preloader

Evinizden Amsterdam’ı Yaşamanın Yolları

24.12.2020
Evinizden Amsterdam’ı Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Çok çeşitli kültür ve sanata ev sahipliği yapan Amsterdam’ı doyasıya yaşamak için ihtiyacınız olan her şey bu rehberde!

Evinizden bir şehri yaşamanın yolları serimizde Amsterdam da yer alıyor! Seyahat edemiyoruz ancak bu süreç sevdiğimiz şehirleri hatırlamak, oradaki anıları canlandırmak ya da hiç gitmediğiniz şehirleri evden keşfetmek için birebir. Hayalini kurduğunuz destinasyon Amsterdam ise, bu güzel şehri evinize getirmenin yollarını inceleyin.

Van Gogh Müzesi’ni Gezin

Evinizden Amsterdam’ı Yaşamanın Yolları

Amsterdam’da, dünyanın en ünlü ressamlarından olan ve şehrin simgesi haline gelmiş Van Gogh’a adanmış bir müze bulunuyor. Van Gogh, yaşamı boyunca sadece bir eserini satabilmiş olmasına karşın günümüzde büyük ilgi ve saygıyla anılmaktadır. Pandemi sürecinde online ziyaretlere açılan müzelerden biri de Van Gogh olmuştur. Buradan, online gezilebilen diğer üç müze olan Rijks Müzesi, Teylers Müzesi ve Naturilus ile birlikte Van Gogh Müzesi detaylarını bulabilirsiniz.

Saffet Emre Tonguç ile Amsterdam Turu Yapın

Amsterdam’a dair bilmeniz gereken her şeyi, Saffet Emre Tonguç rehberliğinde öğrenebilirsiniz. Amsterdam tarihinden mutlaka görülmesi gereken yerlere kadar birçok bilgi öğreneceğiniz bu program ile, evinizin konforunda Amsterdam’ın tadını çıkarmak mümkün.

Şarkılarla Amsterdam’ı Yaşayın

Güne başlarken, Spotify’da sizin için hazırladığımız Amsterdam listesini açın. Arka planda Amsterdam’ı anmısatacak müzikler çalarken kendinizi bu güzel şehrin sokaklarında gezerken hayal edin!

Evinizi Lale Şıklığıyla Baştan Yaratın

Evinizden Amsterdam’ı Yaşamanın Yolları

Amsterdam’ın daha doğrusu Hollanda’nın en önemli simgelerinden biri laleler. Salonu uzun bir köşesinde duracak lalelerle güzel bir bahar günü Amsterdam’da geziyor gibi hissetmek istemez misiniz? Rengarenk laleleri çiçek pazarından alabileceğiniz gibi, çiçekçilerin internet sitelerinde bulmanız da mümkün.

Kendinizi Bir Pub’da Hayal Edin

Hollanda’nın en güzel biralarından biri Heineken. Kendinizi tüm gün bisikletle şehri gezdikten sonra Amsterdan’ın ferah barlarından birinde bir bira içiyor gibi hissetmek sice de güzel olmaz mıydı? Şık bira bardakları için de Lav Bardaklarını öneriyoruz.

{773628}

Evinize Hollanda Dokunuşları Getirin

Evinizden Amsterdam’ı Yaşamanın Yolları

Amsterdam evleri genellikle minimal oluyor. Dekoratörlerin ve iç mekan tasarımcılarının yaptıkları minimalist evlerde geleneksel mobilyaların samimi tavrıyla konforun dozunu artıran sıcak detayların başarılı bir sentezine tanık oluyoruz. Bu sıcak sade ortamlar, ‘az çoktur’ ruhunu muhteşem tasarımlarla birleştirerek gözler önüne seriyor: Beyazın hakimiyetindeki ferah alan aritmetiği içinde büyük ölçülü heykelsi objeleri, zengin malzemeleri, doğal renkleri ve çokça yeşili barındırıyor. Siz de evinize minimal bir stil getirmeyi deneyebilirsiniz.

Concertgebou Orkestrası ile Kulağınızın Pası Silinsin

Hollandalı müzisyenler çok iyi oluyorlar. Onları evinizde yanı başınızda, adeta konsere gitmişcesine dinlemek istemez misiniz? Keyifli konserler dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hollanda ile İlgili Kitaplar Okuyun

Arnon Grünberg, Tirza

Satın Al

Multatuli, Max Havelaar

Satın Al

Hollanda edebiyatında savaş sonrasının ustalarının ardından gelen kuşakta A.F.Th. van der Heijden, Adrian van Dis, Marcel Möring, Margriet de Moor ile Leon de Winter gibi isimler var. Bu kuşak bizde maalesef fazla tanınmasa da, hemen ardlarından gelen çağdaş Hollanda edebiyatının pek çok parlak ismi ülkemizde de ilgiyle takip ediliyor ve okunuyor. Bunların arasından ilk başta akla gelen isim ise kuşkusuz Arnon Grünberg. Multatuli’nin başyapıtı olarak görülen "Max Havelaar" ise Hollanda edebiyatının da ilk modern romanı sayılıyor.

{773549}

Amsterdam’ın Meşhur Waffle’ından Yapın

Aslında bu lezzetli waffleların ismi Stroopwafels. Uzun bir süredir Türkiye’de de marketlerde ve kahve dükkanlarında satılan, bir yiyeyin bağımlısı oluğu lezzet. İncecik waffle katmanları arasına tarçın ve karamel tadına bir şurubun sürülmesiyle yapılmaktadır. Hollanda’da sokaklarda bunu ortalama bir yemek tabağı boyutunda yaparlar ve bir tanesi size saatlerce enerji ve zindelik sağlayabilir. Paketlenmişleri de oldukça güzel olan bu tatlı en güzel sade ve orta yoğunlukta bir kahveyle tüketilmektedir.

Hollanda Tatlarını Denemeyi İhmal Etmeyin

Evinizden Amsterdam’ı Yaşamanın Yolları

Satın Al

Appeltaart, Hollandse Garnalen, Kibbeling ve Kroket. Hollanda yemeklerinin tarifleri ve yemek kültürünün tarihi için güzel bir Hollanda Yemek Kitabı hiç de kötü bir fikir değil. Mina Holland’ın Yemek Atlası isimli kitabını bu minvalde tavsiye edebiliriz. Aslan İngiliz yemek yazarı olan Holland, Yemek Atlası'nda okurlarını otuz sekiz dünya mutfağına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Detaylı anlatım ve resimleri bu kitapta bulabilirsiniz.

OGGUSTO Editörlerinden Günsu Özkarar’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Günsu Özkarar
Günsu Özkarar Tüm Yazıları