preloader

Picasso-Méditerranée Sergisi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde

24.09.2019
Picasso-Méditerranée Sergisi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde

Yazı Boyutu:

Picasso Gösteri Sanatı Sergisi ile sanatın ve yaratıcılığın sınırsızlığını keşfetmeye davetlisiniz!

Picasso-Méditerranée sergisi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde açıldı. Bir dizi sergi ve sempozyumlardan oluşan proje, 2017 ve 2019’u kapsayarak 9 ülkede sergilendi ve kapanışı İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde yapıyor. İspanyol ressam Pablo Picasso’nun sahne sanatlarına ait yaptığı çalışmaları ağırlıklı tanıtan sergi, sanatçının çok yönlülüğünü bir kez daha bizlere yakından sunuyor. Sergi, 5 Ocak 2020 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Sergide, boğa güreşine olan ilgisini birçok eserinde kullanan Picasso’nun etkileyici tablolarından Boğa Güreşi Matadorun Ölümü ve eskizlerini diğer çalışmaları ile birlikte görmek mümkün.

1904 yılında Paris’e yerleşen Picasso, orada atölyesinin yakınında bulunan Medrano Sirki’nden çok etkilenir ve zamanının büyük bir çoğunluğunu onlarla geçirir. Sergide yer alan ve sanatçının sanat yaşamını etkileyen gösteri sanatlarına karşı ilgisini ifade eden “Akrobat” adlı eseri o döneme ait eserlerinden.

Picasso-Méditerranée Sergisi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde

{88441}

Picasso, sahne tasarımı ve kostümleri de yapar. Parade Balesi, Tricorne Balesi ve Pulcinella Balesi için yaptığı çalışmalarda renkli dünyasını kostüm ve sahne tasarımları ile birleştirir. Sergide yer alan kostümlerin ayrıca tiyatro gösterimlerinin ekrandan yansıtılması Picasso’nun gösteri sanatlarında da yarattığı büyüleyici etkinin altını çiziyor.

Serginin dikkat çeken eserlerinden bir diğeri Mavi Şapkalı Kadın ise sanatçının 1944 yılında Paris’te yaptığı yağlıboya bir portre.

Picasso-Méditerranée Sergisi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları