preloader

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

14.09.2023
Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Yazı Boyutu:

Dünyanın dört bir yanından edebiyatla bağ kurmuş otelleri inceleyin.

Edebiyat otelleri, dünyanın en önemli eserlerinin kaleme alındığı ya da geniş kütüphaneleri ile öne çıkan lokasyonlar… Türkiye’den Londra’ya, New York’tan Amsterdam’a mutlaka görmeniz gereken dünyanın en iyi edebiyat otellerini bir araya getirdik.

Pera Palace, İstanbul

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Pera Palace, 122 yıllık geçmişinde sadece edebiyat devlerini ağırlamakla kalmadı onlara ilham kaynağı da oldu. Agatha Christie Doğu Ekspresi’nde Cinayet’i bu otelde yazdı, Ernest Hemingway eserlerinde Pera Palace’a yer verdi. Pera Palace’ın görkemli Kütüphaneli Salon’unda farklı edebiyat dallarından yüzlerce eseri okuyabilir; Agatha Christie odasında veya Ernest Hemingway süitinde konaklayıp zaman tünelinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Golden Eye Hotel, Jamaika

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

21 odalı Golden Eye Jamaika’nın en hip ve en lüks resort’u. Aynı zamanda Ian Fleming’in eski evi ve James Bond romanlarının 14 tanesini yazdığı inziva köşesi olmasıyla adanın en tarihi binası. Sonradan eklenen villalar ve kulübeler lagün ve özel plajın manzarasını sunuyor. Kristal berraklığındaki sular, altın renkli kumsallar ve el değmemiş tropik ormanlar ve Karayip mutfağının en leziz yemekleriyle kendinizi şımartabilirsiniz.

{27105}

The Plaza, New York

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Asırlık yaşıyla Plaza, New York’un en önemli markaları arasında yer alıyor. NY “crème de la crème” kesiminin daimi gözdesi olan otel, Truman Capote’nin In Cold Blood romanının başarısını kutlamak için verdiği şaşaalı Siyah Beyaz Balosu’nun ardından edebiyat dünyasını da etkisi altına aldı. F. Scott Fitzgerald’ın caz çağının ruhunu soluduğu bu muhteşem yapı, her odasında ayrı bir hikâye barındırıyor.

Ambassade Hotel, Amsterdam

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Kanal manzaralı tarihi otelin, önemli yayınevlerine yürüme mesafesindeki konumu, onu yazarlar için popüler kılıyor. Dünya çapında ünlü yazarların buluşma yeri olan ve duvarlarını klasik eserlerin süslediği bu otel, her köşesinde farklı bir hikâye barındırıyor. Otel misafirleri olan Nobel Ödülü yazarlar Orhan Pamuk ve José Saragamo ile David Sedaris tarafından imzalanmış ilk baskılar kütüphanenin cam kasalarında saklanıyor.

Westin Palace, Madrid

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Muhteşem bina 1912’de Kral’ın isteğiyle yapıldı. Westin Palace’ın ve barının müdavimlerinden Hemingway, The Sun Also Rises adlı eserinde otele yer verdi. Tıpkı bugünkü misafirleri gibi Hemingway de otelin Prado Müzesi’ne yakın olmasını seviyordu.

The Cavendish, Londra

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Mayfair’de konumlanan otelin binası yüksekliği ile dikkat çekiyor. Şık tasarımında göze çarpan renkler öne çıkıyor. Misafirlerin konaklamaları esnasında spesifik bir kitabı talep edebilmeleri oteli kitap kurtlarının vazgeçilmezi kılıyor.

Library Hotel, New York

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Otel, NY Halk Kütüphanesi’ne yürüme mesafesinde yer alıyor. Dewey ondalık sınıflandırma sisteminden ilham alınarak tasarlanmış konsept otelin her bir odası, bulunduğu katın kategorisinin özel bir konusunu inceleyen kitaplar ve sanat eserlerini barındırıyor.

Cadogan Hotel, Londra

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri
Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Prestijli Sloane Street’te yer alan Edwardian stili Cadogan Hotel birçok olaya şahitlik etti. Oscar Wilde 118 numaralı odada tutuklanmayı bekledi, Kral VII. Edward gözdesi Lillie Langtry ile bu odalarda buluştu.

Algonquin Hotel, New York

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Otele adım attığınızda, giriş sizi sıcak ahşap paneller ve klasik tasarımıyla karşılıyor. Algonquin’in en ünlü özelliği, espri dolu atışmalarının ve keskin zekâların çarpıştığı Round Table grubu; Dorothy Parker, Robert Benchley, Ernest Hemingway, ve daha birçok ünlü yazarın ve sanatçının buluştuğu yer olmasıdır.

The Stanley Hotel, Colorado

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Colorado’nun muhteşem dağ manzaraları arasında, The Stanley Hotel 20. yüzyılın başlarından beri misafirlerini ağırlıyor. Otel, Stephen King’in “Paranoya” adlı kitabını yazmaya başladığı ve “The Shining” adlı eserini ilham aldığı yer olarak bilinir. The Stanley Hotel’in ilgi çekici bir diğer özelliği ise burada yaşandığı söylenen doğaüstü olayları… Bu nedenle otel, hayalet turları ve keşif turları sunarak meraklılar için adeta bir çekim merkezi.

The Ritz Hotel, Paris

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri
Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Place Vendôme’nin göz alıcı manzarasına hakim bir konumda bulunan The Ritz Paris, 18. yüzyılın sonlarına dayanan zengin bir geçmişe sahip ve otelde konaklayan Ernest Hemingway ve F. Scott Fitzgerald gibi yazarlar, bu otelde ilham bulmuş ve eserlerini yaratmışlardır. Bu otel aynı zamanda “Hemingway Bar” adlı bir bara da sahip olmasıyla ünlü.

Hotel Chelsea, New York

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri
Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

1883 yılında inşa edilen Hotel Chelsea‘de Dylan Thomas, Arthur C. Clarke, Patti Smith ve Leonard Cohen gibi ünlü isimler, bu otelde zaman geçirmiş ve eserlerini burada yaratmışlardır ve otel, punk ve sanat hareketlerinin doğduğu yer olarak ün kazanmıştır. Aynı zamanda Warhol’un Factory’sinden çıkan dünyayı sarsan sanatsal ifadelere hayat veren yıldızların da toplanma yeri Hotel Chelsea.

The B2 Boutique Hotel, Zürih

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

Zürih’in merkezinde, sessiz ve yüksek bir konumda bulunan otel eskiden Bira Fabrikası olarak da varlık sürdürmüş. The B2 Boutique Hotel‘in 33.000 kitap ile çevrili devasa kütüphanesi ziyaretçilerine benzersiz bir konaklama deneyimi yaşatıyor; kitabınızı okurken zengin şarap seçkilerine bakmanızı öneririz.

{21171}

Book and Bed Tokyo, Tokyo

Dünyanın En İyi Edebiyat Otelleri

“Uyumak mı, okumak mı?” ikilemini ortadan kaldıran bu eşsiz konaklama yeri, bir kitapçı ve konaklama tesisini harika bir şekilde birleştiren bir konsept otel. Büyük kitap odasında 4000 kitap bulunan otelde diğer kitapseverlerle tanışabilir veya odanızda inzivaya çekilebilirsiniz. Konuklar, uyumadan önce bir kitap seçip okumak için mükemmel bir köşe bulabilirler. Odalar, modern ve minimalist bir tasarıma sahip ve rahatlatıcı bir uyku deneyimi yaşatıyor.

Kapak Fotoğrafı: The Plaza New York

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları