preloader

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

29.09.2023
Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Yazı Boyutu:

Octopussy, Harry Potter, Pretty Women gibi bugüne kadar dünyaca ünlü filmlere set olan otelleri sizin için kaleme aldık.

The Tourist filmini izleyenler bilir. Görkemli Hotel Danieli… Peki, ya tüylerimizi ürperten The Shining’in geçtiği Stanley? Dünyaca ünlü filmlere set olan efsane otelleri bir araya getirdik. Gidip görmeniz ve içinde kendi filminizi yönetmeniz dileğiyle…

Octopussy
Taj Lake Palace, Udaipur, Hindistan

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Bu seçkin, lüks ve romantik otel Hindistan’da Pichola gölünün tam ortasında konumlanmış. 1983 yapımı ‘Octopussy’ adlı James Bond filmine ev sahipliği yapıyor ve otelin eşsiz mimarisi ve su üzerindeki konumu, filmde etkileyici bir görsellik sunuyor.

The Tourist
Hotel Danieli, Venedik, İtalya

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

14. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen saray şu anda Hotel Danieli olarak zamana meydan okuyor. Üstelik Angelina Jolie ve Johnny Depp’in başrol oynadığı film ‘The Tourist’te unutamayacağımız sahnelerin geçtiği otel. Elise’in Frank’e bu otelde bir oda ayırtmasıyla başlayan olaylar, otelin lüks süitlerinde ve muhteşem terasında gelişiyor.

{35327}

Harry Potter
St Pancras International, Londra, İngiltere

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Büyülü bir dünyanın kapılarını aralamaya ne dersiniz? Harry Potter serisinin ikinci filmi Chamber of Secrets’da Harry ve Hagrid’in King’s Cross’a geliş sahnelerinde St Pancras International’ın dış cephesindeki o görkemli saati gördüğümüzü hatırlıyoruz. Aslında Harry Potter serisinde ana tren istasyonu olarak King’s Cross istasyonu kullanılıyor ancak bazı dış çekimler için daha etkileyici bir dış görünümü olan St Pancras International tercih edilmiştir.

Pretty Women
Beverly Willshire Hotel, California

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Edward, iş için Los Angeles’ta bulunduğu sırada Beverly Willshire Hotel‘de konaklamaktadır ve Vivian’ı misafir eder. Otelin lüks süitleri, lobisi ve restoranı filmde sıkça gösterilir. Özellikle Vivian’ın otelin zarif merdivenlerinden kırmızı elbisesiyle inmesi, filmdeki ikonik sahnelerden biri.

The Shining
Stanley Hotel, Rocky Mountains

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Jack Nicholson’ın başrolü üstlendiği tüylerimizi ürperten film The Shining’in geçtiği Otel Stanley, Kuzey Amerika boyunca uzanan Rocky Dağları’nda eski bir Kızılderili mezarlığı üstüne inşa edilmiş. 1974 yılında eşi Tabitha ile birlikte Stanley Hotel’de kalan Stephen King, ziyaretten kısa bir süre sonra “The Shining” adlı kitabını yazmaya başlıyor. 1980 yılında yönetmen Stanley Kubrick tarafından aynı isimle sinemaya uyarlanan film ve roman sayesinde Stanley otelinin yönetimi ününe uygun temalı turlar ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Lost in Translation
Park Hyatt Tokyo, Shinjuku

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Lost in Translation filminde Bob (Bill Murray) ve Charlotte’un (Scarlett Johansson) bu otelde birbirleriyle tanışırlar. Park Hyatt Tokyo, filmin büyük bir kısmının çekildiği bir lokasyon. Filmde otelin lüks odaları, barda geçen sahneler ve muhteşem şehir manzarası seyirciye başarılı bir şekilde yansıtılıyor.

Ocean’s Eleven
Bellagio, Las Vegas

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Bellagio, Las Vegas Strip’te bulunan lüks bir otel ve kumarhane kompleksidir. Modern ve zarif bir tasarıma sahip olan bu mekân, özellikle önündeki yapay göletteki müzikli su gösterisiyle ünlü. 2001 filmde, Danny Ocean (George Clooney) ve ekibinin Bellagio, Mirage ve MGM Grand otellerinde aynı anda büyük bir soygun gerçekleştirme planını anlatıyor. Bellagio’nun lüks iç mekanları ve ünlü su gösterisi sıkça gösterilmekte ve ana hikaye bu otelde geçiyor. Şıklığıyla ünlü İtalyan kasabası Bellagio’dan ilham alınarak inşa edilen Bellagio, tam 3015 odaya ve 36 kata sahip.

Some Like It Hot
Hotel del Coronado, Coronado

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Marilyn Monroe’nun başrol oynadığı 1958 yapımı film Some Like It Hot’ın geçtiği Hotel Del Coronado tam bir ikonik San Diego plaj oteli. Kökeniyse 125 yıldan daha da eskiye dayanıyor. Film, 8 Eylül 1958’de The Del tatil köyünde çekilmeye başladı ve çekimin başlarından itibaren büyük bir kalabalık toplanmış; bu kalabalığın prodüksiyonu tehdit edecek kadar büyük olduğu söyleniyor. Ayrıca, başlangıçta filmde Monroe’nun yerini alması için Bob Hope, Danny Kaye ve Mitzi Gaynor düşünülmüş.

Scent of a Women
The Waldorf Astoria, New York

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Aynı zamanda çok sayıda politik konferansa da ev sahipliği yapan galalarıyla ünlü otel Waldorf Astoria Manhattan’da yer alıyor. Scent of a Woman filmine sahne olan otelin ziyaretçileri arasında Frank Sinatra’da var. 1979-1988 yılları arasında tam 9 yıl bir suit tutmuş.

Notting Hill
The Savoy, İngiltere

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

“Notting Hill” filminde, The Savoy, Anna Scott’un Londra ziyaretlerinde kaldığı otel olarak karşımıza çıkıyor. Filmin çeşitli sahnelerinde, özellikle Anna Scott’un otel odasında basına röportaj verdiği sahnelerde, otelin iç mekanları ve dış cephesi gösteriliyor. William ve Anna’nın ilişkilerinin evrelerinden biri olan bu otel, filmdeki romantik ve komik anların kesiştiği sahnelere tanıklık ediyor.

The Bourne Identity
Hotel Regina, Fransa

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

The Bourne Identity” filminde, Hotel Regina‘nın dış mekanı Jason Bourne’un (Matt Damon) ve Marie Kreutz’un (Franka Potente) Paris’teki ana konaklama yerlerinden biri. Filmde, Bourne’un peşindeki suikastçıların onu bu otelde yakalamaya çalıştığı birçok sahne bulunuyor. Hotel Regina, filmin Paris’te geçen bölümlerinin ana mekanlarından biri.

Scarface
The Fontainebleau, Miami

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

“Scarface” filminde, The Fontainebleau Miami Beach oteli filmdeki birkaç sahnede yer alıyor. Özellikle filmdeki bazı uyuşturucu anlaşmaları ve mafya buluşmaları bu lüks otelde geçmiştir. Ayrıca, Tony’nin Miami’deki yükselişi ve lüks yaşam tarzını benimsemesi oteldeki sahnelerle vurgulanır. Fontainebleau, 80’lerin Miami atmosferini ve dönemin aşırılıklarını yansıtan filmde önemli bir mekandır.

How to Steal a Million
The Ritz, Paris

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Film, Hepburn’un canlandırdığı Nicole Bonnet karakterinin, babasının yaptığı sahte bir heykeli çalmak için O’Toole’un karakteri Simon Dermott’la birlikte komik bir hırsızlık planı yapmasını konu alıyor. William Wyler tarafından yönetilen film, Paris’te geçiyor; The Ritz Paris oteli Audrey Hepburn ve Peter O’Toole’un karakterlerinin bir araya geldiği ve filmde önemli bir yere sahip olan mekanlardan. Özellikle filmdeki romantik sahneler otelin şatafatlı odalarında geçiyor.

{33507}

La La Land
Chateau Marmont, Los Angeles

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Mia’nın partilere katıldığı ve Los Angeles’taki hayatının bir parçası olarak gösterilen bazı sahneler bu otelde geçiyor. “La La Land” filminde, Chateau Marmont‘a doğrudan atıfta bulunuluyor. Filmde otelin iç mekanlarını doğrudan gösteren bir sahne bulunmasa da, filmde Chateau Marmont, Hollywood’un ve Los Angeles’ın ikonik bir parçası olarak gösterilmekte.

Midnight in Paris
Hotel Le Bristol, Paris

Filmlere Set Olan Efsane Oteller

Hotel Le Bristol, “Midnight in Paris” filminde, Gil ve nişanlısı Inez’in (Rachel McAdams) kaldığı oteldir. Filmde otelin zarif ve zevkli odaları, koridorları ve lobi alanı gibi bazı iç mekanları görebiliyoruz. Otel, filmde Paris’in romantik ve zamansız atmosferini yansıtan önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları