preloader

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

06.02.2024
Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Yazı Boyutu:

Belinda Floral Studio kurucusu Çağla Kılınç sevgiyi göstermenin en güzel yollarından biri olan çiçekleri ve anlamlarını anlattı.

Çiçeklerin anında mutlu etmeye dair bir gücü olduğu gerçeğini hepimiz biliriz. Kim bütün evini kaplayan mis gibi bir çiçek kokusunun olumlu etkisini yadsıyabilir? Mekânların tüm havasını değiştiren, bazen soğuk bulduğunuz bir dekorasyonu sıcacık rengiyle ısıtan çiçekler…

İnsanlar her zaman stresi azaltmanın ve ruh hallerini iyileştirmenin yollarını aramaktadır. New Jersey Eyalet Üniversitesi Rutgers’da yapılan bir araştırmada görülmüş ki, çiçeklerin huzurunda olmak mutluluk duygusunu tetikliyor ve insanların ruh halleri üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Çalışma boyunca tüm katılımcılar, gerçek bir heyecan ve tebessümle çiçek seçmişler ve bu süreç sonrasında kendilerini daha az depresif, endişeli ve tedirgin hissettiklerini ve daha yüksek bir keyif ve yaşam enerjisi içerisinde olduklarını iletmişlerdir.

Çiçekler daha anlamlı bağlar kurmamıza da her zaman yardımcıdır. Arkadaşınız veya aileniz için düşünerek seçtiğiniz bir çiçeğin aranızda yarattığı sıcaklık ve neşenin kıymeti pek az şeyde mevcuttur.

Pantone Renk Enstitüsü Direktörü Leatrice Eiseman bir sözünde “Sanatsal bir çiçek aranjmanı, sözcükleri kullanmadan yalnızca renkleri kullanarak dahi bir duyguyu aktarma veya bir ruh hali yaratma yeteneğine sahip” diyor.

İnsanlar sevdikler için çiçek siparişi verirken o kişi için o anda en güzel ve doğru çiçekleri seçmek ister. Aşağıda sıralayacağım bazı çiçek türleri sayesinde belki siz de hangi mevsimde hangi çiçeği tercih etmek daha uygun olur bilebileceksiniz.

Lale

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Lalenin en bilinen anlamı derin sevgidir. Laleler yüzyıllardır birçok kişi tarafından sevilen klasik bir çiçek olduğundan sevgi anlamı yüklenmiştir. Eşiniz, çocuklarınız, ebeveynleriniz veya kardeşleriniz olsun, koşulsuz sevgi duyduğunuz birine vermek için idealdir. Kış sonu/ilkbaharda açan lale familyasının 80 farklı türü vardır. Genelde sonbahar döneminde toprak donmadan ekilir, kışın ve bahar döneminde de sevdiklerinize armağan etmenin tam zamanıdır zira sıcak havalarda tazeliğini uzun süre koruması kolay olmayabilir.

Lalenin bakımıyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Gül

Yüzyıllar öncesinden beri güller; kokuları, güzelliği ve şifa özellikleri nedeniyle yetiştirilmektedir. Gül farklı ülke ve kültürlerde pek çok anlam taşır. Klasik şekliyle güllerin yıl dönümleri, doğum günleri, anneler günü ve sevgililer günü gibi özel günlerde bu kadar popüler bir seçim olması hiç de şaşırtıcı değildir. Kırmızı gül romantizmi, aşkı, güzelliği ve cesareti, sarı güller dostluğu, neşeyi, yeni başlangıçları, turuncu güller tutkuyu, pembe güller takdir, sempati ve inceliği, beyaz gül ise masumiyeti ve saflığı temsil eder. Genellikle yaz aylarında açan gülleri ise 4 mevsim çiçekçilerde bulmak mümkündür.

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Papatya

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

İnsanoğlunun bildiği en eski şifalı bitkilerden biridir. Tıbbi özellikleri nedeniyle papatyaya Mısır’da Roma’da ve Eski Yunan’da çok kıymet verilirdi. Saymakla bitmeyecek faydası bulunan papatyanın özellikle saça, cilde ve hatta ruhumuza iyi geldiği herkesçe bilinen bir gerçek. Papatya çiçekleri neşe, huzur, denge ve mutluluk anlamları taşır. İlkbahardan yaz ortasına kadar papatyayı sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Papatyayı evinizde yetiştirmek için ise güneş gören bir ortam ve 2-3 günde bir sulamak kafidir.

Nergis

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Yeniden doğuşu ve başlangıçları simgeleyen bir çiçektir. Kışın soğuklarından sonra çiçek açan ilk uzun ömürlü bitkilerden biridir. Muhteşem bir kokuya sahiptir. Nergisler beyaz ve turuncu tonlarında yetişmektedir. Nergis çiçeği Latincede Narcissus olarak bilinir ve adını Yunan mitolojisindeki nehir tanrısının oğlunun isminden aldığına inanılmaktadır. Sevgi ve saygı duyduğumuz kişilere hediye edebileceğiniz bu çiçek ilişkinizin daha da anlamlı olmasını sağlayacaktır. Aşırı sulama yapmaksızın dolaylı olarak güneş alabilecek bir yerde nergis çiçeğini muhafaza etmenizi öneririz.

Unutma Beni Çiçeği

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Unutma beni çiçeği mavi renkte olup, mayıs ve haziran aylarında çiçek açan ve nemli toprak seven bir bitkidir. Çiçeklerin dilinde unutma beni gerçek ve sonsuz aşkı simgelemektedir. Bir orta çağ efsanesine göre, bir Fransız şövalyesi, eşiyle birlikte bir nehir boyunca yürürken ona küçük, mavi bir çiçek vermek için eğilmiş ancak dengesini kaybederek suya düşmüştür. Akıntıya kapılmadan önce “unutma beni” diye seslenerek çiçeği eşine uzatmıştır. Unutma beni çiçeği adını buradan almıştır. Bugün unutma beni çiçeği sevginin ve hatırlamanın güçlü bir sembolü olmaya devam ediyor.

Karanfil

Binlerce yıl önce antik Yunan’da karanfiller tören taçları yapımında kullanılmış ve o zamandan beri güzellikleri ile sanatçılar ve tarihçilere ilham kaynağı olmuştur. Bu çiçekli bitkinin bakım kolaylığı onu hem çiçekçiler hem de bahçıvanlar arasında en sevilen türlerden biri haline getirmiştir. Çiçeklerin dilinde “Dianthus” bir diğer adıyla karanfil; tutkunun, şefkatin, sevginin ve minnettarlığın simgesidir bu nedenle anneler günü ve sevgililer günü gibi özel günlerin yanı sıra gelin buketleri ve süslemeleri için de kullanılan çiçek türlerindendir.

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Hemen her mevsim bulunabilen karanfil; topraklı bitki olarak ise yaz aylarında 18 – 23 derece; kış aylarında ise 9 – 15 derecede evde aşırı sulama yapılmadan rahatlıkla yetiştirilebilir.

Kasımpatı

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Kasımpatı 4 mevsim bulabileceğiniz, 30’dan fazla türe sahip bir çiçektir. Dayanıklı bir yapısı vardır. Genellikle ülkemizde yaz başında çiçek açmaya başlar sonbaharda ise tekrar çiçeklenir, ılıman iklimi sever. Asya’da krizantem yaşamı ve yeniden doğuşu kutlamak için tercih edilirken; Avrupa’da sevgi, Amerika’da ise genellikle saygı ve onuru sembolize etmektedir.

Dünya’nın her yerinde farklılaşan anlamları bulunmaktadır. Krizantemler geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve her renk tonu farklı anlamlarla ilişkilendirilir. Beyaz krizantem sadakati, saflığı, kırmızı renk aşk ve tutkuyu, sarı renk mutluluk ve kutlamayı, mor renk ise nezaket ve ince düşünceyi ifade etmektedir.

Gerbera

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Sadece güzelliğiyle değil canlı tonları ve neşeli mizaçlarıyla da adeta mutluluğun birer sembolü gibidir. Genellikle saflık, masumiyet ve neşeyle ilişkilendirilen bu çiçek, geceleri yaydığı oksijenle de havayı temizleme özelliğine sahiptir. Gerberalar renklerine göre de farklı anlamlar taşır. Kırmızı renk sevgi ve tutkuyu, pembe renk hayranlık ve minnettarlığı beyaz renk saflığı ve masumiyeti sembolize eder. Güzelliğin, neşenin ve hayranlığın evrensel dilini konuşan bir çiçektir.

Doğum günleri, yıl dönümleri veya yalnızca birinin gününü aydınlatmak için bile mükemmeldirler. Bu çiçek evde yetiştirmek için özel bir bakım istemez, bir tek güneş ışığını çok sevdiğini unutmamalıyız.

Orkide

Narin, egzotik ve zarif. Şekli ve renkleriyle yüzyıllardır bitki meraklılarının ilgisi çeken bu çiçek, aşkı, lüksü, güzelliği ve gücü temsil eder. İlk kez yaklaşık 200 milyon yıl önce ortaya çıkmış ve o zamandan beri ekvatordan Kuzey Kutup Dairesi’ne, Himalayalar’dan Avustralya’ya yayılmıştır. Sıcak ve nemli ortam, en iyi ve en güzel orkidelerin yetiştirilmesi için en uygun koşullardır. Yaz aylarında süzülen bir güneşin bulunduğu ortamda kışın ise aydınlık ortamda olması yeterlidir.

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Havalandırma önemlidir, aşırı sıcak, kuru, havasız ve rüzgarlı ortamdan hiç hoşlanmayan bir türdür. Çiçeğe gelmeyecek şekilde su püskürtmek ve haftada 1 kez orkideyi saksısından narince alarak su dolu bir kovanın içine daldırmak orkidenizin su ihtiyacını karşılamak için en iyi yöntemlerdir. Orkideler doğru bakım koşullarında uzun soluklu yaşar ve başka hiçbir çiçeğin sağlayamayacağı sevgi ve güvenlik duygusunu ifade eder.

Orkide bakımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Şakayık

Rengarenk Duygular: Çiçekler ve Anlamları

Belki de tüm kadınların ortak beğenide buluştuğu tek çiçek desek bence abartmış olmayız. Nisan ayından haziran ayına kadar çiçek açan şakayık, tüm dünyada 40’dan fazla türe sahiptir. Çiçek dilinde romantizmi, zarafeti, onuru, zenginliği ve bereketi ifade eder. Şakayıkları ilk aldığınızda yumru formunda tomurcuk halindedir ancak birkaç gün sonra açılarak görkemli yapraklarını ortaya çıkarır ve o büyüleyici görüntüsüne kavuşur. Pembe şakayıklar genellikle romantizm, ve zarafetle ilişkilendirilir.

Pembe şakayık buketlerinin yumuşak, narin çiçekleri, sevgiyi simgelemek için genellikle doğum günü çiçek buketleri için kullanılır. Kırmızı şakayıklar ise tutkuyu, arzuyu ve gücü temsil eder ve bu da onları sevgililer günü veya evlilik yıl dönümleri için oldukça popüler bir seçim yapar. Beyaz şakayıklar masumiyeti ve onuru simgelemektedir. Genellikle gelin buketlerinde sıklıkla kullanılır. Şakayıklarınızın uzun ömürlü olması için evinizin serin, doğrudan güneş ışığı almayan ve rüzgârsız bir alanında konumlandırmalısınız ve suyunu 2-3 günde bir serin su ile değiştirmelisiniz.

Son olarak ufak hatırlatma yapacak olursam;

  • Bir çiçek aranjmanı veya hediye siparişi verirken, alıcının kişiliğini ve sevdiği renkleri aktarın. Bu bilgi çiçek tasarımcısının alıcı için en etkili aranjmanı oluşturmasına yardımcı olacaktır.
  • Çiçekler dekorasyon veya eğlence amaçlıysa, yerleştirilecekleri ortamı tanımlayın, böylece çiçeğiniz çevreyle uyum içerisinde olabilir ve ortamın renklerini tamamlar.
  • Çiçeklerin kişilerin ruh halini olumlu bir şekilde etkileyebileceğini görmek çok kolaydır. Bir aile ferdiniz, arkadaşınız, sevgiliniz ve hatta kendiniz için bile enerjinizi veya modunuzu yükseltmeye ihtiyaç duyduğunuzda, lütfen çiçek sipariş verin!
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları