preloader

Küratör Sohbetleri: Seren Kohen Ojalvo

19.09.2023
Küratör Sohbetleri: Seren Kohen Ojalvo

Yazı Boyutu:

Mamut Limited Direktörü Seren Kohen Ojalvo ile “Mamut Limited Vol.I” pop-up sergisi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Mamut Art Project, sanatçıların edisyonlu ve özel üretilmiş seri çalışmalarını içeren Mamut Limited (Artist Editions) isimli çevrimiçi projesini hayata geçirdi. Projenin ilk fiziksel etkinliği olan “Mamut Limited Vol.I” sergisi ise 16 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da sanatseverler ile bir araya geliyor. Biz de OGGUSTO olarak, Mamut Limited Direktörü Seren Kohen Ojalvo ile sergi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“Mamut Limited Vol.I” sergisinin teması ve isminin seçim sürecini bize anlatabilir misiniz?

Mamut Limited, Mamut Art Project ekibinin 10 senelik tecrübesini değerlendirerek birlikte üretim yapabilecekleri sanatçılarla yıl boyunca çalışmak ve eserlerini sanatseverler ile paylaşmak hedefiyle ortaya çıkan bir çevrimiçi proje. Bugüne kadar Mamut Art Project ile sanatçılarımıza verdiğimiz desteği bir adım öteye taşıyarak Mamut Limited ile birlikte herkese açık bir yapıda, sanatçıların ve yaratıcı zihinlerin sınırlı sayıda ve/veya Mamut Limited’a özel ürettikleri seri/eserlerini sergilemeye hazırlanıyoruz. “Mamut Limited Vol.I” pop-up sergisi ise, yıl boyunca çevrimiçi ve fiziksel özel içeriklere yer verecek olan Mamut Limited platformunun ilk fiziksel sergisi. Sergi, belirli bir temaya ya da kritere bağlı kalmadan Mamut Limited’ın ilk aşamasında birlikte çalıştığımız tüm sanatçıları içeriyor. Sitede yer alan sanatçılarla başka pop-up sergiler de yapmayı hedefliyoruz. Bu sebeple ilk sergimize “Vol.I” ismini vermek istedik. Vol.2, Vol.3 olarak devam etmesini umuyoruz…

Bu sergiyi düzenlerken ne gibi ilham kaynakları ve başvurduğunuz referanslar oldu?

Mamut Art Project 10 yıldır devam eden ve bugüne kadar Türkiye’nin farklı yerlerinde bağımsız üretim yapan 500’e yakın sanatçıyı bir araya getirdi ve sanatseverler ile buluşturdu. Bu bizim için çok değerli bir tecrübe olduğu gibi aynı zamanda Mamut Limited’in oluşumundaki en büyük ilham kaynağımız. Çok uzun zamandır hem bu deneyim hem de çok sevdiğimiz sanatçılarımızla olan iletişimimizi farklı bir şekilde ilerletmeyi hayal ediyorduk. Bu yöndeki ilk adımımız oldu. Bu sergi özelinde seçkiyi bir araya getirirken güncel, zamanın ruhunu yakalamış, dinamik, kısacası Mamut’un ruhuna hitap eden üretimleri referans aldık ve birlikte yol almaktan keyif alacağımızı düşündüğümüz sanatçılarla bir araya geldik.

Mamut Limited, görsel sanatlardan tasarıma, müzikten modaya farklı alan ve tekniklerle çalışan, yaratıcı herkese açık bir platform ve bu esnek, kapsayıcı yapının da altını çizmek istedik.

Küratör Sohbetleri: Seren Kohen Ojalvo
Pelin Kacar’ın “Phantasmagormic Fables” serisinden çalışması

Sergi için eser seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?

Mamut Limited Vol.I sergisinde, site açılışında yer alan, Anıl Can, Bartu Kaan, Can Büyükkalkan, Can Dağarslanı & Sophie Bogdan, Cihan Bacak & İsmet Köroğlu, Çağla Çağlar, Edze Ali, Gabriel Vorbon, Maide A. Petek, Metin Ertürk, MRE, Nisan Talaz, Onur Hastürk, Pelin Kacar, Sinem Ören, Ufuk Yılmaz, Yalçın Yeşiltepe ve Yusuf Günler’in dahil olduğu 20 sanatçının fotoğraf, heykel, video, yapay zekâ, minyatür ve dijital sanat dahil olmak üzere, projeye özel ürettikleri eserlerinden oluşan bir seçki sergileniyor. Birbirinden farklı akım, yöntem ve malzemelerle ortaya çıkmış, belirli bir temaya ve kritere bağlı kalmayan kapsayıcı bir seçkiye yer vermeye çalıştık.

Küratör Sohbetleri: Seren Kohen Ojalvo
Yalçın Yeşiltepe’nin “Ekin” serisinden çalışması

Sergide yer alan eserlerin sanatçılarla nasıl bir iş birliği içinde seçildiğini anlatır mısınız?

Sanatçılarımızla öncelikle iş birliğimizin hangi serileri üzerinden ilerleyeceğine karar verdik. Karar verilen seri üzerinden de önce web sitemiz için sonra da sergimiz için seçkilerimizi belirledik.

Sergiye dahil edilen sanatçıların eserleri arasında nasıl bir diyalog veya etkileşim yaratmayı hedeflediniz?

Sanatçıların her birini bireysel olarak projemize dahil ettik. Dolayısıyla ilk önceliğimiz her biri ile ayrı ayrı, iş birliğimizi en iy yansıtacak seri ve eserlere karar vermek oldu.

Sanatçılar arasında diyalog ise bir araya getirdiğimiz seçkide fark edilebilir. Farklı tekniklerle üretim yapan bu sanatçıların bir yandan aslında ortak bir dili konuşuyor olmalarından yola çıktık. Sanatçıların da kendi aralarında diyalog oluşturabileceği ve paylaşım yapabilecekleri samimi bir ortam yaratmaya özen gösterdik.

Sergi için seçtiğiniz mekânın seçiminde hangi faktörler önemliydi ve bu mekânla iş birliği nasıl gelişti?

Yapı Kredi bomontiada uzun süredir Mamut’a ev sahipliği yapıyor. Şehrin merkezinde, insanların vakit geçirmekten keyif aldığı tarihi bir yapının içinde yer almak heyecan verici…

Mekâna alışık olduğumuzdan dolayı, tüm sergiyi önden, oranın planına uygun bir şekilde hayal ederek ve tasarlayarak ilerleyebildik. Sanatçıların yerleşimi, kaide ölçüleri, duvar boyalarına kadar hep mekânla uyumlu ilerlemeye ve serginin mekânın özellikleriyle daha da bütünleşmesine önem gösterdik.

Mekâna ek olarak bu ilk fiziksel serginin destekçileri olan Beylerbeyi İçecek Pazarlama, Beymen Club, Jo Malone London ve WMC markalarının da sergiye katkıları oldu. Sergide aynı zamanda, Beymen Club’ın ikonik kaz logosunu, yaratıcı genç yetenekleri destekleyen yeni platformu Fine Arts Club çalışmaları dahilinde yorumlayan Ece Haskan, Merve Atılgan ve Merve Yiğit’in ilgili eserleri yer alıyor. Kendini, hediye verme sanatının öncüsü olarak konumlandıran Jo Malone London ise sergi süresince İngiliz armudundan ilham alarak yaratılan favori kokularından biri olan English Pear & Freesia ile mekânı sararak ziyaretçilerin deneyimine yeni bir boyut ekleyecek.

Küratör Sohbetleri: Seren Kohen Ojalvo
Sinem Ören’,’in “Convergence” adlı eseri

Sergi sürecinde karşılaştığınız en büyük zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelme yöntemleri nelerdi?

Bazı hayal kırıklıkları oldu ama genel olarak baktığımızda çok keyifli ve heyecanlı bir süreçti. Bunca seneden sonra, bir zorlukla karşılaştığımızda yapabileceğimiz en iyi şey, işimize daha da sarılarak ilerlemek. Yaptığımız işi çok seviyoruz ve inanıyoruz. Sanatçılarımızla da olan ilişkilerimiz ve bize kattıkları da iş hayatımızda çok büyük bir destek.

“Mamut Limited Vol.I” sergisinin izleyicilere iletmek istediği özel bir mesajı veya deneyimi var mı?

Bu sergi aslında Mamut Limited’in ilk fiziksel etkinliği olma özelliğini taşıyor, bir lansman sergisi, dolayısıyla Mamut Limited platformunun sanatseverlerle ilk buluşması. Bu açıdan bu sergi bizim için çok heyecan verici çünkü Mamut Limited platformunu ilk defa bu sergi ile başlatmış oluyoruz, bu yeni yapıyı tanıtmak, ziyaretçilerimize sanat eserlerinden keyif aldıkları, sevdikleri veya yeni tanışacakları sanatçılarla bir araya gelme fırsatı buldukları bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Ayrıca, hem bu sergideki sanatçıları hem de Mamut Limited sitesinde yapılacak yeni iş birliklerini takip edecekleri sitemizi de onlarla tanıştırmış olmayı hedefliyoruz.

Eklemek istedikleriniz…

Mamut Art Project haberlerini de burdan duyurmak isteriz. Mamut, 11. edisyonunu 2024 bahar döneminde gerçekleştirecek. 2024 edisyonuna başvuruları yakın zamanda kabul etmeye başlayacağız.

{175107}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları