preloader

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

28.07.2023
Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Yazı Boyutu:

En sevilen seyahat destinasyonlarından Berlin’e yolunuz düştüğünde, rotanıza ekleyebileceğiniz; mimari-tasarım, lezzet, sanat dolu bir mekân olan Autostad hakkında bilmeniz gerekenler…

Avrupa’nın en güzel ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Berlin, müzeleri, sanat galerileri, kültür-sanat yaşamı, lezzet adresleriyle seyahat severlerin gözdesi. Bu favori seyahat destinasyonuna yolunuz düştüğünde, farklı bir öneriyle karşınızdayım. Dolu dolu bir Berlin seyahatinde bir gününüzü ayırabileceğiniz müzesi, lezzet noktaları ve pavilyonları ile bir tema park tadında Wolfsburg’ta konumlanan Autostadt… Berlin’den trenle yaklaşık bir saat uzaklıktaki Wolfsburg’a yola çıkma zamanı. Sabahın erken saatlerinde trene binmenizi öneririm ki gün size kalsın ve tüm alanı keyifle gezmek ve keşfetmek için vaktiniz olsun. Ve sabah 09.11 treni ile istikamet Wolsfburg.

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Yol boyunca trenin penceresinden akan yemyeşil doğa ve manzaraları izlerken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadım. Trenden inip, köprüden karşıya geçtiğimde, nehrin yanı başında konumlanan Autostad tam karşımda. Burası Volkswagen’in kalbi gibi adeta. Mittelland Kanalı’nın kıyısında konumlanan Volkswagen fabrikasının yanında; otomobil tutkunlarının çok ilgisini çeken bu alan aslında mimari ve tasarım, kültür-sanatseverlerin hatta burada tadabileceğiniz lezzetler ve gezi alanlarıyla seyahatseverlerin de radarına girebilecek bir mekân, Autostadt. Bir mekândan ziyade, 28 hektarı kaplayan bir merkez.

42 Milyondan fazla ziyaretçi

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt
Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Autostadt, 2000 yılında açılmış ve şimdiye kadar 42 milyondan fazla kişiye kapılarını açmış. Bu tema park, Almanya’nın en popüler turistik destinasyonlarından. Burada pek çok markadan özel otomobilleri görebileceğiniz ZeitHaus Müzesi, sergi alanları, fabrika gezisi, lezzetli yemekler tadabileceğiniz restoranlar, ziyaretçiler için yaz ve kış etkinlikleri var. Mittelland Kanalı’nda, yaz aylarında liman havzasında yüzen Cool Summer Island, konserler, dev halat ve ahşap tırmanma yapıları, oyun alanı -çocuklar ve yetişkinler için- tatil havası tadında. Hatta yıl sonuna doğru burada çok büyük bir buz pateni alanı, dev Noel ağacı ve kurulan pazar da çok ziyaret ediliyormuş. Alandaki lezzet noktalarına da bir hayli vakit ayırmak gerebiliyor.

Lezzetleri De Kendisi Kadar Ünlü

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt
Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Restoranlarındaki malzemelerin neredeyse tamamı organik. Ekmek, makarna ve dondurma her gün tesiste taze üretiliyor. 1973’ten Wolfsburg fabrikasında üretilen Volkswagen Currywurst sosis buraya gelen ziyaretçilerin favorilerinden. Currywurst, Volkswagen orijinal parçası olarak markalanmış ve 199 398 500 parça numarası verilmiş. Gezi sırasında dondurma keyfi yapmayı ihmal etmemenizi öneririm, zira çok lezzetli. Önce dondurmanıza eklenecek lezzetleri seçiyorsunuz ve ardından seçtiğiniz tüm malzemeler dondurmanızla karıştırılarak bir lezzet tabağı şeklinde sunuluyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde bu nefis lezzeti kaçırmayın.

ZeitHaus: Çok Markalı Otomobil Müzesi

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Otomotiv tema parkının en popüler noktalarından biri de otomobil müzesi. Öncelikle girişteki müze mağazası ilk anda aklınıza giriyor. O nedenle çıkışta bu bölüme de biraz zaman ayırmakta fayda var. Gelelim müzeye… ZeitHaus Müzesi, ziyaretçilerini otomobilin 130 yılı aşkın tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. Çok markalı otomobil müzesinin koleksiyonunda 60’tan fazla üreticiye ait yaklaşık 260 model var. Sergilenen tüm araçlar teknoloji, tasarım, üretim veya konsept açısından otomotiv dünyasının kilometre taşlarını temsil ediyor. Düzenli olarak değiştirilen ‘Corpus’, otomotiv tarihinin farklı önceliklerine odaklanıyor. ZeitHaus bünyesinde sergilenen klasik otomobiller de değerli mücevherler gibi adeta. Ziyaretçiler klasik otomobilleri yakından deneyimleme şansı da var.

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt
ZeitHaus’ta sergilenen otomobillerin çoğu, sürüşe uygunluklarını göstermek için yaz aylarında düzenli olarak tura çıkarılıyor. Horch ve Cadillac, Bentley ve Chevrolet, VW Beetle ve Golf, Avusturya Alpleri’ndeki Silvretta Rallisi veya Zwickau’dan Dresden’e uzanan Saksonya Klasiği gibi klasik otomobil etkinliklerinde yarışıyor.

Dünyanın En Büyük Otomobil Teslim Merkezi

Autostadt aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil teslim merkezi olma niteliği taşıyor. Alanı gezerken karşınıza iki büyük cam kule çıkıyor. Fabrikada üretilen otomobiller, yer altından bu kulelere ulaştırılıyor. 800 yeni otomobil kapasiteli ve 48 metre yüksekliğindeki bu yapılar, dünyanın en hızlı otomatik park sistemine sahip olma özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda. Kulenin girişinden en yüksek park alanına 1 dakika 44 saniyede taşınabiliyormuş. Gelen ziyaretçiler asansörle bu kulelerden birinde bu deneyimi yakından izleme şansı da buluyor. Çok etkileyici bir deneyim, hatta film sahnesi tadında.

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Otomobil Tutkunlarının Favorisi Marka Pavilyonları

Ziyaretçiler, Volkswagen Grubu’na ait tüm markaların kendilerine özgü felsefelerini, sanatsal, eğlence odaklı yaklaşımlarını çeşitli sekillerde sundukları marka pavilyonlarında deneyimleme fırsatı bulabiliyor. Binalardaki sergi ve enstalasyonlar da araç markaları kadar çeşitlilik gösteriyor. Premium Clubhouse’da ziyaretçiler Volkswagen Grubu’nun üst segment araçları ile tanışmanın keyfine varıyorlar. Bu alan birbirinden özel tasarıma sahip araçların sergilendiği bir alan olma özelliğini taşıyor. Yüksek hayal gücüyle tasarlanan sergi alanında şu anda aynalı bir Bugatti Veyron bulunuyor.

Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt
Lezzet ve Tasarımla Bezenmiş Bir Gezi Önerisi: Autostadt

Sürekli Sergi: Level Green

Autostadt’taki çok ödüllü sürekli sergi Level Green, sınırsız kaynak tüketiminin ve iklim değişikliğinin nedenlerini ve sonuçlarını açıklayıcı bir şekilde aktarıyor. Ziyaretçiler bu sayede sürdürülebilirlik hakkında sayısız ilgi çekici bilgi edinebiliyor. Bu sergi alanı, plastik geri dönüşüm sembolünden esinlenen ızgara benzeri bir yapı şeklinde tasarlanmış. Sosyal, ekonomik ve ekolojik unsurların birbiriyle nasıl bağlantılı olduklarına dair bilgi veren sergi, 26 interaktif multimedya ekranından izlenebiliyor. Sürdürülebilirlik konusunun çeşitli yönleriyle ziyaretçileri geleceğin yaşanabilir ve sürdürülebilir toplumu hakkında kendi fikirlerini oluşturmaya teşvik ediyor.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları