preloader

Sanatçı Sohbetleri: Melody Hesaraky

19.09.2023
Sanatçı Sohbetleri: Melody Hesaraky

Yazı Boyutu:

New York’ta yaşayan, disiplinler arası bir yönetmen, tekstil tasarımcısı ve sanatçı olan Melody Hesaraky ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Amerikalı sanatçı Melody Hesaraky’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “In Transit”, 18 Eylül – 17 Ekim tarihleri arasında Decollage Art Space’te izleyiciyle buluşuyor. New York’ta yaşayan, disiplinler arası bir yönetmen, tekstil tasarımcısı ve sanatçı olan Melody Hesaraky’nin 2020 yılından beri üzerinde çalıştığı serisi “In Transit”, insanın varoluşundaki yaratım sürecini, hareketle ve bedenle ilişkisini ele alıyor. Birleşik Krallık’taki Brighton Üniversitesi’nden 3D Tasarım ve Malzeme Pratiği lisans derecesini, San Francisco’daki Academy of Art Üniversitesi Moda Okulu’ndan Tekstil Tasarımı alanında ise yüksek lisans derecesini tamamlayan, fotoğraf, illüstrasyon, karışık medya gibi pek çok türden eserlerini sergi kapsamında bir araya getiren sanatçı Melody Hesaraky ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sanatçı Sohbetleri: Melody Hesaraky
Yönetmen, tekstil tasarımcısı ve sanatçı Melody Hesaraky

Kendinizden ve işlerinizden bahsedebilir misiniz?

Brooklyn, NY merkezli çok disiplinli bir sanatçı, yönetmen ve tekstil tasarımcısıyım. İşim, görsel sanat, müzik, dans ve moda dünyası arasında bir köprü hâline gelmiştir. Güzelliğe dair düşüncemi resim, fotoğraf ve bazen kısa filmlere çeviriyorum. Sanat ve yaratıcılık, hayatımda derin köklere sahiptir. Çocukluğumdan beri sanatın içinde büyüdüm.

Resim yapmaya ilk başladığım zaman çocuktum ve hatırlıyorum ki bu dünyadaki en güzel hislerden biriydi! Yaratıcılığa doğru olan bu dürtü hayatımda hiç sona ermedi. Belki form değiştirdi ama hiç sona ermedi. İngiltere’deki University of Brighton’dan 3D tasarım ve Malzeme Uygulamaları’nda BA (Hons) derecesi aldım ve San Francisco’daki Academy of Art Üniversitesi’nden Moda Okulu’ndan Tekstil Tasarımı’nda MFA derecesi aldım. Sanat ve tasarım dünyasında aktif oldum. Kendi görsel kelime dağarcığımı oluşturabilmek için sanatımla çok zaman geçirmem gerekti. Bu nedenle bağımsız sanat stüdyomu ve moda markamı, HES Studio’yu 2019 yılında kurdum.

Sanatla uğraşmaya nasıl başladınız?

Resim yapmaya ilk başladığım zaman yaklaşık 4 yaşındaydım. Masam her zaman boya kalemleri, renkli kalemler ve eskiz defterleriyle doluydu. Belki de resim, çevremdeki dünyayla nasıl bağlandığımın bir yolu oldu. Çocukken saatlerimi odamda sanat yaparak geçirdiğimi hatırlıyorum. Sanatçı olarak yolculuğumu çok ciddiye aldım, bu yüzden akademik bir sanat ortamında da zaman geçirmem önemliydi.

Sanatçı Sohbetleri: Melody Hesaraky
Melody Hesaraky, “Figure 1”

Çalışmalarınızda hangi bakış açılarını ön plana çıkarıyorsunuz?

Bir şeyi vurgulamaya çalıştığımı düşünmüyorum. Perspektif, bir esere saatler veya aylar harcadıktan sonra kendiliğinden ortaya çıkar. Farklı eserler farklı duyguları insanlarda tetikler. Bu nedenle her eser, her bir kişiye farklı bir perspektif sunabilir.

Çalışmalarınızı hazırlarken ilham aldığınız noktalar nelerdir?

Hayatın kendisi bana ilham veriyor. Bazen sadece nefes almak ve içindeki ritim bir ilham kaynağı olabilir. Bazen insanlar, bazen müzik ve bazen engeller, bir ilham kaynağı olarak kendini gösterebilir.

Hangi sanat akımı sizi daha iyi tanımlar?

Düşünüyorum ki beni tanımlayan herhangi bir sanat tarzı yok. İşimde ortaya çıkan tarz, organik bir büyümenin sonucudur.

Yaptığınız bütün işler arasında en heyecan verici ve özel işiniz hangisi?

Açıkçası, bu noktada hepsi biraz özel gibi hissettiriyor. Her bir eser içimde canlanan bir anı getiriyor. Sanatın bir biçiminde anlatılan bir hikâye. Bir fotoğraf veya resim çerçevesinde donmuş bir an. Beni bugün durduğum noktaya getirdiler, bu yüzden minnettarım.

Şu anda üzerinde çalıştığınız veya çalışmayı planladığınız işlerden bahsedebilir misiniz?

Şu anda çok fazla seyahat ediyorum. Bu, bana yeni bakış açıları sunuyor. Çok güzel anlar yaşanıyor ve daha önce hiç bakmadığım konulara bakıyorum. Bu, işime yeni bir hayat veriyor. Bakalım neler olacağını göreceğiz.

Sanatçı Sohbetleri: Melody Hesaraky
Melody Hesaraky, “Digital Information”

Güncel sergileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Decollage Art Space’te açılan “In Transit” adlı sergim çalışmalarımın çok çeşitli bir seçkisini izleyiciye sunuyor. İllüstrasyondan fotoğrafa ve kısa filme kadar… Bu serginin çoğu çalışması 2019 ila 2023 yılları arasındaki üretimlerimi kapsıyor. Fotoğraflarımın çoğu, resimlerimle ve illüstrasyonlarımla fiziksel beden ilişkisini keşfeden “In Transit” serimden geliyor. Hareket, beden formları, duygular ve insan olarak doğal içgüdülerimizi yeniden kazanmanın ne anlama geldiği ilham kaynağım oluyor. Bu projeyi 2021 yılında pandeminin ortasında New York City’de başlattım ve o zamandan beri çok evrim geçirdi. Bu serginin bir parçası olarak bazı yeni resimlerim ve yayınlanmamış kısa filmim “Human” da var. Ayrıca açılış gecesinde çok özel bir performans düzenledik, bu da hareket, ritim, durgunluk ve dans temasına katkı sağlıyor.

POP QUIZ

Sanatınızı üç kelimeyle tanımlayabilir misiniz?

Orijinal, köklere yakın, gerçekçi.

İmkânınız olsa tanışmak istediğiniz sanatçı kim olurdu?

Frida Kahlo.

Tüm zamanların en önemli sanat eseri hangisidir?

Sanat, insan toplumlarında her zaman gerekli ve kritik olmuştur. Farklı dönemlerden gelen sanat, farklı şeyleri temsil eder. Ama genel olarak, bu dünyaya insanların düşünebileceğinden öte bir vizyon getirmek için sınırları zorlayan sanat eserleri daha fazla öneme sahiptir.

Bugünün ticari dünyasında insanlar sanat, reklam ve eğlence arasındaki fark konusunda biraz kafası karışık gibi görünüyor. Bugünün sanat dünyasında, reklamın çok şey olduğunu düşünüyorum. Birçok insan hızlı ve kolay üretilebilecek işler yapmakla meşgul. Sonuç olarak, işlerinin tekrarlayıcılığını ve derinlik eksikliğini görebilirsiniz. Bu tür sanat üretiminin ne kadar sürdürülebilir olduğunu bilmiyorum.

Evinizde hangi sanat eserinin olmasını isterdiniz?

Büyük bir beyaz tuval.

Hangi şehir size ilham veriyor?

Farklı zamanlarda farklı şehirlerden ilham alıyorum.

En son ziyaret ettiğiniz üç sergi hangileriydi?

Guggenheim Müzesi’ndeki “Nick Cave: Forothermore”, New York’teki “Guo Pei: Couture Fantasy”, “Legion of Honor”, San Francisco’daki “Frédéric Bruly Bouabré”, MoMa New York.

Sanatçı olmasaydınız hangi mesleği tercih ederdiniz?

Belki bir dünya gezgini veya dağcı olabilirdim.

{184661}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları