preloader

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Yazı Boyutu:

Cazın büyüleyici dünyasını keşfetmek için Dünyanın en iyi caz festivallerini inceleyin.

Yaz aylarının vazgeçilmez etkinlerinden olan caz festivalleri, uzun yıllardır dünyanın dört bir yanında gerçekleşiyor. Sizin için listelediğimiz dünyanın en köklü ve en iyi caz festivallerine bir göz atın. Belki bir gün yolunuz düşer…

Nice Jazz Festival

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Uluslararası çapta düzenlenen ilk caz festivali olma özelliğine sahip Nice Jazz Festival, ilk olarak 1948 yılında Louis Armstrong’un katılımıyla gerçekleşti. O günden bu yana her yıl Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen festival, Lionel Hampton, Diizy Gliiespie, Ray Charles ve Ellla Fitzgerald gibi ünlü isimleri düzenli olarak her sene ağırlamakta.

Montreux Jazz Festival

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Her sene İsviçre’nin Montrö şehrindeki Geneva Gölü kıyısında düzenlenen Montreux Jazz Festival, Ahmet Ertegün ve Nesuhi Ertegün’ün büyük destekleri ile ilk olarak 1967 senesinde gerçekleşti. 70’li yıllarda festivalin kapsamı genişletildi ve caz ile birlikte soul, blues ve rock müziğin önemli isimleri sahne aldı. Led Zeplin, Pink Floyd, Frank Zappa ve Prince gibi sanatçılar bu isimlerin arasındaydı.

Cape Town Jazz Festivali

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Güney Afrika’nın Cape Town kentinde, gerçekleşen Cape Town Jazz Festival, her sene Mart ayında düzenleniyor. Uluslararası sanatçıların yanı sıra birçok yerli sanatçının da yer aldığı festivalde, Afrikalı caz sanatçılarını keşfetmek harika bir deneyim. Bunun yanı sıra ikonik “The Fashion & All That Jazz Gala” isimli etkinlikle hem caz dinleyip hem de defile izleme şansı yakalıyorsunuz.

Copenhagen Jazz Festival

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Her Temmuz, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde düzenlenen Copenhagen Jazz Festival, Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri. 1979 yılında başlayan bu festivalde, 1000’in üzerinde konser gerçekleşiyor ve her sene festivale yaklaşık 250.000 izleyici katılıyor.

New Port Jazz Festival

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Güney Amerika’da gerçekleşen caz festivallerinden eskisi The Newport Jazz Festival’ın başlangıç tarihi 1954 yılına dayanıyor. George Wein tarafından düzenlenen bu festival, Amerika’nın her yıl düzenli olarak gerçekleşen ilk etkinliği. Ağustos ayında yapılan ve üç gün süren bu festival, mutlaka görülmesi gerekenlerden.

New Orleans Jazz and Heritage Festival

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

Amerika’nın Louisiana eyaletinde bulunan New Orleans şehri, caz müziğin doğduğu yer olarak biliyor. Dolayısıyla burada gerçekleşen New Orleans Jazz and Heritage Festival, çoğu yere göre daha renkli bir havada geçiyor. 1970 yılında yine George Wein tarafından başlatılan bu festival, her sene Nisan sonunda başlayıp yaklaşık 10 gün sürüyor.

TD Vancouver International Jazz Festival

Dünyanın En İyi Caz Festivalleri

TD Vancouver International Jazz Festival ilk olarak 1986 yılında Miles Davis, Wynton Marsalis ve Albert Colins gibi büyük sanatçıların desteğiyle yapıldı. Kanada’nın Vancouver kentinde gerçekleşen festival, o günden bu yana her Temmuz ayında cazseverlerle buluşuyor. Yerli ve uluslararası sanatçıları dinleyebileceğiniz etkinliğe her sene 460.000 kişi geliyor!

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları