preloader

Evinizden Berlin’i Yaşamanın Yolları

24.12.2020
Evinizden Berlin’i Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Keşfedilmeyi bekleyen canlı sokakları, bohem ruhu ve tarihi dokusuyla Berlin’i evinizden yaşamaya ne dersiniz?

Seyahat edemiyoruz ancak bu süreç sevdiğimiz şehirleri hatırlamak, oradaki anıları canlandırmak ya da hiç gitmediğiniz şehirleri evden keşfetmek için birebir. Hayalini kurduğunuz destinasyon Berlin ise, bu güzel şehri evinize getirmenin yollarını inceleyin!

Berlin Filarmoni’yi Evinizden Dinleyin

Müzik bir şehre veya anılara ışınlanmak için en hızlı yol. Online konserler evde olduğumuz bu günlerde hayatımızı kurtarıyor. Berlin Filarmoni’nin seyircisiz kaydettikleri konserlere buradan ulaşabilirsiniz. O ihtişamlı salonlarda olmak tabii özleniyor ama iyi tarafından bakarsak, belki de öksürüksüz konser izlemenin keyfini çıkarmak için iyi bir zamandır bu.

Saffet Emre Tonguç’un İki Dakikada Berlin’ini İzleyin

Berlin’e dair bilmeniz gereken her şeyi, Saffet Emre Tonguç rehberliğinde öğrenebiliyorsunuz. Saffet Emre Tonguç’un başka şehirleri de anlattığı programının ismi Ayrıcalıklı Rotalar. Berlin’in tarihinden mutlaka görülmesi gereken yerlere kadar birçok bilgi öğreneceğiniz bu program ile, evinizin konforunda Berlin’in tadını çıkarmak mümkün.

{773104}

Biranızı October Fest Bardaklarıyla İçin

Evinizden Berlin’i Yaşamanın Yolları

Satın Al

Festivalleri ve birayı seviyorsanız Paşabahçe’deki bira bardakları seçkisi sizin için doğru tercih olabilir. Octoberfest aslen Munich’te olmasına rağmen hemen hemen her Berliner’in evinin olmazsa olmazıdır meşhur ahşap bardak. Bu ruhu bulmak için de vintage bardaklara göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle de Edelstahlschale marka ahşap meşelere

Bradwurst Yapın

Almanların meşhur sosislerine en rahat nerede ulaşırsınız. Şöyle bir araştırınca en iyi marka olarak karşımıza Fümeci Smokehouse çıktı. Bu markayı bulamazsanız alternatif olarak Palivor Çiftliği’nin Frankurter’ini de sorabilirsiniz. Lezzeti alman sosislerine en yakın bu sosileri, evde hazırladığınız köri sosuyla servis ederken de sizi kendinizi Berlin’de şık bir lokantada gibi hissettirecek olan şık sofra takımlarını kullanabilirsiniz. Bu takımlar da mesela Bernardo veya Karaca’dan alınabilir. Bu arada Alman usulü sosis nasıl yapılır diyorsanız YoTtube’da çeşitli videolar var. En kolay tarifi sizin için seçtik.

Berlin Şarkıları Dinleyin

Güne başlarken, Spotify’da sizin için hazırladığımız Berlin listesini açın. Arka planda Berlin’i anmısatacak müzikler çalarken kendinizi bu güzel şehrin sokaklarında gezerken hayal edin!

Duvarınıza Berlin Tablosu Asın

Evinizden Berlin’i Yaşamanın Yolları

Satın Al

Evinizde Berlin’i yaşayabilmek için, dekorasyonunuzda Berlin temalı objeler kullanabilirsiniz. Ya da Berlin’i en güzel şekilde resmeden posterleri güzel bir tablo içinde kullanıp, duvarlarınızı süslemek güzel bir fikir olabilir. Bu posterler internetten bulunabileceği gibi Pinterest’te de mevcut. Ayrıca haritaseverler için de Etsy’de Berlin haritaları da bulmak mümkün.

{773562}

Berlin’le İlgili Bir Kitap Okuyun

Evinizden Berlin’i Yaşamanın Yolları

Satın Al

1989 Berlin Duvarı ve Anne Frank’ın Günlüğü okunabilir. Anne Frank’ın Müzesi Berlin’i gezenler için en uğrak müzelerden biridir. Buraya gidememenin telafisini bu enfes kitabı okuyarak yapmak o müzeyi gezmiş kadar hissettirecektir. 1989 Berlin ise Berlin Duvarı’nın tarihini bilmeden Berlin’i anlamanın zor olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Berlin Temalı Diziler İzleyin

Netflix’te bir Dark fırtınasıdır gidiyor. Yayınlandığı günden beri herkesin dilindeki meşhur Alman dizisi Dark izleyicisini anlayanlar ve anlamayanlar olarak ikiye ayırmış durumda. Hatta hakkında espri bile yapıldı. “Dark’ın konusu: Almanya’da geçiyor.” diye. Belki de tekrar izleyip diziyi seyretmek için de doğru zaman. Kaliteli görüntüleri ile Almanya’da hissetmemek imkansız. Dogs of Berlin, Dark dizisinden sonra Netflix için üretilen ikinci Alman dizisi. Konusu kısaca şöyle: Birbirinden farklı karakterlerde olan iki polis dedektifi, istemeselerde birlikte çalışmak zorunda kalır. İkili, onları kendi insani zayıflıkları ve suç eylemleriyle yüzleştiren Berlin yeraltı suç örgütüyle savaşmak ve kanunun gerçekte hangi tarafında olduklarına dair son kararı vermek zorundadır.

Netflix yerine BluTv tercih edenler için de Volker Kutscher’in aynı adlı roman serisini temel alan Babylon Berlin’i tavsiye edebiliriz. Köln’de başlayıp Berlin’de devam eden dizi 40 milyon euro bütçesi ile Avrupa'nın şimdiye kadar en yüksek bütçeli yapımı.

Mubi’de Uluslararası Berlin Film Festivali Keyfini Yaşayın

Mubi bu süreçte evde kalanlara bir hazırlık yaparak Berlin Film Festivali’ni ayağımıza getiriyor. 2020 festival filmlerine bu kanalla ulaşabiliyoruz. Sanatseverlerin Berlin’e gidip festivali takip ediyorlar gibi hissetmemeleri için hiçbir neden yok doğrusu. En beğenilen filmle ilgili tüyo verecek olursak, Altın Ayı’yı alan There is No Evil. Ayrıca diğer filmlerle ilgili detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

OGGUSTO Editörlerinden Günsu Özkarar’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günsu Özkarar
Günsu Özkarar Tüm Yazıları