preloader

Sanatçı Sohbetleri: Tuğçe Diri

13.05.2024
Sanatçı Sohbetleri: Tuğçe Diri

Yazı Boyutu:

Multidisipliner sanatçı Tuğçe Diri ile sanat çalışmaları ve sergileri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kendinizden ve işlerinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul’da yaşayan ve üreten bir sanatçıyım. İşlerim, tuval/kağıt üzeri yağlı ve akrilik boya, dantel, ip ve kolaj gibi birbirinden farklı pratiklerle fakat temelde birbirine eklemlenen serilerden oluşmaktadır.

Sanatla uğraşmaya nasıl başladınız?

Çocukken de resim yapardım ve ailemin beni güzel sanatlar lisesine yönlendirmesi ile serüven başladı. Daha sonra onu Güzel Sanatlar Üniversitesi takip etti ve ilk atölyemi tutarak ilerleyeceğim yolu çizdim sanırım.

Çalışmalarınızda hangi bakış açılarını ön plana çıkarıyorsunuz?

Kendi üslup ve içerik oluşumumu temellendirmek adına, yaşadığım coğrafyanın sahip olduğu kültürel değerleri incelemekte, el emeğine, emek ve üretkenlik gibi unsurlara önem vermekte, sanat ve zanaat bağlamında kültürel benzerlikleri sorgulamaktayım. Bu da üretimime doğrudan yansımaktadır.

Çalışmalarınızı hazırlarken ilham aldığınız noktalar nelerdir?

Okuduğum kitaplar, takip ettiğim ve tüm insanlığı etkilediğini düşündüğüm güncel meseleler.

Sanatçı Sohbetleri: Tuğçe Diri
Tuğçe Diri, Çini Serisi; 2024

Hangi sanat akımı sizi daha iyi tanımlar?

Arte Povera’dan Sürrealizm’e, Soyut Ekspresyonistlerin dinamizminden Türk-İslam kültürünün istif, yazı-resim geleneklerine kadar geniş bir alandan besleniyorum.

Yaptığınız bütün işler arasında en heyecan verici ve özel işiniz hangisi?

Ben seriler olarak üreten bir sanatçıyım. Dolayısıyla tek bir işi bağlamından çıkarmak çok doğru gelmese de, en son Artweeks 2024’te gösterdiğim Mono-İzler serisine ait işim beni oldukça heyecanlandırmıştı. Aynı zamanda en son Zona Maco sanat fuarında sergilenen Çini serisine ait tuval işlerim bu anlamda benim için önemli.

Sanatçı Sohbetleri: Tuğçe Diri

Şu anda üzerinde çalıştığınız veya çalışmayı planladığınız işlerden bahsedebilir misiniz?

Uzun zamandır üzerine çalıştığım, oldukça emek isteyen bir kumaş ve elde dikiş işi hazırlıyorum. Aynı zamanda seneye Abu Dhabi sanat fuarında sergilemeyi planladığım, 3 parçadan oluşan tuval işlerin üzerinde çalışıyorum.

Tuğçe Diri, Kağıt üzeri akrilik mürekkebi ve grafit kalem ile desen; 2024

Güncel sergileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şu an tüm odağımı, Anna Laudel Galeri’de başlayacak olan “Taşların Ardında; An ve Arşiv” adlı solo sergime vermiş durumdayım. Sergi 10 Mayıs’ta başlayacak ve 30 Haziran’a kadar devam edecektir.

Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

{256576}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları