preloader

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

19.03.2021
Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

Yazı Boyutu:

Dijital sanatta doğa ve özgürlük hissinden ilham alan Ersin Acır ile eserleri ve dijital sanat üzerine konuştuk.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

Ersin Acır

Bize biraz kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Antalya’da yaşıyorum. 24 yaşında yüksek lisans eğitimine devam eden bir öğrenciyim. Freelance grafik tasarımcısı olarak çalışmaktayım. Vaktimin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorum. Grafik tasarımcısı olduğum için tasarım sitelerinde vakit geçirmekten, diğer sanatçıların eserlerini incelemekten büyük keyif alırım. Bunun dışında film ve dizi izlemeyi severim. Fakat biraz fazla seviyorum sanırım. Filmlerdeki atmosferi, karakterleri, mekânları çalışmalarımda yer yer kullandığım oluyor. Aslında çoğu çalışmamı da film ve dizilere borçluyum diyebilirim.

Çalışmalarımı Unsplash sitesinden bulduğum stok görsellerle oluşturuyorum. Siteye girdiğim an kurgu sürecim başlıyor. Önceden “Şu tarz bu tarz bir çalışma yapayım” diye bir planım olmuyor. Hazırladığım tüm eserler ve hazırlayacaklarım tamamen anlık düşüncelerin ürünleri.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

Çalışmalarınızda size en çok ilham veren şeyler nelerdir?

“Çalışmalarımda bana en çok ilham veren şey şudur” diyemem fakat doğadan esinlendiğim çalışmalarımı çok seviyorum. Kim bilir belki de ilham kaynağım tabiattır.

Sizce Dijital Sanat’ı gelecekte neler bekliyor?

Ülkemizde maalesef Dijital Sanat’a olan ilginin yetersiz olduğunu düşünmekteyim. Yüzlerce genç sanatçı maalesef hak ettiği değeri görememekte. Bu yüzden Dijital Sanat için içerik üretiminin gitgide azalacağını düşünmekteyim. Günümüz şartları gitgide zorlaştığından ötürü artık sanatsal işler maalesef zanaate dönüşmekte. Bitcoin’in gelmesiyle birlikte son zamanlarda NTF kavramı Dijital Sanat dünyasında yavaş yavaş yer etmeye başladı. Gün geçtikçe daha da büyüyeceği aşikar. Bence artık Dijital Sanat kavramının yerini Dijital Zanaat kavramı alacak gibi görünüyor.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

Eserlerinize bakınca uzay ve gökyüzü temasıyla uçma hissi yaratan çalışmalar sıklıkla öne çıkıyor. Bu temayı seçmenizin belirli bir sebebi var mı?

Pandemi yüzünden günümüzün çoğunu evde geçiriyoruz. Kısıtlamalar nedeniyle gönlümüzce pek çıkıp dolaşamıyoruz. İnsanlar sıkıldılar ve bunaldılar. Bu yüzden çalışmalarımda bir gün kuşlar gibi özgür olacağımız günleri hayal ederek, bazen gökyüzünde seyahat eden bir tramvayda oluyorum, bazen ise sonsuz maviliklere yelken açmış bir gemide buluyorum kendimi. Çünkü orada hep özgürüm ve yeni maceralar beni bekliyor…

Foto manipülasyonda en çok hangi figürleri kullanmayı seviyorsunuz ve bu figürleri seçmenizin belirli bir sebebi var mı?

Doğa aşığı olduğum için genellikle bitkileri kullanmayı çok seviyorum. Doğanın yeşilliği, gökyüzünün eşşiz maviliğiyle birleştiğinde bana huzur veriyor. Bu iki rengin birbirini tamamladığını düşünüyorum.

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen yeni nesil sanatçılara ne tavsiye edersiniz?

Bu işe gerçekten hiçbir karşılık beklemeden başlamalarını tavsiye ederim. Ben hâlâ hiçbir kazanç elde etmiş değilim. Bana keyif verdiği için eserlerimi hazırlayıp sunmaktayım. Gerçekten bu işi yapmak sanatçıya iyi gelmeli sonuçta ortaya hiç var olmamış, kendi iç dünyanızda kurguladığınız bir hayali görsele dönüştürüyorsunuz. Bundan daha güzel bir kazanç olamaz herhalde. Tüm bunların dışında bu işe hevesli, öğrenmeye açık arkadaşlar iletişime geçebilirler. Bilgi ve birikimimi aktarmaktan büyük keyif duyarım.

Bir dijital sanatçı olarak, çalışmalarını beğenerek takip ettiğiniz dijital artistler ve Instagram hesapları neler?

@ozartedit, @psd.sena @halit.art @cemalsamli @ghost_of_oz @oknart_ @ensdq @saydmedia @oggarts @onuraron

Dijital Fotoğraf Sanatçısı: Ersin Acır

Yakın zamanda bir sergi planınız var mı?

Eğitim hayatıma devam ettiğimden dolayı henüz yakınlarda bir sergi planım yok. Fakat ülkemizdeki genç yetenekleri ön plana çıkaracak ve tanınmalarını sağlayacak güzel bir proje üzerinde çalışmaktayım.

Ersin Acır Kimdir?

Resim merakını hayatının bir parçası haline getiren Ersin Acır lisede grafik tasarım ve fotoğraf ile tanıştı. Bu dönemde grafik tasarıma ağırlık veren Ersin, üniversite eğitimini de grafik üzerine tamamladı. Yaklaşık olarak sekiz senedir freelance grafik tasarımcılığı yapıyor.

OGGUSTO Editörlerinden Aslıhan Dönmez’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları