preloader

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

01.02.2019
Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Yazı Boyutu:

Yeni seyahat rotaları belirlemeye karar verdik ama bu sefer amacımız başka! Uğruna seyahat etmeye değecek en güzel tren istasyonlarını OGGUSTO olarak kaleme aldık.

São Bento İstasyonu, Porto

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Her ne kadar dış mimarisi güzel olsa da, Portekiz’in içecekleriyle meşhur şehri Porto’daki São Bento İstasyonu iç mimarisiyle de sizi büyüleyecek. 19. yüzyıl Paris mimarisi ve tamamlanması 11 yıl süren seramik kaplı duvarları, yolculara istasyonda vakit geçirmek için çok neden veriyor. Mavi-beyaz seramikler hem ulaşımın tarihini hem de tarihi savaşları anlatıyor.

Lyon Garı, Fransa

Heybetli saat kulesi, taş cephesi, cam ve demir tavanı ve Beaux-Arts detayları ile Paris’teki Gare de Lyon döneminin mimarisini en iyi şekilde yansıtıyor. Garın mimarisinin dışında meşhur olmasını sağlayan ise restoran Le Train Bleu. Müşterileri arasında Brigitte Bardot, Coco Chanel ve Salvador Dali gibi isimlerin bulunduğu restoran, garı görmek için yeterli bir sebep.

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

St. Pancras Uluslararası Tren İstasyonu, İngiltere

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Londra’daki St. Pancras Uluslararası Tren İstasyonu’nun devasa holü; İngiltere, Fransa ve Belçika’dan gelen yolcuları ağırlıyor. 1868’de tamamlanan istasyonun kırmızı gotik cephesi, İngiltere’nin büyük Victorian stilinden bir miras.

CFM Tren İstasyonu, Mozambik

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Mozambik’in başkenti Maputo’daki CFM Tren İstasyonu, nane yeşili rengi ve büyük kubbesiyle şehre mütevazı bir güzellik katıyor. Söylentilere göre 20. yüzyılda Gustave Eiffel tarafından tasarlanan istasyon, tarihi buharlı trenlere de ev sahipliği yapıyor. Maputo’da tren kullanmayacak olsanız bile, hafta sonları şehrin en iyi canlı müzik yapan Ka Mfumo Jazz Café’ye giderek tren istasyonunu da görme şansını yakalayabilirsiniz.

Sirkeci Garı, İstanbul

1890’da tamamlanan istasyon, yıllarca Paris’ten kalkan Orient Express’in İstanbul’daki son durağı oldu. Geniş girişi saran kırmızılı tuğlaları ve mozaik camları, garın içinde ışık oyunlarına neden oluyor. Bu ana giriş artık kullanılmasa da pek çok kişi garın mimarisini incelemek için ziyarete geliyor. Eğer tarihi bir yolculuğa çıkmak isterseniz, Venice Simplon-Orient Express her yıl Venedik-İstanbul arasındaki yolu, 1930’ların restore edilmiş vagonlarında keşfetmenizi sağlıyor.

Antwerp Central İstasyonu, Belçika

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Belçika’nın ikinci büyük şehri olan Anvers, neo-Barok tarzındaki Antwerp Central tren istasyonuyla görenleri büyülüyor. Kral 2. Leopold’ün hiçbir masraftan kaçınmadığı garda, 20 farklı mermer ve taş kullanılmış. Garın eklektik ve gösterişli stiline inanılmaz kavisli kubbesinin etkisi de çok büyük. Garın muhteşem demir ve cam tavanını incelemek için orijinal üst platforma çıkabilirsiniz.

Kuala Lumpur Tren İstasyonu, Kuala Lumpur

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

Fas stilinden ilham alan mimar Hubback, doğu ve batı mimari stillerini harmanladığı Kuala Lumpur tren istasyonunun tasarımına 1900’lerin başında başlamış. 1910’da açılan terminal artık “eski” istasyon olarak anılsa da banliyö trenleri her gün bu muhteşem istasyona uğruyor.

Grand Central Terminali, Amerika

Dünyanın En Güzel Tren İstasyonları

20. yüzyılın başlarında inşa edilen ve büyüleyici mimari detaylara sahip olan Grand Central terminali; 42. Cadde’ye bakan cephesindeki Tiffany saati, ana terminaldeki ikonik danışma yeriyle 4 yüzlü saati ve astronomik detaylara sahip, kubbeli altın-gök mavisi tavanıyla dünyanın en ünlü tren istasyonları arasında. İstasyonun meşhur Oyster Bar’ı New York seyahatiniz için güzel bir başlangıç olabilir.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları