preloader

Evinizden Barselona’yı Yaşamanın Yolları

25.12.2020
Evinizden Barselona’yı Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak nitelendirilen Barselona’yı evinizden yaşamak için önerilerimizi takip edin!

Seyahat edemiyoruz ancak bu süreç sevdiğimiz şehirleri hatırlamak, oradaki anıları canlandırmak ya da hiç gitmediğiniz şehirleri evden keşfetmek için birebir. Hayalini kurduğunuz destinasyon Barselona ise, bu güzel şehri evinize getirmenin yollarını inceleyin.

Gaudi Mimarisini Gezin

Evinizden Barselona’yı Yaşamanın Yolları

Türkçesi Kutsal Aile anlamına gelen ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında sanatçının hayatını kaybetmesi ile yarım kalan, neo-gotik ve art nouveau tarzlarının hakim olduğu “Bitmeyen Kilise”dir La Sagrada Familia. Bu özellikleri ile de sanıyoruz ki yeterince ilgi çekici olmayı hak etmektedir. Bu tarihi yapıyı evden gezmek artık mümkün. Üstelik gezerken kahveniz de size eşlik edebilir! Biletler için tıklayın.

İspanyol Mutfağını Öğrenin

Bugün İspanya’da olsanız sabah kahvaltısında akşam yemeğinde ise lezzetli İspanyol tapasları deniyor ve belki bir de Katalan şarabı içiyor olurdunuz. Çeşitli tapas tarifleri öğrenebileceğiniz bir YouTube yemek kanalı önerimiz var; SortedFood. Birbirinden farklı tarifleri deneyerek, Barselona’nın en bilinen restoranlarından birinde yemek yediğinizi hayal edin. Yemeğinize, güzel bir kırmızı şarabı ve mum ışıkları da eşlik etsin tabii.

İspanyol Müzikleri ile Coşun

https://open.spotify.com/playlist/0loLbNbi23uUOAP60Koy5a?si=215e15703b60479f

İçinizi kıpır kıpır yapacak Latin ezgileri ile kendinizi Barselona’nın en güzel mekanlarında eğleniyormuş gibi hissedebilirsiniz. Hadi, sizin için hazırladığımız İspanyol müziklerini hemen hoparlörlerinize verin!

Günbatımına Sangria Hazırlayın

Evinizden Barselona’yı Yaşamanın Yolları

İspanyolların en sevilen içkisi ismini İspanyolca kan anlamına gelen sangre’den alan sangria. Bu aromatik şarap insana kendisini yaz günlerinde gibi hissettirmesiyle de meşhur. Günbatımına yakın İspanyol şarkıları eşliğinde güzel bir sangria hazırlamak adeta Barcelona’da gibi hissettirecektir. İçimi kolay bu içki nasıl mı yapılıyor:

  • Bol suda yıkadığınız çilekleri küçük küpler halinde doğrayın. Lime ve limonu ince halkalar şeklinde kesin.

  • Soğutulmuş kırmızı şarapları geniş bir servis kasesine alın. Doğranmış meyveleri, kiraz taneleri ile birlikte şaraba ekleyin.

  • Üzerini streç film ile kapladıktan sonra buzdolabında 10- 12 saat kadar bekletin.

  • Dolaptan çıkardığınız karışıma soğutulmuş köpüklü şarabı ekleyin.

  • Geniş kadehlerde meyve taneleri ve taze nane yaprakları ile süsleyerek bekletmeden servis edin.

Kolay sangria tarifine buradan da ulaşabilirsiniz.

İspanya’yı Daha Yakından Tanımak İsteyenlere

Evinizden Barselona’yı Yaşamanın Yolları

Sangria nasıl çıktı, İspanya tarihinde neler oldu, tüm bunları daha yakından öğrenmek isteyenlere William D. Philips’in kaleme aldığı İspanyol Kısa Tarihi’ni tavsiye edebiliriz. Boğaziçi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitabın çevirmeni de Tuna Erkmen. Kitabın ilk bölümlerinde, göç dalgalarının İspanya’nın nüfus yapısının yanı sıra siyasi ve sosyal karakterini nasıl şekillendirdiği ele alınıyor. Örneğin ortaçağ İspanyası, Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi cemaatlerin bir arada yaşadığı benzersiz bir geçmişi sergilemekteydi. Aynı zamanda, Hıristiyan ve İslami siyasi güçler arasında yüzyıllarca süren çatışmalar her iki tarafı da kaçınılmaz olarak dinsel aşırılıklara sürüklemişti. Ortaçağın sonunda zafere ulaşan Hıristiyan krallığının dinî kimliği, İspanya’daki yaşamın her yönüne nüfuz etmişti. Dinsel kimliğe ve ona karşı görüşlere ilişkin izler bugün bile varlığını sürdürmektedir ve bu nokta hesaba katılmadan İspanya tarihi anlaşılamaz. Kütüphanenize katın deriz.

La Casa Del Papel Fırtınasına Dahil Olun

Bu dizi İspanya yapımı en başarılı dizilerden biri. Müziğini çalmayan mı ya da kostümlerini alıp kullanmayan mı kalmadı, yediden yetmişe herkesin ilgisini çekti resmen. Bol bol İspanyolca dinlemek için de ideal. Bu arada İspanyolca dinlemek için DuoLingo ücretsiz online dil kursunu da tavsiye edebiliriz. Kolay örneklerle eğlenerek öğreniliyor. Dizinin konusuna gelince: Profesör olarak adlandırılan bir suç dehası, tarihin en büyük soygununu yapmayı planlar. Amacı İspanya Kraliyet Darphanesine girmektir. Bunun için de işlerinde uzman olan 8 suçludan oluşan bir ekip kurar. Ekip, 5 aylık bir eğitim sürecinden geçer ve bu sürede her ihtimali hesaba katarak soygunu kusursuz bir hale getirirler. Artık her şey hazırdır. 8 kişi, rehineleri de yanlarına alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kitler fakat hiç hesaba katmadıkları olaylar gerçekleşir.

İspanyol Sinemasının Kült Yönetmenini Hatırlayın

Tabii ki Pedro Almadovar’dan bahsediyoruz. Almadovar’ın birbirinden ilginç filmlerini izlerken İhsan Mursaloğlu’nun Es Yayınları’ndan çıkan Bir Pedro Almadovar kitabını da okuyabilirsiniz. Mursaloğlu’nun deyimiyle “Pedro Almodovar’ın sineması kışkırtıcı olduğu kadar karşıtlıkların ve tezatların da sinemasıdır. Kimlik soru-nundan, cinselliğin türlü girdaplarına, insan doğasına ve tutkularına yönelik türlü baskılardan, saplantı ve arzuların bir tür sorgulandığı, bunların irdelenmesine girişildiği bir sinemadır bu. Göz kamaştırıcı, cafcaflı bir sinema anlayışının yanı başında aynı zamanda kendi içinde barok bir bütünlüğü de barındırır. Şiirsel olduğu kadar yerleşik kurallara karşı çıktığı ölçüde cüretkar; anti konformist olduğu kadar geleneklere de sırt çevirmez…” Hangi filmi izlesek diyenler için de İçinde Yaşadığım Deri, Konuş Onunla, Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar, Acı ve Zafer, Annem Hakkında Her şey en sevilenlerden.

Kendinize Bir Flamenko Akşamı Hediye Edin

Evinizden Barselona’yı Yaşamanın Yolları

İspanyolların efsane dansı flamenkoyu bilmeyen yoktur. Evde geçirdiğimiz şu sürecin bu dansı öğrenmek için iyi bir zaman olduğunu da düşünmemek elde değil. YouTube’dan Flamenko Dans sayfasına bir göz atabilirsiniz. Yeni başlayanlar için videolar mevcut. Bu dansı öğrenirken bir yandan da bol bol dinlemek gerekiyor tabii. Flamenko duayenlerinden Paco de Lucia, Antonio Canales ve Cristobal Reyes’in albümlerini muhakkak edinmenizi öneririz. Bulabilirseniz bir de Joaquin Grilo’nun DVD’si hiç fena olmaz. Dersler ilerlediğinde giymek isteyeceğiniz geleneksel dans kıyafetine buradan ulaşabilirsiniz. Renk renk kıyafetler sizi bekliyor!

Yemeğinize İspanyol Müzikleri Eşlik Etsin

Kendinizi Barcelona’da hissetmek için Ravel’in Bolero’sunu muhakkak Barcelona Senfoni Orkestrası’ndan dinleyin. Orkestranın online konserlerine buradan ulaşabilirsiniz. Tabii Katalonya Ulusal Orkestrası’nı da unutmamak gerekir. Bu orkestradan da bir Bizet Carmen, Çaykovski İspanyol Dansları veya Rimski Korsakov İspanyol Kapriçyosu dinlemek enfes olacaktır. Hatta iyi bir klasik müzik dinleyicisi olanlar iki orkestra arasındaki ufak farklara da kulak kabartmaktan hoşlanabilirler. Ya da herhangi bir başka orkestradan Sarasate Çingene Havaları dinleyerek İspanya’daymışsınız gibi bir hava yaratmak da mümkün.

Günsu Özkarar
Günsu Özkarar Tüm Yazıları