preloader

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

26.09.2023
Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Yazı Boyutu:

Avrupa’nın az bilinen kıyı şeritlerinin muhteşem plajları keşfetmek için rotanızı çizin!

Avrupa’nın kristal berraklığındaki gizli sularında serinlemeye hazır mısınız? Yunanistan’ın saklı cenneti Navagio Beach’ten, İspanya’nın Menorca adasındaki masmavi Cala Macarelleta’ya, el değmemiş plajlar sizi bekliyor… Avrupa’nın bu az bilinen kıyı şeritlerini keşfetmek için şimdiden rotanızı çizmeye başlayın!

San Fruttuoso, Liguria, İtalya

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

San Fruttoso, ismini kıyısındaki 10. yüzyıldan kalma malikaneden alıyor. Koy, ağaçların arasından akan şelale ve iki küçük balık restoranıyla yazın bile dingin bir cennet niteliğinde. Portofino Körfezi’nin harika manzarasına hakim olan eski Benedict Manastırı La Cervara, sadece İtalya’nın değil Avrupa’nın en olağanüstü özel villalarına dönüştürülmüş bir otel.

La Co(o)rniche Pyla-sur-Mer, Bordeaux, Fransa

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

La Corniche, 1930’lu yıllarda havasının ferahlığı ve cennet görünümüyle Fransız aristokrasi arasında trend mekan haline gelince Louis Gaume burada bir ev yapmaya karar veriyor. Plajdaki çam ağaçlarının gölgesindeki neo-Basque stili ev Philippe Starck’ın dokunuşlarıyla artık keyifli bir otel olarak hizmet vermekte. Marion Cotillard, Audrey Tatou ve Philippe Starck otel ve plajın müdavimleri arasında.

Can Simoneta, Mayorka, İspanya

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Akdeniz’e hakim olan Can Simoneta, Mayorka Adası’nın kuzeyinde yer alıyor. Kaya üzerindeki konumu dünyada sadece siz varmışsınız hissini uyandırıyor. Denize girmek için merdivenleri aşmak istemezseniz yerinizi yetişkinlere özel “Beach House”da ayırtabilirsiniz. Yakınlardaki Canyamel plajının yanı sıra tekne veya arabayla ulaşılabilen Cala Rotja, CalaAgulla ve Cala Torta da güzel birer alternatif.

Hacienda Na Xamena, İbiza, İspanya

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Burası beyaza bürünmüş İbiza stilindeki bina doğal bir parkın içinde yer alıyor. Şehrin kalbine ulaşım 20 dakika olsa da Hacienda Na Xamena kendinizi ayrı bir dünyada hissetmenizi sağlıyor. Deniz seviyesinden 180 metre yükseklikte olan otelin Spa’sının sunduğu Hydroterapi deneyimlenmesi gerekenler arasında.

Petalioi Archipelago, Yunanistan

Osmanlı zamanında general ve vali Ömer Bey’in hareminin tatil mekanı olan Petalioi Archipelago, sürat teknesi ile Atina’dan 45 dakika uzaklıkta. Diğer Yunan Adaları’ndaki tatil çılgınlığı burada yerini tarihi bir ortamda dokunulmazlık hissine bırakıyor. Villanın sahibinin ismi de ada gibi gizli durumda. Neo-klasik stildeki yüz yaşından büyük villanın ev sahipliği yaptığı otelin yakınındaki sakin koylarda yüzmek ve ayaklarınızı serin sulara daldırırken otelin organik bahçesinden hazırlanan öğle yemeklerini yemek keyif verici.

Navagio Beach, Zakynthos, Yunanistan

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Navagio Beach, Gemi Enkazı Plajı olarak da bilinir çünkü 1980’lerde buraya sığınan bir kaçakçı gemisinin enkazı plajda yer almakta ve bu enkaz plajın simgesi haline gelmiş. Yunanistan‘daki plaj, beyaz kumları, turkuaz denizi ve etrafını çevreleyen yüksek kireç taşı kayalıklarıyla ünlü. Plaja sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyor, bu da onun izole ve bakir kalmasına katkıda bulunur. Navagio Beach, sadece yüzmek ve doğal güzellikleri görebilmek için değil, yüksekten atlayış sporları için de ideal bir destinasyon.

{2793}

Cala Macarelleta, Menorca, İspanya

Cala Macarelleta, İspanya’ya bağlı Balear Adaları’ndan Menorca’nın güneybatı kıyısında bulunan ve UNESCO tarafından bir Biyosfer Rezervi olarak tanınan bir kumsal. Menorca’nın diğer kumsallarına göre daha izole ve sakin bir atmosfere sahip olmasının sebebi ulaşımının biraz zorlayıcı olması; araba veya bisikletle yakınlardaki Cala Macarella’ya kadar gidildikten sonra, bir yürüyüş yolunu takip ederek plaja ulaşabilirsiniz.

Kleftiko Beach, Milos, Yunanistan

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Aslında Kleftiko geleneksel bir “plaj” olarak tanımlanamasa da, deniz kıyısındaki beyaz kireç taşı kayalıkları, mağaraları, koyları ve berrak turkuaz suları ile ünlü. Kleftiko, geçmişte beyaz mermer ocaklarına ev sahipliği yapmış, bu nedenle bazı kayalık oluşumlar ve mağaralar madencilik faaliyetlerinin izlerini halen taşıyor. Kleftiko’ya kara yoluyla doğrudan ulaşım mümkün değil; genellikle Milos’un ana limanından veya Adamas kasabasından düzenlenen tekne turlarıyla ziyaret edebilirsiniz.

Zlatni Rat, Brač, Hırvatistan

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

“Altın Boynuz” anlamına gelen plaj, ismini özgün V şeklinden alır. Plajın hemen arkasında yerel bitki örtüsü ile kaplı bir ormanlık alan bulunması sayesinde ziyaretçilere gölgede dinlenme ve piknik yapma olanağı sunuyor. Bol kasabasına yakın olan Zlatni Rat‘a, kasabadan yürüyerek veya turistik trenle kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Hırvatistan’ın diğer bölgelerinden Brač adasına feribotlarla da ulaşım mümkün.

Figueira Beach, Vila do Bispo, Portekiz

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Figueira Beach, Algarve’nin komşu kumsallarının kalabalığından kaçmak için mükemmel bir seçenek. Figueira Beach’e ulaşmak biraz maceralı; yürüyüş yolu üzerinden veya bazı yerlerde dar yollardan geçerek plaja ulaşabilirsiniz. Eğer bir gün yolunuz düşerse, plajın etrafındaki deniz mağaralarını mutlaka keşfedin.

Tropea Beach, Calabria, İtalya

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Tropea Beach, İtalya’nın güneyinde yer alan Calabria bölgesinin batı kıyısında, tarihi Tropea kasabasının altında uzanan muhteşem bir plaj. Kumsal, yüksek kayalıkların tepesinde yer alan tarihi binaların ve katedralin siluetiyle eşsiz bir manzara sunuyor. Kumsala ulaşmak için kayalıklardan aşağıya doğru merdivenlerden inmek gerek fakat manzara tüm çabayı değer kılıyor.

Pasjača Beach, Konavle, Hırvatistan

Avrupa’nın Gözden Uzak Plajları

Pasjača, Hırvatistan’ın güneyinde, Dubrovnik’in yaklaşık 30 km güneydoğusunda yer alan Konavle bölgesinde bulunan gizli bir kumsal. Pasjača aslında doğal bir kumsal değil; 1950’lerde bir tünel inşası sırasında ortaya çıkan taş ve molozların denize dökülmesi sonucu oluşmuş ve zamanla dalgalar bu taşları kum haline getirerek bugünkü Pasjača kumsalı oluşmuş. Kumsala ulaşım, kayalıkların üzerinden inen uzun bir merdivenle sağlanıyor bu nedenle kumsalın ziyaretçilere özel bir deneyim yaşatıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları