preloader

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

05.10.2023
Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

Yazı Boyutu:

Yüzyıllardır denizcilere yol gösteren deniz fenerleri artık konuklarını da ağırlıyor. Dünyanın en romantik deniz feneri otellerinde kalmak ister misiniz?

Kuruldukları sarp kayalıklar üzerinde, azgın denizlerde yol alan denizcilere asırlardır kılavuzluk eden deniz fenerleri birer birer otele dönüşüyor. Sebebi, teknolojinin gelişimiyle artık bir bekçiye ihtiyaç duyulmaması ve onların yaşadığı karakteristik evlerin boşalması. Çoğu vahşi doğanın ortasında kurulu olan deniz fenerleri artık misafirlerine sıra dışı bir tatil imkâanı sunuyor.

Rua Reid Feneri, İskoçya

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

İskoçya’nın Atlas okyanusuyla birleştiği tepeliklerinde yer alan Rua Reid Feneri’nin inşası, dönemin ünlü mimarı David Stevenson tarafından önerilmiş. Ancak bu inşayı gerçekleştiren kişi, oğlu David Alan Stevenson olmuş. Rua Reid Feneri, 74 yıl boyunca Kuzey Denizi’ndeki gemilere gözcülük eden rehber konumundaydı. Daha sonra 1986 yılında otomatik bir fenere dönüşmesiyle mishafirhaneye çevrildi. Bir gün İskoçya’nın ıssız yerlerinde bulunan bu yere giderseniz eşsiz okyanus manzarasını izleyebilir, hatta şanslıysanız kuzey ışıklarının dansına şahit olabilirsiniz.

Harlingen Feneri, Hollanda

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

12. yüzyıldan beri Hollanda’nın önemli ticari limanlarından biri olan Harlingen Feneri, adını Hollanda’nın Harlingen şehrinden almış. Wadden Denizi’nde gözcülük yapmış olan bu fenerin inşası, 1750 yılına ait. 1998 yılında otel olarak hizmet vermeye başlayan fener, sadece iki kişinin konaklayabileceği kadar küçük bir alana sahip. Şehir yaşantısından uzaklaşmak istemeyenler için de oldukça iyi bir konumda. Ayrıca Harlingen Feneri’nin tamamen camla kaplı olmasıyla konakladığınız süre boyunca, kesintisiz bir manzara keyfi yaşayacaksınız.

{27105}

Molja Feneri, Norveç

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

Molja Feneri’nin iç tasarımı, Norveç’teki mimarlık firması Snohetta tarafından yapılmış. Alesund Lima’nında bulunan fener şehrin göbeğinde olup, 150 yıl boyunca gemilere yol göstermiş. İki katlı fenerin bir katında banyo diğer katında ise yatak odası bulunuyor. Geçmişten beri emektarlığına devam eden fener, şu anda 46 odalı Hotel Brosundet’in, 47. odası olarak hizmetine devam etmekte. Konumundan dolayı da gemileri izlemek için mükemmel bir nokta.

St. Catherine’s Point Feneri, İngiltere

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

Şimdi de İngiltere’nin en denizci adası olan Isle Of Wight’in, perili feneri St. Catherine’s Point’desiniz. 1875 yılında inşa edilen bu yer, 1943 yılında Almanların bombalamasıyla harabeye dönüşüyor. Gelelim hikâyenin sihirli kısmına… Lambalı bölümde nedensiz yere açılıp kapanan kapılar ve birbiriyle konuşan seslerle burada hayaletlerin olduğuna inanılıyormuş. Daha sonra 1997 yılında otomatiğe dönüştürülen fener, başındaki kişi tarafında terk edilmiş. O günden beri bu yer, pansiyon olarak hizmet vermekte. Uzun yürüyüş yollarına sahip St. Catherine’s Point’de oksijene ve doğaya doyamayacaksınız. Rezervasyon yapmayı düşünürseniz, Airbnb’den de kiralayabileceğinizi unutmayın.

Krakenes Feneri, Norveç

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

1906 yılında Kuzey Denizi’nde gemicilere öncülük etmiş Krakenes Feneri, yemyeşil kayalıkların arasında kendini izole etmek isteyenler için doğru bir adres. Fener, Norveç’in Vagyos adasında yer alıyor. 1945 yılında Almanlar tarafından bombalanan bir diğer fener de Krakenes olmuş ve daha sonra yeniden inşa edilmiş. Otel olarak hizmete giren yerde 5 adet çift kişilik yatak, banyo, mutfak ve salon bulunuyor. Buna ek olarak balayı süiti de mevcut. Yakınındaki köy ise eski kayıkhaneleri, şapeli ve yel değirmenleriyle 17. yüzyılın izlerini taşıyan bir açık hava müzesi konumunda.

Heceta Head Deniz Feneri, Amerika – Oregon

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

121 yıllık geçmişe sahip deniz feneri ABD’nin Oregon Eyaleti’nde bulunuyor. Temeli 1892 yılında atılan ve adını Pasifik kıyılarını keşfeden, İspanyol Kaşif Bruno de Heceta’dan alan fener, sonu görünmeye bir okyanus manzarasını izliyor. Heceta, 2011 yılında iki yıl süren bir restorasyona girip, hizmete yeniden başladı. 15 kişilik kapasiteye sahip olan yerde, beş adet banyo ve tam donanımlı bir mutfak mevcut. ABD’nin en çok fotoğraflanan ve Ulusal Tarihi Binalar Listesi’nde yer alan bu deniz fenerinin eşsiz manzaralarını, siz de kadrajınıza almayı düşünebilirsiniz.

West Usk Lighthouse, İngiltere – Galler

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

West Usk Lighthouse, taş duvarları, klasik dekorasyonu ve ahşap detaylarıyla hem tarihi bir atmosfer sunuyor, hem de konuklarına lüks bir konaklama deneyimi yaşatıyor. Fenerin jakuzisi, stresli bir günün ardından rahatlamak isteyenler için bire bir. Ayrıca, yakındaki Newport şehri, tarihi mekânları, restoranları ve butik dükkanlarıyla ziyaretçilere çeşitli aktiviteler yapma imkânı veriyor.

East Brother Light Station Bed & Breakfast Inn, Amerika – Kaliforniya

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

San Francisco Körfezi’nin kalbinde, karaya sadece birkaç dalga uzaklıkta yer alan bu tarihi deniz feneri, eşsiz bir Bed & Breakfast deneyimi sunuyor. 1886 yılında inşa edilen bu nostaljik yapı günümüze kadar gelmiş. Terasta, körfezin panoramik manzarasına karşı enfes bir kahvaltının tadını çıkardıktan sonra deniz fenerinin tepesine çıkıp etrafı kuş bakışı gözlemleyip körfezde seyir halindeki gemilere el sallayabilirsiniz.

Belle Tout Lighthouse, İngiltere – Eastbourne

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

1832’de inşa edilen bu tarihi deniz feneri, şimdi, modern rahatlıklarla donatılmış, lüks bir Bed & Breakfast konseptli otele dönüştü. Pencerenizden Atlantik’in sonsuz maviliğine hayran kalabilir; sabah kahvaltınızı uçurumun kenarında yapabilir, ardından da yakındaki tarihi köyleri keşfe çıkabilirsiniz. Bu bilgilere ek olarak iddialara göre; deniz feneri, Ian McEwan’ın ünlü romanı Atonement‘ta yer alan sahnelerden birinin de ilham kaynağı…

{284}

Corsewall Lighthouse Hotel, İskoçya

Dünyanın En Romantik Deniz Feneri Otelleri

1815 yılında inşa edilen deniz feneri, günümüzde özenli ve güzel bir otel. Fenerin en üst katında yer alan kule odası, konuklara körfezin 360 derecelik nefes kesen bir manzarasını sunuyor. Restoranında, denizden taze çıkan deniz mahsulleri ve bölgenin organik ürünleri bulunuyor; özellikle yerel avlanmış somon ve taze midyeler mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları