preloader

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Yazı Boyutu:

Yeni sezonda, İstanbul’da gezmeniz gereken sanat etkinliklerini, galerileri ve sergileri keşfedin.

Eylül ayının gelmesiyle beraber, tüm galeri ve fuarlar yeni sezona yepyeni sergiler ile merhaba diyor. Şehrin farklı köşelerinde açılan müze, fuar ve sergileri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Gezi planınızı yapmadan önce görmeniz gereken sergileri öğrenin ve tarihlerine göre planınızı oluşturun!

16. İstanbul Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında 16. İstanbul Bienali’ni düzenliyor. Küratörlüğünün Nicolas Bourriaud’nun üstelendiği bienal, insan faaliyetlerinin dünya üzerinde bıraktığı izleri araştırıyor. Odağına insanlığın yarattığı doğal ve kültürel atıkları alan 16. İstanbul Bienali; sanatçılar, düşünürler, antropologlar ve çevrecilerle birlikte sanatın güncel durumunu da inceliyor. Başlığı “Yedinci Kıta” olan bienal, adını Pasifik Okyanusu’nun ortasında oluşan 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde ve 7 milyon ton ağırlığında devasa atık yığınından alıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Arter

Arter; sergiler, etkinlikler, öğrenme, film ve yayınlardan oluşan çok disiplinli programıyla 13 Eylül Cuma günü Dolapdere’deki yeni binasının kapılarını açıyor. Arter’in açılış programında toplam yedi sergi yer alıyor. Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan Saat Kaç? başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor. Kelimeler Pek Gereksiz başlıklı koleksiyon grup sergisi ise, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor. Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının tüm üretimini bir araya getiriyor.

Ayşe Erkmen’in Arter’in açılış programında yer alan sergisi Beyazımtırak, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak ürettiği yeni işleri sergiliyor. Rosa Barba’nın Gizli Konferans başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor. İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi, sanatçının bu sergi için ürettiği yeni işlerini bir araya getiriyor. Ve Céleste Boursier-Mougenot’nun offroad, v2 başlıklı yerleştirmesi, dışarıdaki rüzgârın hızı ve yönüyle etkileşim içinde hareket eden üç adet kuyruklu piyanodan oluşuyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Arter ile ilgili merak ettiğiniz her şey için tıklayın.

{772353}

İstanbul Modern, Canan Tolon, “Sen Söyle”

Araştırma alanlarının çeşitliliği ve düşünsel açılımının zenginliği açısından kuşağının en özgün ve en yaratıcı sanatçılarından biri olan Canan Tolon, İstanbul Modern’de “Sen Söyle” isimli sergisini açıyor. 9 Eylül 2019 – 2 Şubat 2020 arasında görülebilecek sergi, Canan Tolon’un 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminden bir kesit sunuyor. Sen Söyle”, Tolon’un çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan kendine özgü ifade ve teknik arayışını görünür kılmaya çalışıyor. Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda sanat tarihinde yerini almış kimi çalışmasının da yeniden üretimine yer veriyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Zilberman Gallery, Pedro Gómez-Egaña, “Islands”

Zilberman Gallery, Pedro Gómez-Egaña’nın “Islands” isimli yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Pedro Gómez-Egaña, eserlerinde kültür ve teknoloji arasındaki çeşitli ilişkileri ve gerilimleri araştırır. Çalışmaları, tarihsel makineleri, teknolojik mistisizmi ve içinde yaşadığımız ağ örgüsünün algılarımıza nasıl şekil verdiğini sorgular. Yeni sergisi “Islands”, sanatçının hem mahrem hem de kırılgan olan yaşam alanları üzerine devam eden araştırmasının en güncel aşamasıdır. Sergi, 8 Aralık’a kadar görülebilir.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, Johan Creten, “The Vivisector”

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, 10 Eylül – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında Johan Creten’in çalışmalarını ağırlamaya hazırlanıyor. Johan Creten’in “The Vivisector” isimli sergi başlığı, Patrick White’in 1970 yılında yayımlanan ve yaratıcının ızdırabı, gerçeklik arayışı, varoluşun anlamı gibi evrensel düşünceleri inceleyen sergiyle aynı isimli kitabından geliyor. Johan Creten, kitabı sanatçı olma arzusunun kaynağı olarak tanımlıyor. Serginin girişinde ziyaretçilerini karşılayan, çömlekten yapılmış, heybetli, insan benzeri üç baykuş heykeli serginin üç serisini yansıtıyor: “The Nose”, “Fatigue”, “The Vivisector.”

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Sevil Dolmacı Art Gallery, Şahin Demir, “Sessizliğin içinden”

Genç sanatçı Şahin Demir, Sevil Dolmacı Art Gallery’de gerçekleşecek “Sessizliğin içinden” isimli kişisel sergisiyle 5 Eylül-5 Ekim tarihlerinde ilk kez İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul’da gerçekleşecek ilk kişisel sergisi için Pablo Neruda’nın Kuruntular Kitabı’nda bulunan ‘Sessizlik Şiiri’nden yola çıkan genç sanatçı, akrilik ve yağlı boya tekniğiyle ürettiği soyut portreleriyle öne çıkıyor. Kompozisyonlarında tercih ettiği renkler ve boyalar aracılığıyla kaosun, gürültünün ve hareketin yarattığı tezatlığı eserlerine taşıyan Demir, izleyiciyi tek bir saniye için bile olsa durgunlaşmaya ve eserlerin sessizliğini dinlemeye davet ediyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Evin Sanat Galerisi, Karma Sergi, “Bitimsiz!”

Evin Sanat Galerisi 6 Eylül – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında, Nihal Elvan Erturan’ın küratörlüğünü üstlendiği; Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Ergin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu ve Tuğçe Ulugün Tuna’nın katılımı ile gerçekleşecek Bitimsiz! sergisine ev sahipliği yapıyor. Bitimsiz!, 16. İstanbul Bienali’nin ‘Yedinci Kıta’ konseptinden esinle; okyanusun ortasında büyüyerek birikmeye devam eden o ‘insan/lık kiri’ üzerine düşüncelerden, geçmiş/şimdi/gelecek ile eski/yeni gibi çok katmanlı kavramlardan yola çıkılarak hazırlanıyor. Sergi; evrensel değerlerin, ideolojilerin, tarihin, doğanın, sanatın sonunun ilan edildiği bir dönemde, ilerleme odaklı, ‘yeni’yi işaret eden modernizme dönüp tekrar bakmayı deniyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Yapı Kredi bomontiada, Erdil Yaşaroğlu, “Oyun”

Erdil Yaşaroğlu’nun heykellerinden oluşan ilk kişisel sergisi “Oyun”, 3 Eylül – 3 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da düzenleniyor. Mekanın açık ve kapalı alanlarına yerleşen heykellerinde Yaşaroğlu’nun karikatür çizerken geliştirdiği form, estetik, espri ve hayata bakışı, üç boyutlu eserlerde yepyeni bir dil olarak karşımıza çıkıyor. Heykeller, sanatçının karikatür çalışmalarından farklı olarak dertlerini bir ‘espri’ üzerinden anlatmıyor, formları, kütleleri ve renkleri ile Yapı Kredi bomontiada’nın genel ziyaretçi kitlesine ev sahipliği yapıyorlar.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

PG Art Gallery, Hasan Pehlevan, “Anı(t)sal Tahribat”

Hasan Pehlevan’ın “Anı(t)sal Tahribat” başlıklı sergisi, 5 Eylül – 25 Ekim tarihleri arasında Pg Art Gallery’de ziyaretçisiyle buluşuyor. Son dönemlerde koruma altına alınmayarak yıkılan, tahrip edilen veya hafızası boşaltılan tarihi mekanlar üzerine inceleme yapan sanatçı, deneyimlerini çalışmalarına yansıtıyor. Tasarımını Enis Karavil’in üstlendiği sergi, yıkılan veya kaybolan tarihi mekanlar üzerinden, sanatçının dokunuşu ile izleyicisinin kendi kentsel deneyimini de eserlere katıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

{88170}

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-İ Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Sakit Mammadov, “Opalizm”

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından onurlandırılmış, dünyaca ünlü Azerbaycanlı ressam Sakit Mammadov’un eserleri SOCAR Türkiye desteğiyle 5 Eylül’de sanatseverlerle buluşuyor. Murat Pilevneli’nin de danışmanlığını yaptığı sergi, 160’dan fazla eseri barındırıyor. Opalizm tarzının yaratıcısı olarak kabul edilen sanatçının çalışmalarını, 5 Ekim tarihine kadar Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edebilmeniz mümkün. Ayrıca Sakit Mammadov’un sanatını işlediği kitabı da yine SOCAR Türkiye’nin desteğiyle sergi ile eş zamanlı olarak okurlarıyla buluşacak.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Akbank Sanat, Sudarshan Shetty, “Öz/Çeviri-m”

Sudarshan Shetty, Akbank Sanat’ta sergilediği yapıtlarında maddenin değişimi, zaman ve bellek kavramlarını bir arada ele alıyor. Sanatçı, belirtilen kavramlar üzerinden kültürel çerçevelere işaret ediyor. İki farklı malzemenin karıştırılarak kullanıldığı eserler, iki farklı kültürün gerçeklerini bir araya getiriyor. Shetty, zaman, kültür ve madde arasında kalan insanın var oluş trajedisine göndermede bulunuyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Galeri Nev Maçka Sanat Galerisi, Karma Sergi, “Bütün Gezegen İçerideydi”

2016 yılındaki 40. yıl kutlamalarının ardından kapanan, Türkiye sanat tarihinin ikonik mekanlarından Maçka Sanat Galerisi, Galeri Nev trafından düzenlenen “Bütün Gezegen İçerideydi” sergisi ile kapılarını kısa süreliğine yeniden açıyor. 16. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliklerinden biri olan sergi, 11 Eylül – 19 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Bienal’in ekolojik odağından ilham alan serginin küratörlüğünü Deniz Artun’un üstleniyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Depo, Dilek Winchester, “Boşluk ve Kaide”

Eserleri dünya çapında birçok sergide yer bulmuş Dilek Winchester’ın kişisel sergisi “Boşluk ve Kaide”, aralarında müzelerin, galerilerin ve sanatçı inisiyatiflerinin de bulunduğu 44 farklı adresten alınan 81 kaideden oluşuyor. Sanatçı, eserleri Depo’nun giriş katına, mekana özgü bir şekilde yerleştiriyor. Bu yerleştirme içinde, kendi sergi hafızasını beraberinde taşırken ilerde başka sergiler için de kullanılmayı bekleyen kaideler; İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve İzmir’deki farklı sanat mekanlarından toplanıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Pi Artworks, İz Öztat, “Suspended”

İz Öztat’ın günlük yaşamda karşılaşılan güç dinamiklerini sorguladığı solo sergisi “Suspended”, 6 Eylül itibariyle Pi Artworks İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlıyor. Kendisiyle aynı adı taşıyan bir video ile başlayacak sergi, kamusal alanda ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına değinerek “ajanssız bir beden” olma olgusu üzerinde duruyor. Sergiyi 2 Kasım’a kadar ziyaret etmeniz mümkün.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

artSümer, Bahar Yürükoğlu, “Organic Panic”

Bahar Yürükoğlu yeni kişisel sergisi “Organ Panic”, teknolojik renkler ile ışığın yansıma ve kırılması üzerinden bilindik görsel dağarcığını resme taşıdığı denemesini içeriyor. Sanatçı, eserlerinde geometrik desenler, fiberglas beden parçalar, aynalar, kokular, yapay akvaryum bitkileri ve sahte altın zincirleri bir araya getiriyor. Sergide aynı zamanda Yörükoğlu’nun stüdyosundan ve seyahatlerinden yeni fotoğrafları da yer alıyor. Sergiye, 5 Eylül – 12 Ekim tarihleri arasında artSümer ev sahipliği yapacak.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, Erdoğan Zümrütoğlu “Tuz Zamanı”

PİLEVNELİ Mecidiyeköy’ün 10 Eylül – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı bir başka sergi Erdoğan Zümrütoğlu’nun son dönem işlerinden oluşan “Tuz Zamanı”. Zümrütoğlu’nun son dönem işlerinin yanı sıra, sergi sanatçının heykeltıraş bakış açısını belgeleyen kilden yapılmış özel bir enstalasyon da içeriyor. Sanatçının elinden çıkan figürler ve portreler, izleyicisini duygusal olarak kendine çekiyor. Zümrütoğlu’nun felsefe, müzik ve şiire olan ilgisi eserlerine şekil veriyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Meşher, Karma Sergi, “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik”

İstiklal Caddesi’ndeki Meymenet Han binasında “Meşher” adıyla yeni bir kültür ve sanat kurumu açılıyor. Osmanlı Türkçesinde “sergi mekanı” anlamına gelen adıyla Meşher, tarihi araştırmalardan güncel sanata uzanan sergilere ev sahipliği yapacak. Meşher, küratörlüğünü Catherine Milner’ın üstlendiği ilk sergisi “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik” ile 13 Eylül’de açılıyor. Bu ilk sergi, İngiltere’de ilham verici ve yenilikçi bir sanat merkezi olan Messums Wiltshire ve Meşher’in iş birliği ile hazırlandı. Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı sergide, 13 sanatçının eserleri yer alıyor. 22 Aralık’a kadar görülebilir.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Yapı Kredi bomontiada ALT, Halil Altındere, “Abrakadabra”

Kültür ve sanatın bankası Yapı Kredi, 75. yaşını Halil Altındere’nin 11 Eylül’de başlayacak “Abrakadabra” sergisiyle kutluyor. Serginin küratörlüğünü 10. İstanbul Bienali’nden hatırladığımız Hou Hanru üstleniyor. Son döneme ait üç boyutlu eserlerini “Abrakadabra” sergisiyle sanatseverlerle buluşturan Altındere, sanatçıyı bir sihirbaz, eserleri sihir malzemesi, sergi alanını ise sahne olarak kullanıyor. Halil Altındere’nin, bu sene, dünyanın en prestijli sanat etkinliği olarak kabul edilen Venedik Bienali’nin uluslararası ana sergisinde üç eseri sergilendi.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Evliyagil Dolapdere, Karma Sergi, “Tek Bir Usta Seç: Doğa”

Evliyagil Dolapdere, 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinliği “Tek Bir Usta Seç – Doğa” sergisiyle 9 Eylül Pazartesi günü kapılarını yeniden açıyor. Küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği sergi, 12 sanatçının çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergi; doğayı, doğanın sanat üretimindeki rolünü ve doğanın politik ve ekonomik sistemler üzerinden tüketimini ve yok edilişi, büyük bir hassasiyet ve farkındalıkla işliyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Depo, Karma Sergi, “Şimdi Tarih Olduğunda”

Dünyanın dört bir yanında 17 sanatçının işlerini barındıran sergi, 12 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında Depo’da ziyaretçilerini ağırlıyor. Farklı coğrafyalardan ve geçmişlerden gelen sanatçıların tarihsel anlatıları yeniden yorumlamasıyla tarih, hatırlama, unutma ve kolektif hafızaya ilişkin daha geniş tartışmalara nasıl katkıda bulunduklarını araştıran sergide, sanatçıların daha önceden ürettikleri veya yeniden ele aldıkları yerleştirmeler, ses işleri, filmler, videolar, performanslar ve fotoğraf bazlı işler, baskılar ve resimler sergileniyor. Günümüzün hızla değişen koşullarıyla ilişkilenen olayları yeni bir perspektif ile anlatan sanatçılar, daha geniş sosyal, politik ve ekonomik meseleleri konuşmayı ve yeni bakış açıları önermeyi amaçlıyorlar.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Elgiz Müzesi, Karma Sergi, “Dünya’da Hayat Var Mı?”

Heykel sanatçılarını ve çağdaş heykel sanatının sürdürülebilirliğini desteklemek için düzenlenen Elgiz Müzesi Teras Sergileri’nin bu yıl 11.si düzenleniyor. Gökdelenlerin ortasında yer alan sergi, kirlilik ve Dünya’nın kaynaklarının tüketilmesini soruları üzerine eleştirici bir çerçevede tasarlanan eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Haziran ayında başlayan ve müzenin terasında konumlandırılmış heykelleri 3 Kasım’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, Cleon Peterson, “Güneşin İçine Bak”

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, 10 Eylül – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında Cleon Peterson’un son dönem işlerinden oluşan “Güneşin İçine Bak” isimli yeni sergisine ev sahipliği yapıyor. İnsanların gerçekleştirdiği katliam manzaraları korku, tiksinti, öfke, empati, acıma, endişe gibi duygularınıza derinlemesine dokunuyor. Resimlerde gördüğünüz sahneleri otomatik olarak gerçek hayattaki durumlarla eşleştirebileceğiniz işaret ve sembolleri görüyorsunuz. Geçtiğimiz yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde ilerleyen yapıtlarında Peterson günümüzün şartlarında nadir görülen bir şey yarattı: Objektif, tarafsız hatta ahlaksızca yapılan baskı ve mağduriyet üzerine bir çalışma.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

{772333}

C.A.M Galeri, Sinan Tuncay, “Olamadığım Adamlara Mahsustur”

Sinan Tuncay’ın üçüncü kişisel sergisi “Olamadığım Adamlara Mahsustur”, 5 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında C.A.M Galeri’de sergilenecek. Sanatçının otoportrelerinden oluşan güncel fotografik kolaj çalışmalarını bir araya sergi, erkekliğin toplumsal kabule hizmet eden bir performans olduğu fikrinden yola çıkıyor. Üç farklı proje üzerinden varlığı sertlik, kavga ve zaferle sınanan, sınırları ise alay edilme korkusuyla çizilen “erkek adam” idealini inceliyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Merdiven Art Space, Ahmet Öğüt, “The missing T”

5 Eylül Perşembe günü başlayacak olan The Missing T sergisi, Merdiven Art Space’te izleyiciye sunuluyor. Uluslararası arenadaki varlığını her geçen gün sağlamlaştıran kavramsal sanatçı Ahmet Öğüt, videodan fotoğrafa, çizimden basılı medyaya uzanan çok yönlü pratiğinden bir parçayı Merdiven Art Space için özel olarak kurguladı. Mekâna özgü bir enstalasyon niteliğindeki sergi, dünyaca ünlü bir tatil destinasyonunun zihinlerdeki parıltısını kazıyınca ortaya çıkan sosyo-politik olguları odağına taşıyor. Turkuaz denizi ve bembeyaz kumsalıyla hafızalarda yer eden Karayipler’in Tulum şehrine Maya’ların Obsidyen taşından ilham alarak farklı bir mercekten bakan sanatçı; yerel halkın huzurdan uzak gündemine ışık tutuyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

#mebusan25, Kamra Sergi, “Winter is Coming”

Merdiven Art Space, 5 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında hemen yanı başındaki #mebusan25 isimli bağımsız binada “Winter is Coming” başlığı altında iddialı bir grup seçkisini izleyicilerle buluşturuyor. 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri arasında yer alan sergiler, yerel çağdaş üretimin önde gelen sanatçılarını bir araya getirerek Fındıklı-Karaköy rotasına dinamizm katıyor. Merdiven Art Space imzalı bir pop-up projesi olarak kurgulanan “Winter is Coming”, giderek güçleşen mekân temin ve kullanım zorluklarına alternatif bir bakışla metruk bir binanın dönüştürülmesi sonucu hayata geçirildi. Kentsel dönüşümün sıradaki adayı olarak yıkılacağı günü bekleyen, Meclisi Mebusan Cad. No: 25’te yer alan #mebusan25; yakın geçmişin mimari ve bürokratik tüm izlerini bünyesinde barındıran post-modernist kimliğiyle sanatçıları kucaklıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Galerist, Nilbar Güreş, “Mıknatıs ve Ay”

Galerist, temsiliyetini üstlenmekten büyük mutluluk duyduğu sanatçı Nilbar Güreş’in son dönem üretimlerine odaklanan Mıknatıs ve Ay” başlıklı sergisine 6 Eylül – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendigi sergi sanatçının resim, kolaj, fotoğraf, heykel ve video yerleştirmelerinden oluşan çarpıcı bir seçki sunuyor. Sergide Nilbar Güreş’in üretiminde son yıllarda öne çıkan formlar ve temalar izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı kumaş, tuz, metal, iplik gibi çeşitli malzemeler kullanarak yaptığı heykellerinde, mekansal müdahalelerinde, sahnelenmiş fotoğraflarında, kolajlarında,video yerleştirmesinde beden / coğrafya ile kurgu / fanteziye dair öğeleri cinsellik ve hazla ilişkisi içinde irdeliyor. Queer ve trans feminizmin politik ve imgesel imkanlarını üstlenen Güreş, gündelik pratikler ve çeşitli tahakküm sistemleri bağlamında bedenli bir öznelliğin izini sürüyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

x-ist, Murat Palta, “All Work and No Play”

5 Eylül – 19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Murat Palta’nın üçüncü kişisel sergisi “All Work and No Play”, x-ist’te izleyicileriyle buluşuyor. Eğlence kavramının zaman öldürmeyle eşleştiği ve sunulan sonsuz seçeneklerle yüklenmiş bir dünyada olmanın doğal sonucunu eleştirel bir bakış getirmeden irdeleyen sanatçı, gerçek dünyada yaşanan olay ve durumları bu dünyanın bir parçasına dönüştürüyor. Murat Palta, yeni sergisinde eğlence kavramına dair alışkanlık ve bağımlılıklarımız arasında şekillenen yaşantımızda, güncel konulara popüler kültürün sembol karakterleriyle yer açıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Artweeks@Akaretler

3 Eylül Salı günü başlayacak olan Artweeks@Akaretler, üç hafta boyunca yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini Akaretler Sıraevler’de ağırlıyor. Sergiler, sanatçılarla söyleşiler ve atölye çalışmalarından oluşan bir programla sanat galerilerini, koleksiyoncuları ve sanatçıları buluşturan Artweeks@Akaretler, üçüncü edisyonunda yeni eklenen binalarla etkinlik alanını büyütüyor, içeriği de önde gelen yerli ve yabancı sanatçıların katılacağı sergilerle genişliyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

SALT Beyoğlu & SALT Galata, Nur Koçak, “Mutluluk Resimlerimiz”

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak, 1960’lardan 2010’lara tasarladığı desenleri ve resimlerinden oluşan en kapsamlı sergisiyle, ziyaretçilerini 3 Eylül – 29 Aralık tarihleri arasında SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da ağırlıyor. İsmini 1981 tarihli bir seriden esinlenerek alan sergi, kadın dergilerinden Hollywood sinemasına popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlıyor. Koçak’ın eserlerinde yüzüne yer verdiği tek “arzu nesnesi” kadın ise Türkiye sinemasının ilk yıldız oyuncusu, yapımcı ve yönetmen Cahide Sonku.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Sanatorium, Kerem Ozan Bayraktar, “Kayalar ve Rüzgarlar, Mikroplar ve Kelimeler”

Kerem Ozan Bayraktar’ın kişisel sergisi, “Kayalar ve Rüzgarlar, Mikroplar ve Kelimeler” 5 Eylül’de Sanatorium’da açılıyor. Yaşama dair akışların, ilişkilerin materyalist bir şekilde temellendirilmesinin imkanlarıyla ilgilenen sanatçı, çeşitlilik, varyasyon ve karmaşıklık ile bunları mümkün kılan hareket, dönüşüm ve akış fikirlerine dair imgelerden hareket ediyor. Sergide, Kerem’in “Büyük Oksidasyon Vakası”nı illüstrasyonlar, görseller, infografikler, metinler ve simgelerle incelediği baskı çalışması ile bir videosu; canlılık ve hareket ilişkisine baktığı bitki, hayvan ve nesne portreleri, ve inorganik bir maddenin dönüşümünü irdeleyen heykel yerleştirmesi bulunuyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

PG Basement, Derya Kazan, “Taş Mektuplar”

Pg Basement, 5 Eylül – 10 Ekim tarihleri arasında genç sanatçı Derya Kazan’ı ve “Taş Mektuplar” adlı projesini ağırlıyor. Bir zaman kurgusu içeren proje, taşların aktarmacı kimliği üzerinden geleceğe aktarılan bir düşünceyi var ediyor. İsmini bir mektup klişesi olan “Sen bu satırları okurken ben çok uzaklarda olacağım.” cümlesinden alan proje, doğada uzun yıllar kalması olanaklı olmayan parçalara odaklanıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Mixer, Ali Şentürk, “Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan”

Mixer, 05 Eylül – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında Ali Şentürk’ün “Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan” isimli dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Platon’un mağara alegorisine göre nesneler ve değişmeyen özlerden oluşan iki ayrı dünya var. Beden, nesneler dünyasına ait iken ruh özler dünyasından izler taşıyor. “Biz Bu Değiliz, Bu Bizden Geriye Kalan” isimli sergisinde beden ve nesnenin parça/bütün meselesine odaklanan Şentürk parçalanmış, özgünlüklerini kaybetmiş unsurları tekrar bir araya getirerek yeni bir bütün oluşturmayı amaçlıyor. Birleşmemesi ya da karşılaşmaması gereken parçaları bu sergide bir araya getiriyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Sevil Dolmacı Art Gallery, Rafael Gomezbarros, “We Forget to Think We Are Born”

Ünlü sanatçı Rafael Gomezbarros, “We Forget to Think We Are Born” isimli ülkemizdeki ilk kişisel sergisini açmak üzere İstanbul’a geliyor. Sevil Dolmacı Art Gallery’de 9 Eylül’de açılacak olan sergi Kolombiya’da uzun yıllar devam eden iç savaşın yarattığı zarar ve şiddetten yola çıkarak “Kaybolanı unutmalı mıyız?” “Birbirimize güvenebilir miyiz?” “Neden göç ederiz?” ve son olarak “Neden bu kadar açım?” sorularıyla izleyiciyi çağımızın global problemleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Pera Müzesi, Nicola Lorini, “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara”

Nicola Lorini; Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenerek “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” başlıklı video yerleştirmesini sunuyor. Kilogramın değişen tanımı ve internetin ağırlığı gibi güncel konulara farklı bir bakış sunan eser, 5 Eylül – 24 Kasım 2019 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir. Arkeolojik ve kültürel simgelerden beslenen çalışmaları ile tanınan Nicola Lorini’nin yeni eseri, internetin teorik kütlesinin hesaplanması ve kilogramın tanımının değişmesi gibi yakın zamanda bilim ve teknoloji dünyasında yaşanan önemli gelişmelere sanatsal bir yorum getiriyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Anna Laudel, Karma Sergi, İntergalaktik

Anna Laudel, farklı disiplinlerdeki 12 sanatçının çalışmalarının bir arada görülebileceği “İntergalaktik” isimli karma sergiyle yeni sezona merhaba diyor. İntergalaktik” sergisinde resim, heykel, video, fotoğraf ve yeni medya dahil olmak üzere birçok farklı malzeme ve disiplinde eserler görülecek. Sergi, insanlığın dünyada inşa ettiği sosyo-kültürel yapıların gezegen dışına olası bir göç durumundan nasıl etkileneceğine odaklanıyor ve bunu yaparken geçmiş ile gelecek gibi güncel kavramsal ikilemlere yönelik bağımsız bir tartışma alanı açıyor. 3 Eylül’de açılacak olan sergi, 20 Ekim’e kadar görülebilir.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

{771174}

PİLEVNELİ Dolapdere, Tobias Rehberger, “Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur”

Tobias Rehberger’in son dönem işlerinden ve daha önce sergilenmiş beş heykelinden oluşan yeni sergisi “Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur”, 9 Eylül – 2 Kasım 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Dolapdere‘de yer alacak. Sergide, Rehberger’in “Enfeksiyonlar”, “Portre Heykelleri”, “Yumurta Vazo Heykelleri”, “Ret” adlı çalışmalarının yanı sıra suluboyaları ve neon işleri yer alacak.

Almanya’nın önemli çağdaş sanatçılarından biri olan Tobias Rehberger, mimari ve tasarım alanlarında çalışarak iki disiplinin kesişiminin güzel sanatlarla ilişkisini keşfediyor. Rehberger sokaktaki neon levhalar, cırtbant ile yapılmış lambalar, vazo heykeller gibi eserleriyle sanatını yeni ve kutsanmamış’ bağlamlardan yaratarak seyircisini bir deneyimin parçası olmaya davet ediyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Art On İstanbul, Grup Sergisi, Parça Bütün II

Art On İstanbul, küratöryel sergi programı kapsamında gerçekleştirilen ‘’Parça Bütün’’ sergisinin ikinci ayağı ‘’Parça Bütün II‘‘ için ev sahipliği yapıyor. Guido Casaretto, Canan Dağdelen, Şakir Gökçebağ, Nuri Kuzucan ve Seçkin Pirim’in eserlerinden oluşan grup sergisi, 4 Eylül-26 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Sergi, parça-bütün ilişkisini merkezine alarak sınırlı örnekler üzerinden hem zihinsel hem de plastik olarak yapıtın katmanlarını gözlemliyor ve karşılaştırıyor. Her sene yinelenen sergi serisine, katılan sanatçıların farklı dönemlerine ait eserlerinden örneklerin yer aldığı bir de kitap eşlik edecek.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Galeri Nev, Ahmet Doğu İpek, “Aşı”

Siyah rengine olan tutkusu ve bu tutkuyu taşıdığı eserleriyle tanıdığımız Ahmet Doğu İpek’in son dönem çalışmalarının yer aldığı yeni kişisel sergisi, 6 Eylül’de Galeri Nev İstanbul’da başlıyor. Sergi, sanatçının mürekkep ve suluboya teknikleri başta olmak üzere çeşitli teknikler içeren iki boyutlu çalışmalarına ek olarak, doğadan topladığı ve ufak müdahalelerle düzenlediği üç boyutlu heykelsi yerleştirmelerden oluşuyor. Sanatçı, kent ve doğanın karışık ilişkisini çarpıcı ve alışılmışın dışında bir dille yansıtıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Ekavart Gallery, Bilge Alkor & Pınar Yoldaş, “Witnesses ve Ecophilia”

Çağdaş sanatın iki önemli ismi Bilge Alkor ve Pınar Yoldaş’ın son dönem işlerinin yer aldığı “Witnesses” ve “Ecophilia” sergileri 17 Eylül – 19 Ekim tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Yapıtlarını yağlıboyadan fotoğrafa, kolajdan foto-resime, fine art baskıdan ikonaya kadar farklı tekniklerle adeta bir tiyatro oyunu sahnelercesine oluşturan Bilge Alkor’un Witnesses isimli sergisi son on yıl içinde ürettiği ve yeniden yorumladığı eserlerini bir araya getiriyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Pınar Yoldaş ise Ecophilia sergisi ile doğal yaşamın teknoloji ile karmaşık ilişkisini anlamak için bir gelecek laboratuvarı sunuyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Faar Art Space, Şükran Moral, Espulsa

Güncel sanat tarihinin Türkiye’de önde gelen isimlerinden Şükran Moral’ın “Espulsa” adını verdiği solo sergisi, Faar Art Space’de kapılarını açıyor. 11 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergi, bir biyografi niteliği taşıyor. Gelenekleri, tabuları ve hiyerarşi yapılarını kıran çalışmalarıyla tanınan sanatçının 30 yıllık birikiminden meydana gelen sergi, sanatçının kişisel yaşantısı ile eserleri arasındaki ilişkiyi işliyor. Sergide Moral’in Türkiye’de hiç sergilenmemiş çalışmaları yer alırken, sergi açılışında da “Sisler İçinde” isimli performans sergilenecek.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Bozlu Art Project, Ali Alışır, Ali Alışır: 2009-2019: “Kitap Tanıtımı ve Yapıtlardan Bir Seçki”

Çağdaş sanat fotoğrafçısı Ali Alışır’ın 10 yıllık çalışmalarını içeren ve Derya Yücel tarafından kaleme alınan kitabı “Ali Alışır 2009 – 2019” ile kitaba paralel düzenlenen sergisi 24 Eylül’de Bozlu Art Project’te sanatseverlerle buluşuyor. Dijital fotoğraf çalışmaları ile günümüz çağdaş sanatına yeni bir soluk getiren sanatçının tüm dönemlerinden bir araya getirilen ve tarihi birer alt yapı içeren eserlerini görebileceğiniz sergiyi, 26 Ekim’e kadar ziyaret edebilmeniz mümkün.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

The Pill, Leyla Gediz, “Denizens”

The Piil, Leyla Gediz’in Denizens sergisiyle 5 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergiye ismini veren denizen, ikamet eden kişi, bir yerin sakini anlamına geliyor. Sergi; kağıt, resim, asamblaj ve enstalasyon çalışmalardan performansa uzanan geniş bir yelpazede yeni eserler barındırıyor. Sergi, bir yeri dış kenarlarından hareketle yerleşme ve yersizleşme temaları üzerinden duruyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Galeri 77, Sergey Narazyan, Canlı Rüyalar ve Taşra Trajedileri

16. İstanbul Bienali teması olan “Yedinci Kıta” kavramından yola çıkan Galeri 77, 5 Eylül – 12 Ekim tarihleri arasında Sergey Narazyan’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Canlı Rüyalar ve Taşra Trajedileri isimli sergi, sanatçının kağıt üzerine işlediği pastel eserlerini sanatseverlere sunuyor. Serginin merkezinde insan yerleşim alanlarının hızla büyüdüğü, şehir-doğa ayrımının gittikçe daha da bulanıklaştığı günümüzde “iyi bir hayat” hayaliyle hiç düşünmeden arkada bıraktıklarımızı ve bu uğurda yaşadığımız kadim topraklarla kurduğumuz bağın geldiği nokta konu ediliyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Dirimart, Karma Sergi, Ad Infinitum

Dirimart, 9 Eylül itibariyle Ad Infinitum başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Ceren Erdem küratörlüğünde bir araya gelen sergide, Ayşe Erkmen, Lucia Koch, Alicja Kwade, Sarah Morris, Sarkis, Taldans, Nasan Tur, Ebru Uygun ve Jorinde Voigt’un yapıtları yer alıyor. Serginin merkezinde, sürekliliğin ritim üzerinden ele alınması işleniyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Martch Art Project, Sadık Arı, “Dalga Boyunca

Leş gibi karanlıkları geçip, korkusuz,

İneriz cehenneme her gün biraz daha. – (Charles Baudelaire, Kötülük Çiçekleri)

Martch Art Project, Sadık Arı’nın ikinci kişisel sergisi, 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinliği “Dalga Boyunca”ya 18 Eylül ve 16 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının dominant nesneler, iktidar pratikleri, el değiştiren güç ve gücün hazzı üzerinden kurguladığı eserlerini barındırıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Kuzguncuk Art Project, Karma Sergi, “Hrisokeramos”

Kuzguncuk’ta yeni bir sanat alanı olarak açılacak olan Kuzguncuk Art Project, 21 Eylül’de kapılarını açıyor. Açılış sergisi olarak Türk resminin değerli sanatçılarından oluşan Hrisokeramos (Altın Kiremit) isimli bir koleksiyon sergisine ev sahipliği yapıyor. Kuzguncuk’ta yaşamış sanatçıların eserlerini ağırlayan sergide, Burhan Uygur’un Can Yücel tarafından imzalanmış bir eskizi de yer alıyor. Sergiden elde edilecek gelirin bir kısmını ise Kuzguncuk’ta yaşayan sokak hayvanlarının yiyecek ihtiyaçları için kullanılacak.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Barın Han, Karma Sergi, “Atonal 9 Solo”

Türkiye’nin önde gelen hat ve cilt sanatçılarından Emin Barın’ın uzun yıllar atölye ve ciltevi olarak kullandığı Barın Han, ev sahipliği yaptığı kültür ve sanat etkinlikleri ile kapılarını yeniden açıyor. Mekan, geçmiş ve bugün arasında bir bağ kuran, dokuz sanatçının eserlerinden oluşan Atonal 9 Solo sergisini ağırlıyor. Küratörlüğünü Bengü Gün’ün üstlendiği sergiyi 19 Eylül – 17 Kasım tarihleri arasında Çemberlitaş Barın Han’da ziyaret edilebilirsiniz.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Contemporary İstanbul

Son 13 yıla damgasını vuran ve sanat dünyasında ses getiren birçok etkinliğe imza atan Contemporary Istanbul, bu yıl 14. edisyonuyla kapılarını tekrar açıyor. 12‐15 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda gerçekleşecek olan fuar, bu yıl geçmişten günümüze Akdenizlilik kavramını ele alacak. Yaklaşık 30 yerli 45 yabancı galeri ağırlayacak olan Contemporary Istanbul, Türk galerilerinin yanı sıra uluslararası çağdaş sanat galerilerine de yer vererek, gelişen yerel sanat dünyasına ve pazara küresel bir erişim imkanı sunuyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

Bonus…

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze (OMM), 7 Eylül 2019’da kapılarını sanatseverlere açıyor. Erol Tabanca’nın sanat tutkusu ve çok sevdiği Eskişehir’e bırakmak istediği miras arzusunun birleşiminden kızı İdil Tabanca ile birlikte ortaya çıkarmış olduğu bir proje. OMM, Hem Odunpazarı’nı, hem Eskişehir’i, hem de Türkiye’yi dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinin evrensel bir bakış açısı ile sergilendiği, kültürlerarası diyaloğu teşvik eden bir platform olan OMM, Yaklaşık 4500 m² alanda sergileme alanları, çeşitli etkinlik mekanları, atölyeler, kafe ve müze dükkanına ev sahipliği yapıyor.

Eylül Ayında İstanbul Sanatla Doluyor

{772376}

Odunpazarı Modern Müze, Marshmallow Laser Feast, Ağaca Övgü ve Bir Hayvanın Gözlerinden

Dijital sanatın önde gelen isimlerinden İngiliz kolektifi Marshmallow Laser Feast, bilim ve teknolojiyi sanatla buluşturduğu üç boyutlu çalışmalarıyla ilk kez Odunpazar Modern Müze’de ziyaretçilerini karşılayacak. Vodafone Red katkılarında düzenlenen, Ağaca Övgü (Treehugger) ve Bir Hayvanın Gözlerinden (In The Eyes of the Animal) isimli iki büyük çaplı sanal gerçeklik deneyimi, 8 Eylül ile 7 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları