek için ayrı bir alan olduğu söyleniyor. Geleneksel yöntemleriyle sakladıkları etler çok seviliyor ayrıca çok da lezzetli.
  • Eğer zeytin seven biriyseniz buradaki zeytinlerin tadına mutlaka bakmalısınız. Sarımsakla, kendilerine özgü bir yöntemle zeytinleri salamura eden Karadağlıların bu lezzeti de çok seviliyor.

Kotor Gezi Rehberi

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Kendinizi bir anda tarihin sokaklarında bulmak isterseniz rotanızı Kotor’a çevirmelisiniz. Surlar arkasında bulunan eski şehriyle Kotor iz bırakan şehirlerden biri olacak. Karadağ’ın en çok rağbet gören şehirlerinden biri olan Kotor, herkesin görmesi gereken yerlerden biri. Tivat Havalimanı’ndan arabayla 15 dakika, Podgoritsa Havalimanı’ndan 1 saat 30 dakika mesafede olan şehre en az iki gün ayırmanızı ve ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini hâlâ gösteren sokaklarını keşfetmelisiniz.

Kotor’da Görülecek Yerler

İstediğiniz tüm şehri rahatça gezip her köşesini keşfetmekse Kotor için iki tam günlük bir seyahat planı yapmanız yeterli -hatta buraya sadece 24 saat ayıranların sayısı da hiç az değil-. Kotor’u görmek için ilk yapmanız gereken sahil kısmından başlayarak şehrin kale duvarlarını takip ederek yürümek.

Kotor’u farklı kılan eski şehrininStari Grad– girişi de bu surları takip edince karşınıza çıkıyor. Üç farklı kapısı olan -şehre geçmiş zamanlarda verilen üç kapılı şehir adı da buradan geliyor- Kotor eski şehrin girişini Sea Gate’den yaptığınızda ise adeta Orta Çağ’a adım atarak büyüleniyorsunuz. Aslında şehirde mutlaka görülmesi gereken tüm yapılar bu eski şehir içinde kalıyor.

Eski şehrin yapılmaya başlandığı 9’uncu yüzyıldan itibaren yapılan birçok yapının hâlâ ayakta olduğu şehri adım adım, tadını çıkararak dolaşmak için en az dört saatinizi ayırabilirsiniz. Birçok meydan, kule, eski ailelerin evleri, kiliseler karşınıza çıkacak.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Kotor eski şehirde Saat Kulesi’nin hemen önündeki sivri piramit dikkat çekiyor. Burası, 17’nci yüzyıla kadar suçlu olanlara ‘walk of shame’ yaptırıldıktan sonra bileklerinden asıldığı piramit olarak hatırlanıyor.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Kotor’da Saint Paul Kilisesi’nin arkasında sürpriz bir çeşme var. Eski zamanlarda bu çeşmeden su içen denzicilerin Kotor’a zenginlik ve sağlıkla geri döneceğine inanılırmış. Buraya kadar gelmişken dilek dilemeye değer.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Karampa Well adı verilen su tulumbasının Kotor ve buradaki halk için ayrı bir önemi olmuş. Şehir yabancılar tarafından kuşatıldığında bu tulumbadan çekilen su sayesinde direniş sağlamış.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Kotor’a gelip tepeden poz vermek isterseniz uzun bir yürüyüş yapmayı göze alarak Ladder of Kotor denilen patika yolu tırmanmalısınız. Tepedeki körfezi gözler önüne seren manzara bu yolu yürümeye değer.

{136731}

Kotor’un tarihini anlatan kaynaklarda Barbaros Hayreddin Paşa’nın da adı sık sık geçiyor. Şehri kuşatan ama alamayan ünlü denizcinin hikâyeleri, şehrin çok övündüğü korumacılığına atıf yapılarak anlatılıyor. Öyle ki Sea Gate’in üzerinde yazan ‘tude necemo svoje ne damo’ (Bizim olanı vermeyiz, başkasının olanı da istemeyiz) Kotor’un bu tarihi yaklaşımına övgü niteliğinde.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Our Lady of the Rocks
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Our Lady of the Rocks

Kotor’a bağlı bir belde olan Perast’ı görmek için mutlaka zaman yaratmalısınız. Eski taş evlerin donattığı bu küçük kasabanın açıklarında yer alan Our Lady of the Rocks adasına ve bu adadaki mavi çatılı minik kiliseye de gitmelisiniz. Kayalar üzerine insan gücüyle yapılan adanın hikâyesi ise oldukça ilginç. 15’inci yüzyılda Perastlı bir balıkçı denizin ortasındaki kayalıklarda Meryem Ana ve sarıldığı bebek İsa figürü bulur. Alıp sahildeki kiliseye götürdüğü figür ertesi gün ortadan kaybolduğunda tekrar denizdeki kayalıklarda bulur. Figürü tekrar tekrar alıp kiliseye götürse de her sabah yeniden kayalıklarda bulunca Meryem Ana’nın denizin ortasında kalmak istediğini düşünür ve kasaba halkıyla birlikte denizin ortasındaki kayalıkları yükselterek buraya bir ada ve üzerine de kilise inşa eder. Kilisenin içerisinde burada evlenen gelinlerin dileklerinin kabul olması için bıraktığı buketleri, turistlerin içerisine para bıraktıkları dilek sandıklarını ve buraya özgü tabloları da göreceksiniz.

Her yıl 22 Temmuz’da Our Lady of the Rocks için kutlamalar yapılıyor. Erkekler adanın sağlamlığının devam etmesi için denize taşlar atıyor, kadınlar ise herkesin davetli olduğu sofralar kuruyor.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Perast sahilden minik teknelerle gidilebilen Our Lady of the Rocks’a giderken başka bir ada daha göreceksiniz. St. George Adası ya da yerellerin Romeo ve Juliet Adası dediği ada ziyarete kapalı. Küçük bir kilise ve mezarların bulunduğu adaya sadece yerli halk -mezar ziyaretleri için- girebiliyor.

Karadağ’ı gezerken dik yamaçlı dağlardan, denizin güzelliğinden, tarihin izlerinden etkilenmemek elde değil. Lord Byron’ın burası için yıllar önce dediği ‘Dünya oluşurken dağ ve denizin en güzel bir araya gelişi Karadağ’ın kıyılarında olmuş‘ sözünün canlı tanığı oluyorsunuz.

Kotor’un Beğenilen Otelleri

Blue Bay Kotor

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Kotor’a 10 dakikalık sürüş mesafesinde olan otel hem deniz tatili yapmak hem de Kotor’un tadını çıkarmak için ideal. Hem deniz hem dağ manzaralı odaları olan otelde farklı büyüklükte ve dekorasyonda alternatifler bulmak mümkün. Işıl ışıl ve konforlu plaja sahip Blue Bay Kotor’un spa’sını ise mutlaka denemelisiniz. Uzman ellerin yaptığı masajların yanında otelin bir de mükemmel körfez manzarasına sahip kapalı havuzu bulunuyor.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Heritage Grand Perast
Kotor şehir merkezine 20 dakika mesafedeki Perast’ta yer alan otel oda kahvaltı konseptinde. 1700’lü yıllardan kalma, sahil kenarındaki binada yer alan otel Boka Körfezi’nin muhteşem manzarasına sahip.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Hotel Forza Terra
Kotor şehir merkezi ve Perast’ın ortasındaki Dobrota’da yer alan Hotel Forza Terra çok beğenilen bir butik otel. Manzaralı ve lüks detaylarla hazırlanan odaları oteli daha da tercih edilir kılıyor.

Kotor’un Beğenilen Restoranları

Conte Restaurant

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Perast sahilinde, Our Lady of Rocks manzarasında lezzetli bir yemek yemek isterseniz Conte Restaurant’ı seçebilirsiniz. Özellikle deniz ürünleri çok beğenilen restoran servisiyle de çok beğeniliyor.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Stari Mlini

Körfezin kıyısında, ağaçların altında yemek için Stari Mlini mükemmel bir yer. Dobrota’da bulunan restoran misafirlerini restore edilen eski bir değirmende ağırlıyor.

Pescaria Dekaderon

Kotor’da eski şehir merkezinde keyifle oturup lezzetli yemekleri tadabileceğiniz restoran ararsanız Pescaria Dekaderon’u tercih edebilirsiniz.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Galion

Kotor şehir merkezine oldukça yakın olan Galion, yanınızdan tekne ve cruise gemileri geçerken yemeğin tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Orijinal reçetelerle hazırlanan deniz ürünlerinin tadı damakta kalıyor.

Herceg Novi Seyahat Rehberi

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Karadağ’da eski dar sokakları olan, yıllarca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini taşıyan bir şehir daha görmek isterseniz Herceg Novi’ye mutlaka gitmelisiniz. Kotor Körfezi’nin sakin sularının kenarına kurulmuş şehir dik yokuşları ve merdivenleriyle ünlü. Venedikliler, Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nda kalma izleri hâlâ taşıyan Herceg Novi’yi tam anlamıyla gezmek için iki, hızlıca tur yapmak için de bir gün ayırmak ideal.

Herceg Novi Görülecek Yerler

Osmanlı’nın bugünkü Karadağ toprakları içerisinde sahip olduğu şehirlerden biri burası olmuş ve şehirde hâlâ Osmalı’dan izler var. Gerçek anlamda şehri yaşamak için Herceg Novi’nin eski şehrinde kaybolarak bu şehrin tadını çıkarmalısınız. Şehir çok yokuşlu olduğu için tırmanarak değil de aşağı inerek gezebilmek için rotanıza tepeden başlamanızda fayda var.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Kanlı Kula adı verilen kale Osmanlıların şehre ilk gelişinden sonra yapılmış. Şehri almak için yaşanan savaşta hem Venedikliler hem de Osmanlılar çok fazla askerini kaybettiği için de körfezi tepeden gören kaleye Kanlı Kula adı verilmiş.

Günümüzde sahne olarak kullanılan kulenin içerisinde ‘tek girişli kapı’ denilen dar, kuyu gibi ama açık alanlı bir zindan var. O dönemde baş kaldıran -özellikle denizcilerin- atıldığı zindanın duvarındaki kazılarak yapılan çizimleri, isimleri, resimleri görmek hâlâ tüyler ürpertiyor.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Kanlı Kula 10.00-14.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Herceg Novi’yi Osmanlılar almadan önce, Venedikliler tarafından yapılan Forte Mare Kalesi şehrin deniz manzarası sunan bir diğer kalesi. Bugün davetler, düğünler için de kullanılan kale enfes bir deniz manzarası da sunuyor.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Sahat Kula
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Belavista Meydanı

Şehirde Türklerden kalan bir diğer iz de eski şehirde karşınıza çıkan Saat Kulesi ya da yerel adıyla Sahat Kula. Satranç taşını andıran bu kulenin altından geçerek hafif bir tepe çıktığınız da eski şehrin devam ettiğini göreceksiniz. Saint Michael Archangel Kilisesi’nin, eski şehir fıskiyesinin de olduğu Belavista Meydanı’nda eğer şanslıysanız müzik okulundan gelen melodiler eşliğinde adımlarınızı atabilirsiniz.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Karadağ’ın en beğenilen marinalarından biri de Herceg Novi’de. Akdeniz kasabasının orijinal kimliğini kaybettirmeden, yeni yapılan Portonovi, tatilini lüks detaylarla yaşamak isteyenler için tasarlanmış. Oteller, dileyenler için hazır olarak satışa sunula farklı bütçelere özel evler, yat limanı olan Portonovi’de dünya mutfağından farklı restoranlar ve mağazalar da bulunuyor.

{82025}

Herceg Novi Otelleri

Lazure Marina Hotel

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Herceg Novi’de deniz kıyısında yer alan Lazure, buranın hem tadını çıkarabileceğiniz hem de şehrin tarihini hissedebileceğiniz bir otel. Venediklilerden kalma karantina binasının (o dönemde seferden hasta dönen denizciler bu binada karantinaya alınıyormuş) dört yıl süren restorasyonu sonrasında misafirlerini ağırlayan otelin bu kanadında da kalabilirsiniz. Otelin restore edilen ya da yeni binasında konaklamak mümkün. Ama bizim önerimiz mutlaka deniz gören bir oda seçmeniz. Körfezden geçen cruise gemileri gerçek bir Karadağ manzarasını odanıza getiriyor. Sevenleri için de otelin harika bir spa’sı mevcut.

One & Only Portonovi

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

İstediğiniz lüksü yaşatacak bir tatil için Karadağ’a geliyorsanız seçmeniz gereken otel One & Only Portonovi. Mükemmel bir plajı olan, hem ortak hem de özel alanların geniş tasarlandığı otel tüm misafirlerinin rahat etmesi, güzel bir tatil geçirmesi için tüm detayları düşünmüş. Standart otel odaları da olan One & Only’de izole suit’ler ve villalar da var.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Hotel Perla
Hem bütçe dostu hem de rahat edebileceğiniz bir otel için burayı tercih edebilirsiniz. Otelin deniz kıyısında hem platformu hem de küçük bir kumsalı mevcut.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Hotel Kruso
Dört yıldıza sahip Hotel Kruso rahat oda tasarımlarıyla da beğeniliyor. Körfez manzarasına bakan odaları ise manzarasıyla tercih edilmeye değer.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Iberostar Herceg Novi
Tatilinizi deniz odaklı ve günün çoğunu plajda geçirmek üzere planlarsanız seçebileceğiniz otellerden biri burası.

Herceg Novi Restoranları

Rosemarine

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Lazure Hotel’in içerisinde bulunan Rosemarine’i özellikle güneşli günlerde deniz manzarası eşliğinde mükemmel bir yemek için tercih edebilirsiniz. Güney Amerika, Asya ve Akdeniz mutfağından lezzetleri menüsüne taşıyan restoranda tadacağınız her şey çok lezzetli.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Konoba Feral
Begonvillerin altında birkaç masası olan Konoba Feral harika deniz ürünleri sunan bir restoran. Samimi ortama sahip Konoba Feral’in porsiyonlarının da büyük olduğunu söyleyelim.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Savina Winery
Eğer Karadağ’ın şaraplarının tadına bakmak ve yerel bir bağ evini görmek isterseniz Savina Winery’i -randevu alarak- ziyaret edebilirsiniz. Bağlarının küçük bir kısmını görebileceğiniz, tadım yapabileceğiniz Savina’da muhteşem Karadağ manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Gradsa Kafana
Herceg Novi’de eski şehir içerisinde mola vermek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Kahveleri beğenilen mekânda yanına eşlik edecek atıştırmalıklar ve tatlılar bulabilirsiniz. Rezervasyon almayan mekânın balkonunda yer bulursanız şanslısın ve manzaranın tadını çıkarmalısınız.

Tivat Seyahat Rehberi

Karadağ’ın iki uluslararası havalimanından birinin yer aldığı Tivat, ülkenin güneş alma süresi en yüksek şehri. Şehrin cazibesi ise -yapımı hâlâ devam eden- kocaman marinası Porto Montenegro. Özellikle kendi teknesiyle ülkeye gelenler için Tivat güzel bir alternatif.

Tivat Görülecek Yerler

Tivat’ı kısaca anlatmak gerekirse mükemmel yatlar, kocaman bir marina, lüks bir tatil ama bunun yanında sakinlik ve dinginlik diyebiliriz. Havalimanına -yürünebilecek kadar- yakın olan şehir özellikle Porto Montenegro ile çok daha albenili bir kimliğe bürünmüş.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Tivat’ta Porto Montenegro’yu boylu boyunca yürümenizi, ünlü tasarımcıların mağazalarının olduğu sokaklarını görmeniz tavsiye ediliyor. Denizcileriyle ünlü şehirde bunun için bir de Denizcilik Müzesi var. Dilerseniz bir saatinizi ayırıp bu müzeyi de görebilirsiniz.

Tivat’ta Marina’nın iki üst sokağında oldukça geniş bitki ve ağaç çeşitliğine sahip Şehir Parkı da birkaç dakikalık da olsa görülmesi gerekenler listesine eklenmeli.

Tivat Otelleri

Regent Porto Montenegro

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Porto Montenegro’da yer alan Regent, her detayıyla misafirlerini şımartmak için tasarlanmış bir otel. Rahat odaları, ilgili servisi ve dekorasyonuyla tatilin harika geçmesi için her detayı düşünüyorlar. Beş yıldızlı otelin farklı detaylarla tasarlanmış oda ve suit’leri harika bir şekilde dinlenmenizi sağlıyor. Dileyenler için otelin çok beğenilen bir de spa’sı bulunuyor.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
La Fleur Boutique Hotel
Şık detaylarla tasarlanmış butik otel enfes bir körfez manzarasına bakıyor. Misafirler için her detayın düşünüldüğü otelde tatilinizin kusursuz geçmesi için verilen hizmet çok beğeniliyor.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
The Cedi Lustica Bay
Tivat’ta ama Kotor Körfezi’ne değil de Adriyatik’e bakan bu otelde Akdeniz ruhu daha çok hissediliyor. Geniş bir kumsalı olan otelin ferah dekorasyonu ise harika.
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Boutique Hotel La Roche
Zevkli detayların öne çıktığı bu butik otelde misafirler her detayı çok beğeniyor. Kendi misafirleri için özel plaj bulunan otelde deniz manzaralı oda seçmek seyahatinizi daha da güzelleştirecek.

Tivat Restoranları

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Murano Restaurant

Regent Porto Montenegro’nun içerisinde yer alan Murano, Akdeniz lezzetleriyle beğenilen bir yer. Marina manzarasına karşı enfes lezzetlerle misafirlerini ağırlayan restoranın masa dekorasyonundaki gerçek Murano camı detaylarıysa harika.

Bevanda Ristorante

Tivat sahil kenarında bulunan Bevanda özellikle pizzalarıyla damaklarda iz bırakıyor. Hem deniz ürünler hem de İtalyan mutfağı sunan restoranda uzun uzun oturmak ve günün batılını buradan izlemek çok keyifli.

Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi
Adriyatik'in Cevheri: Karadağ Seyahat Rehberi

Roberto’s Mare

İtalyan ve Akdeniz lezzetleriyle menüsünü hazırlayan Roberto’s Mare’nin şefleri enfes yemekler hazırlıyor. Hareketli bir Tivat akşamında akşam yemeğinizin tadını çıkarmak için bu restoran ideal bir yer.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları