preloader

Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış'tan 'Ustalaşma Döngüsü' Hikayesi

06.10.2021
Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış'tan 'Ustalaşma Döngüsü' Hikayesi

Yazı Boyutu:

Yeni nesil sanatçı Yağmur Çalış’ın ‘REM Uykusu’ eseri, Seçkin Pirim’in usta dokunuşuyla eşsiz bir uyum yakalıyor. Sanatçılar ‘Ustalaşma Döngüsü’ konseptiyle bir araya gelip sanat tutkunlarına bu sürecin hikâyesini anlatıyor.

Genç sanatçı Yağmur Çalış’ın ‘REM Uykusu’ eseri, Seçkin Pirim ile olan ‘Ustalaşma Döngüsü’ konseptiyle, Contemporary İstanbul içerisindeki House of Brothers Lounge’ta sizleri bekliyor. 5-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ‘Ustalaşma Döngüsü’ projesi, genç ve usta sanatçı arasındaki salınımı simgeleyip, yeni nesil sanatçıları sanatseverlerle Tersane İstanbul’da buluşturuyor. Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış bizlere bu süreci Contemporary İstanbul’da eşsiz ve uyum içindeki eserleriyle sunarken, Brothers 1801 kanalından keyifli bir sohbetle de anlatıyor.

Seçkin Pirim “Usta olmak için çıraklığa karışmak lazım, bir de senden sonrakileri görmek” diyerek sanatseverlere Ustalaşma Döngüsü’nün hikâyesini anlatmaya başlıyor. Sanatçı konuşmasında ‘REM Uykusu’ eserini ortaya koyan Yağmur Çalış’ın yeteneği ve heyecanından etkilendiğini de belirtiyor. Genç sanatçının bu durumu Seçkin Pirim’e ustalaşma döngüsünün kıymetini bir kez daha hatırlatmış. Bu yüzden Pirim, bu sohbetin devamında genç sanatçılara değinmeyi de es geçmiyor. “Tecrübeleri besledikçe sen de beslenirsin aslında” diyen sanatçı, yaptığı işe heyecan duyan yeni nesil sanatçılardan da öğrenilecek çok şey olduğuna inanıyor. Aynı zamanda Yağmur Çalış gibi yetişmekte olan genç sanatçılara ustalık dokunuşu katmak da Seçkin Pirim için büyük bir motivasyon ve ilham kaynağı. Tüm bu sebeplerden dolayı sanatçı ustalaşma döngüsünü değerli bulduğunu söyleyerek sözlerini bitiriyor.

“Usta olmak için çıraklığa karışmak lazım, bir de senden sonrakileri görmek.”

Ustalaşma döngüsünün iyi bir öğrencilikle başladığını söyleyen Yağmur Çalış, ilk günden beri yaptığı bu işi bir meslek olarak görmediğini belirtiyor. Sanat onun için bir var olma biçimi. “Yaptığın işin ustalarını tanır ve anlarsan kendi ustalığına doğru biriktirerek ilerlersin’’ diyerek ustalaşmaya giden yoldaki inancını sanatseverlerle paylaşıyor. Genç sanatçının ilerlediği bu yolda Seçkin Pirim ona ustalık dokunuşu katıyor. “Sanatta bir ustalaşma döngüsü vardır’’ diyerek sözlerine devam eden Yağmur Çalış, zamanı geldiğinde ondan aldıklarıyla bir başkasının sanatına dokunacağına inanıyor.

“Yaptığın işin ustalarını tanır ve anlarsan kendi ustalığına doğru biriktirerek ilerlersin.’”

Yağmur Çalış, yeni nesil bir sanatçı olarak ‘Rem Uykusu’ eserini ortaya çıkarabilmek için ilk önce sorgulamaya başlamış. Bu çalışma sürecinde yaşadığımız hayatta, içinde bulunduğumuz çevrede ne kadar kendimize aitiz sorularına yanıt aramış. Seçkin Pirim de “Sanatçı tarafından yaratılan her eser bir sorgulamanın ve zengin bir harmanın sonucudur’’ diyerek Yağmur Çalış’ın çıkış noktasının doğruluğunu desteklemekte. Pirim, genç sanatçının ‘Rem Uykusu’ eseriyle içinde bulunduğu toplumsal sistemin kendi üzerinde yarattığı etkiyi, tepkisel bir şekilde ortaya koyduğunu bizlere anlatıyor.

Yağmur Çalış’a göre esere değen her dokunuş esere değer katmakta. Bu düşüncesiyle yeni nesil sanatçı, Seçkin Pirim’in Kağıt Heykeli ve Rem Uykusu’nun bir araya gelerek eşsiz bir harman elde ettiklerini vurguluyor. Sanatta hiç durmayan bir ustalaşma döngüsü olduğunu söyleyen Seçkin Pirim “Unutmamalı ki, elinin değdiği herkes seni de ileri taşır. İşte bu birlikteliğin eseridir” fikirleriyle bu ilham veren sanat dolu sohbeti noktalıyor.

“Unutmamalı ki, elinin değdiği herkes seni de ileri taşır. İşte bu birlikteliğin eseridir.”

Daha fazla bilgi almak için Brothers 1801 YouTube kanalını ve Brothers1801 hesabını ziyaret edebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları